Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, θα ήθελα την βοήθειά σας.

Θα ήθελα να προσθέσω στον πίνακα τη δυνατότητα να ανοίγω απομακρυσμένα τον θερμοσίφωνα καθώς και να εισάγω κάποιες ρουτίνες, να ανάβει σε προκαθορισμένη ώρα και μέρα.

Επίσης θα ήθελα να βάλω μια ένδειξη/λυχνία με το που ενεργοποιείται το νυχτερινό ρεύμα.

Μπορείτε να μου κάνετε κάποιες προτάσεις ; 

Προφανώς θα προχωρήσω στην αγορά και θα καλέσω ηλεκτρολόγο να κάνει την εγκατάσταση!

 

image.jpeg.29635194f837252d403062e86304f53b.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, casaniva είπε

Καλησπέρα σας, θα ήθελα την βοήθειά σας.

Θα ήθελα να προσθέσω στον πίνακα τη δυνατότητα να ανοίγω απομακρυσμένα τον θερμοσίφωνα καθώς και να εισάγω κάποιες ρουτίνες, να ανάβει σε προκαθορισμένη ώρα και μέρα.

Επίσης θα ήθελα να βάλω μια ένδειξη/λυχνία με το που ενεργοποιείται το νυχτερινό ρεύμα.

Μπορείτε να μου κάνετε κάποιες προτάσεις ; 

Προφανώς θα προχωρήσω στην αγορά και θα καλέσω ηλεκτρολόγο να κάνει την εγκατάσταση!

 

 

Κανονικά θα έπρεπε να έχεις ήδη λαμπάκι για το νυχτερινό. Είναι υποχρεωμένος ο ηλεκτρολόγος να το κάνει πριν σου φέρουν το διπλό μετρητή από ΔΕΔΗΕ. Πολλές φορές όμως δεν γίνεται και δεν υπάρχει σωστός έλεγχος από ΔΕΔΗΕ.  Είναι πολύ διαδεδομένο και λογικά μπορεί να το κάνει κάθε έμπειρος ηλεκτρολόγος. Αν θέλεις να το υλοποιήσεις μέσω smart home δεν γνωρίζω πώς μπορεί να γίνει.

Το θέμα του θερμοσίφωνα είναι πολύ συνηθισμένο και έχει απαντηθεί πολλές φορές. Αν διαβάσεις λίγες σελίδες παραπίσω θα βρεις προτάσεις. Πάλι ένα σωστός ηλεκτρολόγος θα μπορεί να το κάνει με ασφάλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε να προτείνουμε κανένα μαραφέτι για indoors ποιότητα αέρα; Να το έχω στο δωμάτιο που δουλεύω π.χ. ή στο δωμάτιο που κοιμόμαστε, και να έχω μια εικόνα του τι γίνεται; για να δω αν και πόσα air purifiers θα πάρω; Ιδανικά θα ήθελα να δουλεύει με home assistant :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2024 στις 8:42 ΜΜ, pantelikas είπε

Κανονικά θα έπρεπε να έχεις ήδη λαμπάκι για το νυχτερινό. Είναι υποχρεωμένος ο ηλεκτρολόγος να το κάνει πριν σου φέρουν το διπλό μετρητή από ΔΕΔΗΕ. Πολλές φορές όμως δεν γίνεται και δεν υπάρχει σωστός έλεγχος από ΔΕΔΗΕ.  Είναι πολύ διαδεδομένο και λογικά μπορεί να το κάνει κάθε έμπειρος ηλεκτρολόγος. Αν θέλεις να το υλοποιήσεις μέσω smart home δεν γνωρίζω πώς μπορεί να γίνει.

