Προς το περιεχόμενο

Επιβεβαίωση της Μεγάλης Έκρηξης από τα πρώτα άτομα στο σύμπαν


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ σημαντική ανακοίνωση, ωστόσο αυτό το "άθικτα νέφη αερίων ρε παιδιά σε απόσταση 12 δισ φωτός" από μόνο του μειώνει κατά πολύ την αξιοπιστία της ανακοίνωσης.

Είναι τόσο μεγάλη η απόσταση και τόσα πολλά αυτά που μπορεί να παρενέβησαν από την πηγή του φωτός μέχρι το φασματοσκόπιο του τηλεσκοπίου που είναι κυριολεκτικά μάταιο να προσπαθήσεις να αποδείξεις ότι οι μετρήσεις αυτές είναι σωστές.

Καλές οι προθέσεις των επιστημόνων, εντυπωσιακές και οι μετρήσεις που είναι τόσο κοντά στις προβλέψεις αλλά ότι και να κάνουν τέτοιου είδους μετρήσεις απέχουν πολύ από το να είναι αξιόπιστες.  Απλά και μόνο λόγο απόστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 295
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είναι δυνατόν μια επιστημονική έρευνα αυτού του επιπέδου και τομέα, να μην έλαβε υπόψη της τόσο απλούς παράγοντες, όπως αυτός της απόστασης?

 

Δεν θα τύχενε αρνητικής κριτικής από την επιστημονική κοινότητα?

 

Για ποιο λόγο επιτρέπετε στην άγνοιά σας να σας οδηγεί σε συμπεράσματα, πέραν του προφανούς, ότι δηλαδή το γνωστικό σας επίπεδο γιά το συγκεκριμένο Θέμα είναι ελλιπές?

 

Εγώ δεν την κατέχω την αστροφυσική. Εφόσον δεν κατέχω το αντικείμενο και βλέπω μια επιστημονική μελέτη, η οποία τυγχάνει αναγνώρισης από την επιστημονική κοινότητα, πως μπορώ να την διαψεύσω? Για να μπορέσω να τη διαψεύσω θα πρέπει να βρίσκομαι το λιγότερο στο ίδιο γνωστικό επίπεδο με αυτόν που έκανε την έρευνα.

  • Like 23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον άρθρο, αλλά ειλικρινά νομίζω ότι πρέπει να απενεργοποιούνται τα σχόλια σε ειδικού επιστημονικού ενδιαφέροντος ειδήσεις. Αν εγω ως μαθηματικός θεωρώ τον εαυτό μου εξαιρετικά αδαή για να εκφέρω άποψη για την εγκυρότητα μιας ανακάλυψης στο πεδίο της αστροφυσικής, νομίζω ότι η άποψη του Μπάμπη του περιπτερά περιττεύει.  

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υπήρχαν από πάντα είναι το ίδιο που λένε αυτοί που υποστηρίζουν την ύπαρξη Θεού από πάντα και οι άθεοι τους λένε δε γίνεται και τον Θεό τότε ποιος τον έφτιαξε

 

Συμφωνώ. Δεν είναι κακό να συνειδητοποιήσουμε ότι η λογική μας έχει όρια! Ακόμα κι αν δε βάζουμε το Θεό στην εξίσωση!...

 

Προσωπικά δεν προσπαθώ να αποδείξω σε κανέναν (ούτε στον εαυτό μου) την ύπαρξη του Θεού. Αρκούμαι στην πληρότητα που αισθάνομαι με την (όποια) σχέση έχω μαζί Του. Όπως δε θα καθόμουν να αποδείξω σε κανέναν πόσο αγαπώ τους γονείς μου ή την κοπέλα μου. Αλλά τώρα ξέφυγα εγώ εκτός θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει νόημα το "από πάντα"; Απ' ό,τι θυμάμαι από το "Χρονικό του Χρόνου" (είναι πολλά χρόνια που το έχω διαβάσει) πηγαίνοντας πίσω στο Big Bang είναι σαν να πηγαίνουμε προς μια μαύρη τρύπα... ο χρόνος σιγά-σιγά πηγαίνει όλο και πιο αργά, και τελικά οδηγούμαστε, ασυμπτωτικά, στο σημείο άπειρης πυκνότητας που δεν "τρέχει"! Δηλ. ο χρόνος έχει νόημα μόνο μετά το Big Bang! Άντε βρες άκρη τώρα με τη λογική!

 

Ναι σωστα, πανω κατω το ιδιο λεμε απλα εβαλες και τον χρονο μεσα. Το θεμα τουλαχιστον για εμενα ειναι οτι αδυνατω να πιστεψω οτι απο το τιποτα εγινε αυτο ή οτι το εκανε ενας παντοδυναμος θεος κλπ....

