Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω έναν συναγερμό Digoo Ham B και θέλω να βάλω ασύρματες παγίδες και στα πατζούρια. Υπο κανονικές συνθήκες δεν βρέχονται, αλλά μπορεί να παει νερό, μπορώ να βάλω και εκεί παγίδες ; είναι αδιάβροχες ; υπάρχει κάτι άλλο ου μπορώ να βάλω ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, kostaskontis είπε

εσυ το πας μακρυα.....χαχαχα αλλα μου αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι .Ο πιο απλος τροπος ειναι με μονιμα ανοιχτο τον διακοπτη του Θερμοσιφωνα ωστε να παιρνει ρευμα ο αυτοματισμος,θα παρει ενα ασυρματο μπουτον να το κολησει κατω απο τον πινακα και με αυτο να ανοιγει και να κλεινει το θερμοσιφωνα.Συνηθως η πιο απλη λυση....ειναι και η καλυτερη.

Να προσθεσω βεβαια οτι ο φιλος  θα βαλει τον sonoff να κλεινει μετα απο π.χ 20 λεπτα, Ωστε να μην ξεχνιετε ανοιχτος.

Οχι δεν το πάει μακριά... Απλά με την μπαταρία και το φωτοβολταικό αμφιβάλω αν θα κρατήσει, αν πρόκειτε για κάποια λύση wifi (πχ esp32 etc)

Παραπέμπω στην κατασκευή μου, μερικές σελίδες πίσω. 

Κατανάλωση μη μετρήσιμη με τα όργανά μου (οπότε κάτω απο 1mA) στην αναμονή, και περίπου 80-150mA (ανάλογα την ισχύ που διαλέγουμε να έχει το nRF24L01) για 3-4 δευτερόλεπτα που χρειάζετε να διαβάζε θερμοκρασία και για την εκπομπή.

 

Το μόνο κακό είναι ότι απο την μεριά του δέκτη, θέλεις ανάλογο κύκλωμα λήψης (πχ ένα arduino μα μια οθόνη) ή ακόμα καλύτερα ένα  Home assistant. 

Μόνιμα αναμένο το θερμοσίφωνα και τον διακόπτη στην ταράτσα δεν θα το έκανα ποτέ...  

 

Επειδή είμαι στην διαδικασία ανακατασκευής του κυκλώματος, ώστε να έχει ομορφότερες πλακέτες αλλά και υποστήριξη για δεδομένα καιρού (αφού θα μπεί στην ταράτσα, να ξέρουμε και τι καιρό κάνει...) αλλά και για την θερμοκρασία  θερμοσίφωνα, αν ενδιαφέρετε κάποιος, εδώ είμαι να το συζητήσουμε... Να έχω και καμμιά ιδέα τι ποσότητες να παραγγείλω...

 

Επεξ/σία από nkarama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/10/2020 στις 9:35 ΠΜ, cambo99 είπε

Αν δεν τα καταφέρεις με home assistant τότε θα πρέπει να πας σε πιο ακριβές λύσεις , όπως Fibaro Home Center , Homey Pro, Hubitat κλπ . Εκεί οι συσκευές συνδεόνται ευκολότερα μεταξύ τους , αλλά είναι το κόστος μεγάλο στην αρχή. 

Καλησπέρα. Μου κάνει εντύπωση πως η μοναδική αναφορά στο Homey που βρήκα, είναι η παραπάνω. Ασχολείται άραγε κάποιος; Είμαι έτοιμος να πατήσω το κουμπί και ν'αγοράσω ένα hub (κόστος κάπου 420€ με την αποστολή), αλλά μου κάνει εντύπωση που δεν βρίσκω αναφορές.

Σε ό,τι με αφορά, το βρίσκω προτιμότερο από ΗΑ. Ναι μεν πληρώνεις κάτι, αλλά έχεις υποστήριξη και παίζει out of the box και χωρίς χρεώσεις με Alexa. Δεν ασχολείσαι ούτε να στήσεις, ούτε να συντηρήσεις το ΗΑ, ναι μεν είναι ακριβό στα 420€, αλλά και ένα HA ακόμη και στημένο σε pi έχει ένα αρχικό κόστος (pi+ zigbee USB, +SSD είναι το απολύτως minimum), ενώ μετά έχεις κόστος αν θέλεις και integration με Alexa.

