Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, adtakhs είπε

Δεν έχεις καταλάβει σωστά.

Δεν υπάρχει κανένα ρελέ 3ων θέσεων που απαιτείται να τοποθετηθεί για τον θερμοσίφωνα.

Το ρελέ ισχύος που χρειάζεται ο θερμοσίφωνας είναι ένα 2 επαφών για να κόβει φάση και ουδέτερο σε ισχύ 20Α και πάνω. 

Δηλαδή με ένα από τα παρακάτω που είναι 2 επαφών 25Α η κάθε μία είσαι οκ .

Και όλα αυτά είναι μιας θέσεως. Μιλάμε πάντα για το κύκλωμα ισχύος, δηλαδή αυτό που κόβει την τροφοδοσία του φορτίου.

Για να μπορείς να έχεις τοπικό χειρισμό υπάρχουν smart ρελέ εντολής (ελέγχου) τα οποία έχουν ενσωματωμένο τοπικό χειρισμό.

Αλλά για να έχεις τοπικό χειρισμό ακόμα και αν πάθει κάτι το smart ρελέ και δεν ανταποκρίνεται, θα πρέπει το ρελέ ισχύος να έχει ενσωματωμένο μεταγωγικό διακόπτη.

Για αυτό και χρειάζεσαι ένα από τα 

Hager ERC225S

image.png.3c61a6db55d95075e5a298f6c5322337.png

Legrand 412558

image.png.e2b599aeb6d2c17936ffff890268ff85.png

Abb EN20-20

image.png.63d3cd3eaef46153aa6728e3ca4bc2cf.png

 

 

Όλα τα παραπάνω είναι για τον έλεγχο.

Την ασφάλεια δεν την πειράζεις.

Αν είναι διπολική 2 θέσεων και δεν σου φτάνει ο χώρος, μπορείς να τοποθετήσεις μια νέα διπολική μιας θέσης.

image.png.e3faa7a23ab86dda82913bb7b221807f.png

ή

image.png.77cca10cfe5ac09b6a864f25074f115c.png

ή

image.png.a5b854514b78c5cd5e4895c23812592b.png

 

Η ασφάλεια θα είναι πάντα ανεβασμένη, η διακοπή της τροφοδοσίας του θερμοσίφωνα θα γίνεται από το ρελέ ισχύος, ενώ το ρελέ ισχύος θα παίρνει εντολή από το ενσωματωμένο ρελέ ελέγχου του smart μετρητή.

Είσαι άψογος και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το αναλυτικότατο σχόλιο!!

Οπότε με το Shelly Pro και ένα ρελέ ισχύος όπως το Abb EN20-20 είμαστε καλυμμένοι για τον χειροκίνητο αλλά και τον απομακρυσμένο χειρισμό του θερμοσίφωνα. 

Υπέροχα!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους...νέος στον χώρο του smart home οπότε θέλω τα φώτα σας και την υπομονή σας χαχαχα. 

Έχω αγοράσει 3 λάμπες e27 για φωτιστικά smart tuya ZigBee συμβατές στο pair όλα καλά και διαχειρισιμες μέσω tuya app με τον διακόπτη δωματίου στην ανοιχτή θέση.

Τώρα η απορία ενώ είναι αναμμένη η λάμπα μέσω app με τον διακόπτη στην ανοιχτή θέση αν σβήσω την λάμπα από τον διακόπτη σβήνει η λάμπα λογικό και παραμένει αναμμένη η ειδοποίηση μέσω app σε κατάσταση που δεν διαχειρίζεται η λάμπα μέσω εφαρμογής. Για να μπορώ και στην θέση off του διακόπτη να μπορώ να διαχειριστώ το άνοιγμα - κλείσιμο της λάμπας θα πρέπει να προσθέσω κάποιο smart relay-switch στον διακόπτη όπως το παρακάτω για να έχω την δυνατότητα και στην θέση του διακόπτη κλειστή να διαχειριστώ την λάμπα? Η χρειάζομαι κάτι άλλο? 

Περιμένω και ένα gateway για να τα περάσω όλα πάνω του σιγά σιγά όχι ότι παίζει ρόλο αυτό έτσι και αλλιώς.

