Προς το περιεχόμενο

Αξιζει την αρνητικη αξιολογηση?


iCyd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Spank σόρρυ αλλά 1)του ήταν πιο εύκολο να πάει στο ταχυδρομίο απο το να την στείλει με μαιλ ????  και 2) Κινητό που δεν χρησιμοποιείται στην αγγελία? Εγώ θα έκανα δαγκωτή αρνητική...Μια καλή πώληση δεν είναι μόνο να είναι οκ το προιον. Πρέπει όλα όσα λέγονται να ισχύουν. Και να γραφτεί στην κριτική  ακριβώς ότι έγινε. Τπτ λιγότερο, τπτ περισσότερο.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το αρνητικές, όχι αρνητική δεν καταλαβα. Να του βάλουμε σε κάθε άσχετη αγγελία; Δεν νομίζω...

 

Από την στιγμή που ήταν πιο ακριβό στην αγγελία γιατί θεωρητικά είχε εγγύηση, αξίζει η αρνητική. Το πλήρωσες στην τελική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενε μερικες ημερες,μπορει να του εχει τυχει το οτιδηποτε.

Καλο ειναι να κανουμε αναφορες,γιατι οταν εχουμε κακη συναλλαγη και δεν το δηλωνουμε,του δινουμε αερα να τα κανει και στον επομενο.

Μπορω να κανω αναφορα σε αρνητικη αξιολογηση σαν εκδικητικη?

Δεν το γνωριζα και εχω μια που με ακολουθει πολυ καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λέμε για την αγγελία του Blackwidow, με μια αναζήτηση του τηλεφώνου στο facebook, φαίνεται σε ποιον ανήκει. Μάλιστα είναι και ενεργός. Προσπάθησε να επικοινωνήσεις και από εκεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κανονικά (εννοώ σύμφωνα με τους όρους χρήσης) οι αξιολογήσεις ΔΕΝ αλλάζουν.

 

Γι' αυτο και λέμε προσέχετε τι γράφετε (ύφος, περιεχόμενο) και πότε το γράφετε (δεχόμαστε πάμπολλες αναφορές για αλλαγή αξιολόγησης που έγινε πριν ουσιαστικά ολοκληρωθεί η συναλλαγή).

 

Να συμπληρώσω εδώ ότι ο όρος "εκδικητική" αξιολόγηση είναι άτυπος. Εφόσον τα μέλη έχουν συμμετάσχει σε ολοκληρωμένη συναλλαγή, τότε και οι δύο έχουν τη δυνατότητα να αφήσουν αξιολόγηση. Εφόσον η αξιολόγηση αυτή ΔΕΝ παραβιάζει τις παραμέτρους που περιέγραψα νωρίτερα (δηλαδή είναι κόσμια και αφορά ολοκληρωμένη συναλλαγή) το insomnia ΔΕΝ παρεμβαίνει.

 

Επίσης, αυτό που θεωρείτε εσείς "εκδικητική", δεν σημαίνει ότι θα το δει έτσι και ο συντονιστής που θα χειριστεί την αναφορά.

 

Γι' αυτό, θα το επαναλάβω, μην βιάζεστε να δώσετε την αξιολόγησή σας, εφόσον υπάρχουν μικρές ή μεγάλες εκκρεμότητες στη συναλλαγή σας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Να γράφεται τις αρνητικές κανονικά γιατί το Insomnia δεν ενδιαφέρεται καθόλου για τις αγοραπωλησίες μας οπότε ο μόνος τρόπος για να ξεστραβωθούμε και να προλάβουμε κάποιον απατεώνα είναι η αξιολόγηση και τίποτε άλλο.

 

 

Το κατά πόσον ενδιαφέρεται η διαχείριση για τις αγοραπωλησίες θα φανεί από την επερχόμενη αναβάθμιση, οπότε και θα αλλάξει ριζικά και η λειτουργία των αγγελιών αλλά και το σύστημα των αξιολογήσεων. 

