Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GP είπε

Πάντως το H300s έχει τραγικό wifi - κάπου στις 15-20 mixed συσκευές είδα να είναι το όριό του εμπράκτως. Βέβαια αν έχεις μόνο low bandwidth IoT πάνω, ενδεχομένως να τα σηκώνει. Εγώ είχα πολλά disconnects και πήρε πόδι την πρώτη εβδομάδα. 

Δεν εχω θεμα προς το παρον μονο για χρηση smart συσκευών. 

Θα το πεταγα ευχαριστως, αλλά μετα τι κάνεις με το τηλέφωνο?

Γι αυτό εξαλλου αγορασα το Asus AX82u με σκοπο να καταργησω το Wifi του H300s, αλλά όπως γράφω και παραπάνω...δεν την παλεψαν οι συσκευες με το Wifi6. Eν τούτοις ουσιαστικά το κατάργησα, αφού το χρησιμοποιουν μονο οι smart συσκευες..!!Ολα τα άλλα τα έχει αναλάβει το Asus

Επεξ/σία από panosv7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

χρησιμοποιει καποιος gpstracker και αν ναι ποιον? Δοκιμαζω τωρα το Owntracks αλλα δεν ειμαι και πολυ ευχαριστημενος,μου δινει βεβαια events στο openhab οταν μπαινει ή βγαινει καποιος στις ζωνες που εχω ορισει αλλα δεν ειναι σταθερο και απολυτα ακριβες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 λεπτά πριν, kostaskontis είπε

χρησιμοποιει καποιος gpstracker και αν ναι ποιον? Δοκιμαζω τωρα το Owntracks αλλα δεν ειμαι και πολυ ευχαριστημενος,μου δινει βεβαια events στο openhab οταν μπαινει ή βγαινει καποιος στις ζωνες που εχω ορισει αλλα δεν ειναι σταθερο και απολυτα ακριβες...

life360 και απο την εφαρμογη του ΗΑ για οσους το δουλευουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Spect~ είπε
Αναφορά σε κείμενο

Αυτο δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να το κανεις με Αλεξα (η γενικα με κατι αντιστοιχο οπως Google Assistant). H αν μπορεις λογικα θα χρειαστεις εξτρα hUb (πχ για τα Aqara της Xiaomi).

Ισχύει, δεν γίνεται απευθείας, θέλει ένα hub. Έχω ένα της Xiaomi που θέλω να το καταργήσω.

Αναφορά σε κείμενο

Αυτο προσωπικα το θεωρω "κακο" για τα κεντρικα φωτα του σπιτιου γιατι σημαινει οτι καταργεις τους διακοπτες και επισης σε περιπτωση που καποιος πειραξει το διακοπτη παει η "λαμπα". Παει εννοω μεχρι να ανοιξεις ξανα το διακόπτη. Γενικα για να ειναι χρησιμα αυτα θα πρεπει να μπορεις να εχεις ολες τις επιλογες και διακοπτη και μεσω εφαρμογης/ηχητικης εντολης.

Ισχύει, αλλά είναι αναγκαστική λύση σ'αυτή τη φάση, μέχρι να πάω σε έξυπνους διακόπτες. Πάντως, μόνον κάποιος επισκέπτης τους πειράζει. Αλλά γενικώς, θέλεις την ευκολία και του διακόπτη, όταν μπαίνεις σε ένα δωμάτιο. Στις υπόλοιπες περιπτώσεις, μια χαρά βολεύουν.

Αναφορά σε κείμενο

Οταν δεν εχεις δικτυο για το χ,ψ λόγο τι κανεις; γιατι εγω πχ εκτος απο τους διακόπτες μπορει και παλι μεσω ΗΑ να κανω τα παντα γιατι ολα γινονται τοπικα, ασχετα με το οτι εχω και προσβαση οταν ειμαι εκτος.

