Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, petasis είπε

Υποστηρίζει η AMD μέχρι 128GB RAM @ 3200 στον 5950Χ; Ναι, επίσημα.

Αυτό που το έχεις δει; Στείλε στην amd να ρωτήσεις συγκεκριμένα.
Πες της ότι έχεις 4 Dual rank sticks με 16Gbit ICs.
Ρίξε και μια ματιά στο πινακάκι από κάτω πριν σου απαντήσουν για να πάρεις μια ιδέα.

Spoiler

spacer.png

 

2 ώρες πριν, petasis είπε

Δηλαδή αν κάποιος πει ότι η AMD δεν έχει την ίδια ποιότητα στους ελεγκτές RAM με την ιντέλ, καλύτερα να μασά παρά να μιλά;

Μη με παρεξηγήσεις, αλλά με το να γράφεις όποτε σου δίνεται η ευκαιρία σ ένα forum ότι το συγκεκριμένο προϊόν δε σε καλύπτει, ούτε το προϊόν θα γίνει καλύτερο, ούτε εσένα θα σε καλύψει.

Δυο επιλογές βλέπω εγώ
α)Το αλλάζεις με intel, και δοκιμάζεις και εκεί τους "ελεγκτές RAM" που έχουν ανώτερη ποιότητα όπως λες.
β)Επειδή το τωρινό σου kit έχει μάλλον 16αρια Rev.B (best bet δλδ) προσπαθείς με manual settings μήπως κάνεις κάτι καλύτερο από 2667.

*Μη περιμένεις από agesa κάτι στο θέμα σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

45 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

Δυο επιλογές βλέπω εγώ
α)Το αλλάζεις με intel, και δοκιμάζεις και εκεί τους "ελεγκτές RAM" που έχουν ανώτερη ποιότητα όπως λες.
β)Επειδή το τωρινό σου kit έχει μάλλον 16αρια Rev.B (best bet δλδ) προσπαθείς με manual settings μήπως κάνεις κάτι καλύτερο από 2667.

α) OMEGALUL για όσους έχουν Intel και ξέρουν το struggle. 

β) Hynix MJR τα οποία έστω και αν είναι μακράν το καλύτερο die για κλόκια, δεν ξέρω τι κουμάσια είναι και πως συμπεριφέρονται με ρύζια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, kkatzos said:

Δε νομίζω να υπάρχει Zen 3 που να μην έχει άνετα το 1900 FCLK.

Ο 5600Χ του είναι με 2 CCDs. Μπορεί να χρειαστουν περισσότερο fine-tuning τα VDDP/VDDG.

Ή μπορεί απλά η μητρική να μην το σηκώνει με τίποτα.

Υπάρχει και το λεγόμενο 1900 FCLK hole γενικά. Πάντως έχω δεί τύπους που με 5600Χ είχανε 1900 FCLK και στην ίδια μητρική (X570-F Strix) με 5900Χ δεν έκανε 1900 FCLK ότι voltage και να του έδινες

3 hours ago, Πέτρος said:

Καλημέρα, καλό μήνα.

Βγάζει και αυτό 20χΤΜ5:

image.png.77b30e39157daf6316351a9c01e355db.png

Από τάσεις έχω τα rec του dramcalc, αλλά με παραπάνω vdimm

Θα δοκιμάσω να δω πως συμπεριφέρεται με τα κανονικά και αν δεν το'χει το 1900 θα πάω 3733 τέρμα σφιγμένα που κατά 99% θα είμαι οκ.

Καλό μήνα.. δεν έχει σημασία το πόσα ΤΜ5 θα περάσεις. 

Μόνο μνήμες κοιτάει το ΤΜ5 και τίποτα παραπάνω

2 hours ago, petasis said:

Έχει σχέση με το ότι αν μια εταιρία πουλά ένα κακό προϊόν στους πελάτες της, δεν μπορείς να την εμπιστευτείς γενικά.

Φυσικά και μπορείς να κοιτάξεις προδιαγραφές και να επιλέξεις κάποιο προϊόν, αλλά δεν μπορείς να πεις γενικά σε κάποιον που δεν ξέρει, αγόρασε μνήμες crucial. Σε αντίθεση, εγώ θα έλεγα σε κάποιον αγόρασε δίσκο σάμσουνγκ και μνήμες corsair.

Η δική εμπειρία είναι ότι οι μνήμες corsair πάντα έπαιξαν απροβλημάτιστα στο XMP.

