Προς το περιεχόμενο

Επιβεβαίωση της Μεγάλης Έκρηξης από τα πρώτα άτομα στο σύμπαν


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι κάπου εσύ τα λες αντιφατικά.

Το προϋπάρχει εξ ορισμού και το δέχομαι χωρίς απόδειξη δεν υπάρχει στις φυσικομαθηματικές επιστήμες.

Μετά λες ότι το ζώο είναι ανώτερο γιατί δεν μπορεί να καταλαβει ότι υπάρχει ανώτερο ον από αυτό.

Και ομως υπαρχει στις επιστημες ο χρονος και το απειρο και το τεινω στο 0 και πολλες σταθερέςπου προηλθαν απο την φυση και το συμπαν.

Δεν καταλαβαίνει και δεν το νοιαζει το ζωο αλλα ο ανθρωπος που πάλι δεν καταλαβαινει αλλα τον νοιαζει ειναι ανωτερος? Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας αν θες να χρησιμοποιήσουμε συγκριτικούς ορους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 295
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ο καθένας πιστεύει ό,τι θέλει.

Άμα είσαι πιστός, δεν κάνει να κοροιδεύεις τους άθεους διότι δεν μπορείς να αποδείξεις την ύπαρξη Του.

Άμα είσαι άθεος δεν κάνει να κοροιδεύεις τους πιστούς διότι δεν μπορείς να αποδείξεις την μη ύπαρξη του.

 

Δεν υπάρχει άνθρωπος στον πλανήτη αυτή τη στιγμή που να ξέρει 100% τι ισχύει, μπορεί να μάθουμε στο μέλλον, μπορεί να μη μάθουμε και ποτέ. Το θέμα είναι ότι άμα δεν είσαι σίγουρος για κάτι δεν μπορείς να πείσεις τον άλλον, ούτε έχεις το δικαίωμα να τον κρίνεις γιατί απλά έχει αντίθετη άποψη.

 

(Το ταφ για κάποιους είναι κεφαλαίο, για άλλους είναι πεζό.)

Κακως η συζητηση παει στον θεο, αποδειξη οτι δεν ειμαστε ωριμοι και σε καθε δυσκολια τρεχουμε στην μαμα μας να κρυφτουμε κατω απο το φουστανι της μεχρι να περασει ο κινδυνος.

Αλλα μιας και το αναφερεις, αυτη την στιγμη υπαρχουν δυο ομαδες, Η καθε ομαδα εχει διαφορετικη πιστη (η μια ομαδα πιστευει σε ενα υπερ-ον ενω η αλλη δεν πιστευει στην υπαρξη του). Το παραδοξο ειναι οτι η ομαδα που δεν πιστευει πληρωνει σημαντικα χρηματα για να εχει να χαιρεται η αλλη ομαδα και να αισθανεται οτι ετσι τιμαει το υπερ-ον της.

 

Εγω πιστευω στον Μπατμαν, απο την στιγμη που κανεις δεν μπορει να αποδειξει οτι δεν υπαρχει πρεπει να με σεβαστειτε ολοι.

Στις σπληλιες σας γρηγορα που μου θελετε να διαβαζετε και αρθρα για την μεγαλη εκρηξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακως η συζητηση παει στον θεο, αποδειξη οτι δεν ειμαστε ωριμοι και σε καθε δυσκολια τρεχουμε στην μαμα μας να κρυφτουμε κατω απο το φουστανι της μεχρι να περασει ο κινδυνος.

Αλλα μιας και το αναφερεις, αυτη την στιγμη υπαρχουν δυο ομαδες, Η καθε ομαδα εχει διαφορετικη πιστη (η μια ομαδα πιστευει σε ενα υπερ-ον ενω η αλλη δεν πιστευει στην υπαρξη του). Το παραδοξο ειναι οτι η ομαδα που δεν πιστευει πληρωνει σημαντικα χρηματα για να εχει να χαιρεται η αλλη ομαδα και να αισθανεται οτι ετσι τιμαει το υπερ-ον της.

 

Εγω πιστευω στον Μπατμαν, απο την στιγμη που κανεις δεν μπορει να αποδειξει οτι δεν υπαρχει πρεπει να με σεβαστειτε ολοι.

Στις σπληλιες σας γρηγορα που μου θελετε να διαβαζετε και αρθρα για την μεγαλη εκρηξη.

Όποιος αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο να υπάρχει κάτι ανώτερο που δεν μπορούμε να αντιληφθούμε ακριβώς πρέπει να ζει σε σπηλιές; 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ τι λες?

Εγω λεω οτι και τα ζωα εχουν λογικη μονο που δεν την καταλαβαινουμε. Δεν τα υποβαθμιζω και ουτε το παιζω ανωτερος. Αλλωστε προερχονται απο εκει που προηρθα και εγω. Με το να θετω ανωτερο τον εαυτο μου εναντι ολων γυρω μου , δεν με τιμα.

Αλλα αφου παλι θετουμε συγκριτικα επιθετα, ισως θα πρεπε να αναλογιστουμε κατα ποσο ανωτεροι ειμαστε απο αυτους που ζουσαν στις σπηλιές σαν τα ζωα, που τα θεωρουν καποιοι κατωτερα....