 

Αντιθετως αν δεν κανω λαθος το singularity του hawking μιλαει για την αρχη του χρονου και του χωρου με το big bang,,,πως δεν υπαρχουν ορια (απειρο) αλλα το συμπαν (χωροχρονος) ειναι σε ενα περιορισμενο χωρο οπου φτανει καπου αλλα συνεχως διαστελλεται με μεγαλυτερες ταχυτητες απο το φως.

 

Αυτη η διαστολη λενε οτι ειναι flat-isotropic, οτι το συμπαν ειναι ιδιο προς ολες τις κατευθυνσεις του κατι που το κανει αδυνατο να γινει collapse και να εχουμε παλι απο την αρχη ενα καινουριο Big Bang οπως το δικο μας.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον άρθρο, αλλά ειλικρινά νομίζω ότι πρέπει να απενεργοποιούνται τα σχόλια σε ειδικού επιστημονικού ενδιαφέροντος ειδήσεις. Αν εγω ως μαθηματικός θεωρώ τον εαυτό μου εξαιρετικά αδαή για να εκφέρω άποψη για την εγκυρότητα μιας ανακάλυψης στο πεδίο της αστροφυσικής, νομίζω ότι η άποψη του Μπάμπη του περιπτερά περιττεύει.

 

Συμφωνώ στο ότι δεν έχει την ίδια αξία, αλλά διαφωνώ στο ότι πρέπει να μην αφήνουμε τον κόσμο να μιλήσει! Έτσι δημιουργούμε δύο κόσμους αποκλεισμένους μεταξύ τους, αυτόν των ελίτ και του "λαουτζίκου" και οδηγούμαστε σε φαινόμενα όπως της σημερινής ελληνικής κοινωνίας που λατρεύει κάστανα, θεωρεί την ομοιοπαθητική επιστήμη, πιστεύει ότι μας "ψεκάζουν" και έχει εκ προοιμίου αφαιρέσει κάθε αξία από τις αυθεντίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον άρθρο, αλλά ειλικρινά νομίζω ότι πρέπει να απενεργοποιούνται τα σχόλια σε ειδικού επιστημονικού ενδιαφέροντος ειδήσεις. Αν εγω ως μαθηματικός θεωρώ τον εαυτό μου εξαιρετικά αδαή για να εκφέρω άποψη για την εγκυρότητα μιας ανακάλυψης στο πεδίο της αστροφυσικής, νομίζω ότι η άποψη του Μπάμπη του περιπτερά περιττεύει.  

 

Ως μαθηματικός, μελέτησε το μαθηματικό μοντέλο που συνοδεύει τη θεωρία και σχολίασε αντίστοιχα κάπου αλλού.

Τα σχόλια για περιπτερά κτλ νομίζω πως είναι περιττά. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκφράσει την απόψη του, όσο άστοχη και αν είναι.

 

Οι ερωτήσεις για τον «κοσμικό σπόρο» ακόμα δεν μπορούν να απαντηθούν. Απειρίζεται η αιτιότητα, αν υποθέσουμε ότι κάτι τον δημιούργησε, τότε η επόμενη ερώτηση είναι : Ποιος ή τι δημιούργησε αυτό που το δημιουργησε; και πάει λέγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είμαι off topic, αλλά βρηκα λογικό και ενδιαφέρον το ερώτημα "αν υπάρχει θεός, τότε ποιος τον έφτιαξε;".

Παντως, με ένα γρήγορο search ειδα πως η έννοια του θεού περιέχει κάποια βασικά χαρακτηριστικά και ένα απο αυτά είναι ότι υπήρχε πάντα και είναι αιώνιος...

Αν δεν ισχυουν αυτα, τότε δεν μιλαμε για θεό με την ευρύτερη έννοια, αλλά για κάτι αλλο.

Άρα αν υπάρχει, δεν τον έφτιαξε κανεις, γιατί αν τον έφτιαχνε καποιος, δεν θα ήταν "θεός" αυτό που φτιάχτηκε...

άρα, πρόκειται για άτοπο ερώτημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως μαθηματικός, μελέτησε το μαθηματικό μοντέλο που συνοδεύει τη θεωρία και σχολίασε αντίστοιχα κάπου αλλού.

Τα σχόλια για περιπτερά κτλ νομίζω πως είναι περιττά. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκφράσει την απόψη του, όσο άστοχη και αν είναι.

