Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν το φοβασαι οκ ,και εκει που εισαι καλα ειναι με το μαμα cooler κιολας. Αυτο το drop στο σκορ στο cinebench και γενικα σε benchmarks μου το εκανε και εμενα ,και εφτεγε το asus ai suit. Εκανα επαναφορα του υπολογιστη σε παλαιοτερο σημειο και δεν το ξαναπερασα και δεν μου το εχει ξανακανει από τοτε.

 

Εχει θεματα αρκετα το ai suit από ότι εχω δει και από αλλους

 

Καλά τα εχουν βγαλει τα p states για την δικια μου και οχι για την δική σου? περιεργο μου φαινεται.

 

ROG STRIX X370-F GAMING BIOS 0810

Add CBS item

 

Ποιο bios εχεις ? στο 0810 υπαρχει το AMD CBS

Στην καρτελα advanced ειναι ,εκει ειναι και το core performace boost

Φοράω custom το 901 από τα rog forums .... Με το 809 δεν δείχνει θερμοκρασία , όταν το senseMI είναι enabled δείχνει συνέχεια 0 έτσι έβαλα το custom για να βγει η επιλογή να το κάνω disable ... Θα δοκιμάσω τώρα το 810 αλλά αν δεν έχει την επιλογή να απενεργοποιω το sensemi πάλι δεν θα έχω temps ...

 

 

Edit: μπήκε το 810 και άνοιξε το μενού που λες αλλά πάλι δεν έχω θερμοκρασία τώρα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλα τοσα bios εχουν βγαλει ,δεν μπορουν να φτιαξουν το θεμα με τις θερμοκρασιες? ελεος...

Ναι και η 901 είναι modded 809 στην ουσια ... Η 810 δεν έχει modded ακόμα άρα κλαμα.

 

 

 

EDIT : Μετα απο ψαξιμο βρηκα ακρη :) Aν ανεβασω το CPU 1.8V Voltage σε 1.9V ( οχι vcore , αλλο ειναι ) δειχνει κανονικα τα temps ... Εχω καταφερει 3.8 με 0.112 οffset (αναφερει 1.298 vcore) και ραμ κλασσικα στα 2933 ... 32 idle και 60 σε στρες τεστ ... Λεω να προσπαθησω λιγο παραπανω ... Υπαρχει περιπτωση να παει 4 με το μαμα κουλερ ? ή να κατσω στα αυγα μου μην καψω τπτ και να περιμενω την Χ62 ? 

 

 

 

EDIT2 : εχω να αρρωστήσω ετσι με O/C απο τον i7 920 που παλευα να περασω τα 4Ghz  !!!! Tρελαίνομαι :D 

Επεξ/σία από ChrisAttart
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχα

 

Δοκίμασε ρε συ αλλά για πανω από 3800 δυσκολο να την παλεψει το κουλερ. Για κανα bench μπορει αλλα για full use δεν θα την παλεψει. Εμένα στο prime95  είχε βαρεσει 90 βαθμους στα 3800.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι. Τα volts πεφτουν αλλα τα mhz οχι. Για overclocked παντα μιλώντας. Μόνο p states. Εκτώς αν ανεβάσεις bulk που δεν εχω ιδεα ποσο μπορει να ανέβει και τι άλλο ανεβαζει μαζι σε ryzen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε ντε... δωστου να καταλαβει! Περιμενουμε...

 

Με 1.35 vcore στα 4.0 (0.175 offset):

 

cbmjyvq.png

 

Στα 4.0 GHz δεν έχω περάσει ποτε ξανά cinebench run... - 12-15 βαθμούς σε load σε σύγκριση με wraith spire και υπερβολικά ήσυχο, με κάνει να θέλω να αλλάξω όλα τα fan στο case σε Noctua :-D

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος! Ζηλεψα τωρα! Ειναι καλοι οι ατιμοι αλλα αυτο το χρωμα τους... Μαζευω απο σημερα λεφτα για aio.

Πιες του το αιμα!

 

Αν ειναι stable με τοσο ρευμα εισαι super

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 με κάνει να θέλω να αλλάξω όλα τα fan στο case σε Noctua :-D

Μν παρεις Νοctua για case fans..Ειχα κανει το λαθος κ ειχα παρει κ γω 2 για μπροστα αλλα δν κανουν δουλεια..Πολυ καλυτερα για air flow τα corsair AF140...Trust me :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλανε και μαυρους noctua

 

Παντως με την προηγουμενη συνθεση (4790k Gigabyte gaming GT Corsair 16GB 2400Mhz) ειχα ποιο γρηγορο boot time

 

Τι σκατα αναβαθμιση εκανα η υποβαθμιση; :lol:

 

Θελω καποια στιγμη να παρω εναν M.2 για λειτουργικο και τον 850 pro να το δωσω στον γιο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...