Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και γώ είμαι με τον 1700 3.8 Gh στα 1.37 V και θερμοκρασιες 30 idle στα  40-50 σε gaming με τον Kraken x62, και Aorus Gaming 5 mobo. Στα 1.36 κρασάρει το σύστημα. Δεν έχω δοκιμάσει LLC. Αξίζει; Δεν νομίζω οτι έχει πρόβλημα ο επεξεργαστής με τα 1.37 V

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όλοι εσείς που δοκιμάζετε σε extreme oc καταστάσεις στις κουτάρες σας για δώστε φώτα σε έναν νουμπά που δοκιμάζει μόλις στα 3.6 έναν 1600... Λοιπόν στην asrock ab350 fatal1ty gaming itx/ac μου με mx4 ψυκτρα και noctua nh-d9l cpu cooler παλεύω να κάνω undervolt από τα 1.26875 που δίνει max στο auto...με 1.21875 ρεύμα που δίνει μαζί με το offset (δεν ξέρω πως να το βγάλω από το auto, δεν νομίζω να βγαίνει, εγώ στο bios δίνω 1.20650 νομίζω) μετά από 40 λεπτά aida 64 cpu, fpu, cache είναι με 65 βαθμούς max στο thermaltake core v1 με θερμοκρασία δωματίου 25...idle 29... Όλα με default fan settings από μητρική... Πάει και άλλο κάτω το vcore γενικά; Και η επόμενη ερώτηση είναι όταν παίζω παιχνίδι που είναι απαιτητικό και για την κάρτα υπάρχει περίπτωση για instability παρότι η cpu περνάει μια χαρά τα stress tests στα ρεύματα που της δίνω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια φίλτατοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω σταθεροποιηθεί στα 3,95 με 1.35v under load και μνήμη στα 3333 14-14-14-28-48

 

παρόλα αυτά το αποτέλεσμά μου μου φαίνεται χαμηλό:

 

post-164351-0-33821400-1506196282_thumb.jpg

 

Τα timings της μνήμης μου είναι αυτά, ακούω προτάσεις

 

post-164351-0-33250300-1506196360_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δεν ειναι και κακο το σκορ σου ,απλα θα μπορουσε να ειναι λιγο καλυτερο.

post-341170-0-17228600-1506199872_thumb.png

 

Οι μνημες σου ειναι 3200? Μήπως εχει αρκετη θερμοκρασία στη cpu και σου ριχνει το σκορ?

Εγω στη θεση σου θα τις εβαζα στα 3200 και θα εσφιγκα τα timings οσο πανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω oc στα 3,7 τον 1700,αλλά όταν είναι idle o cpu δεν θα έπρεπε να πέφτει το ρεύμα και τα mhz?γιατί είναι κολλημένα στο max?τι να πειράξω στο bios?

Οχι μονο αν, μονο αν φτιαξει τα zen states,αν εχει επιλογη η μητρικη σου. Δεν εδω στην πρωτη σελιδα στο post του spartan κανει αναφορα για p states η zen states.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι μονο αν, μονο αν φτιαξει τα zen states,αν εχει επιλογη η μητρικη σου. Δεν εδω στην πρωτη σελιδα στο post του spartan κανει αναφορα για p states η zen states.

Την asus crosshair έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την asus crosshair έχω.

Κοιταξε το πρωτο post αυτο που σου εγραψα αν θες να ριχνει συχνοτητα ,η τιμη του fid για τα 3700mhz ειναι 94 ,ριξε μια ματια και οτι αποριες εχει μας λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μαλλον βρηκα λυση για το προβλημα που ειχα με το 1602 bios που μου γυρνουσε στο auto το P-steps

Core Performance Boost δεν εχει μονο στην καρτελα Extreme Tweaker και πρεπει να το βαλεις Disabled αλλα εχει και στην καρτελα Advanced\AMD CBS\Zen Common Options που και εκει πρεπει να το βαλεις Disable

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι εσείς που δοκιμάζετε σε extreme oc καταστάσεις στις κουτάρες σας για δώστε φώτα σε έναν νουμπά που δοκιμάζει μόλις στα 3.6 έναν 1600... Λοιπόν στην asrock ab350 fatal1ty gaming itx/ac μου με mx4 ψυκτρα και noctua nh-d9l cpu cooler παλεύω να κάνω undervolt από τα 1.26875 που δίνει max στο auto...με 1.21875 ρεύμα που δίνει μαζί με το offset (δεν ξέρω πως να το βγάλω από το auto, δεν νομίζω να βγαίνει, εγώ στο bios δίνω 1.20650 νομίζω) μετά από 40 λεπτά aida 64 cpu, fpu, cache είναι με 65 βαθμούς max στο thermaltake core v1 με θερμοκρασία δωματίου 25...idle 29... Όλα με default fan settings από μητρική... Πάει και άλλο κάτω το vcore γενικά; Και η επόμενη ερώτηση είναι όταν παίζω παιχνίδι που είναι απαιτητικό και για την κάρτα υπάρχει περίπτωση για instability παρότι η cpu περνάει μια χαρά τα stress tests στα ρεύματα που της δίνω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια φίλτατοι.

