Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, Steliosviper said:

Δυστυχώς με gear down mod disable με γυρίζει σε Τ2 και αν επιλέξω εγώ Τ1 δεν μπαίνει windows. Άρα κάθομαι στα αυγά μου όπως είμαι..😂

Αυτό πως το βάζω;

Δοκίμασε 3733, λογικά θα τα έχεις. Το config θα το βρείς απο Εδώ

Αντιστάσεις έβαλες όπως στα λέει ο calculator? δοκίμασε πρώτα τα Α0

Επεξ/σία από Devastor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Devastor είπε

Δοκίμασε 3733, λογικά θα τα έχεις. Το config θα το βρείς απο Εδώ

Αντιστάσεις έβαλες όπως στα λέει ο calculator? δοκίμασε πρώτα τα Α0

  

36 λεπτά πριν, Steliosviper είπε

Δυστυχώς με gear down mod disable με γυρίζει σε Τ2 και αν επιλέξω εγώ Τ1 δεν μπαίνει windows. Άρα κάθομαι στα αυγά μου όπως είμαι..😂

Το 1ο πράγμα στους Zen 2 είναι η συχνότητα γιατί καθορίζει και το FCLK, το οποίο ανεβάζει πολύ την απόδοση.

Οπότε μια χαρά είσαι στα 3800. Δε χάθηκε ο κόσμος για το GD που δε σου πάει disabled, ούτε το 15-15-15 σε νοιάζει πολύ.

(Παίζει ακόμα και 3800 με 18-18-18 να είναι ταχύτερα από 3733 15-15-15)

Ελάχιστη διαφορά θα δεις από τα 16άρια καθώς τα primary timings δε μετράνε και τόσο στους Zen 2.

Οπότε, αν είσαι σταθερός με 3800 16-16-16-28-42 είσαι μια χαρά. Έβγαζες και πολύ καλά νούμερα είδα.

Το tRFC κατέβασε όσο μπορείς. Έχεις καλό κιτ, τιμές ανάμεσα 260-270 θα μπορέσεις να πετύχεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Steliosviper είπε

Δυστυχώς με gear down mod disable με γυρίζει σε Τ2 και αν επιλέξω εγώ Τ1 δεν μπαίνει windows. Άρα κάθομαι στα αυγά μου όπως είμαι..😂

Αυτό πως το βάζω;

https://github.com/integralfx/MemTestHelper/blob/master/DDR4 OC Guide.md

Memory Testing Software

You should always test with a variety of stress tests to ensure your overclock is stable.

Avoid

  • I wouldn't recommend AIDA64 memory test and Memtest64 as they are both not very good at finding memory errors.

Recommended

  • TM5 with the extreme config by anta777 seems to be faster than Karhu RAMTest at finding errors. One user has thoroughly tested it and they couldn't seem to fool it. YMMV.
    • Make sure to load the config. It should say 'Customize: Extreme1 @anta777' if loaded.
    • Credits: u/nucl3arlion
    • If you experience issues with all threads crashing upon launch with the extreme config it might help to edit the row "Testing Window Size (Mb)=1408". Replace the window size with your total RAM (minus some margin for Windows) divided by your processors available threads (e.g. 12800/16 = 800 MB per thread).
  • OCCT memory test or large data set.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είναι μια χαρά. Δυστυχώς για trfc 270 θέλει ρεύμα πάνω από 1.44, οπότε δεν νομίζω να αξίζει. Τώρα ίσως λίγο ρεύμα κάτω ακόμα. Ευχαριστώ πολύ για τις βοήθειες!!!

οκ.jpg

οκ2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Steliosviper είπε

Εδώ είναι μια χαρά. Δυστυχώς για trfc 270 θέλει ρεύμα πάνω από 1.44, οπότε δεν νομίζω να αξίζει. Τώρα ίσως λίγο ρεύμα κάτω ακόμα. Ευχαριστώ πολύ για τις βοήθειες!!!

