Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την asrock x370 sli killer. Τώρα παίζω με 1.35v και soc 1.1v. Τα υπόλοιπα στο auto. Με full ένταση στο cpu fan μέσα σε 5 λεπτά φτάνω 85+ στο prime. 

Έβγαλα ψύκτρα, καθάρισα και ξαναέβαλα πάστα και πάλι τα ίδια. 3.8Gz

 

Για stock ψύκτρα με 1,35vcore και σε prime είναι αναμενόμενα αυτά τα temps.......βέβαια με μία aftermarket ψύκτρα θα είσαι κομπλέ ! B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως θελεις κανενας να ανταλαξουμε μνημες :P

 

 

 

http://hcidesign.com/memtest/

Φίλτατε το memtest που μου υπέδειξες δεν μπορεί να κάνει allocate όλη την ελεύθερη μνήμη...μέχρι 2gb μπορεί...τρέχω δύο ταυτόχρονα για να κάνει 4gb allocate αλλά θα είναι αρκετό αυτό σαν ένδειξη ότι όλα καλά αν δεν βγάλει error; Δεν υπάρχει κάτι που να δοκιμάζει όλο το μέγεθος της μνήμης; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίγεις τόσες φορές το πρόγραμμα όσα και τα threads του υπολογιστή σου και βάζεις το κατάλληλο πόσο μνήμης στο καθένα.

Είναι πολύ γρηγορότερα έτσι και ταυτόχρονα ζοριζει και τον επεξεργαστή ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις χθες παρελαβα το συστημα της υπογραφης το μονο που εκανα ηταν να περασω την τελευταια εκδοση των bios.εχω ξανακανει στο παρελθον overclock.αυτο που με ενδιαφερει για αρχη ειναι να ανεβασω την συχνοτητα των ραμ.αν δεν ειμαι τοσο ασχετος νομιζω οτι τρεχουν με το 1/3 της ταχυτητας.

cpuz

post-113576-0-49933800-1506090596_thumb.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή τρέχουν στα 2133MHz (1066*2). Απ' ότι φαίνεται μπορούν σίγουρα μέχρι 3000MHz, αλλά κάπου στα 2933MHz ίσως τερματίσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή τη στιγμή τρέχουν στα 2133MHz (1066*2). Απ' ότι φαίνεται μπορούν σίγουρα μέχρι 3000MHz, αλλά κάπου στα 2933MHz ίσως τερματίσουν.

τουλαχιστον θα ειναι κοντα στα ορια τους και σιγουρα θα δωσουν και καποια ώθηση στο συστημα.

να ακολουθησω αυτον τον οδηγο που βρηκα σε προηγουμενη σελιδα?για ποιον λεγε πρεπει να εχει στοκ χρονισμους πριν ανεβασεις τις ραμ?

Καταρχας βαλε τον επεξεργαστη stock συχνοτητες. Στη συνεχεια ενεργοποιησε το AMP στις μνημες μεσα απο το bios. Ακριβως κατω απο το AMP διαλεγεις και την ταχυτητα της μνημης. Βαλτην για αρχη στα 2933. Δες αν bootari. Αν δεν bootari ακομα και στα 2933 τοτε κατα πασα πιθανοτητα θα φταινε οι τιμες tRAS και TRC. Μπες ξανα στο bios και πηγαινε στο memory timmings. Βαλε στο tRAS 38 και στο TRC 58. Ξαναδοκιμασε. Αν δουλεψει δοκιμασε και λιγο παραπανω ταχυτητες, 3066 ας πουμε, αν και καπου εδω μπορει να χρειαστει να πειραξεις ρευματα. Κατεβα κατω στο memory voltage και βαλτο 1.39 (μη το ξεπερασεις ομως), Το soc voltage στο auto λογικα θα σου δωσει 1.10 με τις απο πανω ρυθμισεις, οποτε εισαι αρχοντας.

 

Αν τιποτα απο τα παραπανω δεν δουλευει, δοκιμασε να αλλαξεις slot στις μνημες. Εγω αυτο εκανα και απο 3066 παιζω σε 3200.

 

PS1. Τον 1600 μπορεις να τον βαλεις στα 3.6 ghz all core χωρις να πειραξεις το ρευμα του καθολου. Ουτε θεμα με τις θερμοκρασιες θα εχεις ουτε τιποτα. Το μονο "προβλημα" ειναι οτι στην b350 strix με το που τον βαλεις 3.6 θα δωσει ρευμα 1.35 απο 1.23 που δινει stock. Οποτε θα πρεπει να πας στο cpu voltage, να το βαλεις offset και να βαλεις ρευμα +0.000625 (την μικροτερη τιμη που σε αφηνει). Κανε το απο πανω, δεν χανεις απολυτως τιποτα και θα εχεις +400mhz απο το πουθενα :)

Δοκίμασα για αρχή να πάω 2933 αλλά δεν μπουταρε.τις άλλαξα θέσεις και ανέβασα τις τιμές που έχει ο φίλος από πάνω.ανεβασα λίγο και το ρεύμα στο 1.31 και δούλεψε.στα bios μου γράφει κανονικά 2933 ενώ στο cpuz τις αρχικές ταχύτητες.