Εδώ και 10 χρόνια, έχει καταργηθεί πλέον η απαίτηση για τον βοηθητικό αγωγό από τον μετρητή έως τον πίνακα για την ένδειξη του νυχτερινού και δεν χρειάζεται εγκατάσταση αλλά ούτε το ζητά ο ΔΕΔΔΗΕ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, foniki_melitzana είπε

Έχουμε να προτείνουμε κανένα μαραφέτι για indoors ποιότητα αέρα; Να το έχω στο δωμάτιο που δουλεύω π.χ. ή στο δωμάτιο που κοιμόμαστε, και να έχω μια εικόνα του τι γίνεται; για να δω αν και πόσα air purifiers θα πάρω; Ιδανικά θα ήθελα να δουλεύει με home assistant :)

https://style.oversubstance.net/2021/08/diy-use-an-ikea-vindriktning-air-quality-sensor-in-home-assistant-with-esphome/

image.png.85ca4fafb3d34a44dc1e1662ff043889.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/3/2024 στις 1:12 ΜΜ, casaniva είπε

Καλησπέρα σας, θα ήθελα την βοήθειά σας.

Θα ήθελα να προσθέσω στον πίνακα τη δυνατότητα να ανοίγω απομακρυσμένα τον θερμοσίφωνα καθώς και να εισάγω κάποιες ρουτίνες, να ανάβει σε προκαθορισμένη ώρα και μέρα.

Επίσης θα ήθελα να βάλω μια ένδειξη/λυχνία με το που ενεργοποιείται το νυχτερινό ρεύμα.

Μπορείτε να μου κάνετε κάποιες προτάσεις ; 

Προφανώς θα προχωρήσω στην αγορά και θα καλέσω ηλεκτρολόγο να κάνει την εγκατάσταση!

 

image.jpeg.29635194f837252d403062e86304f53b.jpeg

Και πολλά άλλα ταυτόχρονα

https://www.meidanis.gr/el/proionta/asfaleia-diaxeirish-ktiriou/elegchos-thermosifona/advance-smart-analogiko-rele-thermostatis-hroniko-thermosifona-me-diakopi-oudeterou-2x25a-wifi-648-etisttr060w225.html

 

Με αισθητήριο το 

https://www.meidanis.gr/el/aisthitirio-thermokrasias-dallas-ds18b20-gia-shelly-plus-add-on-kai-rele-thermosifona-eger-163-shellytempsense.html

 

Screenshot_2024-03-30-08-29-27-547.jpg.bbb8625e61044e7488fa0b2da256908c.jpgScreenshot_2024-03-30-08-29-42-604.jpg.93d7d0ec3c3ff42de54b4e0d67664fa2.jpg

Screenshot_2024-03-30-08-30-16-291.jpg.2601167701d33b191d29099c8b459f11.jpgScreenshot_2024-03-30-08-30-22-095.jpg.8e8fffdb432605c8e0678f1ebebd591b.jpg

Το ρελέ παίρνει και δεύτερη είσοδο όπου μπορείς μέσω ρουτίνας όταν κλείσει η επαφή να εκκινεί ο όποιος αυτοματισμος.

Άρα ο αυτοματισμός μπορεί να εκκινεί μόνο όταν μπαίνει το νυχτερινό , αν και την εκκίνηση του νυχτερινού μπορεί να την ρυθμίσεις μεσω χρονοπρογράμματος.

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, liakjim said:

αμπαλούμπεν στο soldering. Δεν έχω καν κολλητήρι :/ Εκτός κι αν υπάρχει κάποιο φθηνό κολλητήρι και γενικά δεν είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο το να κάνω κολλήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και  εγώ έχω τα vindriktning. Δυστυχώς το sensor που χρησιμοποιούν δεν είναι ότι καλύτερο (είναι οπτικό χωρίς laser).