Και εκεινοι τοτε εβλεπαν κατι που δεν καταλαβαιναν και το βαζαν στα ποδια λεγοντας το ανωτερη δυναμη και τωρα καποιοι εχουν το καταλοιπο στο DNA τους και πετανε την ατακα της ανωτερης δυναμης. Μιας ανωτερης δυναμης που τα κατωτερα ζωα δεν τα νοιαζει γιατι δεν καταλαβαίνουν.....(ΥΓ. χρησιμοποιω τα γραφομενα ανωτερων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα αυτά θα παραμείνουν θεωρία για πολλα χρόνια ακόμα. Μπορεί και να μην αποδειχτεί ποτέ το big bang. Ακομα και αν απαντηθεί το ερώτημα "πως δημιουργήθηκαν ολα αυτα" αμέσως θα δημιουργηθούν χιλιάδες νέα ερωτήματα με βασικότερο ερώτημα " τι υπήρχε πριν το big bang". Η φυσική πάντα θα εξελίσσεται. Δεν έχει τέλος. Οσο εξελίσσεται, τοσο θα αναιρούνται νόμοι της φύσης που πιστεύουμε σήμερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε θεωρείς τον εαυτό σου ανώτερο από μια κατσαρίδα, μια τσουκνίδα ή μια πέτρα δεν έχω να πω κάτι άλλο

Δεν χρησιμοποιω συγκριτικους ορους και ουτε η πετρα,ουτε τσουκνιδα, ουτε η κατσαριδα θα κατσουν να ασχοληθουν αν εγω ή εσυ ειμαι ανωτερος απο αυτές. Δεν τα ισοπεδωνω ολα ,αλλα δεν τα βαζω σε συγκριση μαζι μου. Δεν ειμαι κανενας μηδενιστης αλλα δεν ζω για να αποδειξω οτι ειμαι καλυτερος απο καποιον αλλον.

Υπαρχουν αλλες θεωριες σημαντικοτερες να ασχοληθω απο το τι θεση εχω, χαμηλή ή υψηλή, σε ενα συστημα κάποιου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε θεωρείς τον εαυτό σου ανώτερο από μια κατσαρίδα, μια τσουκνίδα ή μια πέτρα δεν έχω να πω κάτι άλλο

Σε τι θεωρείς ότι είσαι ανώτερος από μια κατσαρίδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αρχίζεσαι για θεο κλπ διοτι η κουβέντα δεν καταλήγει ποτέ κάπου. Κλασική ερωτηση βλακα " Αφου ο Χριστός ηταν θεός γιατί δεν κατέβηκε απο το σταυρό" αμα κατέβαινε θα πίστευες ? Οχι... Θα φοβόσουν... 
Και τι θα έκανε ο ανθρωπος ? Φυσικα και θα έψαχνε τρόπο να σκοτώσει το Θεό. Διοτι αυτή ειναι η φύση του ανθρώπου. Δεν θέλει να εξουσιάζεται απο κανέναν. Κλασικό ερώτημα βλακα άθεου" Πως φτιάχτηκε ο θεος ? Εστω οτι σου έλεγε ο θεος οτι φτιαχτηκα ετσι και ετσι... Τι θα έκανες ? Θα προσπαθουσες να φτιάξεις και εσυ ενα θεο για να νικήσεις τον Θεο. Γιατι αυτή ειναι η φύση του ανθρωπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΙα σχετική σούμα, σύντομη και πολύ απλή, σε σχέση με την ιστορία του σύμπαντος με αναφορά στο πολυσύμπαν και στην δημιουργία απο το τίποτα, σε αντιστοιχία με το link που είχα βάλει σε προηγούμενο post.
https://www.youtube.com/watch?v=HDNR6lpBEpY

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αρχίζεσαι για θεο κλπ διοτι η κουβέντα δεν καταλήγει ποτέ κάπου. Κλασική ερωτηση βλακα " Αφου ο Χριστός ηταν θεός γιατί δεν κατέβηκε απο το σταυρό" αμα κατέβαινε θα πίστευες ? Οχι... Θα φοβόσουν... 

Και τι θα έκανε ο ανθρωπος ? Φυσικα και θα έψαχνε τρόπο να σκοτώσει το Θεό. Διοτι αυτή ειναι η φύση του ανθρώπου. Δεν θέλει να εξουσιάζεται απο κανέναν. Κλασικό ερώτημα βλακα άθεου" Πως φτιάχτηκε ο θεος ? Εστω οτι σου έλεγε ο θεος οτι φτιαχτηκα ετσι και ετσι... Τι θα έκανες ? Θα προσπαθουσες να φτιάξεις και εσυ ενα θεο για να νικήσεις τον Θεο. Γιατι αυτή ειναι η φύση του ανθρωπου...

Ενω τωρα δεν τον φοβουνται?Εγω αλλα βλεπω. Ενω προσπαθησε να μας αναστησει δειχνοντας τι μπορουμε να κανουμε αν δεν φοβομαστε,ξαφνικα βρεθηκαν καποιοι και το εκμεταλευτηκαν να τρομαξουν ακομα περισσοτερο τον κοσμο και να βγαλουν ακομα περισσοτερο κερδος κανοντας τα παραδειγματα του,γιορτές....

ΥΓ. Οπως σωστα ειπες αυτη ειναι η φυση του ανθρωπου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο βολευ

Στο βόλευ ίσως.

 

Σε πιο σημαντικά πράγματα όπως η τέχνη της επιβίωσης η κατσαρίδα θα γέλαγε μαζί σου.

 

Αν είχε χιούμορ (όχι οτι εχεις εσύ αλλά τεσπα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...