Κάνω υπομονή, τι άλλο; 😄

Αναφορά σε κείμενο

Προτείνουμε ΗΑ γιατι αντικειμενικά ειναι η καλυτερη λυση σε βαθος χρόνου απο πολλες απόψεις. Αυριο η Αλεξα μπορει να σου πει θελω Χ € το μηνα για το ταδε integration και μετα εσυ ή θα πληρωσεις ή θα μεινεις με το πουλι στο χερι. Μπορεί η ταδε εταιρεία να τα σπάσει με την Αλεξα και να σταματησει το support οποτε παλι με το πουλι στο χερι. 

Ναι, αλλά αν χαθεί η Alexa, και η κάθε Alexa, έχεις πάλι λειψό σύστημα. Γιατί η φωνητική λειτουργία είναι άκρως απαραίτητη. Τι θα κάνεις, θα είσαι με το κινητό στο χέρι για να παίζεις με ΗΑ; Επομένως, το πρόβλημα δεν παρακάμπτεται με το ΗΑ, smart home χωρίς φωνητικές λειτουργίες, είναι κουτσό σύστημα (κατ' εμέ πάντα, αλλά και απ' ό,τι βλέπω το ίδιο πιστεύει και η πλειοψηφία των smart home users. 

Αναφορά σε κείμενο

 

Γενικα το εχω ξαναπει ή θα διαθέσεις χρόνο ή χρήμα με τις ανάλογες συνέπειες. 

ΥΓ: οτι ισχυει για αλεξα ισχυει και για τα αλλα φυσικα 

 

Εδώ πάντως η διαφορά στο κόστος είναι πολύ μικρή, αν σκεφτούμε το συνολικό κόστος. Γιατί δεν ξέρω τι θα κάνει στο μέλλον όντως το Homey, αλλά σήμερα η διαφορά στο κόστος είναι περίπου 200€ (και ίσως να λέω και πολλά) και δεν υπολογίζω καν το κόστος του ΗΑ Cloud για Alexa integration, ας πούμε πως θα βαρέσω κώδικα να το κάνω χεράτα με δικό μου skill.

 

EDIT: Τα έκανα θάλασσα με τα quotes, δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να καταλάβω πώς γίνεται στο φορουμ το multiquote, κάτι έξυπνο υπάρχει που εγώ ως νέο μέλος δεν το έχω καταλάβει. Συγνώμη, προσπάθησα να βρω πώς γίνεται αλλά μάταια.

Επεξ/σία από aardwolf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, aardwolf είπε

EDIT: Τα έκανα θάλασσα με τα quotes, δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να καταλάβω πώς γίνεται στο φορουμ το multiquote, κάτι έξυπνο υπάρχει που εγώ ως νέο μέλος δεν το έχω καταλάβει. Συγνώμη, προσπάθησα να βρω πώς γίνεται αλλά μάταια.

Αν επιλέξεις με το ποντικι ενα κείμενο σου βγαζει ενα μικρο "παραθυρο" και σου λεει παραθεση αυτου. Ετσι κανεις πολλαπλη παραθεση :P

1 ώρα πριν, aardwolf είπε

Ισχύει, δεν γίνεται απευθείας, θέλει ένα hub. Έχω ένα της Xiaomi που θέλω να το καταργήσω.

Αναφορά σε κείμενο

Aν το καταργήσεις πως θα συνδεεις συσκευες xiaomi ή γενικα που συνδέονται με το συγκεκριμένο hub. Σε αντιθεση εμεις εχουμε ενα conbee πχ που συνδέονται πανω διαφορες συσκευες zigbee που δεν χρειαζεται να ειναι απαραίτητα μιας εταιρείας.

 

1 ώρα πριν, aardwolf είπε

Ισχύει, αλλά είναι αναγκαστική λύση σ'αυτή τη φάση, μέχρι να πάω σε έξυπνους διακόπτες. Πάντως, μόνον κάποιος επισκέπτης τους πειράζει. Αλλά γενικώς, θέλεις την ευκολία και του διακόπτη, όταν μπαίνεις σε ένα δωμάτιο. Στις υπόλοιπες περιπτώσεις, μια χαρά βολεύουν.

