Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, kkatzos said:

Όχι, στο 0.95 είναι και σε εμένα στο Auto.

Απλά ψάχνω να το σταθεροποιησω στα 3333. 3200 τα έχει με 1.34, 3266 με 1.36 αλλά στα 3333 δεν είναι απόλυτα σταθερό  με τίποτα και στα 3400 μόνο μέχρι το BIOS φτάνει. IMC προφανώς αλλά no harm in trying.

Για δοκίμασε με 60-20-20-24 στα cad_bus. Εμένα πχ η x470 gaming plus ήτανε σταθερή στα 24-24-24-24 ενώ η Tomahawk θέλει 24-20-20-24. Ο IMC μου φτάνει μέχρι 3466 με ακριβώς τα ίδια ΑΚΡΑΙΑ timings του 3400 (απλά με 10 παραπάνω tRFC), στα  3533 απλά δεν ότι voltage/timings και να μπούνε

Άμα δοκιμάζεις με TM5 και σου κοκκινίζει το 6 είναι IMC ή vSOC

3 hours ago, yiannis1991 said:

Τι σάπιος 2600 μου έχει τύχει. Με 1.3 στα 4GHz και πέταξε windows hardware error στο 10λεπτο το P95..

Το LLC το έβαλες στο Auto?

Επεξ/σία από Devastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Devastor είπε

Για δοκίμασε με 60-20-20-24 στα cad_bus. Εμένα πχ η x470 gaming plus ήτανε σταθερή στα 24-24-24-24 ενώ η Tomahawk θέλει 24-20-20-24. Ο IMC μου φτάνει μέχρι 3466 με ακριβώς τα ίδια ΑΚΡΑΙΑ timings του 3400 (απλά με 10 παραπάνω tRFC), στα  3533 απλά δεν ότι voltage/timings και να μπούνε

Άμα δοκιμάζεις με TM5 και σου κοκκινίζει το 6 είναι IMC ή vSOC

Το LLC το έβαλες στο Auto?

Στο 4. 1.275-1.281 έπαιζε κατά τη διάρκεια του τεστ..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, DionGR είπε

Mηπως πριν κανω OC RAM αξιζει να πουλησω την 3200Mhz μου και να παρω 3600?

Ανάλογα τι τσιπακι έχουν μέσα. Μπορείς να το βρεις με το thaiphoon burner , το οποίο θα το χρησιμοποιήσεις έτσι κι αλλιώς στο oc ram. Για εμένα δοκίμασε με αυτές που έχεις κ βλέπεις 

 

Ποιες ram έχεις ?

Από μόνη της η ταχύτητα του xmp δε λέει κάτι , κ οι δικές μου έχουν 3000 cl 15 , και τις τρεχω μήνες με 3800 cl16 . Είναι e dies όμως ...

Edit : βασικα έχει σημασία το δοκιμασμένο xmp , δείχνει καλύτερο bin αλλά μιας κ στα ryzen πας έως 3800 λόγω if κ πιθανόν κ έως 3733 (για zen 2)ανάλογα το imc αφού πήρες ηδη τις 3200 πολύ πιθανόν να μην έχει νόημα πρακτικά η αλλαγή με 3600 

Επεξ/σία από nickk0kkav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickk0kkav είπε

Ανάλογα τι τσιπακι έχουν μέσα. Μπορείς να το βρεις με το thaiphoon burner , το οποίο θα το χρησιμοποιήσεις έτσι κι αλλιώς στο oc ram. Για εμένα δοκίμασε με αυτές που έχεις κ βλέπεις 

Ποιες ram έχεις ?

Από μόνη της η ταχύτητα του xmp δε λέει κάτι , κ οι δικές μου έχουν 3000 cl 15 , και τις τρεχω μήνες με 3800 cl16 . Είναι e dies όμως ...

Edit : βασικα έχει σημασία το δοκιμασμένο xmp , δείχνει καλύτερο bin αλλά μιας κ στα ryzen πας έως 3800 λόγω if κ πιθανόν κ έως 3733 (για zen 2)ανάλογα το imc αφού πήρες ηδη τις 3200 πολύ πιθανόν να μην έχει νόημα πρακτικά η αλλαγή με 3600 

https://www.skroutz.gr/s/7730092/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GVKB.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Devastor είπε

Εμένα πχ η x470 gaming plus ήτανε σταθερή στα 24-24-24-24 ενώ η Tomahawk θέλει 24-20-20-24. Ο IMC μου φτάνει μέχρι 3466 με ακριβώς τα ίδια ΑΚΡΑΙΑ timings του 3400 (απλά με 10 παραπάνω tRFC)

Ίδιες μητρικές είναι στο θέμα μνήμη. Ίδια traces έχουν.

Με το 24-20-20-24, λόγω χαμηλότερης αντίστασης, περνάει λίγο-λίγο ρεύμα παραπάνω στα DIMMs και στον IMC οπότε αυτό και ίσως σε συνδυασμό με αντίστροφη τοποθέτηση των DIMMs (συνήθως ένα από τα δύο DIMMs είναι ελάχιστα πιο ικανό από το άλλο) στην νέα μητρική να βοήθησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, kkatzos said:

Ίδιες μητρικές είναι στο θέμα μνήμη. Ίδια traces έχουν.