Άρα, γιατί όχι το Homey;

https://homey.app/en-ie/store/product/homey-pro/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, aardwolf είπε

Καλησπέρα. Μου κάνει εντύπωση πως η μοναδική αναφορά στο Homey που βρήκα, είναι η παραπάνω. Ασχολείται άραγε κάποιος; Είμαι έτοιμος να πατήσω το κουμπί και ν'αγοράσω ένα hub (κόστος κάπου 420€ με την αποστολή), αλλά μου κάνει εντύπωση που δεν βρίσκω αναφορές.

Σε ό,τι με αφορά, το βρίσκω προτιμότερο από ΗΑ. Ναι μεν πληρώνεις κάτι, αλλά έχεις υποστήριξη και παίζει out of the box και χωρίς χρεώσεις με Alexa. Δεν ασχολείσαι ούτε να στήσεις, ούτε να συντηρήσεις το ΗΑ, ναι μεν είναι ακριβό στα 420€, αλλά και ένα HA ακόμη και στημένο σε pi έχει ένα αρχικό κόστος (pi+ zigbee USB, +SSD είναι το απολύτως minimum), ενώ μετά έχεις κόστος αν θέλεις και integration με Alexa.

Άρα, γιατί όχι το Homey;

https://homey.app/en-ie/store/product/homey-pro/

Προσωπικά, γι'αυτό κυρίως:

https://status.homey.app/

Η σωστή λειτουργία του φαίνεται να προυποθέτει ότι η εταιρεία θα υπάρχει και θα συντηρεί κάποια services. Δεδομένου ότι το smart home μου δεν είναι κάτι εφήμερο, αλλά θα θέλω να δουλεύει για τα επόμενα (ελπίζω) 40+ χρόνια , η πιθανότητα η εταιρεία να σταματήσει να συντηρεί τις υποδομές είναι πολύ μεγάλη, οπότε και θα πρέπει να τα ξαναστήσω όλα από την αρχή κάπου αλλού

Ακόμα και αν συνεχίσει να υπάρχει η εταιρία, η συσκευή σίγουρα θα είναι obsolete κάποια στιγμή, οπότε και θα πρέπει να αντικατασταθεί με αντίστοιχο κόστος.

Αν βάλεις λοιπόν από τη μια πλευρά το κόστος αγοράς του πρώτου homey, του δεύτερου, του τρίτου, του αντικαταστάτη του αφου κλείσει κλπ συν το χρόνο που θα χρειαστείς κάθε φορά για να κάνεις ότι migration χρειάζεται, και από την άλλη το κόστος αγοράς του πρώτου, δεύτερου, τρίτου raspberry/mini pc με το χρόνο που θα ξοδέψεις απαξ για να το στήσεις, για μένα κερδίζει το δεύτερο. Συμφέρει ακόμα και αν βάλεις μέσα και την (μικρή σχετικά) συνδρομή για alexa integration, την οποία αν δεν κανω λάθος με λίγη έξτρα δουλειά την αποφεύγεις (έχω βάλει google home integration και χωρίς συνδρομή, δεν ήταν τρομερα δύσκολο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρώτο έχεις δίκιο. Εννοείται πως ποντάρεις η εταιρεία να μείνει ανοιχτή και να δουλεύει και να ενημερώνει το λογισμικό της, να το υποστηρίζει κλπ.

Το κόστος, επίσης είναι ένα θέμα, τόσο τώρα, όσο και αν χρειαστείς ένα νέο hub κλπ.

Αλλά το ΗΑ, από όσο έχω δει και διαβάσει, ΔΕΝ είναι μόνον άπαξ που πρέπει να επενδύσεις χρόνο. Διαρκώς κάτι θέλει και γενικώς απαιτεί ενασχόληση, μακάρι να ήταν απλώς να επενδύσεις κάποιες εβδομάδες να το στήσεις σωστά και να το ξεχάσεις, όλοι θα είχαν ΗΑ.

