Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έλα πες αλήθεια όμως για την AMD δουλεύεις και σου binαραν τσιπάκι να αγοράσεις ε;  :-D

Ααααααααααα και άσχετο αλλά γιατί δεν σας πρήζω άλλο με τις mini-itx; Ε; Ε;....ήρθε παρασκευή η AsRock ab350 fatal1ty itx... :-D  :-D  :-D

Σειρά ο επεξεργαστής και η ψύκτρα...ετοιμάσου Σπαρτιάτη να δώσεις φώτα σε pm... :devil:, αφού είσαι τόσο καλά με την noctua φαντάζομαι και εγώ που θα τιμήσω μάλλον την noctua d9l με 1600x stock δεν θα έχω θέμα θερμοκρασιών ε; Θα την παλέψει άνετα η Αυστριακή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

λοιπον μια και σπασαν τα νευρα μου αν εχεις καποιος asus x370 pro μου λεει τι πρεπει να κανω για να κανω overclock ,δεν βλεπω vcore και οποτε δοκιμασω manual δεν κανει post ,σε msi mortar b350 ειχα τον r7 1700 με 1.31 vcore 3.8 stable .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις δεν βλεπεις vcore?

 

Επισης εχεις περασει το τελευταιο bios? Αν οχι να το περασεις.

 

Απενεργοποιησε το core performane boost.

Απο την καρτελα ai tweaker βαλε core multiplier 38.

 

Vcore manual 1.3 ή offset 1.1125

 

Στην καρτελα digi+vrm

 

Vddcr cpu power phase control: extream

Vddcr cpu power duty control: extream

Vddcr cpu curent capability: 130

Vddcr cpu loadline calibration:3

 

 

Για παραπανω απο 3800 θα δεις μονος σου ποσο ρευμα θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα κατι παλαβο επαθε και πλεον σβηνουν τα led στην μητρικη οταν σβηνω τον υπολογιστη και χωρις να εχω ενεργοποιησει S4/S5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις δεν βλεπεις vcore?

 

Επισης εχεις περασει το τελευταιο bios? Αν οχι να το περασεις.

 

Απενεργοποιησε το core performane boost.

Απο την καρτελα ai tweaker βαλε core multiplier 38.

 

Vcore manual 1.3 ή offset 1.1125

 

Στην καρτελα digi+vrm

 

Vddcr cpu power phase control: extream

Vddcr cpu power duty control: extream

Vddcr cpu curent capability: 130

Vddcr cpu loadline calibration:3

 

 

Για παραπανω απο 3800 θα δεις μονος σου ποσο ρευμα θες.

περασα το τελευταιο update ,η ραμ μου μπορει να παει στα 3200 που ειναι η ονομαστικη της ταχυτητα αλλα οταν βαλω τις ρυθμισεις για cpu τοτε δεν κανει post

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε τις ram στο auto, και ανεβασε μονο τον επεξεργαστη για αρχη.

 

Λογικα το προβλημα ειναι οι ram σου οχι το overclock στο επεξεργαστη.

 

Μετα αν ολα ειναι οκ ανεβασε τις ram ενεργοποιωντας το DOCP και βαλε τις ραμ στα 3066.

Ποιες ram εχεις.

Αν εχεις αυτες που δειχνει το cpuz validation στην υπογραφη σου ,δεν νομιζω οτι θα παιξουν στα 3200 σε αυτη τη μητρικη

 

Μητρικη γιατι αλλαξες αν επιτρεπεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρχισα να δοκιμάζω και άλλες συχνότητες με την U12s, 3.9 GHz είναι σταθερό με μόλις 1.28 vcore σε load και 1.3 idle. Σε stress test κάθεται στους 70C max (με το Sense Mi Skew disabled). Δεν ξέρω αν αξίζει να του δίνω + 0.1 τάση για 100 MHz.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρχισα να δοκιμάζω και άλλες συχνότητες με την U12s, 3.9 GHz είναι σταθερό με μόλις 1.28 vcore σε load και 1.3 idle. Σε stress test κάθεται στους 70C max (με το Sense Mi Skew disabled). Δεν ξέρω αν αξίζει να του δίνω + 0.1 τάση για 100 MHz.

Μια χαρα ειναι και τα 3,9 ,εννοειται ότι δεν αξιζει 24/7 ,,αλλωστε το να πιασεις τα 4ghz ειναι ψυχολογικό και όχι ουσιαστικο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι και τα 3,9 ,εννοειται ότι δεν αξιζει 24/7 ,,αλλωστε το να πιασεις τα 4ghz ειναι ψυχολογικό και όχι ουσιαστικο :P

 

13sy2m.png

 

^ Run με ακόμα πιο χαμηλό voltage σε 3.9, 1.27 με load. Τι διαφορα κάνει η ψύξη...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο καταβαινει το ρευμα ανεβαινουν τα σκορ μεχρι να φτασει στην ασταθεια... εγω εχω σκαλωσει με την evga 280 clc liquid μου αρεσει πολυ εμφανησιακα και ειδα ενα review με τον 1800x στα 4.2 max θερμοκρασια 64 βαθμους. Απο την αλλη με μια αεροψυκτρα θα εχω πολυ λιγοτερη φασαρια και θα μου κοστισει και πιο φθηνα. Ειμαι σε διλλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιασα 3.9 με ικανοποιητικο ρευμα αλλα η ραμ τρεχει μονο στα 3000mhz απογοητευση απο asus

 

Γιαυτο κοιταμε το qlv της μητρικης για τις μνημες... οι μνημες σου δεν ειναι στη λιστα γιαυτο σε ρωτησα πιο πριν ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτο κοιταμε το qlv της μητρικης για τις μνημες... οι μνημες σου δεν ειναι στη λιστα γιαυτο σε ρωτησα πιο πριν ;)

ελπιζω σε μελλοντικη καλυτερευση υποστηρξης ram ,σε στοκ ραμ speed εκαναν restart τα usb device

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπιζω σε μελλοντικη καλυτερευση υποστηρξης ram ,σε στοκ ραμ speed εκαναν restart τα usb device

μακαρι μπας και δουλεψω και τις δικες μου στα 3200 ,αλλα χλωμο το βλεπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...