Προς το περιεχόμενο

Επιβεβαίωση της Μεγάλης Έκρηξης από τα πρώτα άτομα στο σύμπαν


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 295
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Υπάρχει ένας περιορισμός, ότι δε μπορούμε να είμαστε μέρος ενός συστήματος (σύμπαν) και να μπορούμε να το περιγράψουμε τέλεια.

 

Πρέπει να είσαι εκτός συστήματος για να το καταφέρεις.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είπαμε ο Θεός τα δημιούργησε όλα, ο οποίος προϋπήρχε! Σύμφωνα πάντα με τον εγχώριο αντιπρόσωπο, συγγνώμη εκπρόσωπο στην χώρα την Ελληνική Ορθόδοξη Εκκλησία Α.Ε. που πληρώνεται από το Ελληνικό Δημόσιο να κηρύττει την αγάπη προς τον συνάνθρωπο ανεξαρτήτου θρησκείας, χρώματος και καταγωγής.

 

Υ.Γ. Πριν δυο χρόνια γνώρισα μια κοπέλα, τα βρίσκαμε, βγαίναμε που και που και στο τέλος ολοκληρώσαμε το ειδύλλιο, αλλά μου ζήτησε για να προχωρήσουμε να πάμε στον πνευματικό της για να με εγκρίνει διότι είμαι Άθεος και φοβάται να κάνει κάτι μαζί μου, γιατί μπορεί να το μετανιώσει. Κατηγόρησε και τους γονείς ότι επειδή είναι κομμουνιστές με κάναν και μένα Άθεο. Λες και δεν υπάρχουν και χριστιανόπληκτοι κομμουνιστές την σήμερον. Αυτοί είναι οι "καλοί" χριστιανοί στην χώρα που κρίνουν τους πάντες..! Πάντως για χριστιανή, έχει προγαμιαίες σχέσεις και έκανε και πολλές αμαρτίες κατά την διάρκεια της πράξης.

  • Like 21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την υπόθεση στην θεωρία λοιπόν αλλά και πάλι δεν εξηγείται, τι υπήρχε πριν και ποια ήταν η πυκνότητα αυτού του συστατικού και πως δημιουργήθηκε. Η απάντηση θα υπάρξει μόνο αν δούμε κάποτε το κοσμικό υπόβαθρο μικροκυματικής ακτινοβολίας που αποτελεί θέμα των επιστημονικών ταινιών φαντασίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ ο σπόρος που προϋπήρχε έχει μεγάλη διαφορά από τη λέξη θεός

 

Ανάλογα πως το έχεις στο μυαλό σου. Αν με την λέξη θεός θες να περιγράψεις την χριστιανική θρησκεία ή τον μωαμεθανισμο , τότε ναι , έχει μεγάλη διαφορά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είπαμε ο Θεός τα δημιούργησε όλα, ο οποίος προϋπήρχε! Σύμφωνα πάντα με τον εγχώριο αντιπρόσωπο, συγγνώμη εκπρόσωπο στην χώρα την Ελληνική Ορθόδοξη Εκκλησία Α.Ε. που πληρώνεται από το Ελληνικό Δημόσιο να κηρύττει την αγάπη προς τον συνάνθρωπο ανεξαρτήτου θρησκείας, χρώματος και καταγωγής.

 

Υ.Γ. Πριν δυο χρόνια γνώρισα μια κοπέλα, τα βρίσκαμε, βγαίναμε που και που και στο τέλος ολοκληρώσαμε το ειδύλλιο, αλλά μου ζήτησε για να προχωρήσουμε να πάμε στον πνευματικό της για να με εγκρίνει διότι είμαι Άθεος και φοβάται να κάνει κάτι μαζί μου, γιατί μπορεί να το μετανιώσει. Κατηγόρησε και τους γονείς ότι επειδή είναι κομμουνιστές με κάναν και μένα Άθεο. Λες και δεν υπάρχουν και χριστιανόπληκτοι κομμουνιστές την σήμερον. Αυτοί είναι οι "καλοί" χριστιανοί στην χώρα που κρίνουν τους πάντες..! Πάντως για χριστιανή, έχει προγαμιαίες σχέσεις και έκανε και πολλές αμαρτίες κατά την διάρκεια της πράξης.

 

Ελπίζω να το προχώρησες σε γάμο ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είπαμε ο Θεός τα δημιούργησε όλα, ο οποίος προϋπήρχε! Σύμφωνα πάντα με τον εγχώριο αντιπρόσωπο, συγγνώμη εκπρόσωπο στην χώρα την Ελληνική Ορθόδοξη Εκκλησία Α.Ε. που πληρώνεται από το Ελληνικό Δημόσιο να κηρύττει την αγάπη προς τον συνάνθρωπο ανεξαρτήτου θρησκείας, χρώματος και καταγωγής.

