Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
9 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

Χωρίς πλάκα, για να καταλάβω τι μου λες, έχεις ένα stock max boost, ας πούμε ότι έχει 4.75 η cpu σου, πάνω στο 4.75 θα βρεις τα "καλύτερα negative offsets" που αφορούν το 4.75 και αφού τα βρεις θα δώσεις +100 boost να πάει στα 4.85;

Του 4.85 πότε θα τα βρεις, πιο μετά; Επίσης που θα ξέρεις που φτάνει το AutoOC στην σιλικόνη σου αν δε βάλεις "negative offset"; Οι φόλες πυρήνες δεν σηκώνουν συχνότητα χωρίς negative curve.

fair enough, αλλά πως θα γίνει; Θα ανεβάζω και τα δύο πως; τυχαία; Και αν σκάσει τι γίνεται; φταίει το negative offset ή το autoOC. Αυτό θέλω να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, yiannis1991 said:

fair enough, αλλά πως θα γίνει; Θα ανεβάζω και τα δύο πως; τυχαία; Και αν σκάσει τι γίνεται; φταίει το negative offset ή το autoOC. Αυτό θέλω να πω.

Γιάννη είναι αυτό που σου είπε ο @Xoroxronis .. 

Με λίγα λόγια πρώτα βρίσκεις το max boost του CPU σου χωρίς negative και μετά πειράζεις , Αυτό θα το βρείς μέσα απο διάφορα προγράμματα όπως πχ το CTR boost tester που είναι ένα απο αυτά, δεν είναι στανταρ αν θα πάει +100 ή +200 πχ. Επίσης θα βρείς limits που δεν θα σε κόβουνε μέσα απο δοκιμές. Εγώ προσωπικά το έκανα μέσω P95 σε 5600Χ φίλου βρίσκοντας οτι το 120/70/105 ήτανε το κατάλληλο.. απλά σου δίνω ένα νούμερο μη το πάρεις σαν δεδομένο για τις δικές σου ανάγκες

Μετά θα ασχοληθείς με negative και stability testing θα κάνεις με το πρόγραμμα που σου είπα.

Δεν ξέρω αν η μέθοδος αυτή είναι σωστή ή η κατάλληλη εγώ προσωπικά αυτό έκανα. Σίγουρα άλλοι έχουνε άλλους τρόπους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά δεν μπορώ να βάλω απλά τα motherboard limits που είναι 1000/114/168 που σίγουρα δεν κόβουν προκειμένου να γλιτώσω χρόνο απ' τις δοκιμές; Και κάνω τα υπόλοιπα με το boost tester κτλ.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

fair enough, αλλά πως θα γίνει; Θα ανεβάζω και τα δύο πως; τυχαία; Και αν σκάσει τι γίνεται; φταίει το negative offset ή το autoOC. Αυτό θέλω να πω.

Ξεκίνα με ένα μεγάλο και ίσως ασταθές curve -25πχ και δώσε κάποιο μικρό boost που να δεις να μπορούν να το κάνουν όλοι οι πυρήνες σου και όχι μόνο οι 2 καλοί, ας πούμε +25 ή +50.

Και ξεκινά τον έλεγχο σταθερότητας από εκεί. Αν κάνει reboot δες event viewer ποιος πυρήνας στο κάνει και μείωσε 2 curves. Αν περνάει τα πάντα και την καθημερινή χρήση για μέρες σήκωσε άλλο ένα +25 boost και ξανά όλα απ την αρχή.

Αν χρειάζεται πολύ μεγάλη μείωση στα curves για να είναι σταθερό πχ-10 ή -5 ή αν το boost που έχεις βάλει στο κάνει ας πούμε μόνο ένας πυρήνας, δεν έχει κάνα νόημα, βγάλτο τελείως, μόνο curve άσε.

Γενικά σε νοιάζει να έχεις μεγάλα curves, και όχι μεγάλα boost.

Και μέτρα και επιδόσεις αν καταλήξεις με τίποτα -30 γιατί και τα curves strechαρουν σε ορισμένες σιλικόνες.

