Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Πως θα το τσεκ στον δικό μου 5800Χ να δούμε τι παίζει 

Εδώ είσαι :

Στις 12/6/2021 στις 2:30 ΜΜ, Devastor είπε

2) Είσαι απο τους τυχερους-άτυχους που έχουνε dual CCD (υπάρχουνε αρκετά reports απο άτομα που έχουνε 5600Χ-5800Χ με διπλό CCD, μπορείς να το δείς μέσα απο Zentimings->debug)

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τρέχω ένα cine R23 για πρώτη φορά με τα settings που έχω μήνες τώρα, το hwinfo ως τώρα γράφει πάντως 141w με σχεδόν όλα τα core στο 4.675(αν βγάλω το έξτρα boost +50 που έχω ίσως πάει ένα τσακ παραπάνω λογικά) και θερμοκρασία 80 για να δούμε όταν με το καλό τελειώσει (στο τρέχων run είναι σε real time priority) 

Με λίγο googling.. 

Igor's Lab is investigating further into these dual-CCD 5600X and 5800X chips, and is probing the possibility of unlocking them to Ryzen 9.

Με βάση comments κλπ αν είναι bios disabled υπάρχει ελπίδα αλλά αν είναι lazer cut/disabled είναι αδύνατον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Ένα πέρασμα στο R23, με +100 limits, με την D15 σε curve από τη μητρική (η οποία ανάθεμα κι αν έχω καταλάβει τί+πού μετράει...ίσως θα πρέπει να ξαναδοκιμάσω με το fan speed).

image.png.4c5b50cb2274c749ce3b133dce65cb0a.png

Για να καταλάβετε για τη μητρική και τις αποκλίσεις της (δεν έχει να κάνει με το beta bios...από την αρχή δείχνει άλλα αντί άλλων, και δεν έχω τρόπο να βρω ποιον αισθητήρα διαβάζει το bios με τη ρύθμιση των ανεμιστήρων).

image.png.01d0c33e0f9f0163ee19ae0aeb6d89b6.png

Με μια ώρα BFV (και ζεστούλα στο δωμάτιο), έγραψε 81 βαθμούς ο επεξεργαστής!

Επιστροφή σε stock + neg. offset (-0.075mV) και έπιασα αυτό:

image.png.daf848efc7e1b0a38d25dcfedd91ac3c.png

Έχει τουλάχιστον +5 βαθμούς σε σχέση με το πρωί αυτή τη στιγμή, αλλά αγχώνομαι κάπως, να πω την αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Με μια ώρα BFV (και ζεστούλα στο δωμάτιο), έγραψε 81 βαθμούς ο επεξεργαστής!

Επιστροφή σε stock + neg. offset (-0.075mV) και έπιασα αυτό:

image.png.daf848efc7e1b0a38d25dcfedd91ac3c.png

Έχει τουλάχιστον +5 βαθμούς σε σχέση με το πρωί αυτή τη στιγμή, αλλά αγχώνομαι κάπως, να πω την αλήθεια.

Μήπως με το offset να σε πετάξει κανά crash σε light workload? Αν θυμάμαι καλά βέβαια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Μήπως με το offset να σε πετάξει κανά crash σε light workload? Αν θυμάμαι καλά βέβαια. 

Το  έχω κατά νου, είχα φτάσει μέχρι -0.0875 και δεν είχα αστάθεια, αλλά είχε αρχίσει να ρίχνει επιδόσεις σε 2-3 διαφορετικά benches.

9 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

vgRsY4p.jpg

Ναι, τα ξέρω αυτά τα όρια, αλλά σε ένα μήνα θα έχω τουλάχιστον +8 εδώ μέσα (έχω θέμα και δεν αντέχω με a/c κάτω από 27) και θέλω από τώρα να δω τι μπορώ να καταφέρω.

Ίσως να είναι όντως καλύτερα με το προηγούμενο στήσιμο, θα δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
17 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Το  έχω κατά νου, είχα φτάσει μέχρι -0.0875 και δεν είχα αστάθεια, αλλά είχε αρχίσει να ρίχνει επιδόσεις σε 2-3 διαφορετικά benches.

Ναι, τα ξέρω αυτά τα όρια, αλλά σε ένα μήνα θα έχω τουλάχιστον +8 εδώ μέσα (έχω θέμα και δεν αντέχω με a/c κάτω από 27) και θέλω από τώρα να δω τι μπορώ να καταφέρω.

