Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 minutes ago, Πέτρος said:

Fml...

Βγάζει 3800 fast calculator timings σε ΤΜ5,  αλλά τρώει το 18ρι.

Πέρα από random restarts, τί άλλο θα προκαλέσει το κέρατο?

Κάποια ζημιά?

Οχι απλά δεν μπορεί να κάνει 1900 FCLK, με τι SOC δοκιμάζεις? δοκίμασε με 1.1 Flat LLC

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Devastor είπε

Οχι απλά δεν μπορεί να κάνει 1900 FCLK, με τι SOC δοκιμάζεις? δοκίμασε με 1.1 Flat LLC

Εδώ είμαι αυτή τη στιγμή:

image.png.a807081a5e298dd193cb7bfba31fb578.png

Εννοείς το soc llc, έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Devastor είπε

Ναι, σου βαράει 18 έτσι?

Ναι, όπως τα βλέπεις.

Υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση στο BIOS (κάπου πήρε το μάτι μου για spread spectrum off?) που τυχόν δεν έχω πειράξει?

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, nikpoth said:

Δεν κάνει κάτι το spread spectrum. Δοκίμασε και 1.15 και περίμενε κάνα bios.

Μπορεί το CPU του να μην μπορεί να κάνει 1900 FCLK

 

18 minutes ago, Πέτρος said:

Ναι, όπως τα βλέπεις.

Υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση στο BIOS (κάπου πήρε το μάτι μου για spread spectrum off?) που τυχόν δεν έχω πειράξει?

Έχει επιλογή για Uncore OC? Αν ναι βάλτην Enabled

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nikpoth είπε

Δεν κάνει κάτι το spread spectrum. Δοκίμασε και 1.15 και περίμενε κάνα bios.

Edit: θα σε κουράσει το χ370.

Σίγουρα δεν περιμένω θαύματα από τη μητρική.

6 ώρες πριν, Devastor είπε

Έχει επιλογή για Uncore OC? Αν ναι βάλτην Enabled

Ενεργοποιημένο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Fml...

Βγάζει 3800 fast calculator timings σε ΤΜ5,  αλλά τρώει το 18ρι.

Πέρα από random restarts, τί άλλο θα προκαλέσει το κέρατο?

Κάποια ζημιά?

Τα random restarts είναι πιθανό να κάνουν corrupt την εγκατάσταση των windows . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Devastor είπε

Μπορεί το CPU του να μην μπορεί να κάνει 1900 FCLK

Δε νομίζω να υπάρχει Zen 3 που να μην έχει άνετα το 1900 FCLK.

Ο 5600Χ του είναι με 2 CCDs. Μπορεί να χρειαστουν περισσότερο fine-tuning τα VDDP/VDDG.

Ή μπορεί απλά η μητρική να μην το σηκώνει με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, καλό μήνα.

Βγάζει και αυτό 20χΤΜ5:

image.png.77b30e39157daf6316351a9c01e355db.png

Από τάσεις έχω τα rec του dramcalc, αλλά με παραπάνω vdimm

Θα δοκιμάσω να δω πως συμπεριφέρεται με τα κανονικά και αν δεν το'χει το 1900 θα πάω 3733 τέρμα σφιγμένα που κατά 99% θα είμαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/7/2021 στις 11:56 ΠΜ, yiannis1991 είπε

Τι σχέση έχει ο SSD Crucial με τις ram;

Και γενικά στις μνήμες δεν έχει σημασία ο AiB αλλά τι ICs φοράνε. Υπάρχουν και κακές και καλές Corsair, το ίδιο για τις G.Skill..

Έχει σχέση με το ότι αν μια εταιρία πουλά ένα κακό προϊόν στους πελάτες της, δεν μπορείς να την εμπιστευτείς γενικά.

Φυσικά και μπορείς να κοιτάξεις προδιαγραφές και να επιλέξεις κάποιο προϊόν, αλλά δεν μπορείς να πεις γενικά σε κάποιον που δεν ξέρει, αγόρασε μνήμες crucial. Σε αντίθεση, εγώ θα έλεγα σε κάποιον αγόρασε δίσκο σάμσουνγκ και μνήμες corsair.

Η δική εμπειρία είναι ότι οι μνήμες corsair πάντα έπαιξαν απροβλημάτιστα στο XMP.

Στις 28/7/2021 στις 3:45 ΜΜ, Devastor είπε

Ο δίσκος με τις μνήμες τρελή σύγκριση αλλά για να σε διαφωτίσω

Το QVL απλά σημαίνει οτι τις βάλανε στην μητρική και ενεργοποιήσανε το XMP και ήτανε οκ, τίποτα παραπάνω αλλά για να σε διαφωτίσω σε advanced mode οι Crucial ήτανε οι ΜΟΝΕΣ ΜΝΗΜΕΣ που κανείς μα κανείς δεν είχε θέμα να τις τρέξει σε XMP ακόμα και σε Β350 μητρική με 1ης γενιάς Ryzen αλλά ναι ξέχασα και εμένα προχθές μου χάλασε το καζανάκι και για αυτό φταίει η καταραμένη η G.Skill

Ώρες ώρες καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς..