 

Θάνος.

Screenshot_2024-03-10-16-47-45-269_com.alibaba.aliexpresshd-edit.jpg

Επεξ/σία από THANOSJ3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, THANOSJ3 said:

Καλησπέρα σε όλους...νέος στον χώρο του smart home οπότε θέλω τα φώτα σας και την υπομονή σας χαχαχα. 

Έχω αγοράσει 3 λάμπες e27 για φωτιστικά smart tuya ZigBee συμβατές στο pair όλα καλά και διαχειρισιμες μέσω tuya app με τον διακόπτη δωματίου στην ανοιχτή θέση.

Τώρα η απορία ενώ είναι αναμμένη η λάμπα μέσω app με τον διακόπτη στην ανοιχτή θέση αν σβήσω την λάμπα από τον διακόπτη σβήνει η λάμπα λογικό και παραμένει αναμμένη η ειδοποίηση μέσω app σε κατάσταση που δεν διαχειρίζεται η λάμπα μέσω εφαρμογής. Για να μπορώ και στην θέση off του διακόπτη να μπορώ να διαχειριστώ το άνοιγμα - κλείσιμο της λάμπας θα πρέπει να προσθέσω κάποιο smart relay-switch στον διακόπτη όπως το παρακάτω για να έχω την δυνατότητα και στην θέση του διακόπτη κλειστή να διαχειριστώ την λάμπα? Η χρειάζομαι κάτι άλλο? 

Περιμένω και ένα gateway για να τα περάσω όλα πάνω του σιγά σιγά όχι ότι παίζει ρόλο αυτό έτσι και αλλιώς.

 

Θάνος.

Screenshot_2024-03-10-16-47-45-269_com.alibaba.aliexpresshd-edit.jpg

Όχι δεν χρειάζεσαι να αγοράσεις κάτι άλλο απλά θα έχεις τον διακόπτη ανοιχτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, coffeex είπε

Όχι δεν χρειάζεσαι να αγοράσεις κάτι άλλο απλά θα έχεις τον διακόπτη ανοιχτό. 

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά κάποιες φορές κλείνει ο διακόπτης από άλλα μέλη της φαμίλιας και πρέπει να τον ξαναγυρίσω στην ανοιχτή θέση για να συντονιστεί στην εφαρμογή και να μπορώ να τον διαχειριστώ.

Γι'αυτό ρωτάω αν και με ποιόν τρόπο μπορεί να γίνει στον διακόπτη είτε με relay όπως είπα και αν παίρνει ρεύμα και στην κλειστή του θέση με αυτόν τον τρόπο και αν μπορεί να διαχειριστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 03/03/2024 at 16:47, Zao said:

Ξέρω ότι σε κούρασα,αλα αν θες να δεις κ λίγο οπός είναι από μέσα ο πίνακας μου για ποιο σίγουρα,αν βέβαια φαίνονται καλά!

IMG_2207.jpeg.a36d53bacc688bb6986f7ff9a5aa3921.jpeg

Για τη σύνδεση του διακόπτη που θα χρειαστεί χειροκίνητα,δεν εχω καταλάβει καλά….

Ο πίνακάς σου σοβαρά θέματα και θα πρέπει να φωνάξεις κάποιον που να ξέρει για να στον μαζέψει.

Στα πολύ γρήγορα μια φωτο

image.jpeg.f01062f1cba03bfa32f6abef7f67a774.jpeg

 

Τα καλώδια στα κίτρινα πλαίσια είναι πρακτικά απροστατευτα. Ολες οι γεφυρούλες (2.5mm στην καλύτερη, δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς) προστατεύονται απο την κεντρική ασφάλεια, που φυσικά είναι μεγαλύτερη απο ην αντοχή του καλωδίου.

Το καλωδιο που παέι προς την 20άρα ασφάλεια επίσης φαίνετε να φεύγει κατευθείαν απο τον γενικό διακόπτη!!!!!!

 

Προτείνω, μιας που θέλεις να βάλεις και τον αυτοματισμό, να φωνάξεις κάποιον, για "ανακαίνιση"  πίνακα....