 

post-113576-0-27171700-1506093890_thumb.jpgpost-113576-0-34416400-1506093981_thumb.jpgpost-113576-0-55058900-1506094104_thumb.jpg

 

Λογικα δουλευουν κανονικα γιατι κατεβασα και το ryzen timing checker

 

post-113576-0-63084600-1506097638_thumb.png

 

safe μεχρι που ειναι μπορω να τις παω παραπανω?με τα ρολογια να παιξω καθολου ή δεν χρεαιζεται?

 

θελω γενικα να τον φτασω λιγο στα ορια και να παρω οσο περισσοτερο μπορω για gaming μιας και γιαυτο τον εχω τον υπολογιστη.να ξεκινησω πρωτα με το overclock για μνημες ή για επεξεργαστη.διαβαζω τις σελιδες κραταω τους οδηγους και σιγα σιγα θα μπω στο κλιμα.

Επεξ/σία από paks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο CPU-Z δείχνεις την καρτέλα "SPD" (εδώ βλέπεις τα στοιχεία για κάθε module μνήμης). Για να δεις την ποσότητα της μνήμης, στα πόσα Mhz τρέχει (και άλλα) κοίταξε την καρτέλα "Memory".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο CPU-Z δείχνεις την καρτέλα "SPD" (εδώ βλέπεις τα στοιχεία για κάθε module μνήμης). Για να δεις την ποσότητα της μνήμης, στα πόσα Mhz τρέχει (και άλλα) κοίταξε την καρτέλα "Memory".

ναι σωστα το αναγραφει και εκει κανονικα.να τις αφησω κανονικα σε timing οπως ειναι ή να τα αλλαξω?θα μου δωσει παραπανω αποδοση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά τεσταρα τον ryzen 1600 στα 3.8ghz στο prime95 για μια ωρα και οι θερμοκρασίες που έπιασε ηταν απο 82 έως 93 βαθμούς, είναι λογικες οι θερμοκρασίες αυτές?

edit: όλα αυτά με 1.38 voltage δεν κατέβασα το voltage πιο κάτω λόγω χρονου ,αφού πρωτα εκανα over clocking στα 3.9 με 1.4 voltage και δεν το κράτησε :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά τεσταρα τον ryzen 1600 στα 3.8ghz στο prime95 για μια ωρα και οι θερμοκρασίες που έπιασε ηταν απο 82 έως 93 βαθμούς, είναι λογικες οι θερμοκρασίες αυτές?

edit: όλα αυτά με 1.38 voltage δεν κατέβασα το voltage πιο κάτω λόγω χρονου ,αφού πρωτα εκανα over clocking στα 3.9 με 1.4 voltage και δεν το κράτησε :(

Δοκιμασε 1.3v - 1.325v για 3800  με llc3 ή llc2.

Για 3,9ghz πολλά ειναι τα 1.4v με βαση το μεσο ορο που ζητανε οι ryzen μπορεις και ποιο λιγο ρευμα λογικα ,αλλα αν εισαι με στοκ κουλερ δεν μπορεις καθολου :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι είναι λίγο τσιμπιμενη αλλά όπως είπα δεν είχα χρονο να παίξω με το voltage ,απο την στιγμη που το κράτησε το άφησα έτσι

να πω πως στα 1.32 δεν κρατάει τα 3.8ghz

να πω πως στα 1.32vol δεν κρατάει τα 3.8ghz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι είναι λίγο τσιμπιμενη αλλά όπως είπα δεν είχα χρονο να παίξω με το voltage ,απο την στιγμη που το κράτησε το άφησα έτσι

να πω πως στα 1.32 δεν κρατάει τα 3.8ghz

να πω πως στα 1.32vol δεν κρατάει τα 3.8ghz

Θα εχεις vdrop μεγαλο αν δεν εχεις βαλει καποιο load line calibration. δοκιμασε 1.3v και llc 3 ή 1.325v και llc2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τον δικό μου 1600 τον δοκίμασα στα 3.9 με 1.35 και είναι μπόμπα :P 

Θα δοκιμάσω και με πιο κάτω. 

Με την stock ψυκτρα και arctic mx-4 έπιασε μαξ 73 βαθμούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...