Ναι δεν διαφωνω οτι σε καποιες περιπτώσεις ειναι αναγκαστική λύση απλα γενικά δεν ειναι η "σωστή" για ενα εξυπνο σπιτι το οποιο εχει ευκολία χρησης απο ολους και παντα.

 

1 ώρα πριν, aardwolf είπε

Κάνω υπομονή, τι άλλο; 😄

Εμεις δεν χρειαζεται γιατι δουλευουν ολα κανονικα! Καταλαβαινεις το κερδος ε; ΑΝ δεν εχεις δικτυο μενουν σβηστές ή ανοιχτές; ή στην κατάσταση που ηταν οταν κοπηκε το δίκτυο;

 

1 ώρα πριν, aardwolf είπε

Ναι, αλλά αν χαθεί η Alexa, και η κάθε Alexa, έχεις πάλι λειψό σύστημα. Γιατί η φωνητική λειτουργία είναι άκρως απαραίτητη. Τι θα κάνεις, θα είσαι με το κινητό στο χέρι για να παίζεις με ΗΑ; Επομένως, το πρόβλημα δεν παρακάμπτεται με το ΗΑ, smart home χωρίς φωνητικές λειτουργίες, είναι κουτσό σύστημα (κατ' εμέ πάντα, αλλά και απ' ό,τι βλέπω το ίδιο πιστεύει και η πλειοψηφία των smart home users. 

Εκτος του οτι δεν ειναι γιατι σε ενα βαθμο το φτιαχνεις για να μην χρειαζεται φωνητικες εντολες ή γενικα την χειροκίνητη λειτουργία πχ αυτοματο ανοιγμα φωτων στο μπανιο, ξεκλειδωμα/κλειδωμα της πορτας οταν φευγεις/ερχεσαι κλπ εννοειται πως μπορεις πολυ ευκολα να τα κανεις expose το ΗΑ σε Alexa, GA και να εχεις φωνητικες εντολες εντελως δωρεαν. Θα κανεις την διαδικασια μια φορα, η οποια ειναι τυφλοσουρτι, και καθαρισες. Το εκανα πριν 1-2 χρονια και απο τοτε δεν εχω ασχοληθει ξανα και τα κανω ολα με φωνητικες εντολες ή απο το ρολοι.

 

1 ώρα πριν, aardwolf είπε

Εδώ πάντως η διαφορά στο κόστος είναι πολύ μικρή, αν σκεφτούμε το συνολικό κόστος. Γιατί δεν ξέρω τι θα κάνει στο μέλλον όντως το Homey, αλλά σήμερα η διαφορά στο κόστος είναι περίπου 200€ (και ίσως να λέω και πολλά) και δεν υπολογίζω καν το κόστος του ΗΑ Cloud για Alexa integration, ας πούμε πως θα βαρέσω κώδικα να το κάνω χεράτα με δικό μου skill.

Στην μια περιπτωση θες 400€ (Homey) + οτι κόστος εχουν μετα οι συσκευες υποστηρίζονται που φαντάζομαι, δεν βαζω το χερι μου στη φωτια, ειτε θα ειναι μικρότερη γκάμα είτε θα ειναι πιο ακριβές γιατι θα σε δεσμεύει ως προς τις επιλογές ακριβως λόγω της γκάμας. Στην περίπτωση του ΗΑ Μπορεις να δωσεις στην λαιτ εκδοση κανα 100€ για RPi ή αν θες λίγο καλύτερες επιδόσεις, σου βάζω παλι 400€ (το οποιο σιγουρα μπορεις και πιο φτηνα) , να παρεις ενα NUC και πανω βαζεις docker και κανεις πολλα περισσότερα και οχι μονο HA. Εννοειται με δωρεαν GA, Alexa κλπ. Εγω στο NUC περα απο το ΗΑ τρέχω Plex και βλέπω ταινιες/σειρες/φωτογραφιες οπουδηποτε μεσα στο σπιτι μεσω δικτύου, Αυτόματο κατεβασμα νεων επεισοδιων απο σειρες που θελω οι οποιες περνάνε στο Plex χωρις να κουνησω το δαχτυλακι μου και βαση για να κραταω στατιστικά για μεγαλύτερο χρονικο διαστημα. 