Το έχω γράψει 100 φορές εδω μεσα, αλλά τα μηνύματα χάνονται στο πλήθος... Οι ασφάλειες υπάρχουν για 1 και μόνο σκοπό. Να προστατέψουν τα ΚΑΛΩΔΙΑ. Οχι τις συσκευές, όχι τους ανθρώπους... τα ΚΑΛΩΔΙΑ, για να μην πάρουν φωτιά, αυτά και το σπίτι μαζί. Οποιοδήποτε καλώδιο χρησιμοποιείτε πρέπει να έχει αντίστοιχη ασφάλεια ΠΙΣΩ του. Δεν μπορείς να χρησιμοποιείς 2μισάρι μετά απο 35άρα ασφάλεια! Ανεξάρτητα τι τροφοδοτεί εκ των υστέρων αυτό το καλώδιο... 

 

Επεξ/σία από nkarama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω ενα zigbee keypad για συναγερμο,το μονο που βρηκα προσβασιμο σε καπως λογικη τιμη ειναι αυτο 47 ευρω απο domadoo. Χρησιμοποιει καποιος κατι αντιστηχο με zigbee2mqtt? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, nkarama είπε

Ο πίνακάς σου σοβαρά θέματα και θα πρέπει να φωνάξεις κάποιον που να ξέρει για να στον μαζέψει.

Στα πολύ γρήγορα μια φωτο

image.jpeg.f01062f1cba03bfa32f6abef7f67a774.jpeg

 

Τα καλώδια στα κίτρινα πλαίσια είναι πρακτικά απροστατευτα. Ολες οι γεφυρούλες (2.5mm στην καλύτερη, δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς) προστατεύονται απο την κεντρική ασφάλεια, που φυσικά είναι μεγαλύτερη απο ην αντοχή του καλωδίου.

Το καλωδιο που παέι προς την 20άρα ασφάλεια επίσης φαίνετε να φεύγει κατευθείαν απο τον γενικό διακόπτη!!!!!!

 

Προτείνω, μιας που θέλεις να βάλεις και τον αυτοματισμό, να φωνάξεις κάποιον, για "ανακαίνιση"  πίνακα....

Το έχω γράψει 100 φορές εδω μεσα, αλλά τα μηνύματα χάνονται στο πλήθος... Οι ασφάλειες υπάρχουν για 1 και μόνο σκοπό. Να προστατέψουν τα ΚΑΛΩΔΙΑ. Οχι τις συσκευές, όχι τους ανθρώπους... τα ΚΑΛΩΔΙΑ, για να μην πάρουν φωτιά, αυτά και το σπίτι μαζί. Οποιοδήποτε καλώδιο χρησιμοποιείτε πρέπει να έχει αντίστοιχη ασφάλεια ΠΙΣΩ του. Δεν μπορείς να χρησιμοποιείς 2μισάρι μετά απο 35άρα ασφάλεια! Ανεξάρτητα τι τροφοδοτεί εκ των υστέρων αυτό το καλώδιο... 

 

Έχετε δίκιο για ανακαίνιση του πίνακα,αλλά πριν 2μηνες δούλεψε ηλεκτρολόγος που έβαλε παροχή για θερμοσίφωνα. Δεν ξέρω αν τα είπε στο Σπιτονοικοκύρη ότι θέλει μαζέματα….. Εγώ με ενοίκιο μένω,κ λόγο δουλειάς που έρχομαι αργά,είπα να βάλω το αυτοματισμό με το sonoff.για να βρω ζεστό νερό να μην περιμένω όταν έρχομαι σπίτι.

Οσο για το καλώδιο που φεύγει από το γενικό διακόπτη  στη 20 Α Hager,δεν δουλεύει,έχει ένα καλώδιο που δεν τροφοδοτεί τίποτα..Δεν ξέρω τη είχε πριν έρθω εγώ.

 

 

Επεξ/σία από Zao
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Zao είπε

Έχετε δίκιο για ανακαίνιση του πίνακα,αλλά πριν 2μηνες δούλεψε ηλεκτρολόγος που έβαλε παροχή για θερμοσίφωνα. Δεν ξέρω αν τα είπε στο Σπιτονοικοκύρη ότι θέλει μαζέματα….. Εγώ με ενοίκιο μένω,κ λόγο δουλειάς που έρχομαι αργά,είπα να βάλω το αυτοματισμό με το sonoff.για να βρω ζεστό νερό να μην περιμένω όταν έρχομαι σπίτι.