 

Κομμάτι από κομμάτι έχει διαφορά. Εμένα πχ ο 1600 τα χει τα 3.6 με 1.225, αλλά όχι με 1.20v. Αν σου βαράει 65 βαθμούς AIDΑ μετά από 40 λεπτά stability test είσαι πάρα πολύ καλά (ειδικά για itx).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ματιά στην ASROCK AB350 ITX εδώ.

Κοιτάξτε τι λέει για το VRM και την ψύξη του .

 

https://www.youtube.com/watch?v=FpPAUoJ-oiw&t=971s

 

Fatal1ty%20AB350%20Gaming-ITXac(L2).png

 

 

Νομίζω πως η GIGABYTE τα έχει κάνει καλύτερα σε αυτό το θέμα.

 

https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-AB350N-Gaming-WIFI-rev-10#kf

 

2017061615150741_big.png

 

H Gigabyte έχει παράξενη σχεδίαση .... Αυτό ξενίζει λίγο, όπως και η έλλειψη USB type C στο backpanel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ενδιαφέρον βίντεο που ανέβασε ο Spartan σε άλλο τόπικ και κανονικά θα έπρεπε να βρίσκεται εδώ:

http://www.insomnia.gr/topic/642082-am4-motherboards-%CE%B5%CE%BC%CF%80%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/?do=findComment&comment=55617670

https://www.youtube.com/watch?v=frw9HRwqODk

 

Κάποιες παρατηρήσεις:

 

1. Το βίντεο δεν αναφέρεται μόνο στην καλύτερη συμβατότητα των b-die samsung ram kits με τους ryzen. Λέει ότι η μητρική πρέπει να υποστηρίζει και bclk overclocking προκειμένου να ανεβάσει κανείς την ταχύτητα αρκετά πάνω από τα 2666Mhz.

Βέβαια από τότε που γυρίστηκε μπορεί να έχουν αλλάξει πολλά πράγματα σε πολλαπλασιαστές(υποστήριξη μέσω bios) και external clock generators. Απλά καλό είναι γνωρίζουμε ποιές μητρικές και μέχρι πόσο ram oc υποστηρίζουν.

Γιατί κάποιοι μπορεί να έχουν την εντύπωση ότι με μια random μητρική των 100€ και λίγα tweaks θα πατήσουν πολύ ακριβότερους ίντελ.

Εν τω μεταξύ καποια σχόλια στο βίντεο λένε ότι αλλάζοντας το bclk χαλάνε άλλα πράγματα όπως η ταχύτητα του pci-express. 

 

2. Ο λόγος που τα optimized subtimings είναι τόσο σημαντικά για τους ryzen δεν είναι κάτι το μαγικό, εν σχέσει με την ίντελ.

Απλά οι μητρικές δεν υπολογίζουν σωστά και σφικτά subtimings όταν τρέχεις τις μνήμες σε μεγάλες ανυποστήρικτες ταχύτητες. Έτσι όσα κερδίζεις από την βελτίωση της επίδοσης του infinity fabric τα χάνεις από ram latency.

Μόλις διορθωθεί το ram latency με optimized subtimings τότε ο ryzen συγκλίνει περισσότερο προς τους ίντελ με αντίστοιχα cores.

 

Όλα αυτά είναι σημαντικά μέσα στο πλαίσιο του να προτείνεις π.χ. ryzen 1600 για μπάτζετ συστήματα, όπου ο άλλος δεν ξέρει την τύφλα του(από oc και optimizations και ram selection) και ψάχνει για κάτι έτοιμο για τη δουλειά του. Μπορεί να πάρει άλλο προϊόν από αυτό που νόμιζε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν βγήκε το video αυτά που έλεγε είχαν βάση. Με τα σημερινά δεδομένα δεν έχουν καμία σχέση. Οι μνήμες ανέβουν κανονικά χωρίς bclk. Άμα κοιτάξεις το OC που έχει κάνει ο Sparta θα καταλάβεις ότι δεν χρησιμοποιεί το bclk. Μέσα από το bios έχει επιλογή για 3466 3600 3800 4000 για τις μνήμες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν βγήκε το video αυτά που έλεγε είχαν βάση. Με τα σημερινά δεδομένα δεν έχουν καμία σχέση. Οι μνήμες ανέβουν κανονικά χωρίς bclk. Άμα κοιτάξεις το OC που έχει κάνει ο Sparta θα καταλάβεις ότι δεν χρησιμοποιεί το bclk. Μέσα από το bios έχει επιλογή για 3466 3600 3800 4000 για τις μνήμες.

 

Και με τα subtimings το ίδιο; Ρωτάω γιατί δεν βλέπω τόσο εντυπωσιακά σκορ με τον R7 1700 του Gamers Nexus, με ram στα 3466.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Spartan νομίζω έχει πουσάρει τις μνήμες του πάνω από τα αναγραφόμενα XMP/AMP profiles, προσπαθώντας να πάρει ότι παραπάνω μπορεί.

 

Όσο οι ενδιαφερομενοι αγοράζουν πιστοποιημένες μνήμες για Ryzen, τόσο θα έχουν άμεσα αποτελέσματα στο σετάρισμα των μνημών.

 

Πχ.

https://www.skroutz.gr/s/11436424/G-Skill-Flare-X-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C14D-16GFX.html#reviews

 

Επίσης όσο γίνονται update τα agesa code, τόσο πιο βατές θα γίνονται οι ρυθμίσεις των μνημών για ryzen .

Νομίζω πως πλέον είμαστε στο 1.0.0.6 B

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...