 

Αλλά ας παραμείνουμε (προς το παρόν) στο υπάρχον: τι θα έπρεπε να κάνει, κατά τη γνώμη σου, η διαχείριση για να δείξει ότι ενδιαφέρεται για τις αγοραπωλησίες των μελών; Να βρίσκουμε όσα μέλη δεν επιδεικνύουν συνέπεια και να τους δέρνουμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να ξερω πως εμφανιζεται σε εσας το report και η αξιολογηση του καθε μελους,θα σκεφτομουν σα λυση τα μελη που εχουν report για κακη συναλλαγη και κακες αξιολογησεις να διαγραφονται απο ενα σημειο και μετα.

Εγω εχω κανει κατακοκκινες συναλλαγες,αλλα δεν εκανα κακη αξιολογηση γιατι θα μου εκαναν και εμενα,χωρις να φταιω.

Αυτο πως το δικαιολογειτε ?

Και κερατας και δαρμενος?
Αγοραζω κατι που δεν ειναι οπως ειχα κανονισει,κανω φιλοτιμες προσπαθεις για να βγαλω ακρη με τον πωλητη,ακρη δε βγαινει και στο τελος φορτωνομαι εγω μια κακη αξιολογηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν περιπου ενα μηνα αγορασα ενα πληκτρολογιο απο ενα παλικαρι εδω μεσα . Ελεγε πως εχει υπολοιπο εγγυησης , κουτι  , αποδειξη κλπ. 

 

Το κλεισαμε , μου το εστειλε , ηρθε το πληκτρολογιο ολα καλα απλα δεν υπηρχε μεσα η αποδειξη. Τον ενημερωνω για το θεμα μου λεει χιλια συγγνωμη την ξεχασα θα στην στειλω με ενα γραμμα με ελτα. Κανενα θεμα λεω , αναμενω. Παρολα αυτα καναμε αξιολογησεις θετικες , κανονικα.

 

Εκτοτε του εχω στειλε 2-3 μυνηματα γιατι αποδειξη δεν ηρθε ποτε αλλα δεν απανταει , δεν μπαινει καν στο φορουμ βασικα και δυστυχως το κινητο του δεν το εχω μιας και πεταξα το κουτι με το οποιο ηρθε το πληκτρολογιο (της κουριερ).

 

Τι λετε , αξιζει να το κανω μια αρνητικη αξιολογηση ή παει πολυ και να το αφησω το θεμα?

Εφοσον το πληκτρολογιο,απο αυτα που εγραψες,ειναι σε καλη κατασταση δεν νομιζω οτι σου εκανε απατεωνια. Επιπλεον,τα πληκτρολογια,με λογικη χρηση,δεν χαλανε ευκολα,αρα κατα την γνωμη μου,επειδη μαλλον ειναι μικρος ηλικιακα, μπορει να εχασε την αποδειξη καπου και για να μην χαλασει η πωληση του,εκανε την παπια.

 

Αν και τυπικα θα μπορουσες να του εκανες αρνητικη,εγω το θεωρω μικρο παραπτωμα και θα το συγχωρουσα η θα το ξεχναγα.Εξαλλου επρεπε να μην βιαστεις να κανεις θετικη αξιολογηση απο την στιγμη που η συναλλαγη δεν ειχε ολοκληρωθει τυπικα ,μιας και περιμενες την αποδειξη.

 

Αλλα ακομη και να δεν ειχα κανει στην θεση σου,θετικη αξιολογηση,μαλλον ουδετερη θα του εκανα στην χειροτερη περιπτωση,οχι αρνητικη αφου το προιον ειναι σε καλη κατασταση.

Χωρις να ξερω πως εμφανιζεται σε εσας το report και η αξιολογηση του καθε μελους,θα σκεφτομουν σα λυση τα μελη που εχουν report για κακη συναλλαγη και κακες αξιολογησεις να διαγραφονται απο ενα σημειο και μετα.

Εγω εχω κανει κατακοκκινες συναλλαγες,αλλα δεν εκανα κακη αξιολογηση γιατι θα μου εκαναν και εμενα,χωρις να φταιω.