Τελος στο ΗΑ μπορει να του βαλω να τραβαει στατιστικά απο το Ρουτερ σχετικα με την συνδεση και αν βλεπω τιποτα περιεργο να με ενημερωνει, ή στατιστικα για την καταναλωσω πόρων στο NUC, στους δισκους μου κλπ. Μπορω να του πω να ανοιγει το φως στο γραφειο οταν ανοιγω τον υπολογιστη ή να εκτελεσω εργασιες στον υπολογιστη μεσω ΗΑ και αλλα πολλα που με HOmey δεν νομιζω οτι μπορεις να τα κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Aν το καταργήσεις πως θα συνδεεις συσκευες xiaomi ή γενικα που συνδέονται με το συγκεκριμένο hub. Σε αντιθεση εμεις εχουμε ενα conbee πχ που συνδέονται πανω διαφορες συσκευες zigbee που δεν χρειαζεται να ειναι απαραίτητα μιας εταιρείας.

και τα xiaomi/aqara zigbee ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
30 λεπτά πριν, kostaskontis είπε

και τα xiaomi/aqara zigbee ειναι.

Το ξέρω αλλά λέει ότι έχει xiaomi συσκευές και θέλει να καταργήσει το συγκεκριμένο hub 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Spect~ είπε
2 ώρες πριν, aardwolf είπε

EDIT: Τα έκανα θάλασσα με τα quotes, δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να καταλάβω πώς γίνεται στο φορουμ το multiquote, κάτι έξυπνο υπάρχει που εγώ ως νέο μέλος δεν το έχω καταλάβει. Συγνώμη, προσπάθησα να βρω πώς γίνεται αλλά μάταια.

Αν επιλέξεις με το ποντικι ενα κείμενο σου βγαζει ενα μικρο "παραθυρο" και σου λεει παραθεση αυτου. Ετσι κανεις πολλαπλη παραθεση :P

Πςςςς, καλά, πολύ ωραίο! Τελικά, ό,τι πληρώνεις παίρνεις ακόμη και στα forum template!

58 λεπτά πριν, Spect~ είπε
2 ώρες πριν, aardwolf είπε

Ισχύει, δεν γίνεται απευθείας, θέλει ένα hub. Έχω ένα της Xiaomi που θέλω να το καταργήσω.

Αναφορά σε κείμενο

Aν το καταργήσεις πως θα συνδεεις συσκευες xiaomi ή γενικα που συνδέονται με το συγκεκριμένο hub. Σε αντιθεση εμεις εχουμε ενα conbee πχ που συνδέονται πανω διαφορες συσκευες zigbee που δεν χρειαζεται να ειναι απαραίτητα μιας εταιρείας.

E, προφανώς μιλάω αν πάω σε ΗΑ ή σε Homey. Οπότε μετά δεν θα σου είναι απαραίτητο το hub της Xiaomi.

 

58 λεπτά πριν, Spect~ είπε
2 ώρες πριν, aardwolf είπε

Κάνω υπομονή, τι άλλο; 😄

Εμεις δεν χρειαζεται γιατι δουλευουν ολα κανονικα! Καταλαβαινεις το κερδος ε; ΑΝ δεν εχεις δικτυο μενουν σβηστές ή ανοιχτές; ή στην κατάσταση που ηταν οταν κοπηκε το δίκτυο;

Είναι σαφής η διαφορά, αλλά χρειάζεται πότε; Σε ενδεχόμενη διακοπή του Internet. Δεν μου έχει τύχει παρά ελάχιστες φορές. Επιπλέον, το λύνεις και με ένα 4G module αν θέλεις να είσαι πιο ήσυχος. Στην δική μου περίπτωση, τα φώτα τα έχω να ανάβουν όλα όταν γυρίσει το ρεύμα, γιατί δεν έχω έξυπνους διακόπτες (άρα δεν μπορώ να κρατήσω το τελευταίο state). Αν βάλω έξυπνους διακόπτες, τότε θα μπορώ να κρατήσω την τελευταία κατάσταση.