Mην ασχοληθείς με pbo, θέλει πολύ χρόνο, δώσε ένα +30% και στις 3 τιμές ή motherboard και άστο.
Αν μετά δεν σου αρέσουν τα temps μάζεψε το εκεί που θες από temp limit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βασικά αυτό έχω κάνει μέχρι στιγμής. Ξεκίνησα με -30 σε όλα και κράσαρε ο 4ος αμέσως στο cb. Τον βάζω -25 κράσαρε μετά από λίγο. Τον βάζω -20 περνάει cb αλλά κράσαρε στο blender. Και με όλους -30 και -15 τον 4ο πέρασε και p95. Όλα αυτά τα έχω κάνει χωρίς AutoOC..

22 ώρες πριν, Xoroxronis είπε

 ή motherboard και άστο.

Αν μετά δεν σου αρέσουν τα temps μάζεψε το εκεί που θες από temp limit

αυτό πιστεύω είναι ο πιο γρήγορος τρόπος. Εκτός αν το thermal limit κόβει πιο απότομα την συχνότητα απ' ότι τα υπόλοιπα.

For what it's worth το ClockTuner το βγάζει silver sample..

Αυτό βγάζει αν τρέξω το boost tester..

Spoiler

1539970615_Screenshot(16).png.f8734995d7d4fcebcabd4ce979970bb2.png

Το ότι από ένα σημείο και έπειτα όσο και να ανεβάσω το AutoOC offset το σκορ του Cinebench δεν αλλάζει σημαίνει clock stretching ή απλά λόγω του thermal limit στους 75 δεν έχει άλλο "χώρο" ο cpu να boostάρει παραπάνω; Πάντως περίεργη συμπεριφορά του τύπου να boostάρει ένα ή δύο πυρήνες μόνο και οι υπόλοιποι να είναι χαμηλότερα δεν είδα. Και τα 12 threads είναι στην ίδια συχνότητα..

Y.Γ. To ΑutoOC επηρεάζει το FIT Voltage; όχι ε;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μερικά τεστ με offset αρνητικό έτσι απο περιέργεια να δώ τι θα μου βγάλει και βρήκα οτι με 0,0750 μου έριξε στο cb20 5 βαθμούς και είχα 10 ποντους πιο κάτω multicore. Και ανέβηκε το single core. Να το αφήσω ως έχει δοκιμαστικά ή υπάρχει κανένα πρόβλημα , σε άλλες τιμές που έβαλα μου είχε λιγο παραπάνω θερμοκρασία αλλά κακά αποτελέσματα στο cb.. 

max τα 2 απο τα 6 cores πάνε 4.6 ακριβώς και τα άλλα 4.45 δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό.. συγνώμη εάν κουρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

30 30 30 15 30 30 +125MHz το καλύτερο multi-thread

Spoiler

1202964278_303030153030125.png.b602a0050a2c8964d235ca1262752a71.png

30 30 30 15 30 20 +200MHz το καλύτερο single-thread

Spoiler

145300056_303030153020200.png.584a59e5abcda88410ac2274b9a287a4.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2021 στις 11:09 ΜΜ, parsifal είπε

Αυτό είναι στατικό 1.3V βρέξει-χιονίσει. Μην το κάνεις, ο επεξεργαστής δουλεύει με πολύ πιο ασφαλή και αποδοτικό ("efficient") τρόπο με το στοκ boost σύστημα που ανεβοκατεβάζει δυναμικά το voltage. Παίξε με αρνητικό offset αν έχει το BIOS σου, χωρίς να ανοίξεις PBO για αρχή. Τέσταρε με βήματα 0.01250V (-0.01250V, -0.02500, 0.03750V κ.ο.κ.)

τσέκαρα μερικά offset όπως μου είπες και κατέληξα στο οτι με -0,0750 μου έκανε τις πιο καλές θερμοκρασίες σε load  γύρω στους 66 βαθμούς σε σχέση με τα 70-72 που βαρούσε πρίν στο cb20. . τώρα για το Performance πως θα καταλάβω οτι boostarei σωστά ? Στο cb πάνε ολα τα cores 4.2 με 4.25  και σε γκέιμ και Load σε chrome Κλπ τα 2 απο τα 6 cores πάνε 4.6 .. τα άλλα πάνε τα 3 μέχρι 4.45 και ένα πάει 4.55 . 