Αυτο πως το δικαιολογειτε ?

Και κερατας και δαρμενος?

Αγοραζω κατι που δεν ειναι οπως ειχα κανονισει,κανω φιλοτιμες προσπαθεις για να βγαλω ακρη με τον πωλητη,ακρη δε βγαινει και στο τελος φορτωνομαι εγω μια κακη αξιολογηση.

Εσυ εισαι υπευθυνος να μην εξαπατεισαι δεν ειναι γκουβερναντα να μας πιασει απο το χερακι το ινσομνια.

 

Για να εχεις αρκετες κακες συναλλαγες,μαλλον εχεις λαθος κριτηρια στις επιλογες σου. Εγω εχω μονο θετικες,μαλιστα θετικοτατες.Δεν θελω να σου κανω τον εξυπνο,αλλα αν κατι δεν μου αρεσει στον τροπο συνομιλιας με καποιον αγοραστη η πωλητη και υπηρξαν μερικες υποπτες περιπτωσεις,απλα δεν προχωρουσα στην συναλλαγη.

 

Για παραδειγμα,δεν μου αρεσουν οι πολυ οικειοι χαρακτηρισμοι στην πρωτη συνομιλια με καποιον αγοραστη η πωλητη,λες και με ηξερε απο χτες.Εχω συνδιασει την αγενεια με την απατεωνια και νομιζω οτι υπαρχει σχεση μεταξυ τους. Η ενα δευτερο παραδειγμα,αν θελω να αγορασω κατι και αρνειται ο πωλητης ελεγχο,εναν επεξεργαστη ας πουμε. Τοτε δεν θα προχωρησω,οπως και εγω παντα δεχομαι ελεγχο αντιστοιχο σε καθε πραγμα που πουλαω.

 

Και μερικες φορες μπορει και να εχεις καλα κριτηρια και να την πατησεις,παντα υπαρχει ενα μικρο ρισκο στα μεταχειρισμενα που πρεπει να το αποδεχτεις. Εδω υπαρχει ρισκο και στα καινουργια τωρα τελευταια,εφοσον αγοραζουμε ολοκαινουργιο προιον και μερικες φορες μας ταλαιπωρει ενα καταστημα για να μας φερει την αλλαγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για να εχεις αρκετες κακες συναλλαγες,μαλλον εχεις λαθος κριτηρια στις επιλογες σου. Εγω εχω μονο θετικες,μαλιστα θετικοτατες.Δεν θελω να σου κανω τον εξυπνο,αλλα αν κατι δεν μου αρεσει στον τροπο συνομιλιας με καποιον αγοραστη η πωλητη και υπηρξαν μερικες υποπτες περιπτωσεις,απλα δεν προχωρουσα στην συναλλαγη.

 

Για παραδειγμα,δεν μου αρεσουν οι πολυ οικειοι χαρακτηρισμοι στην πρωτη συνομιλια με καποιον αγοραστη η πωλητη,λες και με ηξερε απο χτες.Εχω συνδιασει την αγενεια με την απατεωνια και νομιζω οτι υπαρχει σχεση μεταξυ τους. Η ενα δευτερο παραδειγμα,αν θελω να γορασω κατι και αρνειται ο πωλητης ελεγχο,εναν επεξεργαστη ας πουμε. Τοτε δεν θα προχωρησω,οπως και εγω παντα δεχομαι ελεγχο αντιστοιχο σε καθε πραγμα που πουλαω.

 

Και μερικες φορες μπορει και να εχεις καλα κριτηρια και να την πατησεις,παντα υπαρχει ενα μικρο ρισκο στα μεταχειρισμενα που πρεπει να το αποδεχτεις. Εδω υπαρχει ρισκο και στα καινουργια τωρα τελευταια,εφοσον αγοραζουμε ολοκαινουργιο προιον και μερικες φορες μας ταλαιπωρει ενα καταστημα για να μας φερει την αλλαγη.