1 ώρα πριν, Spect~ είπε
2 ώρες πριν, aardwolf είπε

Ναι, αλλά αν χαθεί η Alexa, και η κάθε Alexa, έχεις πάλι λειψό σύστημα. Γιατί η φωνητική λειτουργία είναι άκρως απαραίτητη. Τι θα κάνεις, θα είσαι με το κινητό στο χέρι για να παίζεις με ΗΑ; Επομένως, το πρόβλημα δεν παρακάμπτεται με το ΗΑ, smart home χωρίς φωνητικές λειτουργίες, είναι κουτσό σύστημα (κατ' εμέ πάντα, αλλά και απ' ό,τι βλέπω το ίδιο πιστεύει και η πλειοψηφία των smart home users. 

Εκτος του οτι δεν ειναι γιατι σε ενα βαθμο το φτιαχνεις για να μην χρειαζεται φωνητικες εντολες ή γενικα την χειροκίνητη λειτουργία πχ αυτοματο ανοιγμα φωτων στο μπανιο, ξεκλειδωμα/κλειδωμα της πορτας οταν φευγεις/ερχεσαι κλπ εννοειται πως μπορεις πολυ ευκολα να τα κανεις expose το ΗΑ σε Alexa, GA και να εχεις φωνητικες εντολες εντελως δωρεαν. Θα κανεις την διαδικασια μια φορα, η οποια ειναι τυφλοσουρτι, και καθαρισες. Το εκανα πριν 1-2 χρονια και απο τοτε δεν εχω ασχοληθει ξανα και τα κανω ολα με φωνητικες εντολες ή απο το ρολοι.

Αυτό είναι η αλήθεια δεν το είχα σκεφτεί, δηλαδή πως είναι κάτι τόσο απλό και θα δουλεύει χωρίς ν'ασχολείσαι. Κάνει την λύση του ΗΑ πιο ελκυστική γιατί γλιτώνεις τα 60$ το χρόνο. 

1 ώρα πριν, Spect~ είπε
2 ώρες πριν, aardwolf είπε

Εδώ πάντως η διαφορά στο κόστος είναι πολύ μικρή, αν σκεφτούμε το συνολικό κόστος. Γιατί δεν ξέρω τι θα κάνει στο μέλλον όντως το Homey, αλλά σήμερα η διαφορά στο κόστος είναι περίπου 200€ (και ίσως να λέω και πολλά) και δεν υπολογίζω καν το κόστος του ΗΑ Cloud για Alexa integration, ας πούμε πως θα βαρέσω κώδικα να το κάνω χεράτα με δικό μου skill.

Στην μια περιπτωση θες 400€ (Homey) + οτι κόστος εχουν μετα οι συσκευες υποστηρίζονται που φαντάζομαι, δεν βαζω το χερι μου στη φωτια, ειτε θα ειναι μικρότερη γκάμα είτε θα ειναι πιο ακριβές γιατι θα σε δεσμεύει ως προς τις επιλογές ακριβως λόγω της γκάμας. Στην περίπτωση του ΗΑ Μπορεις να δωσεις στην λαιτ εκδοση κανα 100€ για RPi ή αν θες λίγο καλύτερες επιδόσεις, σου βάζω παλι 400€ (το οποιο σιγουρα μπορεις και πιο φτηνα) , να παρεις ενα NUC και πανω βαζεις docker και κανεις πολλα περισσότερα και οχι μονο HA. Εννοειται με δωρεαν GA, Alexa κλπ. Εγω στο NUC περα απο το ΗΑ τρέχω Plex και βλέπω ταινιες/σειρες/φωτογραφιες οπουδηποτε μεσα στο σπιτι μεσω δικτύου, Αυτόματο κατεβασμα νεων επεισοδιων απο σειρες που θελω οι οποιες περνάνε στο Plex χωρις να κουνησω το δαχτυλακι μου και βαση για να κραταω στατιστικά για μεγαλύτερο χρονικο διαστημα. 