Οσο για το καλώδιο που φεύγει από το γενικό διακόπτη  στη 20 Α Hager,δεν δουλεύει,έχει ένα καλώδιο που δεν τροφοδοτεί τίποτα..Δεν ξέρω τη είχε πριν έρθω εγώ.

 

 

Legeand 411560 ρελέ διαρροής για αρχή που πρέπει να τοποθετηθεί στον πίνακα ΑΜΕΣΑ.

https://www.meidanis.gr/el/tx3-rele-diarrois-typoy-a-2p-40a-30ma-legrand.html

Χτένα γεφύρωσης

Legrand 404926

https://www.meidanis.gr/el/ktena-gefyr-peronoti-1p-13st.html

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2024 στις 1:56 ΜΜ, tvkal είπε

Για τους φίλους που ψάχνουν λύση

για μπουτόν-διακόπτη θερμοσίφωνα μαζί με ρελέ και ασφάλεια και λυχνία και 

για έλεγχο των καταναλώσεων τους μετά τις ασφάλειες του πίνακα. 

image.jpeg.a0733a338091a858e7cccf166f0d0e7b.jpeg

Ωραίος! Η οθόνη ποια είναι,πως έχει συνδεθεί?

Στις 26/2/2024 στις 11:53 ΠΜ, adok13 είπε

πηρα εναν smart διακοπτη ραγας για να συνδεσω το θερμοσιφωνο.

Το προβλημα μου ειναι οτι αυτος ο διακοπτης ειναι μονοπολικος και κοβει μονο την φαση.

Οποτε για να λειτουργησει θα πρεπει να εχω μονιμα ουδετερο στο θεμοσιφωνο-ηλιακο.

Ηθελα να ρωτησω αν ειναι ασφαλες αυτο και αν επικινδυνο , γιατι αν δεν ειναι ασφαλες δεν θα πρεπε να τα πουλανε καθολου λογικα.

Δεν είναι ασφαλές,να βάλεις διπολικό ρελε.

Στις 27/2/2024 στις 8:23 ΜΜ, adtakhs είπε

Φάση από που έχεις πάρει; 

Αν κόψεις από την ασφάλεια θα κόψεις αναγκαστικά και την φάση που τροφοδοτεί το smart ρελέ.

Έχει να κάνει με τις περιπτώσεις που κόβεται ο ουδέτερος .

Οι αντιστάσεις του θερμοσίφωνα και της κουζίνας, έχουν χαμηλή ωμική αντίσταση. Αυτό σημαίνει πως ο κομμένος αγωγός (ουδέτερου) θα φέρει τάση κοντά στην ονομαστική και ανάστροφα, η επιστροφή της φάσης από τον διακόπτη προς τον θερμοσίφωνα, ανάλογα την κατάσταση (έστω  κλειστός διακόπτης) θα φέρει τάση απο άλλες σε λειτουργία συσκευές.

Φαντάσου τώρα να είσαι σε μια οικία με ουδετερογείωση και με αρκετά κακή γείωση .... υψηλή αντίσταση ως προς γη.

Στην περίπτωση αυτή θα επιστρέφει από τον αγωγό της γείωσης προς το σώμα του θερμοσίφωνα .... αυτή η τάση.

Τα ρελέ διαρροής δεν μπορούν να δουν μια τέτοια κατάσταση.

Τα ίδια και χειρότερα στην άμεση γείωση , που η γη δεν μπορεί να παίξει τον pen.

 

 

Έχεις μπερδέψει τα πάντα μέσα σε 10 γραμμές.Εφοσον τροφοδοτεί τον θερμοσίφωνα με ρεύμα τι παίζει ρόλο αν έχει διπολικό διακόπτη ή όχι?Αυτό αφορά όταν δεν τον τροφοδοτεί και χρειάζεται αν διακόπτεται και ο ουδέτερος..

Παρακάτω μπλέκεις και την άμεση γείωση!!!!!

