Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπέρα, στο google home που έχω συνδέσει τις συσκευές μου παλιά κάπου το είχα πει ότι όταν λέω πχ "turn on the light" δεν μην μου απαντάει αλλά ακούγεται ένα μπιπ, τώρα που θέλω να το κάνω και στις υπολοιπες συσκευές πως το ξανά ρυθμίζω? Το είχα κάνει πριν χρόνια κ δεν θυμάμαι καθόλου.

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ο ηλεκτρολόγος υλοποίησε το αλε-ρετουρ στα δωματια τοποθετωντας 2 push button που επικοινωνουν μεταξυ τους και το 1 στο ενα απο αυτα υπαρχει και το καλωδιο για το φως. Σε αυτο που υπαρχει το φως εχω τοποθετησει shelly και το κυκλωμα δουλευει κανονικα και απο τα 2 buttons.

Αν εγω θελησω καποια στιγμη να καταργησω το shelly και να μην εχω καποιο wireless module, μου ειπε οτι πρεπει να βαλω dimmer για δουλεψει. Επειδη ουτε αυτο μου αρεσει, εψαξα και ειδα οτι χρειαζομαι ενα step relay. Επισης με αναζητηση βρηκα αυτο: https://www.findernet.com/en/cyprus/series/26-series-step-relays-10a/

Επειδη εχει πολλες versions ξερει καποιος ποιο ακριβως χρειαζομαι και πως πρεπει να γινει η συνδεσμολογια; Ή αν εχει καποιος χρησιμοποιησει κατι αναλογο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim

Δεν θυμάμαι αν ήταν σε αυτό το thread ή σε κάποιο άλλο, αλλά είχες φτιάξει έναν αυτοματισμό για να αλλάζεις από cool σε dry και το αντίστροφο ανάλογα την υγρασία και/ή διάφορες παραμέτρους του thermal comfort απο hacs. Ήθελα λοιπόν να σε ρωτήσω, πως το ρυθμίζεις; Εννοώ με ποιες τιμές παίζεις; Μόνο με την υγρασία; Πιο είναι το ιδανικό εύρος ποσοστού υγρασίας σε έναν χώρο;


Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, flampouras είπε

@liakjim

Δεν θυμάμαι αν ήταν σε αυτό το thread ή σε κάποιο άλλο, αλλά είχες φτιάξει έναν αυτοματισμό για να αλλάζεις από cool σε dry και το αντίστροφο ανάλογα την υγρασία και/ή διάφορες παραμέτρους του thermal comfort απο hacs. Ήθελα λοιπόν να σε ρωτήσω, πως το ρυθμίζεις; Εννοώ με ποιες τιμές παίζεις; Μόνο με την υγρασία; Πιο είναι το ιδανικό εύρος ποσοστού υγρασίας σε έναν χώρο;


Ευχαριστώ.

Έχω template αισθητήρες που υπολογίζουν απόλυτες υγρασίες και τις αφαιρούν για να ξέρω αν πρέπει να αερίσω ή όχι ->

https://codefile.io/f/hDN5wkGHfc

και έχω και το thermal comfort integration https://github.com/dolezsa/thermal_comfort

(το τελευταίο φτιάχνει και absolute humidity αν θέλεις να γλιτώσεις τους Template sensors και ανάλογα με τις ανάγκες σου). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, liakjim είπε

Έχω template αισθητήρες που υπολογίζουν απόλυτες υγρασίες και τις αφαιρούν για να ξέρω αν πρέπει να αερίσω ή όχι ->

https://codefile.io/f/hDN5wkGHfc

και έχω και το thermal comfort integration https://github.com/dolezsa/thermal_comfort

(το τελευταίο φτιάχνει και absolute humidity αν θέλεις να γλιτώσεις τους Template sensors και ανάλογα με τις ανάγκες σου). 

Το τελευταίο το έχω και εγώ. Και θέλω να παίξω με την υγρασία (?) και το broadlink για να αλλάζω από cool σε dry και το αντίστροφο..Απλά ήθελα να σε ρωτήσω αν λαμβάνεις υπόψη και το Humidex perception για παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, flampouras είπε

 ήθελα να σε ρωτήσω αν λαμβάνεις υπόψη και το Humidex perception για παράδειγμα.

Προσωπικά όχι, αλλά αυτό είναι το σωστό, οπότε μπορείς να φτιάξεις αυτοματισμούς με αυτό ως κριτήριο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Προσωπικά όχι, αλλά αυτό είναι το σωστό, οπότε μπορείς να φτιάξεις αυτοματισμούς με αυτό ως κριτήριο.

To grafana σου κραταει δεδομενα για το Humidex perception? Εμενα οχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, flampouras είπε

To grafana σου κραταει δεδομενα για το Humidex perception? Εμενα οχι...

Δεν ξέρω, στο grafana έχω ρίξει κάποια entities με include, δεν τα έχω όλα μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Θέλω να τοποθετήσω έξυπνα ρελέ σε όλους τους διακόπτες του διαμερίσματός μου.

