Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη Χ370-Pro αναφέρεσε ή γενικότερα?

Στην x370 pro μιας και την εχω για τις αλλες δεν εχω ιδεα. Αν και απο όσα εχω δει δεν εχω δει και πολλους με tridentz 3200 cl16 να τις τρεχουν στα 3200 ,μονο τις 3200 cl14 3400 και 3600

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από Παρασκευή θα έχω Noctua U12s :D

 

Θα ποστάρω αποτελέσματα, και να περιμένετε τέλος του μηνα που θα βγει η beta του Destiny 2 και ένα βίντεο να δούμε πως αξιοποιεί τους Ryzen με oc.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από Παρασκευή θα έχω Noctua U12s :D
 
Θα ποστάρω αποτελέσματα, και να περιμένετε τέλος του μηνα που θα βγει η beta του Destiny 2 και ένα βίντεο να δούμε πως αξιοποιεί τους Ryzen με oc.

 

 

Με διπλο ανεμιστηρα η μονο;

 

Ελπιζω να βρηκες με μαυρο χρωμα και οχι αυτο το κακασχημο χρωμα στρατου Σαουδικης Αραβιας

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω την Thermalright macho Zero που ειναι ετσι κατασκευασμενη να γερνει προς τα πισω για να μην βρισκει ο ανεμιστηρας στις μνημες.

 

20161028t005.jpg

 

Στην προηγουμενη μητρικη (Gigabyte 1150) ειχα το προβλημα οτι οκ δεν εβρισκε στις μνημες αλλα εβρισκε ο ανεμιστηρας πανω στην καρτα γραφικων και για αυτο την ειχα βαλει στην τριτη θεση απο τις 4 που ειχε και ευτυχως ηταν και αυτη Χ16

 

Σε αυτη που εχω τωρα δεν εχω το προβλημα με την καρτα υπαρχει κενο αλλα εχω με τις μνημες που ναι μεν μπαινουν στην πρωτη θεση αλλα σφηνωνουν με τον ανεμιστηρα και ετσι τις εβαλα ποιο κατω παλι σε dual channel.


Αυτο που με χαλαει στην Vi Hero ειναι οτι ειναι μονο η πρωτη θεση Χ16 και θα ηθελα να την βαλω ποιο κατω την καρτα γραφικων να μην κρυβει και το φωτιζομενο ROG

 

DSC00349.jpg

 

DSC00797.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως εχεις ακριβως να μας γραψεις το μοντελο των μνημων σου? Και εγω tridentz 3200 cl16 αλλα παιζουν μια χαρα στα 3066. Τον εχεις ανεβασει καθολου τον επεξεργαστη? Αν οχι δεν χρειαζεται να πειραξεις κατι για να ριχνει συχνοτητα.

 

Οχι, δεν εχω πειραξει καθολου τον επεξεργαστη. Νομιζω πως με το καινουριο bios ανοιξαν καποιες επιλογες, εβαλα το Global p states (η καπως ετσι, δεν ειμαι στο pc αυτη στιγμη) enabled, ετσι ελεγε σε επισημο βιντεο στο youtube η Asus. 

 

Oι μνημες ειναι αυτες --> http://www.skroutz.gr/s/7730124/G-Skill-TridentZ-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GTZB.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, δεν εχω πειραξει καθολου τον επεξεργαστη. Νομιζω πως με το καινουριο bios ανοιξαν καποιες επιλογες, εβαλα το Global p states (η καπως ετσι, δεν ειμαι στο pc αυτη στιγμη) enabled, ετσι ελεγε σε επισημο βιντεο στο youtube η Asus.

 

Oι μνημες ειναι αυτες --> http://www.skroutz.gr/s/7730124/G-Skill-TridentZ-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GTZB.html

Οκ

 

Τις ιδιες εχουμε

 

Ενεργοποιησες το DOCP για τις μνημες ή απλα εβαλες στο ram frequency 3066?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενεργοποιησα DOCP,τις πηγα 3066 αλλα μου πεταξε BSOD σε heavy modded Skyrim.Στα 3200 δεν μπουταρε.Δεν ξερω να περναω χειροκινητα τα timings.Λεω να μεινω στα 2933 προς το παρον.

Cpu εχω τον 1600

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενεργοποιησα DOCP,τις πηγα 3066 αλλα μου πεταξε BSOD σε heavy modded Skyrim.Στα 3200 δεν μπουταρε.Δεν ξερω να περναω χειροκινητα τα timings.Λεω να μεινω στα 2933 προς το παρον.

Cpu εχω τον 1600

Είναι σίγουρο ότι εφτεγαν οι μνήμες? αν εχεις καποια στιγμή χρόνο δοκίμασε να τις ξαναβάλεις στα 3066 και τρεξε memtest. Πάντως και στα 2933 καλά εισαι με αυτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τώρα κατάφερα 3.75 με τις συνιστώμενες ρυθμίσεις εκτός από το vcore που είναι στο 1.277 ... Αν πάω παραπάνω κλειδώνει το μουλτι στα 15.5 ... Οι ραμ δούλεψαν 2933(από 2666) με 1.35 και 16-18-18-18-35 ... Αν και ξενερώνω γιατί μέσω της εφαρμογής της Asus είχε πάει 3.725ghz αλλά με 5 βαθμούς κάτω και 1603cb στο cinebench ( τώρα δείχνει 1560) ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβαμαι το offset γτ οταν κανεις restart δειχνει αντι 1.18 και + 0.122 , δειχνει 1.3 και οσο offset εχω βαλει ... Και πολλες απο τις επιλογες που βλεπω στην C6H του Spartan δεν υπαρχουν στην Χ370 Strix gaming F οπως το core perf boost ... Δεν τα εδινα τα αλλα 25 να επαιρνα την ιδια ο μλκς :P ... Ψαχνω και τα Ζen States για να μην ειναι καρφωμενα μονιμα τα ρολογια αλλα τζιφος ακομα ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το φοβασαι οκ ,και εκει που εισαι καλα ειναι με το μαμα cooler κιολας. Αυτο το drop στο σκορ στο cinebench και γενικα σε benchmarks μου το εκανε και εμενα ,και εφτεγε το asus ai suit. Εκανα επαναφορα του υπολογιστη σε παλαιοτερο σημειο και δεν το ξαναπερασα και δεν μου το εχει ξανακανει από τοτε.

 

Εχει θεματα αρκετα το ai suit από ότι εχω δει και από αλλους

 

Καλά τα εχουν βγαλει τα p states για την δικια μου και οχι για την δική σου? περιεργο μου φαινεται.


Φοβαμαι το offset γτ οταν κανεις restart δειχνει αντι 1.18 και + 0.122 , δειχνει 1.3 και οσο offset εχω βαλει ... Και πολλες απο τις επιλογες που βλεπω στην C6H του Spartan δεν υπαρχουν στην Χ370 Strix gaming F οπως το core perf boost ... Δεν τα εδινα τα αλλα 25 να επαιρνα την ιδια ο μλκς :P ... Ψαχνω και τα Ζen States για να μην ειναι καρφωμενα μονιμα τα ρολογια αλλα τζιφος ακομα ... 

ROG STRIX X370-F GAMING BIOS 0810
Add CBS item

 

Ποιο bios εχεις ? στο 0810 υπαρχει το AMD CBS

Στην καρτελα advanced ειναι ,εκει ειναι και το core performace boost

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...