Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδες ενα σετακι μνημες κατα προτιμηση 2Χ4GB που θα συνοδευσει μια asrock b350m pro4 και εναν 1200 ?

(Ειναι για φιλο, δε νομιζω οτι προκειται να αναβαθμισει ποτε του τη ram και γιαυτο λογικα προτιμαω το dual channel)

κατα προτιμηση απο eshop για να εχουμε αμεση παραλαβη χωρις μεταφορικα....

 

Αυτες http://www.e-shop.gr/ram-gskill-f4-2800c15d-8gtzb-8gb-2x4gb-ddr4-2800mhz-trident-z-dual-channel-kit-p-PER.557872 μας κανουν δουλεια η θα μας κοψουν αρκετα λογω οτι δεν ειναι 3200 ?

 

 

 

 

Τις εχω δει αυτες αλλα εχω κακη εμπειρια απο το "Διαθεσιμότητα: Κατόπιν παραγγελίας σε 2-3 εργάσιμες ημέρες", παιζει να κανει και 15 μερες....

 

Για αυτες εδω εχει κανεις εμπειρια ? http://www.e-shop.gr/ram-hyperx-hx430c15sb2k2-8-8gb-2x4gb-ddr4-3000mhz-cl15-xmp-hyperx-savage-black-dual-kit-p-PER.557855

 ή αυτες ? http://plus3.gr/corsair-ram-dimm-xms4-kit-2x4gb-cmk8gx4m2b3000c15-ddr4-3000mhz-latency-15-17-17-35-1-35v-vengeance-lpx-black-xmp-2-0-black-ltw

Επεξ/σία από panoc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά είμαι με αυτές ( 3466 cl13 ) :P :P

Χάλια σε βλέπω, σαν τις δικές μου έχεις φιλτατε; Όχι γιατί αν δεν έχεις αλλάζω και εγώ μαζί σου... Χαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.overclock.net/t/1624603/rog-crosshair-vi-overclocking-thread/27070#post_26346778

1602 P-states don't work

stuck on 2800MHz should be ~4GHz

P-1 to P-3

4GHz, 2700 and 1550

 

Some solutions?

 

UPD.

Back to Old Good 1403 biggrin.gif

Next try: Nov/December or when my RAM will get suport rolleyes.gif

 

UPD.

No luck with RAM OC also, can't get my Default 3200MHz CL16-16-16-16

Edited by Ne01 OnnA - Today at 12:38 am

 

Με P-states OC μπορείς να έχεις μεταβαλλόμενα MHz στον επεξεργαστή .

(Όποτε δεν τον χρειάζεται να ρίχνει την συχνότητα στον επεξεργαστή ) 

Με το P-states OC έχεις καλύτερες θερμοκρασίες και λίγο μικρότερη κατανάλωση ρεύματος  .

Καλά θα ήταν να περιμένουμε και άλλες γνώμες από άτομα που θα το δοκιμάσουν το νέο bios για να έχουμε μια σωστή εικόνα  

 

Μου εκανε κατι κουλα σημερα εκοβε το ρευμα απο τα usb μπηκα στο bios και ειδα οτι ενω ειχα βαλει P-states manual απο 88 σε 98 για να εχω 3.8Ghz μου το ειχε γυρισει παλι στο auto

Ολα τα υπολοιπα πχ offset ρευμα timings κλπ δεν τα ειχε πειραξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γειά σας guys τα 80+ θερμοκρασία σε prime με stock wraith spire σε 1700 από 3600Mhz και επάνω είναι φυσιολογικά;

 

Μήπως έχω βάλει πολύ πάστα (είχα καθαρίσει την stock και πέρασα mx-4 από την αρχή) ή είναι μάπα το κομμάτι που μου έτυχε;

 

Η αλήθεια είναι οτι όταν την βίδωσα είδα οτι είχε πάει και στο πλάι. Είχα βάλει περίπου όσο ένα στραγάλι σε μέγεθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To stock wraith spire της amd που έρχεται μαζί με την cpu. Άρα καθαρίζω και ξαναπροσπαθώ. Περίπου τι θερμόκρασίες έχετε εσείς με stock ψύκτρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ ρε παιδιά για θερμοκρασίες. 32-33 σε idle, stock ο r5 1600 και 62 σε stress test με aida64 cpu, fpu, cashe μετά από 30 λεπτά με την mx4 και την noctua nh-d9l είναι φυσιολογικές στο core v1; Ήλπιζα λίγο χαμηλότερα... Ρεύματα στο αυτόματο αλλά στο ryzen master βλέπω Μαξ 1,2625 αν θυμάμαι καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Stock λογικα σου δινει αρκετα παραπανω αναλογα τη μητρικη....Εμενα εδινε μεχρι 1.39 καποιες στιγμες

Κατεβασε το HWinfo και δες και μεσα στο bios ποσο παει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο bios δείχνει auto νομίζω... Γιατί το ryzen master ότι να ναι δείχνει; Από θερμοκρασίες πάντως δείχνει ότι και το hwinfo... Πως σας φαίνονται οι θερμοκρασίες; Μόνο εμένα μου φαίνονται ανεβασμένες;

 

Τώρα μπήκα στο bios και το μόνο voltage που βλέπω σε cpu είναι ένα cpu vcore voltage που το δείχνει 1.120v αλλά αυτό είναι πολύ χαμηλό... Λογικά κάτι άλλο θα είναι...

 

Ξανά έτρεξα aida 64 cpu fpu και cache. Βλέπω το cpu core voltage ή τα cpu #0 VID και αντίστοιχα για όλα τα cores μέχρι το 5; Ποιο από αυτά; Γιατί στο cpu core voltage max είναι 1.275 ενώ στα άλλα max είναι 1.294... Τι από όλα βλέπω; Έχω χάσει την μπάλα μάλλον. :-)

 

Επίσης θερμοκρασία δωματίου 26 βαθμοί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα volt έχεις δώσει και ποια μητρική?

 

Έχω την asrock x370 sli killer. Τώρα παίζω με 1.35v και soc 1.1v. Τα υπόλοιπα στο auto. Με full ένταση στο cpu fan μέσα σε 5 λεπτά φτάνω 85+ στο prime. 

Έβγαλα ψύκτρα, καθάρισα και ξαναέβαλα πάστα και πάλι τα ίδια. 3.8Gz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την asrock x370 sli killer. Τώρα παίζω με 1.35v και soc 1.1v. Τα υπόλοιπα στο auto. Με full ένταση στο cpu fan μέσα σε 5 λεπτά φτάνω 85+ στο prime.

Έβγαλα ψύκτρα, καθάρισα και ξαναέβαλα πάστα και πάλι τα ίδια. 3.8Gz

Aν εισαι με την stock ψυξη λογικες ειναι οι θεροκρασιες σου. Τις θερμοκρασιες που φτανεις στο prime δεν θα τις δεις σε αλλα φυσιολογικα σεναρια χρησης.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...