Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για κάποιο λόγο μετά από ένα ρεσταρτ δεν μπουταρει με τις ρυθμίσεις για 3.8 που εδώ και καμμία βδομάδα gaming , benchmarks και casual χρηση είναι άψογο ... Να δοσω λίγο offset ακόμα από 0.11250 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά άκρη έχει βγει με το cold boot bug (μου το κάνει συχνά με τις hynix στα 2933 1.36v) ή περιμένουμε νέα agesa μήπως και βγει άκρη γιατί ο IMC δε την παλεύει με τα subtimings?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιο λόγο μετά από ένα ρεσταρτ δεν μπουταρει με τις ρυθμίσεις για 3.8 που εδώ και καμμία βδομάδα gaming , benchmarks και casual χρηση είναι άψογο ... Να δοσω λίγο offset ακόμα από 0.11250 ?

Λογικα ειναι οι μνημες σου, και εμενα μου το κανει αυτο με τις μνημες, δεν ξερω γιατι. Καθε φορα θελουν και λιγο παραπανω ρευμα :/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα ειναι οι μνημες σου, και εμενα μου το κανει αυτο με τις μνημες, δεν ξερω γιατι. Καθε φορα θελουν και λιγο παραπανω ρευμα :/

Να μην είναι degrade μόνο :)
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσοχή με το ρεύμα γιατι όντως μπορείς να κανεις σιγά-σιγά ή γρήγορα-γρήγορα degrade τον επεξεργαστή.

Απο 1.35 τις ξεκινησα, ποσο degrade να φαγε σε 1 μηνα που το εχω? :P

 

Spartan, τα φωτα σου αρχηγε μου. Τοσο καιρο ειχα τις μνημες στο Α2 - Β2 socket, οπως ηταν και το προτεινομενο απο το manual της b350 strix. Οσο πηγαινε δυσκολευοτανε ολο και περισσοτερο να bootari, ηθελε παραπανω ρευμα. Χτες μου την εσπασε και τις εβαλα στο Α1 - Β1 και δουλευουν ολα ρολοι με stock voltage και σε μνημες και σε soc. Πως γενεν τουτο? 

Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσοχή με το ρεύμα γιατι όντως μπορείς να κανεις σιγά-σιγά ή γρήγορα-γρήγορα degrade τον επεξεργαστή.

 

Νομίζω το degrade βραχυπρόθεσμα πάντα έχει παρατηρηθεί σε vid~1.5v και soc επίσης τσιμπημένο, το vdimm δε νομίζω να παίζει τόσο ρόλο απλά σε τίποτα 1.8v τις χαιρετάς τις ddr4.

 

Σε κάθε περίπτωση βέβαια το soc για λόγους σταθερότητας απο μόνες τους οι μητρικές το ανεβάζουν όσο ανεβάζεις τις μνήμες (πχ εμένα στα 2933 to A-XMP το πάει στο 1.175 που θεωρήται οριακά το safe ταβάνι από την AMD). Τελικά κατέληξα ότι είναι καλύτερο να τα τρέχεις όλα stock (και να μην έχεις και τα θέματα με το cold boot bug) και όταν παίζεις/benchάρεις τότε μόνο να φορτώνεις AXMP και OC .

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spartan εχεις περασει το 1501; Λεει οτι εχει βελτιωθει το oc.

 

Όχι, το 9920 είναι το καλύτερο για το setup που έχω μέχρι στιγμής. Περιμένω Agesa 1.0.0.7 για να αλλάξω BIOS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, το 9920 είναι το καλύτερο για το setup που έχω μέχρι στιγμής. Περιμένω Agesa 1.0.0.7 για να αλλάξω BIOS.

Για δες λιγο παραπανω, εκανα edit το post και αν θες πες και μια αποψη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες λιγο παραπανω, εκανα edit το post και αν θες πες και μια αποψη :P

 

Δεν ξέρω τι παίζει, κάποιοι άλλοι στο oc.net παρατήρησαν ακριβώς το ίδιο όμως. Θα πρέπει να το τσεκάρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι παίζει, κάποιοι άλλοι στο oc.net παρατήρησαν ακριβώς το ίδιο όμως. Θα πρέπει να το τσεκάρω.

Aρα δεν εχεις δοκιμασει να αλλαξεις slot ε? 

 

Παιζει να παθαν τιποτα ας πουμε τα Α2-Β2 slots ξερω γω? Θα δοκιμασω αργοτερα να τα ξαναβαλω πισω να δω τι παιζει. Ειμαι αρκετα σιγουρος οτι στα Α1-Β1 με λιγο voltage θα δουλεψουν σε 3200 1T.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα ειναι οι μνημες σου, και εμενα μου το κανει αυτο με τις μνημες, δεν ξερω γιατι. Καθε φορα θελουν και λιγο παραπανω ρευμα :/

 

Απο 1.35 τις ξεκινησα, ποσο degrade να φαγε σε 1 μηνα που το εχω? :P

 

Spartan, τα φωτα σου αρχηγε μου. Τοσο καιρο ειχα τις μνημες στο Α2 - Β2 socket, οπως ηταν και το προτεινομενο απο το manual της b350 strix. Οσο πηγαινε δυσκολευοτανε ολο και περισσοτερο να bootari, ηθελε παραπανω ρευμα. Χτες μου την εσπασε και τις εβαλα στο Α1 - Β1 και δουλευουν ολα ρολοι με stock voltage και σε μνημες και σε soc. Πως γενεν τουτο? 

