Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(350ε cpu-ram-mobo)

 

http://www.skroutz.gr/s/8650374/HyperX-Fury-8GB-DDR4-2400MHz-HX424C15FB2-8.html

http://www.skroutz.gr/s/11139195/AMD-Ryzen-5-1500X.html?keyphrase=ryzen+1500x

http://www.skroutz.gr/s/11879484/MSI-B350-Gaming-Plus.html

 

Ένα dimm b-die λίγο δύσκολα οποτε πάρε την πιο φτηνή μνήμη που μπορείς και μάζεψε μετά σιγά σιγά για να τις αλλάξεις. Αν μπορείς να ανεβάσεις λίγο το budget σου (370) πάρε τον 1600, πολύ καλύτερο value.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μητρικη δες το βιντεο

Μπερδεψομπουτης ειναι λιγο αλλα σε γενικες γραμμες σωστα τα λεει. Παρελειψε εντελως να κανει αναφορα στην Biostar. (7 power phase design εκτος απο το GT7 με 14 phases.) https://www.eteknix.com/biostar-x370-am4-motherboards/

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως αλλα παει b350 strix , οι 2 μσι ,μετα ασροκ και ασους κ μπιοσταρ . μετα οι υπολοιπες.παντα για r7. r5 και κατω ολες καλες ειναι.


(αλλα προφανως δεν ξερουμε για apu , εκει μαλλον θα παιζουν καλητερα soc vrm)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ειμαι με 1600 και Χ370 Pro

Stock μεσα απο bios δινει μεχρι 1.375 core voltage το οποιο λογικα ειναι υπερβολικο

Stock ποσο περιπου να δοκιμασω να δωσω και ποσο για 3.8;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ειμαι με 1600 και Χ370 Pro

Stock μεσα απο bios δινει μεχρι 1.375 core voltage το οποιο λογικα ειναι υπερβολικο

Stock ποσο περιπου να δοκιμασω να δωσω και ποσο για 3.8;

Για τα 3.8 αν έχεις καλό κομμάτι μπορεί να θες και 1.28v. Ξεκίνα για μένα από το 1.30v και αν είσαι σταθερός εκεί μπορείς να αρχίσεις να κατεβαίνεις
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω για 3.6 το εχω στα 1.25 και ειναι οκ  . ( Στην χ370 pro )  Μπορει να παει και πιο κατω. Για 3.8 χρειαζομαι 1.35 και llc 3 για να πω οτι ειμαι σταθερος. Για 3.9 1.475 κατι που δεν το κανω ποτε προφανως . Δυστυχως δεν ετυχα και στο καλυτερο κομματι ( και κατι μεσα μου ελεγε να παρω τον 1600χ εφοσον θα αγοραζα και ψυκτρα ).

Στα μνημων καταφερα να παω σταθερα με corsair vengeance 3000 mhz  στα  3066mhz  14-17-17-30 ουσιαστικα το extreme profile που ειχε ποσταρει ο spartan  για hynix AFR με 1.4 volt στις dram. Στα 3200 απλως δεν ποσταρει και με πολυ χαλαρα timmings.

Η αλλη βλακεια που εχουν κανει εκει στην asus ειναι οτι δεν εχουν βαλει ρυθμιση στην x370 pro για dram boot voltage και το Pc κανει 2 restart στην αρχη και μετα ξεκιναει καθως οι μνημες κανουν trainning στα 1.2 voltage που δεν ειναι αρκετο για 3066 14-17-17-30

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

noFEARgr για δωσε τα φωτα σου

Για 3.6 και 1.25 τι εχεις πειραξει;

Εγω δοκιμασα 3.8 και 1.3125 με LLC3 και 120% και μετα απο κανα μισαωρο gaming(Ηellblade) τσιμπησε μεχρι 71.4 βαθμους ενω επαιζε μεταξυ 55-65 την περισσοτερη ωρα με μεγαλες αυξομειωσεις κατι που με εκανε να σκεφτω μηπως δεν εχει κατσει καλα το cooler...

Σε idle με manual voltage παιζει 45-50....Με pc states τι ρυθμιζεις βαζω για να παιξω με offset;

Εσενα πως τα παει απο θερμοκρασιες και τι bench να τρεξω;

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 3.6 μονο voltage εχω βαλει στο 1.25 

Με τι ψυκτρα εισαι ; το Hellblade δεν ζοριζει πολυ την cpu ειναι καπως ψηλες επομενως. 

Για τρεξε wprime ( το prime95 ειναι μη ρεαλιστικο σεναριο που φτανει την cpu στα ορια επομενως δεν το προτινω ) και δες μεχρι ποσο θα φτασει οταν ολοκληρωθει το 1024m 

Eγω με noctua nh-u12s se idle εχω γυρω στα 35c και  max load 60-62 .Στα 3800 με 1.35 και llc 3 ομως εχω δει και 70 γιαυτο και τρεχω 3.8 μονο για bench μιας και στα 3.6 με καλυπτει απολυτα σε οτι κανω. Αυτα βεβαια με την ψυκτρα στο max μιας ακομα και εκει ειναι αρκετα αθορυβη . 

Τα p states δυστυχως στο τελευταιο bios τα αφαιρεσαν αρα δεν μπορω να σε βοηθησω . Γενικα την x370 prime την εχουν αφησει λιγο στην μοιρα της και εχουν ριξει ολο το βαρος στην c6 hero  , αντι να προσθετουν ρυθμισεις αυτοι αφαιρουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

noFEARgr για δωσε τα φωτα σου

Για 3.6 και 1.25 τι εχεις πειραξει;

Εγω δοκιμασα 3.8 και 1.3125 με LLC3 και 120% και μετα απο κανα μισαωρο gaming(Ηellblade) τσιμπησε μεχρι 71.4 βαθμους ενω επαιζε μεταξυ 55-65 την περισσοτερη ωρα με μεγαλες αυξομειωσεις κατι που με εκανε να σκεφτω μηπως δεν εχει κατσει καλα το cooler...

Σε idle με manual voltage παιζει 45-50....Με pc states τι ρυθμιζεις βαζω για να παιξω με offset;

Εσενα πως τα παει απο θερμοκρασιες και τι bench να τρεξω;

71 βαθμους με την dark rock 3? Τοσο δεν μου ανεβαζε εμενα με το στοκ κουλερ, ψαχτο λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν τρεχει στα 3.8 καρφωμενος σε idle ειμαι 47-55 οποτε ειναι ψηλα..Μονο αν αλλαξω σε stock και πεφτει η συχνοτητα μεχρι 1.5 βλεπω 35αρια

akoinonitos 71 χτυπησε με 1.31 στα 3.8

Στο wprime stock 3.2 με ταση που εφτασε μεχρι 1.38 αλλα συνηθως επαιζε 1,20-1,25 εφτασε μεχρι 54,9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν τρεχει στα 3.8 καρφωμενος σε idle ειμαι 47-55 οποτε ειναι ψηλα..Μονο αν αλλαξω σε stock και πεφτει η συχνοτητα μεχρι 1.5 βλεπω 35αρια

akoinonitos 71 χτυπησε με 1.31 στα 3.8

Στο wprime stock 3.2 με ταση που εφτασε μεχρι 1.38 αλλα συνηθως επαιζε 1,20-1,25 εφτασε μεχρι 54,9

Στα 3,8 με 1,3v llc3 και στοκ cooler σε gaming max 67 βαθμους και με δυο πυρηνες παραπανω ,οποτε μηπως εχει βαλει πολυ παστα η μηπως δεν παταει καλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...