Εσύ δεν είσαι με τα 128GB που σου φταίνε οι Ryzen?

Γιάννη ο φίλος έχει 128 GB @ 3600 σε 5950Χ και σίγουρα οχι top of the line Μητρική και του φταίει η AMD που δεν είναι σταθερός.. τι ψάχνεις

Δεν έχω καταλάβει τον λόγο που με ειρωνεύεσαι. Γνωρίζω τι σημαίνει QVL.

Τι γνωρίζεις για το θέμα που με ειρωνεύεσαι;

Υποστηρίζει η AMD μέχρι 128GB RAM @ 3200 στον 5950Χ; Ναι, επίσημα.

Σημαίνει αυτό ότι σε *οποιαδήποτε* μητρική μπορώ να βάλω κιτ μνήμης 128GB που υποστηρίζουν 3200, και να παίξει; Ναι.

Έβαλα κιτ μνήμης 128GB με XMP στα 4000, στις ρυθμίσεις του XMP και συχνότητα 3200, και δεν έπαιξε.

Ποιος φταίει;

Το ότι δεν έχω "τοπ" μητρική; Ή ότι θέλω 128GB, και δεν θα έπρεπε;

Να πάω να αγοράσω κιτ 128GB crucial; Θα παίξει λες; Και αν όχι, ποιος να φταίει αν δεν είναι σταθερός;

Δηλαδή αν κάποιος πει ότι η AMD δεν έχει την ίδια ποιότητα στους ελεγκτές RAM με την ιντέλ, καλύτερα να μασά παρά να μιλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, petasis είπε

Έχει σχέση με το ότι αν μια εταιρία πουλά ένα κακό προϊόν στους πελάτες της, δεν μπορείς να την εμπιστευτείς γενικά.

Φυσικά και μπορείς να κοιτάξεις προδιαγραφές και να επιλέξεις κάποιο προϊόν, αλλά δεν μπορείς να πεις γενικά σε κάποιον που δεν ξέρει, αγόρασε μνήμες crucial. Σε αντίθεση, εγώ θα έλεγα σε κάποιον αγόρασε δίσκο σάμσουνγκ και μνήμες corsair.

Η δική εμπειρία είναι ότι οι μνήμες corsair πάντα έπαιξαν απροβλημάτιστα στο XMP.

Μα η Corsair δεν φτιάχνει μνήμες, AiB είναι. Αν πάρεις ακριβές Corsair και έχουν Samsung b-die ICs τότε θα είναι τούμπανες, δεν το συζητάμε. Αλλά αν πάρεις φθηνές και έχουν cjr ΙCs τότε είναι απ' τον πάτο του βαρελιού. Με αυτήν την έννοια είπα ότι επειδή είναι corsair δεν σημαίνει ότι είναι πάντα καλές. Η Crucial έχει micron e-dies πάντα που είναι πολύ καλά, όχι σαν τα b-dies, αλλά πολύ καλά still και φυσικά 10 φορές καλύτερα από τα cjr. Προβλήματα με το XMP υπήρχαν στις αρχές στους zen πρώτης γενιάς, από εκεί και ύστερα όλα είναι μια χαρά. Τώρα βέβαια αν πας να τρέξεις XMP 3600 4 dimms 128GB σε μέτρια μητρική και δεν δουλέψει ε εντάξει εκεί δεν φταίνε οι μνήμες. Και βασικά πολύ πιθανότερο είναι να δουλέψουν οι crucial παρά οι φθηνές corsair..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, petasis είπε

Έχει σχέση με το ότι αν μια εταιρία πουλά ένα κακό προϊόν στους πελάτες της, δεν μπορείς να την εμπιστευτείς γενικά.

Φυσικά και μπορείς να κοιτάξεις προδιαγραφές και να επιλέξεις κάποιο προϊόν, αλλά δεν μπορείς να πεις γενικά σε κάποιον που δεν ξέρει, αγόρασε μνήμες crucial. Σε αντίθεση, εγώ θα έλεγα σε κάποιον αγόρασε δίσκο σάμσουνγκ και μνήμες corsair.

Η δική εμπειρία είναι ότι οι μνήμες corsair πάντα έπαιξαν απροβλημάτιστα στο XMP.

Εγώ πάλι με crucial ram δεν είχα ποτέ απολύτως κανένα πρόβλημα σε 7 διαφορετικους κωδικούς, αντιθέτως με corsair είχα 2 στα 2 θέμα. Τι σημαίνει αυτο; Να βγαίνω και να λέω μην πάρετε corsair μνήμες ποτε;

Επισης το xmp που έχει γίνει πιπίλα γενικά κατά την εμπειρία μου είναι σαπίλα σκέτη, σε ΟΛΑ ανεξαιρετως τα κιτακια που έχω δουλέψει. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...