Με το 24-20-20-24, λόγω χαμηλότερης αντίστασης, περνάει λίγο-λίγο ρεύμα παραπάνω στα DIMMs και στον IMC οπότε αυτό και ίσως σε συνδυασμό με αντίστροφη τοποθέτηση των DIMMs (συνήθως ένα από τα δύο DIMMs είναι ελάχιστα πιο ικανό από το άλλο) στην νέα μητρική να βοήθησαν.

Στην X470 gaming plus το 1.39 vDIMM έδινε 1.408 (24-24-24-24) ενώ στην Tomahawk MAΧ 1.396 (24-20-20-24). Το ξέρω οτι είναι κουλό και οτι έχουνε τα ίδια traces. Τα στικάκια μπήκανε ακριβώς όπως ήτανε, δηλαδή αυτό που ήτανε στο Α2 της Χ470 είναι στο Α2 της Τομα

Οι τιμές είναι μετρημένες και απο το BIOS αλλά και με πολύμετρο

2 hours ago, yiannis1991 said:

Στο 4. 1.275-1.281 έπαιζε κατά τη διάρκεια του τεστ..

Βάλε LLC στο Auto, μια χαρά LLC έχει η MSΙ.Eπίσης ΜΗ ΚΟΙΤΑΣ ΤΟ VID, το μόνο "accurate" είναι το SVI2 TFN 

Επεξ/σία από Devastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Devastor είπε

Στην X470 gaming plus το 1.39 vDIMM έδινε 1.408 (24-24-24-24) ενώ στην Tomahawk MAΧ 1.396 (24-20-20-24). Το ξέρω οτι είναι κουλό και οτι έχουνε τα ίδια traces. Τα στικάκια μπήκανε ακριβώς όπως ήτανε, δηλαδή αυτό που ήτανε στο Α2 της Χ470 είναι στο Α2 της Τομα

Οι τιμές είναι μετρημένες και απο το BIOS αλλά και με πολύμετρο

Βάλε LLC στο Auto, μια χαρά LLC έχει η MSΙ.Eπίσης ΜΗ ΚΟΙΤΑΣ ΤΟ VID, το μόνο "accurate" είναι το SVI2 TFN 

Για το SVI2 έλεγα. Γιατί υπάρχει περίπτωση να έχει λιγότερο vdroop με auto LLC απ' ότι με 4;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, yiannis1991 said:

Για το SVI2 έλεγα. Γιατί υπάρχει περίπτωση να έχει λιγότερο vdroop με auto LLC απ' ότι με 4;

Υπάρχει. Το default είναι κάπου ενδιάμεσα 3 και 4. Δοκίμασε με auto δεν χάνεις κάτι.1.3 του έχεις τι φοβάσαι? ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DionGR είπε

Το πιο πιθανό είναι να μην τραβάνε overclock . Πιθανόν είναι AFR . Άμα δε το δεις με το thaiphoon burner δεν ξέρουμε σίγουρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Devastor είπε

Υπάρχει. Το default είναι κάπου ενδιάμεσα 3 και 4. Δοκίμασε με auto δεν χάνεις κάτι.1.3 του έχεις τι φοβάσαι? ??

Κάτι γίνεται, έχει περάσει το 10λεπτο χωρίς hardware error. Ωραίος!! δεν θα μου πήγαινε το μυαλό να βάλω auto LLC..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, yiannis1991 said:

Κάτι γίνεται, έχει περάσει το 10λεπτο χωρίς hardware error. Ωραίος!! δεν θα μου πήγαινε το μυαλό να βάλω auto LLC..

Άστο εκεί μέχρι να κάνει full cycle τα settings αν και πιστεύω οτι θα είσαι κομπλέ. Μη το φοβάσαι .. 1.3 είναι απολύτως ασφαλές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Devastor είπε

Άστο εκεί μέχρι να κάνει full cycle τα settings αν και πιστεύω οτι θα είσαι κομπλέ. Μη το φοβάσαι .. 1.3 είναι απολύτως ασφαλές 

Βασικά το έκλεισα στο 20λεπτο γιατί βαριέμαι τώρα :P Θα ασχοληθώ πάλι αύριο το απόγευμα, να δω μήπως μπορώ και ένα κλικ χαμηλότερη τάση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, yiannis1991 said:

Βασικά το έκλεισα στο 20λεπτο γιατί βαριέμαι τώρα :P Θα ασχοληθώ πάλι αύριο το απόγευμα, να δω μήπως μπορώ και ένα κλικ χαμηλότερη τάση..

Δεν νομίζω να μπορείς με παραπάνω και βασικά με 25mv ανέβασες 100 mhz.. Το 1.2875 δεν θα σου είναι σταθερό σύμφωνα με τα προηγούμενα τεστ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Devastor είπε

Δεν νομίζω να μπορείς με παραπάνω και βασικά με 25mv ανέβασες 100 mhz.. Το 1.2875 δεν θα σου είναι σταθερό σύμφωνα με τα προηγούμενα τεστ 

Τις προηγούμενες φορές είχα πάντα LLC = 4, ποτέ Auto. Οπότε είναι invalid όλα τα προηγούμενα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...