Μπορείς να δεις το μεγαλύτερο αδερφάκι του το VINDSTYRKA που έχει και καλύτερο Sensor και οθόνη και είναι συμβατό με z2m χωρίς παρεμβάσεις.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

17127760662121659840455085805626.jpg.20f5e5760510ea5ac4d93cfbbef356f5.jpgΚαλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που έχω μποιλερ (αυτό στη. Φωτο) για την θέρμανση του νερου υπάρχει τρόπος να μπορώ να το ανοίγω μέσω wifi ?Αν ναι τι ακριβώς χρειάζεται να αγοράσω? Να σημειώσω ότι βρίσκομαι στο από κάτω διαμέρισμα αν αυτό παίζει ρόλο 

Επεξ/σία από AkR1Da
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AkR1Da είπε

17127760662121659840455085805626.jpg.20f5e5760510ea5ac4d93cfbbef356f5.jpgΚαλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που έχω μποιλερ (αυτό στη. Φωτο) για την θέρμανση του νερου υπάρχει τρόπος να μπορώ να το ανοίγω μέσω wifi ?Αν ναι τι ακριβώς χρειάζεται να αγοράσω?

Ξυλώνεις τα εντόσθιά του και βάζεις ένα wifi διακόπτη πχ ένα sonoff MINIR2 ώστε να γεφυρώνει τα ίδια καλώδια με τον θερμοστάτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα για τον θερμοσίφωνα ότι χρειάζεται ασφάλειες ρελέ κτλ. Στην περίπτωσή μου χρειάζεται κάτι τέτοιο η αρκεί μόνο το sonoff?  Και δεύτερον θα συνεχίσω να έχω την δυνατότητα να τον ανοίγω χειροκίνητα? Ευχαριστώ για τις πληροφορίες 🙂

Επεξ/σία από AkR1Da
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AkR1Da είπε

Είδα για τον θερμοσίφωνα ότι χρειάζεται ασφάλειες ρελέ κτλ. Στην περίπτωσή μου χρειάζεται κάτι τέτοιο η αρκεί μόνο το sonoff?  Και δεύτερον θα συνεχίσω να έχω την δυνατότητα να τον ανοίγω χειροκίνητα?

Αν παίξεις από τον θερμοστάτη, θα συνεχίζεις να το λειτουργείς όπως πριν. Δεν θα παίζει χειροκίνητα και θα χάσεις και τη λειτουργία του θερμοστάτη. Αν δεν το θέλεις έτσι θα πρέπει να πας μετά τον θερμοστάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν παίξεις από τον θερμοστάτη, θα συνεχίζεις να το λειτουργείς όπως πριν. Δεν θα παίζει χειροκίνητα και θα χάσεις και τη λειτουργία του θερμοστάτη. Αν δεν το θέλεις έτσι θα πρέπει να πας μετά τον θερμοστάτη.

Τι εννοείς μετά τον θερμοστάτη? Συγνώμη απλά δεν έχω και πολλές γνώσεις επί του θέματος . Εγώ θέλω αν υπάρχει η δυνατότητα να παραμείνει ως έχει ο θερμοστάτης δηλαδή να χειρίζεται χειροκίνητα από τον πάνω διαμέρισμα γιατί ρυθμίζεται και το καλοριφέρ και το άνοιγμα του μποιλερ για ζεστό νερό , και εγώ που μένω κάτω  με ενδιαφέρει μόνο να μπορώ  να ανοίγω το μποιλερ για ζεστό νερό μέσω wifi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AkR1Da είπε

Τι εννοείς μετά τον θερμοστάτη? Συγνώμη απλά δεν έχω και πολλές γνώσεις επί του θέματος . Εγώ θέλω αν υπάρχει η δυνατότητα να παραμείνει ως έχει ο θερμοστάτης δηλαδή να χειρίζεται χειροκίνητα από τον πάνω διαμέρισμα γιατί ρυθμίζεται και το καλοριφέρ και το άνοιγμα του μποιλερ για ζεστό νερό , και εγώ που μένω κάτω  με ενδιαφέρει μόνο να μπορώ  να ανοίγω το μποιλερ για ζεστό νερό μέσω wifi

Ε τότε δεν πειράζεις τον θερμοστάτη και φωνάζεις έναν ηλεκτρολόγο να επέμβει στον πίνακα αποκλειστικά για την ηλεκτρολογική σύνδεση του θερμοσίφωνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...