Στις 2/3/2024 στις 11:33 ΜΜ, liakjim είπε

@Zao , δεν είμαι του επαγγέλματος υπόψιν, οπότε αν πάρουμε την έγκριση από κάποιον, μήπως να έβαζες ένα ρελέ ισχύος τύπου on-off-auto; Έτσι δεν θα χάσεις την χειροκίνητη ενεργοποίηση του ρελέ αν αστοχήσει το sonoff.

Παράδειγμα ->

412501_pw_199717_pz.jpg

Σωστός!Πολύ καλή επιλογή.Αρκει να μην ξεχαστεί,κατι που συμβαίνει ΠΑΝΤΑ...

Αν και τόσα ποστ για το τίποτα.Δεν νομίζω ότι χαλάνε περισσότερο οι smart διακόπτες..

Στις 3/3/2024 στις 6:44 ΜΜ, Zao είπε

Τα καλώδια είναι οκ,1,5μμ 4μμ!

Μεκρι Τη σύνδεση διακόπτη με ρελέ οκ,το ουδέτερο κ τη φάση που πάνε στο θερμοσίφωνα που τα συνδέω στο ρελέ;

στο 1,3 η στο 2,4;;;🤔

και την ασφάλεια τη 20-ρα επίσης που;

σορργ που σας κουράζω,αλα θέλω να το καταλάβω καλά καλά πριν κάνω της πράξης!

Όσο για το ρελέ διαρροής που λες,είναι λίγο φτωχός ο Σπιτονοικοκύρης🤦🏻😅

θα τη πάρω κ να τη βάλω,αλα να φτιάξω αυτό κ μετά.

Επειδη δεν μπωρο να ερθω από τη δουλειά κ να περιμένω να ζεσταθεί ο θερμοσίφωνας! Έρχομαι που έρχομαι αργά…..!

Σας ευχαριστώ για την Βοήθεια!

Ο σπιτονοικοκύρης είναι φτωχός και εσύ αντί για την προστασία σου επιλέγεις να βάλεις κοκοψινια..Εύγε..

Στις 7/3/2024 στις 10:35 ΜΜ, jkoukos είπε

Είναι λάθος! Στα γρήγορα:

  • Ο ρελέ πρέπει να είναι παράλληλα συνδεδεμένος με τον διακόπτη και όχι την ασφάλεια.
  • Το Sonoff δεν παίρνει τροφοδοσία από ασφάλεια, αλλά από τον διακόπτη.
  • Ο διακόπτης είναι μόνιμα ΟΝ και αναγκαστικά λειτουργείς χειροκίνητα τον θερμοσίφωνα από την ασφάλεια.
  • Το led ανάβει μόνον αν ο θερμοσίφωνας ενεργοποιηθεί από το Sonoff και όχι χειροκίνητα.

Παράλληλα συνδεμένο με τον διακόπτη?

Δηλαδή με κάτω τον διακόπτη ενδέχεται κάπως/κάποιος να τροφοδοτήσει το κύκλωμα με ρεύμα.

Τον κακομοίρη τον υδραυλικό που θα πάει για συντήρηση δεν τν σκέφτεται κανείς.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, vasilllis said:

Παράλληλα συνδεμένο με τον διακόπτη?

Δηλαδή με κάτω τον διακόπτη ενδέχεται κάπως/κάποιος να τροφοδοτήσει το κύκλωμα με ρεύμα.

Τον κακομοίρη τον υδραυλικό που θα πάει για συντήρηση δεν τν σκέφτεται κανείς.....

Να σχολιάσω σε αυτό, καθώς με όλα τα υπόλοιπα, συμφωνώ (όχι όμως με το στυλάκι).  

Οταν θα έρθει ο υδραυλικός, ο ιδιοκτήτης θα έχει φροντίσει να κλείσει και τους 2 διακόπτες, αλλά και την ΑΣΦΑΛΕΙΑ. Ετσι βεβαιωνει οτι δεν θα μπορεί να υπάρχει ρεύμα στον θερμοσίφωνα σε περίπτωση κάποιου λάθους χειρισμού. 