Σκέφτομαι να αγοράσω ρελέ της Shelly και αναρωτιέμαι ποια από τα παρακάτω θα ήταν καλύτερο να επιλέξω:

Για απλούς μονούς διακόπτες:

  • Shelly Plus 1PM
  • Shelly Plus 1 Mini
  • Shelly Plus 1Pm Mini

Για dimmers:

  • Shelly Plus 0-10V Dimmer
  • Shelly Dimmer 2 Smart Mini Dimmer

Για ρολά:

  • Shelly Plus 2PM

Έχω επίσης κάποιους διπλούς διακόπτες φωτός και δεν είμαι σίγουρος τι θα ήταν κατάλληλο γι' αυτούς.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τυχόν απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2024 στις 10:02 ΠΜ, mechpanos είπε

Έχω αναφερθεί σε αυτό παλιότερα...το ρεζουμέ είναι ότι, αν το ρολό είναι με ψάθα (που συνήθως είναι) συν το τύλιγμα που έχει στον άξονα, το μοτέρ για να φτάσει να ζορίσει και να το καταλάβει το shelly πρέπει να μαζέψει η ψάθα, να ξετυλίξει και η όποια ανοχή έχει στον άξονα (είναι με κάτι λαμάκια εκεί το ρολό πιασμένο) και τότε θα ανιχνεύσει τα παραπάνω Ampere για να σταματήσει.  Άσε την πάτησα πέρυσι 2 φορές, την 2η ξεκαλιμπραρίστηκε μάλιστα το stop του μοτέρ, καθώς και το Shelly και όταν του είπα να ανοίξει στο 100% πήρε το ρολό μέσα. Στο τσακ γλιτώσαμε την ζημιά (ήταν ποιοτική η βαφή και κάτι ψιλογδαρσίματα δεν φαίνονται).
 Από τότε τα ρολά στις βεράντες, αποφεύγω να τα κλείνω από την εφαρμογή, πάω επί τόπου από τον διακόπτη. Και έχω ξετσεκάρει και το με ένα πάτημα να κλείνει τέρμα το ρολό, πρέπει να το κρατήσω πατημένο στις 2 μεγάλες μπαλκονόπορτες, μην πάει κανείς το πατήσει να κλείσει χωρίς να έχει κοιτάξει,  και φύγει!

Χρόνο δεν έχει το shelly να μετρήσεις πόσο θέλεις μέχρι το πραγματικό stop ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει, το λέει "Open/Close working time" με διαφορετικές ρυθμίσεις για άνοιγμα και κλείσιμο (προφανώς εμάς μας ενδιαφέρει κυρίως το δεύτερο).

Αλλά γενικά δεν είναι απόλυτη λύση γιατί έχει σημασία και σε ποιο σημείο θα σου μαγκώσει το ρολό. Άλλο όπως κατεβαίνει να κολλήσει 10 πόντους πριν φτάσει στο τέρμα του (από κάποιο μικρό αντικείμενο, πχ. καμια γλάστρα), άλλο να κολλήσει στη μέση (πχ. από καρέκλα), άλλο να κολλήσει στην αρχή (μου έχει τύχει κι αυτό, μια φορά λόγω στραβού οδηγού σίτας και μια δεύτερη μάλλον λόγω διαστολής των πλαϊνών αλλά επισκευάστηκαν και τα δύο).

Οπότε αν ξέρεις ότι το ρολό χρειάζεται πχ. 20 δευτερόλεπτα για να κατέβει όλο και μαγκώσει στα μισά, εκεί δεν θα βοηθήσει η ρύθμιση αφού επί 10 δευτερόλεπτα θα ξετυλίγεται μέσα στην κάσα του και θα τα ρημάξει όλα. Ακόμα κι αν κάποιος έβαζε ρύθμιση μέχρι τα μισά της διαδρομής (πχ. 10 δευτερόλεπτα) με σκοπό να χωρίσει το κατέβασμα σε 2 πατήματα, στις περιπτώσεις που δεν έχει οπτική επαφή με το ρολό ή που λείπει από το σπίτι, δεν θα ξέρει αν το ρολό κατέβηκε κανονικά έστω μέχρι τη μέση ή μάγκωσε κάπου.

Γενικά νομίζω το πρόβλημα δεν είναι λόγω Shelly αλλά λόγω κατασκευής αυτού του τύπου ρολών και πιθανώς χαμηλής ευαισθησίας των μοτέρ τους. Το είχα συζητήσει με τον κουφωματά μου κάποια στιγμή αφού είχε γίνει ήδη η εγκατάσταση και η μόνη πρόχειρη ιδέα που είχαμε σκεφτεί ήταν να μπει κάτι σαν αισθητήρας που αν βλέπει εμπόδιο να σταματάει, όπως έχουν σε γκαραζόπορτες κλπ. Αλλά ανέβαζε πολύ την πολυπλοκότητα της εγκατάστασης και δεν το ψάξαμε περισσότερο.

Αν δεν κάνω λάθος η τεχνολογία σε μοτέρ με εντοπισμό εμποδίων υπάρχει ήδη, πχ. με ένα γρήγορο γκουκλάρισμα βρήκα αυτό: https://www.selve.de/en/home/products/drives/se-pro/sw10010

Τώρα πόσο αποδοτικό είναι δεν ξέρω, αλλά το κρατάω στα υπ' όψιν αν κάποια στιγμή αλλάξω τα μοτέρ που έχω ήδη, έστω σταδιακά γιατί είναι και πολλά τα ρημάδια.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...