Για το Alexa integration, εγώ δεν γνωρίζω κάποιον πραγματικά δωρεάν τρόπο που να σου δίνει όλο το functionality. Εκτός αν μιλάμε να προγραμματίσεις custom skill στην Amazon, που πάλι ξεφεύγουμε. Άρα, μια μηνιαία συνδρομή 5$ δεν την αποφεύγεις. Δεν είναι τεράστιο ποσό, αλλά είναι 60$ το χρόνο, που σημαίνει πως και πάλι θα χρειαστείς περίπου 7 χρόνια για να φτάσεις το κόστος του Homey Pro, χώρια που μπορεί ν'αλλάξει κάτι μέχρι τότε.

Για μένα, το πρόβλημα είναι ο χρόνος που πρέπει να επενδυθεί για να στηθεί σωστά το ΗΑ και να λειτουργήσουν όλα όπως πρέπει. Φίλος, εξαιρετικός προγραμματιστής, χρειάστηκε αρκετές μέρες για να στήσει στο γραφείο του το ΗΑ για ν'ανακαλύψει κατόπιν πως η flash μνήμη τα έπαιξε. Φταίει κι αυτός, γιατί τον είχα προειδοποιήσει πως αυτό είναι κάτι που συμβαίνει συχνά, αλλά δεν το περίμενε να γίνει τόσο γρήγορα.

Επομένως, γι'αυτό και καταλήγω να τα.. .σκάσω αυτά τα λεφτά, γιατί όλα τα υπόλοιπα είναι λυμένα. Που δεν είναι καθόλου λίγο αν με ρωτάτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, aardwolf είπε

Για το πρώτο έχεις δίκιο. Εννοείται πως ποντάρεις η εταιρεία να μείνει ανοιχτή και να δουλεύει και να ενημερώνει το λογισμικό της, να το υποστηρίζει κλπ.

Το κόστος, επίσης είναι ένα θέμα, τόσο τώρα, όσο και αν χρειαστείς ένα νέο hub κλπ.

Αλλά το ΗΑ, από όσο έχω δει και διαβάσει, ΔΕΝ είναι μόνον άπαξ που πρέπει να επενδύσεις χρόνο. Διαρκώς κάτι θέλει και γενικώς απαιτεί ενασχόληση, μακάρι να ήταν απλώς να επενδύσεις κάποιες εβδομάδες να το στήσεις σωστά και να το ξεχάσεις, όλοι θα είχαν ΗΑ.

Για το Alexa integration, εγώ δεν γνωρίζω κάποιον πραγματικά δωρεάν τρόπο που να σου δίνει όλο το functionality. Εκτός αν μιλάμε να προγραμματίσεις custom skill στην Amazon, που πάλι ξεφεύγουμε. Άρα, μια μηνιαία συνδρομή 5$ δεν την αποφεύγεις. Δεν είναι τεράστιο ποσό, αλλά είναι 60$ το χρόνο, που σημαίνει πως και πάλι θα χρειαστείς περίπου 7 χρόνια για να φτάσεις το κόστος του Homey Pro, χώρια που μπορεί ν'αλλάξει κάτι μέχρι τότε.

Για μένα, το πρόβλημα είναι ο χρόνος που πρέπει να επενδυθεί για να στηθεί σωστά το ΗΑ και να λειτουργήσουν όλα όπως πρέπει. Φίλος, εξαιρετικός προγραμματιστής, χρειάστηκε αρκετές μέρες για να στήσει στο γραφείο του το ΗΑ για ν'ανακαλύψει κατόπιν πως η flash μνήμη τα έπαιξε. Φταίει κι αυτός, γιατί τον είχα προειδοποιήσει πως αυτό είναι κάτι που συμβαίνει συχνά, αλλά δεν το περίμενε να γίνει τόσο γρήγορα.

Επομένως, γι'αυτό και καταλήγω να τα.. .σκάσω αυτά τα λεφτά, γιατί όλα τα υπόλοιπα είναι λυμένα. Που δεν είναι καθόλου λίγο αν με ρωτάτε...

Δεν έχεις γενικά άδικο, απλά να σημειώσω πως το "στήνεις και το ξεχνάς" δεν έχει κανένα νόημα σε ένα smart home - δεν υπάρχει τελική λύση, κάθε λίγο καιρό θα έχεις μια καινούρια συσκευή, που σου δίνει νέες δυνατότητες αυτοματισμού, την οποία μετά από σκέψη θα την εντάξεις στους υπάρχοντες αυτοματισμούς και θα φτιάξεις και νέους, όλα τα οποία θα θέλουν μερικά iteration πειραματισμών για να δουλέψουν όπως πρέπει για να κάνουν τη ζωή σου πιο εύκολη.