Τελος στο ΗΑ μπορει να του βαλω να τραβαει στατιστικά απο το Ρουτερ σχετικα με την συνδεση και αν βλεπω τιποτα περιεργο να με ενημερωνει, ή στατιστικα για την καταναλωσω πόρων στο NUC, στους δισκους μου κλπ. Μπορω να του πω να ανοιγει το φως στο γραφειο οταν ανοιγω τον υπολογιστη ή να εκτελεσω εργασιες στον υπολογιστη μεσω ΗΑ και αλλα πολλα που με HOmey δεν νομιζω οτι μπορεις να τα κανεις

Ισχύουν μάλλον αυτά που λες, αλλά για να τα κάνεις όλα αυτά, πρέπει να επενδύσεις χρόνο που δεν τον συνυπολογίζεις... Καταρχάς, εννοείται πως το ΗΑ υποστηρίζει περισσότερες συσκευές, αλλά αυτό δεν είναι τόσο σημαντικό αν με ρωτάς. Απλώς πριν αγοράσεις κάτι τσεκάρεις αν υποστηρίζεται. Πλέον, εγώ αυτό κοιτάζω πρώτο. Το βλέπει η Alexa; Αν ναι, καλώς, αν όχι πάμε γι'άλλο.

Αν ρίξεις μια ματιά πάντως, το Homey κάνει πολλά περισσότερα από όσα θα χρειαστεί ένας μέσος χρήστης και ουσιαστικά το βασικό θέμα είναι αν θα υπάρχει για πάντα (εύλογο) και αν κάποια στιγμή αρχίσει αν χρεώνει πολλά, αν γίνει πολύ δημοφιλές (βλέπε IFTTT που από δωρεάν έβαλε συνδρομή στα πάντα και πολύς κόσμος το παράτησε).

Γενικώς πάντως για να κλείσω λίγο από πλευράς μου, δεν θεωρώ πως τα 420€ του Homey είναι το πρόβλημα, ή μάλλον το κύριο πρόβλημα. Το μεγαλύτερο θέμα είναι μην αλλάξει κάτι η εταιρεία σ'αυτά που ισχύουν σήμερα και πρέπει να το ξαναστήσεις από την αρχή. Θεωρώ πάντως πως και το ξαναστήσιμο, είναι κάτι που μπορεί να σο συμβεί και στο ΗΑ.

Μια τελευταία σημείωση: το OpenHab που αναφέρθηκε, είναι πιο πολύπλοκο νομίζω και επίσης δεν είναι τόσο εύκολο το integration με Alexa κλπ, κοινώς και εκεί θέλει ψάξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, aardwolf είπε

Μια τελευταία σημείωση: το OpenHab που αναφέρθηκε, είναι πιο πολύπλοκο νομίζω και επίσης δεν είναι τόσο εύκολο το integration με Alexa κλπ, κοινώς και εκεί θέλει ψάξιμο.

πιο πολυπλοκο σε σχεση με τι?Γεγονος ειναι οτι ασχολουμε 4-5 χρονια οποτε σιγουρα σε καποιον που ξεκιναει τωρα φαινεται βουνο...ολα θελουν λιγο χρονο και διαβασμα,η διαδικασια ομως για Alexa /google assistant ειναι μακραν πιο ευκολη απο τον HA και δωρεαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα θέμα που πρέπει να είναι απλό για τους γκουρού του φορουμ. Σε ένα δωμάτιο με 1 λάμπα και 2 διακόπτες λεγκραντ αλε ρετουρ θέλω να ενώσω ένα shelly 1 για να έχω έλεγχο από wifi. Άνοιξα τον ένα διακόπτη και πίσω έχω ενωμένα πάνω του 3 καλώδια. Το ένα λογικά είναι η φάση και τα άλλα 2 πρέπει να επικοινωνούν με τη λάμπα και με τον άλλο διακόπτη. Στο shelly έχω 5 υποδοχές η μια για ουδέτερο που έχω να του δώσω. Τι πρέπει να ενώσω άλλο στο shelly και σε ποια υποδοχή;

Screenshot_20220222_193121.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, smart plug βάζουμε σε πριζα μπάνιου; μερικές φορές κατά το μπάνιο μαζευει υγρασία αρκετή αλλά για λίγο. Εχω ένα της blitz wolf shp6. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, panosv7 είπε

Δεν εχω θεμα προς το παρον μονο για χρηση smart συσκευών. 

