Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραίο το score, αλλά με τέτοιες θερμοκρασίες και τάση ψήθηκε λίγο :P

 

Νομίζω είναι +20 παραπάνω λόγω του bug που υπάρχει στις X version. 

Είναι καθαρά εικονικό :P 

Γενικα ξερω τι γινεται κει μωρε.

Νταξει δεν εγινε με τη πρωτη το σκορ ε.

 

Το score σίγουρα το έκανες με το oc που έγραψες πιο πίσω; Γιατί δείχνει πως ήταν με 3.6ghz το screenshot. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα οταν εψαχνα .....  θα το πω.....

ΔΕΝΝΝΝΝΝΝ   υπηρχει καθαρη AMD ΜΗΤΡΙΚΗ χωρις κατι απο τη μπλε μεσα.

Αυτη που λεω ειναι απο τις λιγες καλες χωρις αυτο που λεω.

Πυκνωτες ιαπωνικοι στα καλωδια για καλο φιλτραρισμα και οι υπολοιποι APAQ ταιβανεζικοι.

Εν τω μεταξυ και η Κ5 περιπου ιδια ειναι αν αφαιρεσεις το Χ370.
Αυτα οποιος θελει ρωταει.

Γενικα ηθελα να αποδειξω οτι δεν χρειαζεται να παρεις τουμπανομητρικη αλλα εναν Χ ( αν και δε ξερω κατα ποσο οι καλοι γινονται Χ ) και ενα ΠΟΛΥ καλο Seasonic Prime ( τα καλυτερα στο κοσμο!

 

Επισης ενα Corona 1.3 στα 3.6 GHZ

 

CORONA_1.3_2.53.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με AsRock AB350 fata1ity gaming itx/ac 3.10 bios και μνήμες G.Skill TridentZ 3200 14cl έβαλα xmp στο bios και bootαρε κανονικά με 14-14-14-34 latency παρότι δεν είναι στο memory qlv. Με τι πρόγραμμα ελέγχω μνήμες και πως; Επίσης το ότι έπιασα το πιο απλό να κάνω πρώτα, δηλαδή oc στις μνήμες με το xmp και αφού δω ότι είναι όλα σταθερά να δοκιμάσω τον επεξεργαστή oc με συμβουλές από εδώ είναι σωστή πρακτική ή κάνουμε πρώτα oc την cpu και μετά τις μνήμες; Τώρα στα γεράματα θα μάθουμε και λιγάκι oc... :-D  :-)  :-D  B)

 

Τέλος υπάρχει περίπτωση να παίξουν οι μνήμες με λιγότερο από 1.35 ρεύμα; Δεν είναι πολύ; (ας πούμε σε σχέση με τον επεξεργαστή που παίρνει στο auto max 1.26125). Μπορώ να δοκιμάσω κάτι καλύτερο με τις μνήμες; Ευχαριστώ προκαταβολικά γιατί θα φάτε πολύ πρίξιμο από τον τελείως άσχετο νουμπά.  :ph34r:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είναι +20 παραπάνω λόγω του bug που υπάρχει στις X version. 

Είναι καθαρά εικονικό :P

Τη μια το θυμάμαι για τους X την άλλη το ξεχνάω τελείως :P Θα διορθωθεί ποτέ αυτό άραγε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη μια το θυμάμαι για τους X την άλλη το ξεχνάω τελείως :P Θα διορθωθεί ποτέ αυτό άραγε;

 

Ποιος ξέρει. Δυσκολάκι βέβαια να μη το διορθώσουν κάπως.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις μνήμες που έχεις το καλύτερο είναι να κάνεις  πρώτα oc  την RAM και μετά την CPU (Έχουν μεγάλο περιθώριο ακόμα για OC )

Μπορείς να πάρεις timing  από τον spartan . Οι μνήμες του spartan είναι παρόμοιες με της δικές μας .Απλά θέλουν λίγο περισσότερη τάση  . Στο δικό μου σύστημα τις έχω στα 1.43 Volt οπότε μπορείς να ανέβεις άνετα στα 1.4 χωρίς φόβο . Λένε για 1.5Volt είναι η max ασφαλές τάση της ραμ που έχεις . 


