Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 minutes ago, Steliosviper said:

Βγάζει error. Ακόμα δοκιμές κάνω

Μερικές δοκιμές στα 3800 16-16-16 με 1.44v και 3800Χ -0.1v

softr 3800.jpg

3800 16-16-16-16.jpg

TWRRD 1 δεν παίζει? TRCDRD 16 έχεις και το TRDWR στα 8, δεν θα έπρεπε να χρειάζεσαι το extra delay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Devastor είπε

TWRRD 1 δεν παίζει? TRCDRD 16 έχεις και το TRDWR στα 8, δεν θα έπρεπε να χρειάζεσαι το extra delay

Το twrrd 1 μου ξέφυγε...😂 Θα κοιτάξω να δω αν είναι σταθερό εδώ και μετά θα σφίξω κι άλλο αν πέρνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το tCWL δεν πρέπει να είναι ίδιο με το tCL; Και με 16άρια τα πρώτα μπορείς να έχεις 28 42 tRAS και tRC; Νομίζω σχετίζονται κάπως μεταξύ τους..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω τον 2700χ και μητρική msi b450 a pro max. Δεν με ενδιαφέρει να υπερχρονίσω τον επεξεργαστή αλλά θέλω να μπουσταρει στα 4.3 που διαφημίζει. Από το bios έχω πειράξει μόνο τις μνήμες(GSkill ripjawsV 3200) με xmp στα 3200(απο default ειναι στα 2166 νομιζω). Όταν το power plan win 10 είναι στo Amd Ryzen balance τα voltage είναι εώς 1.35 αλλά δεν μπουσταρει μέχρι τα 4.3, φθάνει εώς 4 ghz. Όταν το power plan είναι στο απλό balance, μπουστάρει μέχρι 4.3 αλλά το ρεύμα κάνει spikes μέχρι 1.5. Να ανησυχώ στην δεύτερη περίπτωση; Επαναλαμβάνω ότι είναι spikes, δηλ στιγμιαία. Τώρα που παρατηρώ το ρεύμα στο Amd Ryzen Master είναι σχετικά σταθερό 1.4 και πάνω εώς 1.5

Επεξ/σία από antbyron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Το tCWL δεν πρέπει να είναι ίδιο με το tCL; Και με 16άρια τα πρώτα μπορείς να έχεις 28 42 tRAS και tRC; Νομίζω σχετίζονται κάπως μεταξύ τους..

Δεν ξέρω έβαλα του calculated ότι δίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, antbyron said:

Έχω τον 2700χ και μητρική msi b450 a pro max. Δεν με ενδιαφέρει να υπερχρονίσω τον επεξεργαστή αλλά θέλω να μπουσταρει στα 4.3 που διαφημίζει. Από το bios έχω πειράξει μόνο τις μνήμες(GSkill ripjawsV 3200) με xmp στα 3200(απο default ειναι στα 2166 νομιζω). Όταν το power plan win 10 είναι στo Amd Ryzen balance τα voltage είναι εώς 1.35 αλλά δεν μπουσταρει μέχρι τα 4.3, φθάνει εώς 4 ghz. Όταν το power plan είναι στο απλό balance, μπουστάρει μέχρι 4.3 αλλά το ρεύμα κάνει spikes μέχρι 1.5. Να ανησυχώ στην δεύτερη περίπτωση; Επαναλαμβάνω ότι είναι spikes, δηλ στιγμιαία. Τώρα που παρατηρώ το ρεύμα στο Amd Ryzen Master είναι σχετικά σταθερό 1.4 και πάνω εώς 1.5

Δές Εδώ τα πάντα για τον 2700Χ. Το Ryzen Master λέει οτι θέλει απο τάσεις, μόνο το HWInfo και βλέπεις το SVI2 TFN 

12 minutes ago, Steliosviper said:

Δεν ξέρω έβαλα του calculated ότι δίνει.