Ο χρόνος που θα χαλάσεις για να στήσεις το ΗΑ και να ρυθμίσεις αρχικά την κάθε συσκευή θα είναι συγκριτικά πολύ μικρότερος - συμπεριλαμβανομένου του χρόνου που παλεύεις με ένα απροσδιόριστο σφάλμα στο configuration ή επαναφέρεις backup γιατί τα έκανες μαντάρα ή επαναconfigurαρεις όλους τους διακόπτες σου γιατί τελικά το μαμά integration είναι για τα μπάζα σε σχέση με mqtt κλπκλπ.

Αυτά τα γλιτώνεις μεν, είναι μόνο η αρχή δε και να είσαι σίγουρος ότι θα φας πολλές ώρες ότι hub και να επιλέξεις

Εν ολίγοις, να ξαναστήσω σε 10 χρόνια το ΗΑ και τις συσκευές θα το έκανα εύκολα (έχω καλά backup). Να ξανακάνω απο την αρχή τις ρυθμίσεις και τους αυτοματισμούς (επειδή π.χ. το Α hub δε μου έκανε/δε δουλεύει πια/απαιτεί τελικά συνδρομή και πάω στο Β διαφορετικό hub), ούτε με σφαίρες - θα επένδυα σε σφεντόνες για να πατάω απο μακριά τους διακόπτες και τέλος.

 

ΥΓ: για δωρεάν alexa integration κάνεις αυτά. Είναι τρομακτικό και αστείο ταυτόχρονα να σκεφτείς ότι θα τα κάνεις όλα αυτά, αλλά (αν κρίνω απο το google home integration που δοκίμασα και βλέπω ότι είναι αντίστοιχο) 1ον) είναι απολύτως doable, και 2ον) μια φορά τα κάνεις τυφλοσούρτικα και τα ξεχνάς, δεν είπαμε να γίνεις ειδικός στο AWS

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας εδώ και περίπου έναν χρόνο home assistant, δεν μπορώ να φανταστώ πως μπορεί κάποιος να λέει ότι έχει έξυπνο σπίτι χωρίς αυτό. Οι δυνατότητες του είναι πραγματικά αστείρευτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν καποιος θελει μια stable πλατφορμα για smarthome ωστε να σεταρει κατι και να το ξεχνα αυτη την στιγμη που μιλαμε ειναι μονο το ΟpenHab.Open source βεβαιως και ολα τα bindings αλλα και οι cloud δυνατοτητες ,Αlexa,Google Assistant,Homekit κτλ ειναι ευκολα και δωρεαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, kostaskontis είπε

αν καποιος θελει μια stable πλατφορμα για smarthome ωστε να σεταρει κατι και να το ξεχνα αυτη την στιγμη που μιλαμε ειναι μονο το ΟpenHab.Open source βεβαιως και ολα τα bindings αλλα και οι cloud δυνατοτητες ,Αlexa,Google Assistant,Homekit κτλ ειναι ευκολα και δωρεαν.

Για να μπουμε λίγο στο κλίμα και οι noobαδες, οι συσκευές που έχουμε πρέπει να υποστηρίζουν κάποιο πρότυπο-πρέπει να μπορούν να φλασαριστούν για να δουλέψουν με κάποιο από όλα αυτά που αναφέρεται? Πως να ξεκινήσω να βγάλω άκρη αν όντως γίνεται αυτό με τις συσκευές που έχω ήδη? θα μου άρεσε να μπορέσω να τις αποδεσμεύσω απο το smart life app και να έχω τοπικό έλεγχο χωρίς να παρεμβάλλεται ο σερβερ στην Κίνα. 