 

Υ.Γ. Πριν δυο χρόνια γνώρισα μια κοπέλα, τα βρίσκαμε, βγαίναμε που και που και στο τέλος ολοκληρώσαμε το ειδύλλιο, αλλά μου ζήτησε για να προχωρήσουμε να πάμε στον πνευματικό της για να με εγκρίνει διότι είμαι Άθεος και φοβάται να κάνει κάτι μαζί μου, γιατί μπορεί να το μετανιώσει. Κατηγόρησε και τους γονείς ότι επειδή είναι κομμουνιστές με κάναν και μένα Άθεο. Λες και δεν υπάρχουν και χριστιανόπληκτοι κομμουνιστές την σήμερον. Αυτοί είναι οι "καλοί" χριστιανοί στην χώρα που κρίνουν τους πάντες..! Πάντως για χριστιανή, έχει προγαμιαίες σχέσεις και έκανε και πολλές αμαρτίες κατά την διάρκεια της πράξης.

 

Είσαι λίγο εκτός θέματος, αλλά παρ' όλα αυτά θα ήθελα να σημειώσω ότι κακώς θα θεωρούσες ότι οι χριστιανοί έπρεπε να είναι "καλοί"... και μάλιστα στη χώρα που, όπως λες, κρίνουν όλοι τους πάντες! Η μόνη διαφορά τους είναι ότι πιστεύουν ενώ εσύ όχι. Όλοι οι άνθρωποι ίδιοι είναι.

 

Το σημαντικό είναι να μην έχουμε βεβαιότητες, γιατί είμαστε πεπερασμένοι... Όπως πολύ σωστά είπε ο panther_512 δεν μπορούμε να κατανοήσουμε τον κόσμο αφού βρισκόμαστε μέσα του. Το αν υπάρχει Ον που είναι εκτός του κόσμου είναι κάτι που πολύ πιθανόν ούτε αυτό μπορούμε να το κατανοήσουμε (αφού και οι επιδράσεις του μαζί μας θα έχουν στοιχεία εξωκοσμικά). Οι χριστιανοί πιστεύουν ότι αυτό το Ον υπάρχει και είναι ο Θεός της Αγάπης (άντε τώρα να ορίσεις τι σημαίνει αγάπη... πάντως ούτε εσύ, ούτε εγώ, ούτε η πρώην σου μάλλον καταλαβαίνουμε).

Σε κάθε περίπτωση, αν δικαιούμαστε να αισθανόμαστε δέος από αυτά τα επιστημονικά δεδομένα, νομίζω ότι χωράει κάπου να μπορεί ένας άνθρωπος να αισθάνεται δέος απέναντι σε κάτι μεταφυσικό.

Με... αγαπη(!)

Ένας χριστιανός ορθολογιστής. ;-)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μια οντότητα εκτός σύμπαντος, επιδρά σε αυτό, τότε το σύμπαν δεν είναι κλειστό σύστημα. Το σύμπαν και η οντότητα ανήκουν σε άλλο σύστημα που περιλαμβάνει και τα δύο.

 

Εφόσον τώρα η οντότητα επιδρά στο σύμπαν μας, τότε μέσω της επιστημονικής μεθόδου, οι επιδράσεις αυτές είναι δυνατό να παρατηρηθουν και να περιγραφούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα πως το έχεις στο μυαλό σου. Αν με την λέξη θεός θες να περιγράψεις την χριστιανική θρησκεία ή τον μωαμεθανισμο , τότε ναι , έχει μεγάλη διαφορά

 

Οχι δε θελω να περιγραψω καμια θρησκεια 

Το λεω για καποιους που και καλα λενε οτι δεν πιστευουν σε καμια ανωτερη δυναμη και ειναι σιγουροι 1000% οτι δεν υπαρχει και θεωρουν αστειο ολα να φτιαχτηκαν απο κατι τετοιο και για καποιο σκοπο,

αλλα δεχονται με μεγαλη ανεση οτι ολα βγηκαν απο ενα μαγικο κουκουτσι που προυπηρχε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο αρθρο! 

 

οσο για τα αλλα θα πω αυτο :

 

- Δηλαδή εισαι άθεος;
- άθρησκος
- και τοτε που πιστεύεις; 
- μα αν πίστευα θα ειχα θρησκεία! 
Ο Θεός μου ερευνάται

- μα η έρευνα δεν ειναι πεδίο της επιστήμης; 
- και ο Θεός μου επίσης...

 

images?q=tbn:ANd9GcSM5uN3AYaLmsfECcap2aX

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...