Τα έχεις κάνει λίγο μαντάρα, κάποια timings απλά δεν στέκουνε.. το tRC σου είναι ΠΑΡΑ πολύ χαμηλό. Επίσης τα testing πώς τα κάνεις? βάζεις το Memory fast boot σε disabled? Απο Default είναι enabled, στο λέω γιατί με enabled μπορεί να περάσει όλα τα test και θα τρώς crashes στα games και θα τρελαθείς

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά που βλέπω Ultra High στο Benchmark του Origins και 7ms στο CPU Time. (Το έχω capped στα 70 λόγω G-sync, έτσι και αλλιώς 75άρι είναι το monitor). Τα spikes στο προηγούμενο test είναι λόγω της vram στα 1950MHz. Στα 1850MHz είναι κομπλέ..
 

origins.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Devastor είπε

Δές Εδώ τα πάντα για τον 2700Χ. Το Ryzen Master λέει οτι θέλει απο τάσεις, μόνο το HWInfo και βλέπεις το SVI2 TFN 

Τα έχεις κάνει λίγο μαντάρα, κάποια timings απλά δεν στέκουνε.. το tRC σου είναι ΠΑΡΑ πολύ χαμηλό. Επίσης τα testing πώς τα κάνεις? βάζεις το Memory fast boot σε disabled? Απο Default είναι enabled, στο λέω γιατί με enabled μπορεί να περάσει όλα τα test και θα τρώς crashes στα games και θα τρελαθείς

Ναι enabled το έχω. Θα το κλείσω να δοκιμάσω. Δοκιμάζω με ΤΜ5 20 κύκλους και 1000 στο calculator. Μέχρι σήμερα δεν είχα θέμα σταθερότητας. Με το νέο setup θα δείξει. Τι να αλλάξω στα timings;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Steliosviper said:

Ναι enabled το έχω. Θα το κλείσω να δοκιμάσω. Δοκιμάζω με ΤΜ5 20 κύκλους και 1000 στο calculator. Μέχρι σήμερα δεν είχα θέμα σταθερότητας. Με το νέο setup θα δείξει. Τι να αλλάξω στα timings;

Βάλε αυτά που σου λέει ο Calculator για αρχή και μετά βλέπεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Devastor είπε

Βάλε αυτά που σου λέει ο Calculator για αρχή και μετά βλέπεις

Αυτά έβαλα. Μάλλον κάπου το έχασα...😂 Θα το ξαναδώ. Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα ξεχάσει να βάλω ZEN2 στο Calculator πριν... Εδώ είναι σταθερό για την ώρα με 1.44v με max 44c και Memory fast boot σε disabled. Τώρα θα δοκιμάσω με 1.42v. Απλά ενώ στο bios βάζω 15 στο tcl δεν το παίρνει...

οκ.jpg

Επεξ/σία από Steliosviper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Steliosviper είπε

Είχα ξεχάσει να βάλω ZEN2 στο Calculator πριν... Εδώ είναι σταθερό για την ώρα με 1.44v με max 44c. Τώρα θα δοκιμάσω με 1.42v. Απλά ενώ στο bios βάζω 15 στο tcl δεν το παίρνει...

οκ.jpg

Για να βάλεις 15 πρέπει να κλείσεις το gear down mod 

Στο δείχνει και το Calculator 

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ultraex2003 είπε

Για να βάλεις 15 πρέπει να κλείσεις το gear down mod

Α μάλιστα. Ωραία η επόμενη δοκιμή τότε. Σε ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Steliosviper είπε

Α μάλιστα. Ωραία η επόμενη δοκιμή τότε. Σε ευχαριστώ πολύ!

τρέξε και το anta777 extreme1 εκτός από usmus. Επίσης εκτέλεση ως διαχειριστής :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς με gear down mod disable με γυρίζει σε Τ2 και αν επιλέξω εγώ Τ1 δεν μπαίνει windows. Άρα κάθομαι στα αυγά μου όπως είμαι..😂

19 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

τρέξε και το anta777 extreme1 εκτός από usmus. Επίσης εκτέλεση ως διαχειριστής :P

Αυτό πως το βάζω;

Επεξ/σία από Steliosviper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...