Δεν έχω καταλάβει τον λόγο που με ειρωνεύεσαι. Γνωρίζω τι σημαίνει QVL.

Τι γνωρίζεις για το θέμα που με ειρωνεύεσαι;

Υποστηρίζει η AMD μέχρι 128GB RAM @ 3200 στον 5950Χ; Ναι, επίσημα.

Σημαίνει αυτό ότι σε *οποιαδήποτε* μητρική μπορώ να βάλω κιτ μνήμης 128GB που υποστηρίζουν 3200, και να παίξει; Ναι.

Έβαλα κιτ μνήμης 128GB με XMP στα 4000, στις ρυθμίσεις του XMP και συχνότητα 3200, και δεν έπαιξε.

Ποιος φταίει;

Το ότι δεν έχω "τοπ" μητρική; Ή ότι θέλω 128GB, και δεν θα έπρεπε;

Να πάω να αγοράσω κιτ 128GB crucial; Θα παίξει λες; Και αν όχι, ποιος να φταίει αν δεν είναι σταθερός;

Δηλαδή αν κάποιος πει ότι η AMD δεν έχει την ίδια ποιότητα στους ελεγκτές RAM με την ιντέλ, καλύτερα να μασά παρά να μιλά;

Προφανώς γνωρίζω να ΜΗΝ συκρίνω 2 διαφορετικά πράγματα. Η Corsair είναι top στα τροφοδοτικά αλλά στις μνήμες είναι για τα μπάζα αυτό την κάνει αυτόματα κακή εταιρία? Οχι φυσικά

Η AMD δεν έχει να κάνει με το πρόβλημα σου, μάλλον δεν έχεις καταλάβει οτι τα XMP ακόμα και στα 8GB ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΙΞΟΥΝ και υπάρχουνε άπειρα post περί προβλημάτων με XMP σε Corsair μνήμες απο την εποχή του Ζεν, μιλάω για τα Ζεν 1000 series CPU

Από την άλλη για δές για την Crucial, όλα τα Kit τους παίξανε χωρίς κανένα πρόβλημα. 

Επίσης γνωρίζω οτι πέρα απο το CPU υπάρχουνε και άλλοι παράγοντες στο αν θα παίξει ενα XMP profile 

Ο ίδιος ο Buildzoid σε video του είπε οτι σε Intel based μητρική και μάλιστα απο τις ακριβές μητρικές έχει καταφέρει 128GB στα 4000 και αυτό να μην είναι καν σταθερό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

β) Hynix MJR τα οποία έστω και αν είναι μακράν το καλύτερο die για κλόκια, δεν ξέρω τι κουμάσια είναι και πως συμπεριφέρονται με ρύζια. 

Έχει αλλάξει κιτ, δες προηγούμενη σελίδα. Για το Kingston λέω, Rev.B πρέπει να έχουν.

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikpoth είπε

Δεν κάνει τίποτα το tm5. Δεν χτυπάει fclk, 25 κύκλους θα σου βγάλει άνετα, εκτός αν είναι χάλια τα timings. Πρέπει να τρέχει φορτίο σε κάρτα γραφικών. 

 

1 ώρα πριν, Devastor είπε

Υπάρχει και το λεγόμενο 1900 FCLK hole γενικά. Πάντως έχω δεί τύπους που με 5600Χ είχανε 1900 FCLK και στην ίδια μητρική (X570-F Strix) με 5900Χ δεν έκανε 1900 FCLK ότι voltage και να του έδινες

Καλό μήνα.. δεν έχει σημασία το πόσα ΤΜ5 θα περάσεις. 

Μόνο μνήμες κοιτάει το ΤΜ5 και τίποτα παραπάνω

Ναι, το ξέρω αυτό.

Αυτή τη στιγμή απλά δοκιμάζω settings καθαρά για subs (κοιτάζω με sottr τί/αν προσφέρουν) και ειλικρινά έχω εντυπωσιαστεί με τη διαφορά σε σχέση με τις προηγούμενες μνήμες. Ανεβαίνουν πανεύκολα!

Αν τελικά υπάρχει θέμα με το 1900, θα το δω τις επόμενες ώρες, και από εκεί και πέρα ανάλογα.

Για την "τρύπα", να δω κι 1-2 σκαλιά παραπάνω σε συχνότητα, μήπως το ξεπεράσω έτσι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Πέτρος said:

 

Ναι, το ξέρω αυτό.