Θα το πεταγα ευχαριστως, αλλά μετα τι κάνεις με το τηλέφωνο?

Γι αυτό εξαλλου αγορασα το Asus AX82u με σκοπο να καταργησω το Wifi του H300s, αλλά όπως γράφω και παραπάνω...δεν την παλεψαν οι συσκευες με το Wifi6. Eν τούτοις ουσιαστικά το κατάργησα, αφού το χρησιμοποιουν μονο οι smart συσκευες..!!Ολα τα άλλα τα έχει αναλάβει το Asus

Αφού δουλεύει δεν το πειράζεις. Έχε το νου σου για disconnects και στο μέλλον όταν του βάλεις κι άλλα.

Εγώ το αντικατέστησα με Fritzbox 7530 και έχω και το τηλέφωνο εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
15 ώρες πριν, aardwolf είπε

E, προφανώς μιλάω αν πάω σε ΗΑ ή σε Homey. Οπότε μετά δεν θα σου είναι απαραίτητο το hub της Xiaomi.

 

Ειδα οτι το Homey εχει zigbee & zwave, το μονο μειον σε αυτο ειναι σε περιπτωση που βγει καποια νεοτερη εκδοση και γινει obsolete η κεραια που εχει ή τουλαχιστον δεν μπορει να χρησιμοποιηθει με νεες συσκευες. Και στο ΗΑ υπαρχει το Conbee & Conbee 2 με το 2ο να εχει περισσότερες συσκευες αν δεν κανω λαθος. Απλα σε μας ειναι ευκολο να το αλλαξεις γιατι απλα αγοραζεις το νεο και το βαζεις στο USB!

 

15 ώρες πριν, aardwolf είπε

Είναι σαφής η διαφορά, αλλά χρειάζεται πότε; Σε ενδεχόμενη διακοπή του Internet. Δεν μου έχει τύχει παρά ελάχιστες φορές. Επιπλέον, το λύνεις και με ένα 4G module αν θέλεις να είσαι πιο ήσυχος. Στην δική μου περίπτωση, τα φώτα τα έχω να ανάβουν όλα όταν γυρίσει το ρεύμα, γιατί δεν έχω έξυπνους διακόπτες (άρα δεν μπορώ να κρατήσω το τελευταίο state). Αν βάλω έξυπνους διακόπτες, τότε θα μπορώ να κρατήσω την τελευταία κατάσταση.

Εστω και αυτες τις ελαχιστες φορές, μπορει να ειναι κρισιμες. Για φαντασου να χεις μικρο παιδι και να μην εχεις φως γιατι δεν εχεις ιντερνετ.. Το 4G module εχει εξτρα μηνιαιο(αντε τριμηνιαιο) κόστος ομως για την καρτα!

Φαντασου τωρα να εισαι σπιτι βραδυ να μην εχεις ιντερνετ και να μην μπορεις να αναψεις τα φωτα ή να εισαι διακοπες και να πεφτει το ιντερνετ και μετα να καιει με τα φωτα ανοιχτα μεχρι να γυρίσεις (η να το παρεις χαμπαρι) μονο εξυπνο δεν ειναι !

15 ώρες πριν, aardwolf είπε

Ισχύουν μάλλον αυτά που λες, αλλά για να τα κάνεις όλα αυτά, πρέπει να επενδύσεις χρόνο που δεν τον συνυπολογίζεις...

Αυτο το εχω ξανπει επενδυεις ειτε χρονο ειτε χρημα. Ενα απο τα δυο διαλεγεις τι θες να επενδυσεις, και τι μπορεις..

