Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, elpenor είπε

Έβαλα το CPU και τις RAM μου (3700X / DR rev. E) σε μία Asus B550i και δεν παίζουν με τίποτα στα 3800 ούτε με GD on και μεγάλο vdimm/vsoc.

Χρησιμοποίησα διάφορα δοκιμασμένα settings, όχι μόνο αυτά που είχα επί μήνες στην X570 αλλά ακόμα και αυτά που είχα πριν στην B450 των 70 ευρώ....

Έχω δει πολύ καλά OC με b-die σε Asus B550i, πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω το πρόβλημα που έχει με τις Ram μου.

Με procODT 36.9 και 60 clock drive strength μπουτάρει και κολλάει μόλις μπει στα windows, με auto θέλει clear cmos....

Καμιά ιδέα;

Εγώ πάντως γι αυτό -μεταξύ άλλων- εγκατέλειψα το itx.. Η b550i από τις καλύτερες σε όλα τα υπόλοιπα, στις ραμ όμως τοίχος..

Ποιο bios εχεις;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά δούλεψε με ελάχιστα πιο σφιχτά settings από το fast του calculator, καμία ελπίδα όμως για αυτά που είχα πριν.

8 ώρες πριν, vins είπε

Εγώ πάντως γι αυτό -μεταξύ άλλων- εγκατέλειψα το itx.. Η b550i από τις καλύτερες σε όλα τα υπόλοιπα, στις ραμ όμως τοίχος.. Ποιο bios εχεις;

Για εμένα το itx είναι μονόδρομος γιατί το θέλω για το σαλόνι και το γαλάζιο NR200 ήταν το μόνο που δεχόταν η σύζυγος.

Bios δεν έχω αλλάξει, είμαι με αυτό που ήρθε η μητρική γιατί έχω καεί στο παρελθόν με την 470 pro που μετά από ένα update δεν δούλευαν οι μισές λειτουργίες του bios με τον 2400G και δεν με άφηνε η Asus να το κάνω downgrade... Θα το αναβαθμίσω κάποτε αλλά αφού βρω χρόνο να διαβάσω ότι γράφουν στα ξένα forum ώστε να διαλέξω την καλύτερη έκδοση για τον 3700Χ.

Anyway μικρό το κακό με τις RAM, μία 2060 έχω πάνω και σε 1440p δεν παίρνει σχεδόν τίποτα από το παραπάνω σφίξιμο. Όχι πως και να έπαιρνε θα το καταλάβαινε ο γιος μου (είναι 5 1/2) που είναι ο μόνος που παίζει, για την τιμή των όπλων το παλεύω.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει κανενας αλλος gb μητρικη? Προσπαθω να βρω την επιλογη για το Bus clock, αλλα δεν.

@Devastor Ευχαριστω για την βοηθεια. Tελικα μου απαντησαν σε αλλο φορουμ :) 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Steliosviper said:

1173601707_TM53800cl141_48v.jpg.64d8880407ac075b0fd2f383a3ae1512.jpg

Τούμπανο. Για checkare μία όμως σου δίνει τα ίδια tPHYRDL (28) και στα 2 DIMMS?

@SabotazNic να σαι καλά φίλε :). Έκανες καλή επιλογή σε μητρική, έχουν τρομερό BIOS :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Devastor είπε

Τούμπανο. Για checkare μία όμως σου δίνει τα ίδια tPHYRDL (28) και στα 2 DIMMS?

@SabotazNic να σαι καλά φίλε :). Έκανες καλή επιλογή σε μητρική, έχουν τρομερό BIOS :)

Ναι  ίδια tPHYRDL 28 και στα 2 dimms έχω. Τι είναι αυτό;   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Steliosviper said:

Ναι  ίδια tPHYRDL 28 και στα 2 dimms έχω. Τι είναι αυτό;   

Ωραία, μια χαρά

Είναι το read delay των DIMMS στο PHY. Αν είναι διαφορετικά (26/28 πχ) υπάρχει θέμα που δεν θα το βρεί το TM5 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Υπάρχει κάποιος τρόπος για ίδιο phy και στα 4 dimms με 1T/off?
Με 2T/off είναι και στα 4 26 αν το γυρίσω σε 1T στα a2 b2 το γυρίζει σε 28. Oτι έχω δοκιμάσει κατά καιρούς από ρεύματα και timings μέχρι στιγμής δε βοηθάει ούτε το vref στα cha/chb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Max τάση για Ryzen τελικά ποια μπορεί να είναι ??Θα μου πεις αναλογα το τσιπάκι.Εχω καταφέρει να κάνω overclock τον 3800X που έχω στα 4.5 Ghz αλλα benchmark οπως το Cinebench δεν το περνάει.Εφτασα μέχρι το 1.306.Φοβάμαι για παραπάνω αν και όλα στο auto έφτασε στο 1.316

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, alldaynews είπε

Max τάση για Ryzen τελικά ποια μπορεί να είναι ??Θα μου πεις αναλογα το τσιπάκι.Εχω καταφέρει να κάνω overclock τον 3800X που έχω στα 4.5 Ghz αλλα benchmark οπως το Cinebench δεν το περνάει.Εφτασα μέχρι το 1.306.Φοβάμαι για παραπάνω αν και όλα στο auto έφτασε στο 1.316

όταν είχα τον 3800Χ για δοκιμές μόνο έπαιζα 1.35 στα 4500. Για κάθε μέρα είναι πολύ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την Asus crosshair hero viii και ειχε pci express 3.Μετά το τελευταίο bios update έγινε pci express 4.Λέτε να είναι bug  του cpu-z??.Το έχει παρατηρήσει άλλος με την ίδια μητρική??

Screenshot 2022-04-13 113544.jpg

Στις 8/4/2022 στις 12:33 ΠΜ, Steliosviper είπε

όταν είχα τον 3800Χ για δοκιμές μόνο έπαιζα 1.35 στα 4500. Για κάθε μέρα είναι πολύ.

 

μόνο για δοκιμές και εγώ ναι όχι για κάθε μέρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, alldaynews said:

Εχω την Asus crosshair hero viii και ειχε pci express 3.Μετά το τελευταίο bios update έγινε pci express 4.Λέτε να είναι bug  του cpu-z??.Το έχει παρατηρήσει άλλος με την ίδια μητρική??

Κάπου είχα διαβάσει ότι είναι bug που το βλέπεις όταν έχεις AMD GPU. Και σε εμένα στην Crosshair VI hero pcie 4 δείχνει χωρίς να σημαίνει κάτι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Κάπου είχα διαβάσει ότι είναι bug που το βλέπεις όταν έχεις AMD GPU. Και σε εμένα στην Crosshair VI hero pcie 4 δείχνει χωρίς να σημαίνει κάτι αυτό.

Nvidia έχω της πλάκας κι ολας απλά για να βλέπω εικόνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, alldaynews said:

Nvidia έχω της πλάκας κι ολας απλά για να βλέπω εικόνα

Τότε κάτι άλλο θα είναι, εγώ είχα διαβάσει αυτό το comment και επειδή έχω την GPU αυτήν λέω αυτό το bug θα είναι 😛

Ίσως πρέπει να τρέξουμε κανα benchmark για να δούμε τι bandwidth δίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...