 

off topic αλλα νομιζω πως ο fragma ηθελε να πει οτι το να σχολιαζει ενας ασχετος με το θεμα και πολλες φορες να επιμενει στην αποψη του, χωρις να εχει διαβασει κατι σχετικο ή εστω να ξερει 5 πραγματα επι του παροντος,,, τοτε δεν εχει το δικαιωμα για κατι τετοιο. 

Δεν μπορουμε να λεμε οτι θελουμε για ολα τα θεματα και να επιμενουμε απο πανω. Σαν να πεταχτω εγω ο ασχετος στα μαθηματικα και να αρχιζω να σου λεω θεωριες και οτι αυτο ισχυει και οχι δεν ειναι ετσι, ειναι οπως λεω εγω κτλ κτλ... κλασικος ελληνας :P

 

Το θεμα παντως μιλαει περισσοτερο για το inflation και το expansion παρα για το ποιος δημιουργησε ποιον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είμαι off topic, αλλά βρηκα λογικό και ενδιαφέρον το ερώτημα "αν υπάρχει θεός, τότε ποιος τον έφτιαξε;".

Παντως, με ένα γρήγορο search ειδα πως η έννοια του θεού περιέχει κάποια βασικά χαρακτηριστικά και ένα απο αυτά είναι ότι υπήρχε πάντα και είναι αιώνιος...

Αν δεν ισχυουν αυτα, τότε δεν μιλαμε για θεό με την ευρύτερη έννοια, αλλά για κάτι αλλο.

Άρα αν υπάρχει, δεν τον έφτιαξε κανεις, γιατί αν τον έφτιαχνε καποιος, δεν θα ήταν "θεός" αυτό που φτιάχτηκε...

άρα, πρόκειται για άτοπο ερώτημα

Τοτε ολα υπηρχαν απο πάντα και κανενανς θεος δεν τα εφτιαξε, με την ιδια λογική. Ακομα εσυ και εγω υπηρχαμε απο πάντα....

ΥΓ. Ολοι μας υπηρχαμε από πάντα. Με την μορφη νέφους ή οτιδηποτε αλλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε ολα υπηρχαν απο πάντα και κανενανς θεος δεν τα εφτιαξε, με την ιδια λογική. Ακομα εσυ και εγω υπηρχαμε απο πάντα....

ΥΓ. Ολοι μας υπηρχαμε από πάντα. Με την μορφη νέφους ή οτιδηποτε αλλου...

Πάλι ξαναγυρνάμε στο "από πάντα"… Το ότι ο χρόνος είναι μέσα στην εξίσωση "universe" συνεχώς μας διαφεύγει! Λογικό, γιατί δεν μπορούμε να σκεφτούμε διαφορετικά. Για να φτάσουμε στις μη Ευκλείδιες γεωμετρίες πέρασαν αιώνες… "Μα αφού είναι παράλληλες!" ;-)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι ξαναγυρνάμε στο "από πάντα"… Το ότι ο χρόνος είναι μέσα στην εξίσωση "universe" συνεχώς μας διαφεύγει! Λογικό, γιατί δεν μπορούμε να σκεφτούμε διαφορετικά. Για να φτάσουμε στις μη Ευκλείδιες γεωμετρίες πέρασαν αιώνες… "Μα αφού είναι παράλληλες!" ;-)

Το πάντα ειναι χρονικός προσδιορισμός....

ΥΓ. Ειναι αδυνατον να διαφυγει, ο χρονος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς για όσους αμφισβητούν το αποτέλεσμα της έρευνας, για χ,ψ λόγο, πολύ ωραία, αυτό είναι το καλύτερο στην επιστήμη, σε τεράστια αντίθεση με την θρησκεία.
Μπορείτε να βρείτε το paper εδώ και να δημοσιεύσετε ένα δικό σας με τις αντιρρήσεις σας.

 

Παρατηρώ επίσης οτι πολλοί κολλάνε στο ερώτημα περί σπόρων, χωρίς να φαίνεται να θέλουν να βρουν πώς το προσεγγίζουν οι κοσμολόγοι πλέον, ενώ έχουν δοθεί αντίστοιχα links εδώ. Χωρίς να θέλω να πω οτι έχει λυθεί το ζήμητα εννοείται, αλλά τουλάχιστον έχει περάσει αυτό το στάδιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο αρθρο.... χρησιμο για παραμυθακι... θεωρια, θεωρημα, υποθεση... οπως και να το ονομασουμε τιποτα δεν εχει αποδειχθει.

 

Χαχα , τραγικό , αποδείχτηκε ότι είναι έτσι , αυτό λέει το άρθρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...