Επίσης ο κακομοίρης ο υδραυλικός, να φροντίσει και ο ίδιος να προστατευτεί ενάντια στον ηλίθιο ιδιοκτήτη έχοντας μαζί του ένα πανάκριβο....  δοκιμαστικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, nkarama είπε

Να σχολιάσω σε αυτό, καθώς με όλα τα υπόλοιπα, συμφωνώ (όχι όμως με το στυλάκι).  

Οταν θα έρθει ο υδραυλικός, ο ιδιοκτήτης θα έχει φροντίσει να κλείσει και τους 2 διακόπτες, αλλά και την ΑΣΦΑΛΕΙΑ. Ετσι βεβαιωνει οτι δεν θα μπορεί να υπάρχει ρεύμα στον θερμοσίφωνα σε περίπτωση κάποιου λάθους χειρισμού. 

Επίσης ο κακομοίρης ο υδραυλικός, να φροντίσει και ο ίδιος να προστατευτεί ενάντια στον ηλίθιο ιδιοκτήτη έχοντας μαζί του ένα πανάκριβο....  δοκιμαστικό!

Και έτσι ξεκίνησε ο καυγάς. 🙃

Η αλήθεια είναι ότι με τις τροποποιήσεις των κυκλωμάτων, προσθέτουμε κάτι που αυξάνει την πιθανότητα να γίνει ατύχημα, όπως το παράδειγμα του ανυποψίαστου υδραυλικού που θα έρθει ένα πρωινό να κάνει συντήρηση, όταν στο σπίτι θα είναι η νοικοκυρά και θα αγνοούν και οι 2 τις πατέντες του συζύγου. Δεν είναι απίθανο να συμβεί. Προσωπικά δεν θα έβαζα παράλληλα με τον διακόπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, liakjim said:

Και έτσι ξεκίνησε ο καυγάς. 🙃

Η αλήθεια είναι ότι με τις τροποποιήσεις των κυκλωμάτων, προσθέτουμε κάτι που αυξάνει την πιθανότητα να γίνει ατύχημα, όπως το παράδειγμα του ανυποψίαστου υδραυλικού που θα έρθει ένα πρωινό να κάνει συντήρηση, όταν στο σπίτι θα είναι η νοικοκυρά και θα αγνοούν και οι 2 τις πατέντες του συζύγου. Δεν είναι απίθανο να συμβεί. Προσωπικά δεν θα έβαζα παράλληλα με τον διακόπτη.

Οχι βρε, τι καυγάς, χαλαρά 🤪 

Ο καθ' είς όπως τον βολεύει. Εδώ ασχολούμε αποκλειστικά εγώ με τα ηλεκτρολογικά, οπότε το έχω υπο έλεγχο. 

Η εν σειρά σύνδεση πάντως απλά δεν είναι βολική, διότι τότε θα πρέπει η νοικοκυρά αλλά και τα παιδιά να έχουν πρόσβαση στην εφαρμογή/ρελέ για να ανάβοσβύνουν τον θερμοσίφωνα. Οπότε εκ των πραγμάτων θα ξέρουν για τις πατέντες ;) 

Με την παράλληλη, υπάρχει πάντα ο χειροκίνητος διακόπτης, οπότε δεν καταργείτε η γνωστή διαδικασία, ενώ παράλληλα, αν το ιντερνετ/εφαρμογή/ρελέ έχουν πρόβλημα, μπορείς να έχεις ζεστό νεράκι. 

Οταν θα έρθει ο υδραυλικός/ηλεκτρολόγος το γνωρίζεις συνήθως απο πολλές μέρες πριν (είναι και δύσκολο να τους βρείς...) οπότε κανονίζεις πριν φύγεις το πρωί... 

Εγώ για καλό και για κακό, στην δική μου πατέντα έχω βάλει και έναν αισθητήρα και μου δείχνει πάντα αν ο θερμοσίφωνας τροφοδοτείτε, είτε απο τον χεράτο είτε απο τον smart διακόπτη. 

 

image.png.a77dd17987562940de4a619d5132affb.png

 

Εδώ για παράδειγμα, τον έχω ανοίξει απο τον κανονικό manual διακόπτη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

διακοπτης μεταγωγης και τελος. επανω δουλευει το wifi κατω manual και στην μεση το χαος.

