Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Devastor είπε

Λες σε 2600x να ριξω llc στο τερμα?

Α δεν ξέρω. Είναι και για τους 2000 αυτή η μέθοδος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Devastor είπε

Πρέπει να το δοκιμάσω

@akoinonitos
σε 2000 δουλεύει η μέθοδος η μπα?

δεν εχω ιδεα

Ο νεος chipset driver μου  εδωσε κατι ψιλα  σε Light load

1.png.637e1db37afbe2062c846ea4919a7c7b.png

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

undervolt + lowest llc + ppt max + auto overclock νομιζω ειναι ο καλυτερος συνδυασμός για Performance/temps

Το ppt πάει ανάλογα τον επεξεργαστή, σωστά; 

Για τον 3600 τι να ορίσω; Να βάλω την επιλογή για motherboard limits; (Δεν θυμάμαι αν την λέω σωστά) 

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

undervolt + lowest llc + ppt max + auto overclock νομιζω ειναι ο καλυτερος συνδυασμός για Performance/temps

Το ppt πάει ανάλογα τον επεξεργαστή, σωστά; 

Για τον 3600 τι να ορίσω; Να βάλω την επιλογή για motherboard limits; (Δεν θυμάμαι αν την λέω σωστά) 

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

undervolt + lowest llc + ppt max + auto overclock νομιζω ειναι ο καλυτερος συνδυασμός για Performance/temps

Το ppt πάει ανάλογα τον επεξεργαστή, σωστά; 

Για τον 3600 τι να ορίσω; Να βάλω την επιλογή για motherboard limits; (Δεν θυμάμαι αν την λέω σωστά) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Devastor είπε

Λες σε 2600x να ριξω llc στο τερμα?

Εγώ τον 2600Χ τον δούλευα με llc3 και -0.0875 ως -0.1(μετά που μου είπες) μια χαρά ρεύμα θερμοκρασίες και απόδοση είχε. 

45 λεπτά πριν, Devastor είπε
Επεξ/σία από Steliosviper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, p_under είπε

Το ppt πάει ανάλογα τον επεξεργαστή, σωστά; 

Για τον 3600 τι να ορίσω; Να βάλω την επιλογή για motherboard limits; (Δεν θυμάμαι αν την λέω σωστά) 

Το ppt πάει ανάλογα τον επεξεργαστή, σωστά; 

Για τον 3600 τι να ορίσω; Να βάλω την επιλογή για motherboard limits; (Δεν θυμάμαι αν την λέω σωστά) 

Το ppt πάει ανάλογα τον επεξεργαστή, σωστά; 

Για τον 3600 τι να ορίσω; Να βάλω την επιλογή για motherboard limits; (Δεν θυμάμαι αν την λέω σωστά) 

το Ppt ειναι η καταναλωση ,βαλτο 200 ξερω γω ωστε να μην σε κοβει η καταναλωση αλλα τα υπολοιπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Steliosviper είπε

Με τον νέο driver είδα ελαφριά βελτίωση με ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις...

CB20 από 4995 σε 5038...

3800 16-15-15-15 1,408v NEW.jpg

gear down disabled και tcl 15 δεν? Αν θες δοκιμασε τα ,με 1,46Vdimm ειμαι

ZenTimings_Screenshot.png.797977977696fc994ff57ab67901c0cb.pngaid.png.06ca404eb2e77975f5fe29e5dc0b38ea.png

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

gear down disabled και tcl 15 δεν? Αν θες δοκιμασε τα ,με 1,46Vdimm ειμαι

ZenTimings_Screenshot.png.797977977696fc994ff57ab67901c0cb.png

Αντέγραψα όλες τις ρυθμίσεις σου εκτός από trcdwr που άφησα 15 και μπήκα windows κάτι που δεν γινόταν με τίποτα. Ευχαριστώ!!! Ρεύμα έχει 1.47 αλλά θα το δοκιμάσω να δω αν είναι σταθερό και μετά θα το ρίξω. Σε b-die πόσο είναι οκ για κάθε μέρα;