Το θέμα μου είναι πώς παράδειγμα δεν τα έβλεπα αυτά σε offset -0.0500 και τα βλέπω στο 0,0750 που θα έπρεπε να χάσω κ άλλο performance γτ κάνω μεγαλύτερο offset .Εκτός και αν δεν παίζει ρόλο η τιμή σε κάθε cpu ξεχωριστά δλδ αλλιώς θα κάτσει στο δικό μου αλλιώς σε αλλο με διαφορετικό offset ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Χαρμανης δεν έχει νόημα να παρακολουθείς συχνότητες πυρήνων όταν τρέχεις το Cinebench. Το σκορ που βγάζεις είναι αυτό που ενδιαφέρει για τις συγκρίσεις. Και μάλιστα, σε ενδιαφέρει να τρέξεις μερικές επαναλήψεις Cinebench όχι μόνο με maximum αριθμό threads, αλλά και με ενδιάμεσες τιμές, π.χ. 2/4/6/8/12 threads:

image.png.a3dfa1937892192ee3ca2f66f1fa8fbb.png

image.png.30989c96f889d3ff276eacd5e831e156.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, parsifal είπε

@Χαρμανης δεν έχει νόημα να παρακολουθείς συχνότητες πυρήνων όταν τρέχεις το Cinebench. Το σκορ που βγάζεις είναι αυτό που ενδιαφέρει για τις συγκρίσεις. Και μάλιστα, σε ενδιαφέρει να τρέξεις μερικές επαναλήψεις Cinebench όχι μόνο με maximum αριθμό threads, αλλά και με ενδιάμεσες τιμές, π.χ. 2/4/6/8/12 threads:

image.png.a3dfa1937892192ee3ca2f66f1fa8fbb.png

image.png.30989c96f889d3ff276eacd5e831e156.png

ωραία , το σκόρ που μου έβγαλε με αυτό το offset Που έκανα είναι καλύτερο απο οτι ήταν σε στόκ ρυθμίσεις.  Κοιτάω τις συχνότητες για να δώ εαν boostarei σωστά όπως και πρίν αλλιώς δεν έχει νόημα αν χάνω σε boost για εμένα, το αφήνω και στοκ

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να τσεκάρω πριν καταλήξω να το αφήσω έτσι για κάθε μερα το pc μιας που έρχεται και καλοκαίρι και βλέπω οτι μου έριξε πολύ καλά τα temps . Απλά θέλω να σιγουρευτώ οτι δουλεύει σωστά και δεν έκανα κανένα downgrade, αν με πιάνεις.

ειναι δλδ φυσιολογικό με τέτοιο offset να ανταποκρίνεται λιγο καλύτερα το CPU  ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Χαρμανης είπε

Απλά θέλω να σιγουρευτώ οτι δουλεύει σωστά και δεν έκανα κανένα downgrade, αν με πιάνεις.

Όχι, δε σε πιάνω. Τί εννοείς "downgrade"; Μόνος σου λες ότι τώρα βγάζεις καλύτερα σκορ σε σχέση με στοκ, και με χαμηλότερες θερμοκρασίες. Εννοείς αν έχεις χάσει σε σταθερότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, parsifal είπε

Όχι, δε σε πιάνω. Τί εννοείς "downgrade"; Μόνος σου λες ότι τώρα βγάζεις καλύτερα σκορ σε σχέση με στοκ, και με χαμηλότερες θερμοκρασίες. Εννοείς αν έχεις χάσει σε σταθερότητα;

ναι αυτο ακριβώς, αν δεν είναι όσο σταθερός σε σχέση με στοκ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Χαρμανης είπε

ναι αυτο ακριβώς, αν δεν είναι όσο σταθερός σε σχέση με στοκ 

Θα πρέπει να τρέξεις προγράμματα που ελέγχουν την σταθερότητα του επεξεργαστή.

Ένα σχετικά εύκολο για αρχάριους είναι το OCCT. Μπορείς να επιλέξεις και αριθμό threads, οπότε καλό είναι να το τρέξεις με διαφορετικές ρυθμίσεις. Ενδέχεται να ανακαλύψεις ότι περνάς 1h OCCT CPU τεστ με Auto/max threads αλλά παίρνεις μπλε οθόνη στο ίδιο τεστ με π.χ. 4 threads, οπότε θα πρέπει να βάλεις λιγότερο επιθετικό offset (από -0.075V π.χ. σε 0.0625V κ.ο.κ.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, parsifal είπε

Θα πρέπει να τρέξεις προγράμματα που ελέγχουν την σταθερότητα του επεξεργαστή.