Ίσως να είναι όντως καλύτερα με το προηγούμενο στήσιμο, θα δείξει.

Μπορείς να είσαι με ανοιχτό το side panel για το καλοκαίρι. Σκόνη θα μου πεις αλλά για 3 μήνες υπομονή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Μπορείς να είσαι με ανοιχτό το side panel για το καλοκαίρι. Σκόνη θα μου πεις αλλά για 3 μήνες υπομονή..

Μάλλον χειρότερα θα είναι. Έχει 2 120ρηδες πάνω, να φυσάνε την κάρτα και το εσωτερικό γενικότερα.

38 λεπτά πριν, kkatzos είπε

+8C σε ένα μήνα;

Σε θερμοκήπιο έχεις τον Η/Υ; 😂

Δυτικό δωμάτιο. Με τη διαφορά στο πόσο θα πέφτει ο ήλιος, για 2-3 ώρες το απόγευμα βράζει εκεί μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Πέτρος said:

Με μια ώρα BFV (και ζεστούλα στο δωμάτιο), έγραψε 81 βαθμούς ο επεξεργαστής!

Επιστροφή σε stock + neg. offset (-0.075mV) και έπιασα αυτό:

image.png.daf848efc7e1b0a38d25dcfedd91ac3c.png

Έχει τουλάχιστον +5 βαθμούς σε σχέση με το πρωί αυτή τη στιγμή, αλλά αγχώνομαι κάπως, να πω την αλήθεια.

D15 δεν έχεις? 81C δεν είναι και ιδανικό με αυτή την ψύχτρα

Μπορείς να δείς αν χάνεις σε επιδόσεις τρέχοντας CB με 2/4/6/8/10 cores και να το συγκρίνεις με το stock (Και το CB15 μια χαρά δουλειά κάνει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές γρήγορες δοκιμές, επειδή βρέθηκα από λάθος σπίτι τώρα:

image.png.0012721b326b5aee60b7d23fa00a8fb0.png

Auto freq, LLC2 παντού, όρια μητρικής κλπ.

Οι διαφορές γενικά είναι αδιάφορες (εκτός από το -6% σε single στο cpu-z), αλλά και το κέρδος σε θερμοκρασίες εξίσου αδιάφορο (τουλάχιστον σε αυτές τις δοκιμές).

Σε gaming, που εμφανίστηκε το "θέμα" (με auto Vcore, LLC5-μέγιστη πτώση, +100Limits) , υπολογίστε και ότι ξερνάει μέσα στο κουτί η ψύκτρα της V56...

Λογικά θα μείνω κάπου -0.075/-0.0675, ίσως σε συνδυασμό και με +100, αν είναι σταθερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως σχετικό με του Πέτρου...

Διαθέτω έναν 5900 σε Aorus Elite X570 με ψυχτρα D14 σε κουτί PHANTEKS EVOLV ATx window.

Oλα τα ρεύματα κτλ default εκτός από XMP profile στις μνήμες 32GB στα 1600 (3200)

Σε ΒF5 εχω δει και 85 βαθμούς με τα ρολόγια στο MSI Afterburner να παιζουν από 4450-4550...

Μπορεί το afterburner να δείχνει τα effective clocks (που νομίζω έιναι τα πραγματικά) και όχι τα άλλα; 

Θέλω τη βοήθεια να καταλάβω τον τρόπο λειτουργίας του 5900, να τον σετάρω να ειναι δροσερότερος (αν γίνεται) στα ίδια επίπεδα απόδοσης ή καλύτερα (αν γίνεται πάλι) κτλ κτλ ...Τι να δοκιμάσω πρώτα ; Να βρω το ελάχιστο ρεύμα (constant) για να φθάσω τα 4500? πως να βρω το vdrop με τα LLC προφιλ που εχει η gigabyte; Εχει νόημα; 

PBO enabled από βιος vs / PBO ryzen master?

Υπάρχει πληροφορία απειρη στο διαδίκτυο,  είναι μπλεγμένη στο μυαλό μου, εχω καταλάβει λίγα αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει χρόνος για να παρακολουθήσω  δεκάδες βιντεάκια να κάνω δοκιμές κτλ. κτλ...Δεν ψάχνω το απόλυτο μαξιμουμ...Το ασφαλές σωστό σετάρισμα του cpu ψάχνω με μια επίγνωση του τι πειράζζω και γιατί...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ προκαταβολικά όσους ασχοληθούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...