Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ti να λεμε για boot μαγκες..Απο την ωρα που 8α πατησω το κουμπι να παρει μπρος το pc mexρι την ωρα που θα κανει μπιπ να bootarei θελει τουλαχιστον 5++ sec.. :P 

Απο την ωρα που θα μπουταρει μεχρι να μπει στα windows θελει 4-5 sec..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντως με την προηγουμενη συνθεση (4790k Gigabyte gaming GT Corsair 16GB 2400Mhz) ειχα ποιο γρηγορο boot time

 

Το έχεις με fast boot? Γιατί εγώ έχω πιο γρήγορο boot time από τον 3570k που είχα, αφού το έβαλα σε fast boot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην  παλια μου μητρικη οταν στο bios εβαζα fast boot οταν ξεκινουσε ο υπολογιστης δεν μου ειχε την επιλογη να πατησω f2 για να μπω bios σε αυτη εδω οπου και να το βαλω παντα μου βγαζει την επιλογη για να μπω.


Το έχεις με fast boot? Γιατί εγώ έχω πιο γρήγορο boot time από τον 3570k που είχα, αφού το έβαλα σε fast boot.

Ναι φυσικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχεις με fast boot? Γιατί εγώ έχω πιο γρήγορο boot time από τον 3570k που είχα, αφού το έβαλα σε fast boot.

5-6 sec θέλει για post, μετά πάει αέρας το σύστημα, δε ξέρω τι του φταίει...

Έχεις αλλάξει και καμια άλλη ρύθμιση εκτός από fast boot?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω μπορείς να το αλλάξεις από ρύθμιση αυτό αλλα το να μην έχεις την επιλογή να μπεις BIOS στο startup είναι λίγο επικίνδυνο. Χτύπησα και λίγα fps πιο πάνω στο Ashes στα 4.0 GHz:

 

ashesofthesingularitytgbf2.png

 

Άλλο ένα bench που δεν μπορούσα να τρέξω σε τέτοια συχνότητα και το πέρασε με 1.35 vcore...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://imgur.com/a/o6Rqc

 

Κανένας με asrock 350 chipset?Τι θερμοκρασίες είναι αυτές στα vrm και aux? φοβάμαι να τον ανεβάσω τώρα,θα το πάω σιγά σιγά.

Είδα κι άλλους στο νετ η αλήθεια είναι με τέτοιες θερμοκρασίες.Είναι ψιλοφυσιολογικό;Το vcrore δεν ανεβαίνει πολύ,τα ίδια είχα και πριν ανεβάσω τις μνήμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιλογη που αλλαξες σε s4/s5 για να σβηνουν τα led.

Την αλλαξα παλι και πριν κανω αυτη την αλλαγη αργουσε το boot στην παλια μητρικη το κυκλακι με τις τελιτσες γυρνουσε το πολυ μια φορα και εδω γυρω γυρω ολοι στην μεση ο Μανωλης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η Χ370 strix ακόμα και σε fast boot προλαβαίνεις εύκολα να πατήσεις del για bios.

Spartan117 μήπως θα μπορούσες να δώσεις τα settings σου στα pstates ? Είναι αυτά που βλέπω στα screenshot στο αρχικο ποστ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η Χ370 strix ακόμα και σε fast boot προλαβαίνεις εύκολα να πατήσεις del για bios.

Spartan117 μήπως θα μπορούσες να δώσεις τα settings σου στα pstates ? Είναι αυτά που βλέπω στα screenshot στο αρχικο ποστ ?

 

Ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εισαι κατω απο 1.4 ειναι πολυ καλα. B)

Για παραπανω δοκίμασες καθόλου νε δεις ποσο μπορει να παει εστω και για benchmarks?

Σε κάποια φάση τις επόμενες μέρες θα το κάνω, είχα bench stable 4.1 με χαμηλά ambient με Wraith Spire οποτε μπορεί να δοκιμάσω για 4.2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...