παραδειγμα sft225

Επεξ/σία από thn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

13 ώρες πριν, nkarama είπε

Να σχολιάσω σε αυτό, καθώς με όλα τα υπόλοιπα, συμφωνώ (όχι όμως με το στυλάκι).  

Οταν θα έρθει ο υδραυλικός, ο ιδιοκτήτης θα έχει φροντίσει να κλείσει και τους 2 διακόπτες, αλλά και την ΑΣΦΑΛΕΙΑ. Ετσι βεβαιωνει οτι δεν θα μπορεί να υπάρχει ρεύμα στον θερμοσίφωνα σε περίπτωση κάποιου λάθους χειρισμού. 

Επίσης ο κακομοίρης ο υδραυλικός, να φροντίσει και ο ίδιος να προστατευτεί ενάντια στον ηλίθιο ιδιοκτήτη έχοντας μαζί του ένα πανάκριβο....  δοκιμαστικό!

 

12 ώρες πριν, nkarama είπε

Οχι βρε, τι καυγάς, χαλαρά 🤪 

Ο καθ' είς όπως τον βολεύει. Εδώ ασχολούμε αποκλειστικά εγώ με τα ηλεκτρολογικά, οπότε το έχω υπο έλεγχο. 

Η εν σειρά σύνδεση πάντως απλά δεν είναι βολική, διότι τότε θα πρέπει η νοικοκυρά αλλά και τα παιδιά να έχουν πρόσβαση στην εφαρμογή/ρελέ για να ανάβοσβύνουν τον θερμοσίφωνα. Οπότε εκ των πραγμάτων θα ξέρουν για τις πατέντες ;) 

Με την παράλληλη, υπάρχει πάντα ο χειροκίνητος διακόπτης, οπότε δεν καταργείτε η γνωστή διαδικασία, ενώ παράλληλα, αν το ιντερνετ/εφαρμογή/ρελέ έχουν πρόβλημα, μπορείς να έχεις ζεστό νεράκι. 

Οταν θα έρθει ο υδραυλικός/ηλεκτρολόγος το γνωρίζεις συνήθως απο πολλές μέρες πριν (είναι και δύσκολο να τους βρείς...) οπότε κανονίζεις πριν φύγεις το πρωί... 

Εγώ για καλό και για κακό, στην δική μου πατέντα έχω βάλει και έναν αισθητήρα και μου δείχνει πάντα αν ο θερμοσίφωνας τροφοδοτείτε, είτε απο τον χεράτο είτε απο τον smart διακόπτη. 

 

image.png.a77dd17987562940de4a619d5132affb.png

 

Εδώ για παράδειγμα, τον έχω ανοίξει απο τον κανονικό manual διακόπτη.

 

Εξακολουθείς και επιμένεις .Δεν είναι ότι σε βολεύει.Εχεις παρακάμψει σοβαρότατα σημεία ασφαλείας.

Ο υδραυλικός ο κακομοίρης δεν είναι ηλεκτρολόγος ακόμα και αν έχει ένα δοκιμαστικό στην τσέπη του ,ποιος σου λέει ότι μια μικρή διακοπή ρεύματος η του wifi  δεν θα ενεργοποιήσει τον smart διακόπτη?

Δεν έχει κάτι το ύφος μου.

2 ώρες πριν, thn είπε

διακοπτης μεταγωγης και τελος. επανω δουλευει το wifi κατω manual και στην μεση το χαος.

παραδειγμα sft225

Οτι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, vasilllis said:

ποιος σου λέει ότι μια μικρή διακοπή ρεύματος η του wifi  δεν θα ενεργοποιήσει τον smart διακόπτη?

Η ασφάλεια, αγαπητέ μου. Κλείνεις την ασφάλεια και τελειώνει το παραμύθι. 
 

Επίσης, περι θεμάτων ασφαλείας άσε το κύρηγμα για άλλους. Εγώ ξέρω πολύ καλά τι κάνω και που πατάω. 
 

ναι να βάλει εναν μεταγωγικό ώστε να πηγαίνει στον πίνακα να τον γυρίζει και μετά να πηγαίνει στον καναπέ και να ανοίγει τον θερμοσίφωνα απο το wifi. Σπουδαία ιδέα! 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...