Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Single channel το μισο bandwidth απο το dual channel τι συζητατε τωρα ρε παιδια πλακα κανετε? Δεν ξερω που παιζουν οι συγκεκριμενες μνημες σε asrcok αλλα μπορει να ψαξει το παιδι να βρει ποιες παιζουν 2933, οχι να του προτεινουμε και single channel :D

Ειπα,καλυτερα δηλαδη dual στα 2133?

Γιατι για να τις δουλεψει στα 3000 θα πρεπει να κανει ψαξιμο.Και παλι,δεν ειναι σιγουρο το που θα δουλεψουν.

Τη μητρικη την εχω ,για αυτο το λεω.

Τωρα αν βρει καπου κιτ που δοκιμασμενα να παιζει στη μητρικη σωστα με dual ,τοτε εννοειται παει εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειπα,καλυτερα δηλαδη dual στα 2133?

Γιατι για να τις δουλεψει στα 3000 θα πρεπει να κανει ψαξιμο.Και παλι,δεν ειναι σιγουρο το που θα δουλεψουν.

Τη μητρικη την εχω ,για αυτο το λεω.

Nαι ρε συ καταλαβαινω τι λες αλλα ειναι προτιμοτερο να τον βοηθησουμε να βρει ενα σωστο σετακι απο το να παρει 1dimm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι ρε συ καταλαβαινω τι λες αλλα ειναι προτιμοτερο να τον βοηθησουμε να βρει ενα σωστο σετακι απο το να παρει 1dimm

Δεν αντιλεγω,προκειμενου να μη ταλαιπωρηθει το αναφερω.Αν εχει ορεξη να ψαξει να παρει το μεγιστο,ας παρει το κιτ που εβαλε.

Παντως με ενα προχειρο ψαξιμο ,διαφορες σε fps δεν ειδα μεγαλες μεταξυ single-dual.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν ξεφτυλιστει οι τιμές για τις μνήμες .... Είναι πράγματικα αστείο το που έχουν φτάσει , τις δικές μου τις πήρα 100 ευρώ από πλαίσιο που όλοι ξέρουμε ότι είναι φαρμακείο και τώρα έχουν 180 στο Σκρουτζ ... Διαολε πιο ακριβές από την αρχική τιμή των 16gb 2666 είναι ακόμα και οι μεταχειρο στις αγγελίες ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο site με τα memory qvl της μητρικής δεν το βρήκα το kit. Οπότε σε αυτή τη περίπτωση τι παίζει; Πάει στα 2133 όπως είπε ο dante?

Καλα μη περιμενεις να βγαλεις ακρη με το qvl.

Βρες απο κανα φορουμ με τη μητρικη ποιες δοκιμαστηκαν και δουλεψαν.

Και στη τυχη να παρεις,απλα για να δουλεψουν πανω απο 2133 θα πρεπει να κανεις δοκιμες με τις ρυθμισεις και τις θεσεις στα slot.

Οπως σου ειπα,αν παρεις 1 ντιμ,στα 3000 παιζει μονο στο ακριανο,στα αλλα οχι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαφορα single με dual σε aida memory bandwidth ,geekbench, και winrar.

Δεν το λες και καλο το single...

 

Mε dual channel

 

post-341170-0-44655900-1507535701_thumb.png

post-341170-0-32138000-1507535712_thumb.png

post-341170-0-46144100-1507535722_thumb.png

 

Mε single channel

 

post-341170-0-61339700-1507535740_thumb.png

post-341170-0-00950700-1507535747_thumb.png

post-341170-0-62440900-1507535761_thumb.png

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα benches προφανως διαφορα θα υπαρχει,δεν ειπε κανεις το αντιθετο.

Στα παιχνιδια και στη χρηση ομως απο οτι διαβαζω,δεν υπαρχει και ιδιαιτερη.

Και οπως ειπα,αν δε το καταφερεις να παιξει και στις 3000 dual channel,ε μειωνεται ακομα περισσοτερο ο αντικτυπος.

Στα παιχνιδια παντα μιλαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα benches προφανως διαφορα θα υπαρχει,δεν ειπε κανεις το αντιθετο.

Στα παιχνιδια και στη χρηση ομως απο οτι διαβαζω,δεν υπαρχει και ιδιαιτερη.

Και οπως ειπα,αν δε το καταφερεις να παιξει και στις 3000 dual channel,ε μειωνεται ακομα περισσοτερο ο αντικτυπος.

Στα παιχνιδια παντα μιλαμε.

Κοιτα διαφορα στο winrar ,δεν ειναι μονο τα παιχνιδια το ζητημα οταν φτιαχνεις ενα pc. Τελος παντων εγω το εβαλα για να δουμε τις διαφορες σε memory efective εφαρμογες.

Ο καθενας κανει οτι του αρεσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα διαφορα στο winrar ,δεν ειναι μονο τα παιχνιδια το ζητημα οταν φτιαχνεις ενα pc. Τελος παντων εγω το εβαλα για να δουμε τις διαφορες σε memory efective εφαρμογες.

Ο καθενας κανει οτι του αρεσει

Καλα ναι σε winrar και σε αλλα προγραμματα που δουλευουν με μνημη αρκετα θα υπαρχεια αισθητη διαφορα.

Γενικα ο καθενας βλεπει τι χρηση κανει και αναλογα αποφασιζει.Στη τελικα αργοτερα βαζει ενα ντιμακι ακομα και τελος η ιστορια.Δεν ειναι οτι περιοριζεσαι μεχρι να αλλαξεις συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παίδες με 1 dim θα δουλεύει single channel η μνήμη, δηλαδή με απλά λόγια θα σέρνεται...

 

Τι συζητάμε τώρα?

 

Σε τι θα σέρνεται ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι θα σέρνεται ακριβώς;

Εσυ βαλε τη μνημη τα τρεξει στα 3066.

Τρεχει με τα ιδια ακριβως settings που τρεχει στα 2933.

Δοκιμασμενο και στη δικια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ βαλε τη μνημη τα τρεξει στα 3066.

Τρεχει με τα ιδια ακριβως settings που τρεχει στα 2933.

Δοκιμασμενο και στη δικια μου.

 

Στο μυαλό μου είσαι. Το σκεφτόμουν να το δοκιμάσω. Πάω και επιστρέφω να σου πω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως η εμπειρία μου με τις δικές μου μνήμες (hynix m-die single rank) ήταν ενώ με καρφωτό xmp δε πόσταραν από coldboot, όταν έβαλα χειροκίνητα τις τάσεις και τα timings δούλεψαν κανονικά με 0 errors. Και πιστεύω το ίδιο θα πρέπει να ισχύει για όλες τις μητρικές με agesa 1.0.0.6 και μνήμες, ειδικά για τις samsung και σε λιγότερο βαθμό για τις hynix.αν είναι single rank μέχρι 2 slots.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...