Ένα σχετικά εύκολο για αρχάριους είναι το OCCT. Μπορείς να επιλέξεις και αριθμό threads, οπότε καλό είναι να το τρέξεις με διαφορετικές ρυθμίσεις. Ενδέχεται να ανακαλύψεις ότι περνάς 1h OCCT CPU τεστ με Auto/max threads αλλά παίρνεις μπλε οθόνη στο ίδιο τεστ με π.χ. 4 threads, οπότε θα πρέπει να βάλεις λιγότερο επιθετικό offset (από -0.075V π.χ. σε 0.0625V κ.ο.κ.)

α οκ τότε, θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω. ευχαριστώ πολύ

και κάτι τελευταίο οσον αφορά το power reporting deviation στο Minimum ειναι 55.9% και είναι κόκκινο. πειράζει ?  Και καμιά φορά πέφτει και το current σε κόκκινο αλλά στιγμιαία αλλάζει πάλι και είναι πάνω απο 100.. Το είχα παρατηρήσει και πρίν με στοκ ρυθμίσεις αλλά δεν έδωσα σημασία απλά τότε το Minimum ήταν κάπου στο 80 κατι %

Επεξ/σία από Χαρμανης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μερικά πράγματα που παρατήρησα την πρώτη εβδομάδα ενασχόλησης με τον cpu.

Ίσως το καλύτερο είναι να βάλεις motherboard limits και ένα thermal limit σε μια θερμοκρασία αναλόγως πόσο "αισθάνεσαι" οκ, πχ 75. Έτσι και γλιτώνεις χρόνο απ' το ψάξιμο και ο cpu έχει την "ελευθερία" να boostαρει παραπάνω σε πιο ελαφριά all-core loads που μπορεί να κρατήσει τους 75 με υψηλότερα PPT, EDC, TDC ή γενικότερα όταν η ambient είναι χαμηλότερη οπότε και έχει μεγαλύτερο περιθώριο μέχρι να χτυπήσει το thermal limit.

Ξεκινώντας από -30 σε όλους τους πυρήνες, το cinebench κρασσαρει σχεδόν αμέσως οπότε βλέπεις ποιος πυρήνας ήταν από το event viewer και τον κατεβάζεις. Καλύτερα να τρέχεις το 10λεπτο γιατί σε κάποιες περιπτώσεις έσκασε στο 2ο ή στο 3ο run. Αν περάσει το 10λεπτο μετά το blender benchmark μου βρήκε instability σχετικά γρήγορα (10-12 λεπτά). Αν περάσεις και αυτό μετά κάνεις τα "κανονικά" stress tests (p95, OCCT, κτλ)

Το geekbench 5 βρίσκει πολύ γρήγορα το instability στο AutoOC offset. Ίσως επειδή είναι πιο ελαφρύ load και οι πυρήνες πάνε πιο ψηλά. Όταν σκάσει υπάρχουν δύο επιλογές, είτε κατεβάζεις 25MHz το AutoOC είτε το curve του πυρήνα που έσκασε. Εγώ έφτασα σε δύο σετ ρυθμίσεων, ένα με έμφαση στο AutoOC και ένα με έμφαση στο curve. 

Τώρα το stability testing του AutoOC μαζί με το curve είναι λίγο hit and miss και δεν έχω βρει κάποιον definitive τρόπο αφού μπορεί να σκάσει και σε πολύ μικρά loads. Στο reddit λένε να τρέχεις το p95 ανά πυρήνα διαλέγοντας κατάλληλα το affinity στο task manager ενώ και το OCCT έχει αυτή την επιλογή. Οι ρυθμίσεις που έχω καταλήξει είναι [negative (30, 30, 30, 19, 30, 24) +200MHz]. Έχω τρέξει cinebench, blender, handbrake, p95, OCCT, games που χτυπάνε το cpu (CP77, Origins) στα οποία χτυπάνε και 4850 και τα 12 threads σε κάποιες στιγμές και είναι μια χαρά μέχρι στιγμής. Ούτε CTDs, WHEAs και γενικότερα περίεργη συμπεριφορά.

Φυσικά δεν είναι guide αυτό, απλά μερικά πράγματα που είδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...