Επίσης ενημερωτικά και μόνο, έκανα πρόσφατα μετάβαση σε ρουτερ με Wifi 6 απενεργοποιώντας το Wifi του modem-router της Vodafone H300s και ανακάλυψα ότι οι συσκευές smart στην πλειοψηφία τους ακόμη και κάποιες tapo που έχω και όχι μόνο οι κινέζικες, ενώ συνδέονταν κανονικά αρχικά, στη συνέχεια τις πέταγε μια μια εκτός το καινούριο ρουτερ και είτε ήταν μόνιμα offline είτε είχαν τραγικά αργή απόκριση με αποτέλεσμα να μην μπορώ να τις δουλέψω....!! Η κατάληξη ήταν να ξανανοίξω το wifi της Vodafone μονο το κανάλι στα 2,4GHz για να συνδέσω όλες τις smart συσκευές εκεί και να χρησιμοποιώ το καινούριο router για υπολογιστές - κινητά που συνδέονται απροβλημάτιστα. Τα γράφω αυτά για να μην την πατήσει και κάποιος άλλος, καθώς το νέο ρουτερ ήταν μια επένδυση της τάξεως των 250 Ευρώ. Γενικά κυκλοφορούν πολλά άρθρα στο ίντερνετ με χρήστες που έχουν θέμα με τελευταίας γενιάς ρουτερ και συσκευές smart...!! Ακόμη και το Nest Hub συνδέεται καλύτερα στο παλιο ρουτερ...! Και ναι δοκίμασα πολλές αλλαγές στις ρυθμίσεις κτλ στο νέο ρουτερ με αυτο που έκανε την διαφορά να είναι η απενεργοποίηση του Wifi6 protocol....αλλά έτσι δεν είχε νόημα και η αγορά του συγκεκριμένου ρούτερ. Οπότε προσοχή αν έχετε στο μυαλό σας να αναβαθμίσετε σε νεο ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
42 λεπτά πριν, panosv7 είπε

Για να μπουμε λίγο στο κλίμα και οι noobαδες, οι συσκευές που έχουμε πρέπει να υποστηρίζουν κάποιο πρότυπο-πρέπει να μπορούν να φλασαριστούν για να δουλέψουν με κάποιο από όλα αυτά που αναφέρεται? Πως να ξεκινήσω να βγάλω άκρη αν όντως γίνεται αυτό με τις συσκευές που έχω ήδη? θα μου άρεσε να μπορέσω να τις αποδεσμεύσω απο το smart life app και να έχω τοπικό έλεγχο χωρίς να παρεμβάλλεται ο σερβερ στην Κίνα. 

Επίσης ενημερωτικά και μόνο, έκανα πρόσφατα μετάβαση σε ρουτερ με Wifi 6 απενεργοποιώντας το Wifi του modem-router της Vodafone H300s και ανακάλυψα ότι οι συσκευές smart στην πλειοψηφία τους ακόμη και κάποιες tapo που έχω και όχι μόνο οι κινέζικες, ενώ συνδέονταν κανονικά αρχικά, στη συνέχεια τις πέταγε μια μια εκτός το καινούριο ρουτερ και είτε ήταν μόνιμα offline είτε είχαν τραγικά αργή απόκριση με αποτέλεσμα να μην μπορώ να τις δουλέψω....!! Η κατάληξη ήταν να ξανανοίξω το wifi της Vodafone μονο το κανάλι στα 2,4GHz για να συνδέσω όλες τις smart συσκευές εκεί και να χρησιμοποιώ το καινούριο router για υπολογιστές - κινητά που συνδέονται απροβλημάτιστα. Τα γράφω αυτά για να μην την πατήσει και κάποιος άλλος, καθώς το νέο ρουτερ ήταν μια επένδυση της τάξεως των 250 Ευρώ. Γενικά κυκλοφορούν πολλά άρθρα στο ίντερνετ με χρήστες που έχουν θέμα με τελευταίας γενιάς ρουτερ και συσκευές smart...!! Ακόμη και το Nest Hub συνδέεται καλύτερα στο παλιο ρουτερ...! Και ναι δοκίμασα πολλές αλλαγές στις ρυθμίσεις κτλ στο νέο ρουτερ με αυτο που έκανε την διαφορά να είναι η απενεργοποίηση του Wifi6 protocol....αλλά έτσι δεν είχε νόημα και η αγορά του συγκεκριμένου ρούτερ. Οπότε προσοχή αν έχετε στο μυαλό σας να αναβαθμίσετε σε νεο ρουτερ.