Επεξ/σία από Steliosviper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Steliosviper είπε

Αντέγραψα όλες τις ρυθμίσεις σου εκτός από trcdwr που άφησα 15 και μπήκα windows κάτι που δεν γινόταν με τίποτα. Ευχαριστώ!!! Ρεύμα έχει 1.47 αλλά θα το δοκιμάσω να δω αν είναι σταθερό και μετά θα το ρίξω. Σε b-die πόσο είναι οκ για κάθε μέρα;

εως 1.5v ειναι οκ, το trcdwr βαλτο 8 μην το φοβασαι κατεβαινει ευκολα δεν θα σου δημιουργησει προβλημα αυτο,τα δυο scl αν εισαι unstable βαλτα 4 εσυ.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

δεν εχω ιδεα

Ο νεος chipset driver μου  εδωσε κατι ψιλα  σε Light load

1.png.637e1db37afbe2062c846ea4919a7c7b.png

οντως κατι εδωσε σε σχεση με πριν !!!!!!!

 

xfhcfcfc.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/10/2020 στις 9:44 ΠΜ, Devastor είπε

βάζεις το Memory fast boot σε disabled? Απο Default είναι enabled, στο λέω γιατί με enabled μπορεί να περάσει όλα τα test και θα τρώς crashes στα games και θα τρελαθείς

Αυτό το tip με έκανε να χάσω 4 ώρες από τη ζωή μου. Όταν το διάβασα μπήκα στο bios και το έκανα disable. Το PC μου σπάνια κλείνει οπότε πέρασαν οι μέρες και το ξέχασα.


Πρόσθεσα κατι case fans σήμερα, το ανοίγω, τίποτα, κάτι άσχετα error codes που έχουν σχέση με το CPU. Βγάζω τα case fans, πάλι τίποτα. Κάνω clear cmos ξεκινάει, περνάω τις ίδιες ρυθμίσεις (έβαλα πάλι το memory fast boot disable), πάλι δεν άνοιγε. Ξανά clear cmos, ίδιες ρυθμίσεις αλλά το UCLOCK στη μισή ταχύτητα, όλα οκ. Σκέφτομαι ότι έγινε degrade το IF, ανεβάζω VDDG και βάζω το UCLOCK κανονικά πάλι τίποτα.

Θυμάμαι μετά από αρκετές δοκιμές το memory fast boot, το βάζω enable και όλα ok. Τώρα τελειώνει το anta777 extreme + ότι ήμουν σταθερός μήνες με τα ίδια settings, το pc δουλεύει μια χαρά.

Διάβασα στο internet για το fast boot, είναι απλά ένα test στις μνήμες που κάνει η μητρική όταν ξεκινάει, δεν αλλάζει τίποτα στη λειτουργία, απλά ελέγχει. Εμένα η μητρική μου στο post δεν μπορεί για κάποιο λόγο να τρέξει το IF στα 1900....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, elpenor είπε

Αυτό το tip με έκανε να χάσω 4 ώρες από τη ζωή μου. Όταν το διάβασα μπήκα στο bios και το έκανα disable. Το PC μου σπάνια κλείνει οπότε πέρασαν οι μέρες και το ξέχασα.


Πρόσθεσα κατι case fans σήμερα, το ανοίγω, τίποτα, κάτι άσχετα error codes που έχουν σχέση με το CPU. Βγάζω τα case fans, πάλι τίποτα. Κάνω clear cmos ξεκινάει, περνάω τις ίδιες ρυθμίσεις (έβαλα πάλι το memory fast boot disable), πάλι δεν άνοιγε. Ξανά clear cmos, ίδιες ρυθμίσεις αλλά το UCLOCK στη μισή ταχύτητα, όλα οκ. Σκέφτομαι ότι έγινε degrade το IF, ανεβάζω VDDG και βάζω το UCLOCK κανονικά πάλι τίποτα.