Αυτή τη στιγμή απλά δοκιμάζω settings καθαρά για subs (κοιτάζω με sottr τί/αν προσφέρουν) και ειλικρινά έχω εντυπωσιαστεί με τη διαφορά σε σχέση με τις προηγούμενες μνήμες. Ανεβαίνουν πανεύκολα!

Αν τελικά υπάρχει θέμα με το 1900, θα το δω τις επόμενες ώρες, και από εκεί και πέρα ανάλογα.

Για την "τρύπα", να δω κι 1-2 σκαλιά παραπάνω σε συχνότητα, μήπως το ξεπεράσω έτσι?

Μπορείς, αλλά προσωπικά εγώ έχει δεί μόνο 2-3 5600Χ να μπορούνε να κάνουνε 1900+ FCLK αν και αυτή την στιγμή πιστεύω οτι η μητρική θα σε κρατήσει πίσω έστω και αν το chip είναι ικανό

Αν υπάρχει θέμα με το WHEA 18 δοκίμασε απλά να βγάλεις το Offset/pbo και να είσαι με εντελώς stock το CPU

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Devastor είπε

Online ή απο κανα "Θείο"? 

Γιατί απόσο ξέρω το online είναι ποιο "βαρύ"

Original, online, 2+ συνεχόμενες ώρες.

Πριν ξεκινήσω είχα ρίξει το vdimm στο 1.4 (1.38 rec), είχα βάλει και το spread off (Placebo effect ftw) και έβγαλε και ένα aida με κάπου 59ns lat.

Δεν το έχω ξανατρέξει το bench, δεν το γρουσουζεύω ακόμα.

Χωρίς να αποτελεί θέσφατο, το bfv είναι μακράν το πιο απαιτητικό πράγμα που μπορώ να έχω για συνδυασμένη χρήση του υπολογιστή...δεν μου έχει συγχωρέσει ποτέ αστάθεια, στο οτιδήποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Πέτρος said:

Original, online, 2+ συνεχόμενες ώρες.

Πριν ξεκινήσω είχα ρίξει το vdimm στο 1.4 (1.38 rec), είχα βάλει και το spread off (Placebo effect ftw) και έβγαλε και ένα aida με κάπου 59ns lat.

Δεν το έχω ξανατρέξει το bench, δεν το γρουσουζεύω ακόμα.

Χωρίς να αποτελεί θέσφατο, το bfv είναι μακράν το πιο απαιτητικό πράγμα που μπορώ να έχω για συνδυασμένη χρήση του υπολογιστή...δεν μου έχει συγχωρέσει ποτέ αστάθεια, στο οτιδήποτε.

Thanks για το Info, θα το δοκιμάσω γιατί θέλω να μαλακιστώ λίγο με το SoC να το κατεβάσω όσο μπορώ

Απο τα υπάρχοντα timings σου μπορείς να δοκιμάσεις 58 tRC και 14 TRCDWR/TRP

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Devastor είπε

Thanks για το Info, θα το δοκιμάσω γιατί θέλω να μαλακιστώ λίγο με το SoC να το κατεβάσω όσο μπορώ

Απο τα υπάρχοντα timings σου μπορείς να δοκιμάσεις 58 tRC και 14 TRCDWR/TRP

Είναι στο πλάνο να σφίξω λίγο ακόμα, θέλω να δω αν μαζεύεται καθόλου και το tRFC, αλλά να δω πως θα συμπεριφερθεί τις επόμενες ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Άλλη μία (και παραπάνω, νομίζω), και δεν μου έκανε κάτι.

Black Ops cold war multiplayer αν υπάρχει θέμα με τις μνήμες πετάει error code αν το έχεις δοκίμασε το 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Black Ops cold war multiplayer αν υπάρχει θέμα με τις μνήμες πετάει error code αν το έχεις δοκίμασε το 

Όχι, δεν το έχω.

Προς το παρόν ρίχνω vdimm.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Devastor είπε

Απο τα υπάρχοντα timings σου μπορείς να δοκιμάσεις 58 tRC και 14 TRCDWR/TRP

Tα πήρε, άνετα από ότι φαίνεται, αλλά με το εξής παράδοξο:

Σαφής βελτίωση στο sottr, σαφής υποχώρηση (κοντά 1.5ns) στο aida (αυτό το τελευταίο από την ώρα που έκλεισα το spread λειτουργεί χωρίς πρόβλημα...δεν ξέρω τι και πως, αλλά ισχύει).

Αν θυμάμαι σωστά, το sottr κοιτάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...