Λογικο να μην επαιζαν στο νεο ρουτερ αν δεν το ειχες να δουλευει σε dual band, δηλαδη 2,4 & 5 Ghz. Αυτο συμβαινει γιατι το ρουτερ σου παιζει στα 5Ghz αλλα οι συσκευες οχι οποτε υποχρεωτικα πρεπει να εχεις και το 2,4 ανοιχτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Λογικο να μην επαιζαν στο νεο ρουτερ αν δεν το ειχες να δουλευει σε dual band, δηλαδη 2,4 & 5 Ghz. Αυτο συμβαινει γιατι το ρουτερ σου παιζει στα 5Ghz αλλα οι συσκευες οχι οποτε υποχρεωτικα πρεπει να εχεις και το 2,4 ανοιχτό.

Ισα ισα, αυτό ήταν το πρώτο που έκανα. δημιουργησα ξεχωριστα δικτυα για το 2,4 και το 5. Συνδεονταν κανονικα οι συσκευές, αλλά στο 5λεπτο....μια μια  εβγαιναν offline είτε αποκρινονταν με τεραστια καθυστερηση...!!

Ο μονος τροπος να λειτουργησουν με το νεο ρουτερ ηταν η απενεργοποιηση του Wifi 6...και η λειτουργια του σε combatibility mode μεχρι wifi ac...!!

 

Επεξ/σία από panosv7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, aardwolf είπε

Καλησπέρα. Μου κάνει εντύπωση πως η μοναδική αναφορά στο Homey που βρήκα, είναι η παραπάνω. Ασχολείται άραγε κάποιος; Είμαι έτοιμος να πατήσω το κουμπί και ν'αγοράσω ένα hub (κόστος κάπου 420€ με την αποστολή), αλλά μου κάνει εντύπωση που δεν βρίσκω αναφορές.

Σε ό,τι με αφορά, το βρίσκω προτιμότερο από ΗΑ. Ναι μεν πληρώνεις κάτι, αλλά έχεις υποστήριξη και παίζει out of the box και χωρίς χρεώσεις με Alexa. Δεν ασχολείσαι ούτε να στήσεις, ούτε να συντηρήσεις το ΗΑ, ναι μεν είναι ακριβό στα 420€, αλλά και ένα HA ακόμη και στημένο σε pi έχει ένα αρχικό κόστος (pi+ zigbee USB, +SSD είναι το απολύτως minimum), ενώ μετά έχεις κόστος αν θέλεις και integration με Alexa.

Άρα, γιατί όχι το Homey;

https://homey.app/en-ie/store/product/homey-pro/

Πέρα από όσα σωστά αναφέρθηκαν για το home assistant που και για μένα είναι κορυφή, δεν θέλω να εξαρτώμαι από κανένα cloud service.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το H300s έχει τραγικό wifi - κάπου στις 15-20 mixed συσκευές είδα να είναι το όριό του εμπράκτως. Βέβαια αν έχεις μόνο low bandwidth IoT πάνω, ενδεχομένως να τα σηκώνει. Εγώ είχα πολλά disconnects και πήρε πόδι την πρώτη εβδομάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διευκρινήσω πως δεν είμαι στο μηδέν αυτή την στιγμή, για την ακρίβεια το σπίτι μου είναι αρκετά έξυπνο, χωρίς ΗΑ και υπάρχει η Alexa που ενοποιεί τα διάφορα υποσυστήματα. Συνοπτικά, έχω:

-Ρολά και έξυπνες πρίζες Legrand. Αυτό ήταν υποχρεωτικό, γιατί δεν είχα βαθιά κουτιά και δεν μπορούσα να βάλω modules όταν ξεκίνησα. Σήμερα, ίσως να δοκίμαζα τα Shelly.

-Έξυπνα φώτα σε όλο το σπίτι, αλλά όχι έξυπνους διακόπτες.

-Έξυπνο θερμοστάτη

-IR blasters σε όλα τα δωμάτια για έλεγχο κλιματιστικών και τηλεοράσεων.

-5 ηχεία Echo για να καλύπτουν όλο το σπίτι.

-Μουσική από το Spotify μέσω Alexa

-Κάμερες Xiaomi

-Ρομποτική σκούπα Roborock

-Wi-Fi με AP Microtik χωρίς θέματα γενικά, αφού όλες οι συσκευές είναι στα 2.4GHz.