Θυμάμαι μετά από αρκετές δοκιμές το memory fast boot, το βάζω enable και όλα ok. Τώρα τελειώνει το anta777 extreme + ότι ήμουν σταθερός μήνες με τα ίδια settings, το pc δουλεύει μια χαρά.

Διάβασα στο internet για το fast boot, είναι απλά ένα test στις μνήμες που κάνει η μητρική όταν ξεκινάει, δεν αλλάζει τίποτα στη λειτουργία, απλά ελέγχει. Εμένα η μητρική μου στο post δεν μπορεί για κάποιο λόγο να τρέξει το IF στα 1900....

Γενικά πρέπει να περνάς τα τεστ με fast boot disabled. Γιατί και εμένα με enabled τα περνούσε και μόλις το έβαλα disabled πέταξε error αρκετά γρήγορα (μέσα σε 10 λεπτά ξέρω 'γω)..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@elpenor εγώ ξέρω ότι το λάθος είναι λάθος. Αν δεν αλλάζει τίποτα όπως λες, γιατί με κλειστό βγάζει λάθη?

edit: εμένα με fastboot περνούσε τα τεστ στην micron e με 510  trfc στα 3800. Με κλειστό δεν κατεβαίνει από 300ns

Επεξ/σία από Sakiz105
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@yiannis1991 @Sakiz105

Καταρχάς εγώ όταν έβαλα το fast boot disabled και ξεκίνησα τον υπολογιστή μου (ο οποίος κάνει κανονικά restart, μόνο αν κάνω shut down δεν ανοίγει) πέρασα με επιτυχία το anta777 extreme για το οποίο είχα διαβάσει επίσης την ίδια μέρα και ήθελα να το δοκιμάσω.

Όλες οι σελίδες στο internet αναφέρουν ότι το Memory Fast Boot το μόνο που ενεργοποιεί/απενεργοποιεί είναι ένα έλεγχο μνήμης που κάνει η μητρική στο POST. Παντού γράφουν ότι δεν επηρεάζει την λειτουργία του υπολογιστή μετά το POST, είναι απλά ένα αρχικό test. Με βάση αυτά που διαβάσα και την σημερινή μου εμπειρία αδυνατώ να κατανοήσω αυτά που περιγράφετε και αυτό που έγραψε αρχικά ο @Devastor, ότι δηλαδή αλλάζοντας αυτή τη ρύθμιση ο υπολογιστής σας λειτουργούσε διαφορετικά μέσα στα Windows.

27 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

εγώ ξέρω ότι το λάθος είναι λάθος. Αν δεν αλλάζει τίποτα όπως λες, γιατί με κλειστό βγάζει λάθη?

Όπως έγραψα πιο πάνω δεν ξέρω πως να εξηγήσω τη διαφορά στα λάθη που σου βγάζει με κλειστό και ανοιχτό, το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι στη μία περίπτωση η μητρική σου δεν κατάφερε να κάνει σωστά training και έριξε το freq του IF ενώ στην άλλη όχι για αυτό είχες λάθη. Εγώ προσωπικά το PC το λιώνω καθημερινά σε κάθε είδους workloads εδώ και μήνες δεν έχω δει κάνενα crash, κανένα πρόβλημα και κανένα λάθος στα test και τα benchmark κλπ. Το ότι η μητρική μου δεν μπορεί στο POST να κάνει σωστό test στις μνήμες δεν το θεωρώ λάθος, το θεωρώ bug της μητρικής.

Είναι πάντα πιθανό να μου διαφεύγουν κάποια πράγματα και η λειτουργία του να μην είναι τόσο απλή όσο φαντάζομαι, όμως στην περίπτωση μου αυτή η ρύθμιση δεν μου επιτρέπει να πάω το IF σε ένα freq που είναι αποδεδειγμένα σταθερό.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...