Με AsRock AB350 fata1ity gaming itx/ac 3.10 bios και μνήμες G.Skill TridentZ 3200 14cl έβαλα xmp στο bios και bootαρε κανονικά με 14-14-14-34 latency παρότι δεν είναι στο memory qlv. Με τι πρόγραμμα ελέγχω μνήμες και πως; Επίσης το ότι έπιασα το πιο απλό να κάνω πρώτα, δηλαδή oc στις μνήμες με το xmp και αφού δω ότι είναι όλα σταθερά να δοκιμάσω τον επεξεργαστή oc με συμβουλές από εδώ είναι σωστή πρακτική ή κάνουμε πρώτα oc την cpu και μετά τις μνήμες; Τώρα στα γεράματα θα μάθουμε και λιγάκι oc... :-D  :-)  :-D  B)

 

Τέλος υπάρχει περίπτωση να παίξουν οι μνήμες με λιγότερο από 1.35 ρεύμα; Δεν είναι πολύ; (ας πούμε σε σχέση με τον επεξεργαστή που παίρνει στο auto max 1.26125). Μπορώ να δοκιμάσω κάτι καλύτερο με τις μνήμες; Ευχαριστώ προκαταβολικά γιατί θα φάτε πολύ πρίξιμο από τον τελείως άσχετο νουμπά.  :ph34r:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις μνήμες που έχεις το καλύτερο είναι να κάνεις πρώτα oc την RAM και μετά την CPU (Έχουν μεγάλο περιθώριο ακόμα για OC )

Μπορείς να πάρεις timing από τον spartan . Οι μνήμες του spartan είναι παρόμοιες με της δικές μας .Απλά θέλουν λίγο περισσότερη τάση . Στο δικό μου σύστημα τις έχω στα 1.43 Volt οπότε μπορείς να ανέβεις άνετα στα 1.4 χωρίς φόβο . Λένε για 1.5Volt είναι η max ασφαλές τάση της ραμ που έχεις .

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες αν θα μπορούσες να απαντήσεις και με τι πρόγραμμα ελέγχουμε τις μνήμες σε σταθερότητα και πως θα ήμουν υπόχρεος. Και πάλι ευχαριστώ φιλτατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις μνήμες που έχεις το καλύτερο είναι να κάνεις  πρώτα oc  την RAM και μετά την CPU (Έχουν μεγάλο περιθώριο ακόμα για OC )

Μπορείς να πάρεις timing  από τον spartan . Οι μνήμες του spartan είναι παρόμοιες με της δικές μας .Απλά θέλουν λίγο περισσότερη τάση  . Στο δικό μου σύστημα τις έχω στα 1.43 Volt οπότε μπορείς να ανέβεις άνετα στα 1.4 χωρίς φόβο . Λένε για 1.5Volt είναι η max ασφαλές τάση της ραμ που έχεις . 

Μηπως θελεις κανενας να ανταλαξουμε μνημες :P

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες αν θα μπορούσες να απαντήσεις και με τι πρόγραμμα ελέγχουμε τις μνήμες σε σταθερότητα και πως θα ήμουν υπόχρεος. Και πάλι ευχαριστώ φιλτατε.

 

http://hcidesign.com/memtest/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες ενα σετακι μνημες κατα προτιμηση 2Χ4GB που θα συνοδευσει μια asrock b350m pro4 και εναν 1200 ?

(Ειναι για φιλο, δε νομιζω οτι προκειται να αναβαθμισει ποτε του τη ram και γιαυτο λογικα προτιμαω το dual channel)

κατα προτιμηση απο eshop για να εχουμε αμεση παραλαβη χωρις μεταφορικα....

 

Αυτες http://www.e-shop.gr/ram-gskill-f4-2800c15d-8gtzb-8gb-2x4gb-ddr4-2800mhz-trident-z-dual-channel-kit-p-PER.557872 μας κανουν δουλεια η θα μας κοψουν αρκετα λογω οτι δεν ειναι 3200 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες ενα σετακι μνημες κατα προτιμηση 2Χ4GB που θα συνοδευσει μια asrock b350m pro4 και εναν 1200 ?

(Ειναι για φιλο, δε νομιζω οτι προκειται να αναβαθμισει ποτε του τη ram και γιαυτο λογικα προτιμαω το dual channel)

κατα προτιμηση απο eshop για να εχουμε αμεση παραλαβη χωρις μεταφορικα....

 

Αυτες http://www.e-shop.gr/ram-gskill-f4-2800c15d-8gtzb-8gb-2x4gb-ddr4-2800mhz-trident-z-dual-channel-kit-p-PER.557872 μας κανουν δουλεια η θα μας κοψουν αρκετα λογω οτι δεν ειναι 3200 ?

στα ιδια λ7

 

http://www.e-shop.gr/ram-gskill-f4-3200c16d-8gvk-8gb-2x4gb-ddr4-3200mhz-ripjaws-v-dual-channel-kit-p-PER.557705

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις εχω δει αυτες αλλα εχω κακη εμπειρια απο το "Διαθεσιμότητα: Κατόπιν παραγγελίας σε 2-3 εργάσιμες ημέρες", παιζει να κανει και 15 μερες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...