Όλο αυτό ειναι λειτουργικότατο και δουλεύει χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, αλλά το θέμα είναι πως θα ήθελα να μπορώ να κουμπώνω διάφορους φθηνούς αισθητήρες που βγάζουν οι κινέζοι για να κάνω πιο εύκολους αυτοματισμούς (πχ στο μπάνιο ανάβει αυτόματα το φως από αισθητήρα παρουσίας μέσω Alexa πάλι).

Όλο αυτό λοιπόν, δεν χρειάζεται το ΗΑ για να δουλέψει. Δεν λέω πως δεν θα είχες παραπάνω δυνατότητες σε σενάρια, αλλά είναι το τίμημα σημαντικό. Υποσημείωση, η Alexa είναι απαραίτητη, άρα το cloud ούτως ή άλλως θα το έχεις, ο τοπικός έλεγχος είναι λειψός για την χρήση μου. Γι'αυτό και λέω, αν βάλεις στην εξίσωση την Alexa, μια ακριβή λύση σαν το Homey, εν τέλει δεν είναι τόσο χειρότερη από το ΗΑ, το οποίο, έχει θέματα με το Alexa integration. Να πω εδώ πως τα custom skills που έχω δει, ήταν όλα προβληματικά και αργά, μπορεί αυτά που είδα εγώ να είχαν κακούς προγραμματιστές, αλλά δεν θεωρώ τον εαυτό μου και τόσο καλό για να τα... βελτιώσω!

Εννοείται κουβέντα κάνουμε, και απλώς βρήκα την ευκαιρία να προτείνω κάτι διαφορετικό από το να προτείνουμε ΗΑ κάθε φορά που κάποιος θέλει μια integrated λύση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, aardwolf είπε

(πχ στο μπάνιο ανάβει αυτόματα το φως από αισθητήρα παρουσίας μέσω Alexa πάλι

Αυτο δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να το κανεις με Αλεξα (η γενικα με κατι αντιστοιχο οπως Google Assistant). H αν μπορεις λογικα θα χρειαστεις εξτρα hUb (πχ για τα Aqara της Xiaomi).

 

22 λεπτά πριν, aardwolf είπε

Έξυπνα φώτα σε όλο το σπίτι, αλλά όχι έξυπνους διακόπτες.

Αυτο προσωπικα το θεωρω "κακο" για τα κεντρικα φωτα του σπιτιου γιατι σημαινει οτι καταργεις τους διακοπτες και επισης σε περιπτωση που καποιος πειραξει το διακοπτη παει η "λαμπα". Παει εννοω μεχρι να ανοιξεις ξανα το διακόπτη. Γενικα για να ειναι χρησιμα αυτα θα πρεπει να μπορεις να εχεις ολες τις επιλογες και διακοπτη και μεσω εφαρμογης/ηχητικης εντολης.

22 λεπτά πριν, aardwolf είπε

η Alexa είναι απαραίτητη, άρα το cloud ούτως ή άλλως θα το έχεις, ο τοπικός έλεγχος είναι λειψός για την χρήση μου

Οταν δεν εχεις δικτυο για το χ,ψ λόγο τι κανεις; γιατι εγω πχ εκτος απο τους διακόπτες μπορει και παλι μεσω ΗΑ να κανω τα παντα γιατι ολα γινονται τοπικα, ασχετα με το οτι εχω και προσβαση οταν ειμαι εκτος.

22 λεπτά πριν, aardwolf είπε

Εννοείται κουβέντα κάνουμε, και απλώς βρήκα την ευκαιρία να προτείνω κάτι διαφορετικό από το να προτείνουμε ΗΑ κάθε φορά που κάποιος θέλει μια integrated λύση.

Προτείνουμε ΗΑ γιατι αντικειμενικά ειναι η καλυτερη λυση σε βαθος χρόνου απο πολλες απόψεις. Αυριο η Αλεξα μπορει να σου πει θελω Χ € το μηνα για το ταδε integration και μετα εσυ ή θα πληρωσεις ή θα μεινεις με το πουλι στο χερι. Μπορεί η ταδε εταιρεία να τα σπάσει με την Αλεξα και να σταματησει το support οποτε παλι με το πουλι στο χερι. 

Γενικα το εχω ξαναπει ή θα διαθέσεις χρόνο ή χρήμα με τις ανάλογες συνέπειες. 

ΥΓ: οτι ισχυει για αλεξα ισχυει και για τα αλλα φυσικα 

Επεξ/σία από Spect~
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...