 

Ρε συ δεν νομιζω να ειναι οι μνημες , και εγω στο 1.35 τις δουλευω στα 2933 και ειναι αψογες (περνανε memtest ) , με τα διαγνωστικα led της strix περναει τις μνημες , περναει το CPU και κανει restart στο ασπρο λεντ που ειναι για την GPU ( η οποια δουλευει αψογα ) και μετα με πεταει παλι bios "boot failed press F1 to enter Bios " . 

 

Παντως για να την πω την αληθεια μου με εχει κουρασει απο θεμα bugs ο ryzen ... 1 χρονο με τον 6700Κ εβαλα voltage , multi στο 47 , xmp και ΟΛΑ τα υπόλοιπα auto  και δεν εβγαλε ΠΟΤΕ το παραμικρο θεμα ... 

 

Τωρα ο 1700 με βασανιζει ... οπως ειπα πριν , μια βδομαδα ολα κομπλε στα 3.8 και θερμοκρασίες τέλειες που με εψηνε να το προσπαθησω για παραπανω οπως ο Spartan και ξαφνικα χωρις να κανω καμμια αλλαγη δεν το ψηνει να μπουταρει πανω απο 3.7 με τπτ ... 

 

Νομιζω πως ειναι θεμα της mobo (bios) παντως ... Ειναι αρκετα "παιδικο" ακομα ... Και βλεπω τρελες αλλαγες με καθε update ,ανοιγουν συνεχεια νεες επιλογες και  μοιαζει ολο και περισσοτερο με το bios της CH6 ... 

 

Επισης εχω θεμα με το ποιες θερμοκρασιες ειναι σωστες ... Υπαρχουν 3 παραδειγματα 

 

1) SenseMi Enabled και στοκ 1.8ppl voltage δειχνει 0 βαθμους και 3 στο load

2) SenseMi Disabled και στοκ 1.8ppl voltage δειχνει 40 idle και 80 sto load (αυτο εχω τωρα)

3) SenseMi Enabled και 1.9ppl voltage δειχνει 30 idle και 70 load 

 

Οπως ειπα βασανο ..... 

 

ΥΓ. την υπογραφη σου κλαιω καθε φορα που την βλεπω !!! χαχααχαχαχ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ δεν νομιζω να ειναι οι μνημες , και εγω στο 1.35 τις δουλευω στα 2933 και ειναι αψογες (περνανε memtest ) , με τα διαγνωστικα led της strix περναει τις μνημες , περναει το CPU και κανει restart στο ασπρο λεντ που ειναι για την GPU ( η οποια δουλευει αψογα ) και μετα με πεταει παλι bios "boot failed press F1 to enter Bios " . 

 

Παντως για να την πω την αληθεια μου με εχει κουρασει απο θεμα bugs ο ryzen ... 1 χρονο με τον 6700Κ εβαλα voltage , multi στο 47 , xmp και ΟΛΑ τα υπόλοιπα auto  και δεν εβγαλε ΠΟΤΕ το παραμικρο θεμα ... 

 

Τωρα ο 1700 με βασανιζει ... οπως ειπα πριν , μια βδομαδα ολα κομπλε στα 3.8 και θερμοκρασίες τέλειες που με εψηνε να το προσπαθησω για παραπανω οπως ο Spartan και ξαφνικα χωρις να κανω καμμια αλλαγη δεν το ψηνει να μπουταρει πανω απο 3.7 με τπτ ... 

 

Νομιζω πως ειναι θεμα της mobo (bios) παντως ... Ειναι αρκετα "παιδικο" ακομα ... Και βλεπω τρελες αλλαγες με καθε update ,ανοιγουν συνεχεια νεες επιλογες και  μοιαζει ολο και περισσοτερο με το bios της CH6 ... 

 

Επισης εχω θεμα με το ποιες θερμοκρασιες ειναι σωστες ... Υπαρχουν 3 παραδειγματα 

 

1) SenseMi Enabled και στοκ 1.8ppl voltage δειχνει 0 βαθμους και 3 στο load

2) SenseMi Disabled και στοκ 1.8ppl voltage δειχνει 40 idle και 80 sto load (αυτο εχω τωρα)

3) SenseMi Enabled και 1.9ppl voltage δειχνει 30 idle και 70 load 

 

Οπως ειπα βασανο ..... 

 

ΥΓ. την υπογραφη σου κλαιω καθε φορα που την βλεπω !!! χαχααχαχαχ 

Δεν φταιει ο 1700 ή η μητρικη σου φταιει η οι μνημες σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) SenseMi Disabled και στοκ 1.8ppl voltage δειχνει 40 idle και 80 sto load (αυτο εχω τωρα)

 

Αυτό είναι το σωστό απ' όσο ξέρω. Τι τάση δίνεις στον επεξεργαστή και τι σε soc; Και τα δυο αρκετά σημαντικά για stability. Άμα θες σταθερό oc στα 3.9/4.0 θες και ψύξη καλύτερη από το wraith spire, εγώ είμαι μια χαρά με την Noctua U12s και φαντάζομαι θα είναι ακόμα καλύτερα με D15.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...