Τα κριτηρια μου ειναι σωστα,ξερω ποτε να ξεκοβω πιθανο αγοραστη πωλητη εαν δε μου αρεσει κατι.

Προσπαθω μαλιστα να μην συναλλασομαι με χρηστες χωρις αξιολογησεις.

Οι κακες συναλλαγες εγιναν απο ατομα που με κερδισαν η ειχαν καλες αξιολογησεις.

Εσυ απλα ησουν τυχερος.

Απο οτι ειδα δεν εχουμε μεγαλη διαφορα στις συναλλαγες μας,οποτε απλα μπορει να μη σου εκατσε.

Δεν ειπα οτι εχω κανει 20 κακες συναλλαγες.

Το θεμα ειναι,ποιος με προστατευει απο μια συναλλαγη που ενω δε φταιω φορτωνομαι μια κακη αξιολογηση?

Και τωρα που μιλαμε <<τρεχει>> συναλλαγη,που παρελαβα κινητο με προβλημα και σκληρο δισκο κατεστραμενο.

Ο τυπος διαβασε το μηνυμα και απλα δεν απαντησε.

Κριμα δεν ειναι να φορτωθω και αλλη αρνητικη ενω δε φταιω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ρωτάς στο κατάστημα ή την εταιρεία αν η απόδειξη είναι απαραίτητη για να ισχύει η εγγύηση; Αν όχι μικρό το κακό. Ή δες αν μπορείς να καταχωρήσεις online τον σειριακό του και να δεις αν έχεις υπόλοιπο εγγύησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πόσο υπόλοιπο εγγύησης μιλάμε?

Εγώ στη θέση σου απλά θα το ανέφερα στο comment αλλά η αξιολόγηση θα ήταν θετική. (πάντα στην περίπτωση που όλα τα άλλα ήταν άψογα και δεν έχεις κάποιο άλλο θέμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κριτηρια μου ειναι σωστα,ξερω ποτε να ξεκοβω πιθανο αγοραστη πωλητη εαν δε μου αρεσει κατι.

Προσπαθω μαλιστα να μην συναλλασομαι με χρηστες χωρις αξιολογησεις.

Οι κακες συναλλαγες εγιναν απο ατομα που με κερδισαν η ειχαν καλες αξιολογησεις.

Εσυ απλα ησουν τυχερος.

Απο οτι ειδα δεν εχουμε μεγαλη διαφορα στις συναλλαγες μας,οποτε απλα μπορει να μη σου εκατσε.

Δεν ειπα οτι εχω κανει 20 κακες συναλλαγες.

Το θεμα ειναι,ποιος με προστατευει απο μια συναλλαγη που ενω δε φταιω φορτωνομαι μια κακη αξιολογηση?

Και τωρα που μιλαμε <<τρεχει>> συναλλαγη,που παρελαβα κινητο με προβλημα και σκληρο δισκο κατεστραμενο.

Ο τυπος διαβασε το μηνυμα και απλα δεν απαντησε.

Κριμα δεν ειναι να φορτωθω και αλλη αρνητικη ενω δε φταιω?

Αρα αγορασες κινητο και σκληρο δισκο χωρις ελεγχο? Κακως. Ηδη βρηκαμε 2 λαθη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν σκεφτείτε ψύχραιμα θα διαπιστώσετε πως, αυτά που λέτε, για "προστασία από εκδικητικές" κτλ. θα απαιτούσαν δεκάδες ανθρώπους να μην κάνουν τίποτε άλλο όλη μέρα από το να υποδύονται τους ντετέκτιβ. Πράγμα ανέφικτο για πολλούς και διάφορους λόγους.

 

Ας μου εξηγήσει όμως κάποιος πώς φαντάζεται ότι θα μπορούσε να τον "προστατέψει" το σύστημα. Όχι το insomnia, γενικά. Να δούμε τι μπορεί να γίνει, μπορεί εμάς να μην πάει το μυαλό μας εκεί και να υπάρχει μια λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...