 

15 ώρες πριν, aardwolf είπε

Καταρχάς, εννοείται πως το ΗΑ υποστηρίζει περισσότερες συσκευές, αλλά αυτό δεν είναι τόσο σημαντικό αν με ρωτάς. Απλώς πριν αγοράσεις κάτι τσεκάρεις αν υποστηρίζεται. Πλέον, εγώ αυτό κοιτάζω πρώτο. Το βλέπει η Alexa; Αν ναι, καλώς, αν όχι πάμε γι'άλλο.

Εννοειται οτι ειναι σημαντικο. Περισσότερες συσκευες σημαινει οτι εχεις επιλογες να επιλεξεις αυτο που σε καλυπτει καλυτερα. Επισης το κοστος συνηθως ειναι μικροτερο. Δηλαδη ειναι αλλιως να παρεις μια Philips HUE που υποστηριζει Alexa,GA κλπ και αλλιως μια noname ledοταινια που μπαινει στο HA και μπορεις μεσω αυτου παλι να το δουλευεις μεσω Alexa,GA.. 80€ η πρωτη 30€ η δευτερη..

 

15 ώρες πριν, aardwolf είπε

Αν ρίξεις μια ματιά πάντως, το Homey κάνει πολλά περισσότερα από όσα θα χρειαστεί ένας μέσος χρήστης και ουσιαστικά το βασικό θέμα είναι αν θα υπάρχει για πάντα (εύλογο) και αν κάποια στιγμή αρχίσει αν χρεώνει πολλά, αν γίνει πολύ δημοφιλές (βλέπε IFTTT που από δωρεάν έβαλε συνδρομή στα πάντα και πολύς κόσμος το παράτησε).

Αυτο λεμε και εμεις.. Τι κανεις σε αυτη την περιπτωση; γιατι εγω πχ εχω την επιλογη να μην κανω ποτε update και να μεινω στην εκδοση που ειμαι κια θα δουλευει με τις συσκευες που εχω. Σιγουρα θα χασω αλλα πραγματα οπως πχ υποστηριξη νεων συσκευων αλλα τουλαχιστον θα μπορω να δουλευω ως εχει.

 

15 ώρες πριν, aardwolf είπε

Γενικώς πάντως για να κλείσω λίγο από πλευράς μου, δεν θεωρώ πως τα 420€ του Homey είναι το πρόβλημα, ή μάλλον το κύριο πρόβλημα.

Με 420€ που κανει το Homey αγοραζεις ενα τετοιο https://www.skroutz.gr/s/30160981/Intel-NUC7PJYHN.html (αν θες πας σε καλυτερο πιο ακριβο μοντελο που μπορεις να κανεις και αλλα πραγματα ή RPi για πιο απλα) SSD, RAM & Zigbee/Zwave module και λογικα εχεις και ρεστα. Επισης εχεις ενα υπολογιστη που μπορεις να κτον χρησιμοποιεις και κανονικα οοποτε θες ενω τρεχει σαν σερβερ. Μπορεις δηλαδη σε αυτα τα λεφτα να εχεις media center, torrent client, pihole (για ελεγχο δικτυου κλπ) και γενικα οτι μπορεις να φανταστεις.

 

15 ώρες πριν, aardwolf είπε

Θεωρώ πάντως πως και το ξαναστήσιμο, είναι κάτι που μπορεί να σο συμβεί και στο ΗΑ.

Κανει αυτοματο backup στο Gdrive καθε μερα. Στην χειροτερη θα περασω το προηγουμενο που δουλευε και τελος.

 

 Και δεν αναφερομαστε καν στην παραμετρποιηση του τι και πως μπορεις να βλεπεις. Μπορεις να ελεγχεις την τηλεοραση αν δεν υποστηριζει η ιδια Alexa,Ga? Γιατι εγω σιγουρα μπορω ! 
Οπως και να το κανεις απο οπου και να το δεις το ΗΑ δεν εχει ανταγωνισμο στο τι μπορεις να κανεις και πως. Ορεξη να χεις και φαντασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...