οκ.jpg

οκ2.jpg

bro !!! 3 κυκλοι  ειναι για χαβαλε θελουμε τουλαχιστον 20 - 25  ρυθμιση απο μεσα στο bin  στο ΜΤ  θα το δεις εκει που γραφει 3 κυκλους  θα βαλεις 20 το σωνεις  εξω  και θα χρειαστει να το αντικαταστησεις μετα για παρει τους 20 κυκλους

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, ultraex2003 said:

bro !!! 3 κυκλοι  ειναι για χαβαλε θελουμε τουλαχιστον 20 - 25  ρυθμιση απο μεσα στο bin  στο ΜΤ  θα το δεις εκει που γραφει 3 κυκλους  θα βαλεις 20 το σωνεις  εξω  και θα χρειαστει να το αντικαταστησεις μετα για παρει τους 20 κυκλους

To anta έτρεχε, οχι το 1usmus, 3 κύκλοι στο anta είναι καλύτερα απο 20 κύκλους στο 1usmus. Διαφορετικό Pattern και στρεσσαρει περισσότερο τις μνήμες. Επίσης μεγαλύτερη διάρκεια σε κάθε test

@Steliosviper δεν το έχεις τρέξει σαν administrator το ΤΜ5

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Devastor είπε

To anta έτρεχε, οχι το 1usmus, 3 κύκλοι στο anta είναι καλύτερα απο 20 κύκλους στο 1usmus. Διαφορετικό Pattern και στρεσσαρει περισσότερο τις μνήμες. Επίσης μεγαλύτερη διάρκεια σε κάθε test

@Steliosviper δεν το έχεις τρέξει σαν administrator το ΤΜ5

όχι το ξέχασα. έχει διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, ultraex2003 said:

3100 @  4.6 @ 3800 @ FCLK 1900

20 κυκλους  anta  και και μερικα  run  cinebench 20 !!!!!:D

xcfcc.JPG

yggygg.JPG

Το Anta που τρέχεις ειναι το Heavy ΟΧΙ ΤΟ EXTREME. Έχει τεράστια διαφορά 

3 Runs Extreme = ~1h 16m
20 Runs Heavy = 1h 42m 

Πιστεύω καταλαβαίνεις οτι 20 runs του Extreme είναι ενα 8ωρο έτσι? Επίσης οτι είναι να σκάσει θα στο σκάσει στον 2ο αντε στον 3ο κύκλο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Devastor είπε

Το Anta που τρέχεις ειναι το Heavy ΟΧΙ ΤΟ EXTREME. Έχει τεράστια διαφορά 

3 Runs Extreme = ~1h 16m
20 Runs Heavy = 1h 42m 

Πιστεύω καταλαβαίνεις οτι 20 runs του Extreme είναι ενα 8ωρο έτσι? Επίσης οτι είναι να σκάσει θα στο σκάσει στον 2ο αντε στον 3ο κύκλο

bro !!   προτιμω τη κουρτινα 2 / 20 κυκλους σε heavy  1h 42m :P

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Steliosviper είπε

Εδώ είναι μια χαρά. Δυστυχώς για trfc 270 θέλει ρεύμα πάνω από 1.44, οπότε δεν νομίζω να αξίζει. Τώρα ίσως λίγο ρεύμα κάτω ακόμα. Ευχαριστώ πολύ για τις βοήθειες!!!

Έχεις χαμηλώσει το tRCDRD και το tRP που δε δίνουν τίποτα ΑΛΛΑ ζητάνε πολύ ρεύμα. Είπαμε, tRFC εστιάζουμε.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, ultraex2003 said:

bro !!   προτιμω τη κουρτινα 2 / 20 κυκλους σε heavy  1h 42m :P

Μάλλον έχεις πάρει τον Ζονκ γιατί απότι βλέπω το Heavy5opt της Anta έχει 16 test και το δικό σου έχει μόνο 6?

Spoiler

Config Name=Heavy5opt
Config Author=anta777
Cores=0
Tests=16
Time (%)=500
Cycles=20
Language=0
Test Sequence=4,1,6,1,12,2,0,5,1,7,1,13,2,0,8,1,9,1,14,2,0,10,1,11,1,15,2,0,3,2,0

 

6 minutes ago, kkatzos said:

Έχεις χαμηλώσει το tRCDRD και το tRP που δε δίνουν τίποτα ΑΛΛΑ ζητάνε πολύ ρεύμα. Είπαμε, tRFC εστιάζουμε.

Μιλάς για Ζεν2 έτσι? γιατι σε Ζεν+ το TRCDRD δίνει τα κέρατα του

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Έχεις χαμηλώσει το tRCDRD και το tRP που δε δίνουν τίποτα ΑΛΛΑ ζητάνε πολύ ρεύμα. Είπαμε, tRFC εστιάζουμε.

Θα τα βάλω 16 και τα δυο για να κατεβάσω trfc. Στα 288 είναι οκ. Θα δω για 270...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...