Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ: Νέα ειδικά τέλη εκτελωνισμού για δέματα εκτός Ευρωπαικής Ένωσης


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

[quote name="dali13gr" post="55873196" timestamp="1501842545"

Τέλος, στα κράτη και το εμπόριο υπάρχουν νόμοι και κανόνες. Απλά σας (μας) βόλευε που ήμασταν μπουρδ@λο και περνούσαν αέρα όλα, τώρα που κόπηκε το τζάμπα, μας κακοφαίνεται.

 

Κακομοίρη μου, νόμισες ότι επειδή ζέψανε 10 τελωνειακους να κοτσαρουν δασμους στην τύχη, γίναμε κράτος ?

Κούνια που σε κουναγε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 439
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεκάδες οι βίλες στην Αλβανία και το Πακιστάν. Για κάθε μετανάστη που δουλεύει μαύρα, υπάρχουν δύο Έλληνες (ή Αίλληνες όπως μάλλον έχεις μάθει να το γράφεις) που δουλεύουν κι αυτοί μαύρα. Κι επειδή ο έλεγχος των εργοδοτών είναι πλημμελής, να αφήσουμε και τον έλεγχο στα ταχυδρομεία να ρημάξει. Α ρε βλακεία που κουβαλάει ο κόσμος.

 

Τα ταχυδρομεία τύπε ρημαξαν μόνα τους απο κακοδιαχειριση, πήγαν και έκλεισαν υγειη πρακτορεία και τώρα εμείς θα πληρώσουμε το μάρμαρο; Προφανώς δεν έχεις ιδέα τι παίχτηκε με τα ΕΛΤΑ... Δεν πας και κλείνεις πρακτορεία που σου δίνουν κέρδος και μετά βγαίνεις και κλαις... Αυτό είναι βλακεια που κουβαλουν ορισμένοι να δικαιολογουν καταστάσεις ως ημιμαθεις.... Τώρα εάν εννοείς ότι 5 δις συνάλλαγμα που φεύγει από μετανάστες δεν είναι τίποτα σε σχέση με τον ελληνα που δουλεύει μαύρα επίσης.... Η διαφορά είναι ότι ο ελληνας θα το ρίξει στην ελληνική αγορά το μαύρο εισόδημα.... Ο Αλβανός, πακιστανος δεν δίνει πενιά τσακιστη....από οικονομία είσαι άσχετος και λες για βλακειες, σε εμένα; Κάτι σαν εσένα με τέτοιες σκεπτικες συντηρούν την ασυδοσία τύπε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το κάνουν να αγοράζετε από ελληνικά μαγαζιά που μου μάθατε όλοι τους κινέζους και δεν αφήνετε ένα ευρώ στα ελληνικά καταστήματα .

από Ελληνικά μαγαζιά που πουλάνε κινέζικα από whole sale και τα πουλάνε σε μας με κέρδος 3000%? Τι λες ρε φίλε, που ζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην πληρώσω ΕΚΤΟΣ απο τα Import Charges και δεύτερη φορά.

 

Προσωπικά για εμένα ΚΑΛΥΤΕΡΑ γιατι ξέρεις τι πληρώνεις εξαρχής και τελειώνει το θέμα.

Παραπανω δεν θα πληρωσεις...αλλα και σε πιθανοτητα που συμβει που δεν το νομιζω σου πληρωνει/επιστρεφει την χρηματικη διαφορα απο οσο ξερω το αμαζον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω ότι είναι 5 δις η εξαγωγή συναλλάγματος. Δεν σημαίνει ότι θα φορολογηθεί 100% ούτε ότι θα έχουν σταθερά έσοδα κάθε χρόνο.Επίσης 5 δις δεν είναι ουτε καν τα χρήματα που ξοδεύουμε ετησίως για τις προωρες συντάξεις. :P

 

Τώρα δεν το φορολογεις καθολου όμως ..... Για 700 μύρια όμως τρύπα της ΔΕΗ θα την φάμε όλοι σε αυξήσεις στα τιμολόγια ακόμα και αυτοι που είναι σε άλλους παροχους.. Σε μια οικονομια που εχει συρικνωθει μετράει και το τελευταίο σεντς από που θα το πάρεις... 5 δις να τα φορολόγησεις και να βάλεις τα τεκτενομενα πρόστιμα το 60% σίγουρα θα το έπαιρνες.... Να φορολόγησουν τον πακιστανο άμα δεν μπορούν να τον βρουν, όταν πάει να στείλει εμβασμα στην πατρίδα του.... Απειρους τρόπους μπορώ να βρω... Αλλά δεν θέλουν κάτι τύποι σα τον dali13....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ταχυδρομεία τύπε ρημαξαν μόνα τους απο κακοδιαχειριση, πήγαν και έκλεισαν υγειη πρακτορεία και τώρα εμείς θα πληρώσουμε το μάρμαρο; Προφανώς δεν έχεις ιδέα τι παίχτηκε με τα ΕΛΤΑ... Δεν πας και κλείνεις πρακτορεία που σου δίνουν κέρδος και μετά βγαίνεις και κλαις... Αυτό είναι βλακεια που κουβαλουν ορισμένοι να δικαιολογουν καταστάσεις ως ημιμαθεις.... Τώρα εάν εννοείς ότι 5 δις συνάλλαγμα που φεύγει από μετανάστες δεν είναι τίποτα σε σχέση με τον ελληνα που δουλεύει μαύρα επίσης.... Η διαφορά είναι ότι ο ελληνας θα το ρίξει στην ελληνική αγορά το μαύρο εισόδημα.... Ο Αλβανός, πακιστανος δεν δίνει πενιά τσακιστη....από οικονομία είσαι άσχετος και λες για βλακειες, σε εμένα; Κάτι σαν εσένα με τέτοιες σκεπτικες συντηρούν την ασυδοσία τύπε.

 

Αδερφέ, το επίπεδό σου είναι λαχαναγοράς. Όταν κάνεις συζήτηση, να την κάνεις σωστά, όχι επειδή είσαι πίσω από την οθόνη σου και ασφαλής, να βγάζεις βατράχια από το στόμα σου. Για δώσε μας στοιχεία για τα νούμερα που αναφέρεις. Το τι παίχτηκε με τα ΕΛΤΑ τι σχέση έχει με το θέμα; Δεν πηγαίνουν στα ΕΛΤΑ τα χρήματα. Παρουσίασε στοιχεία λοιπόν, αλλιώς σταμάτα την προπαγάνδα με την οποία προσπαθείς να δικαιολογήσεις την ξενοφοβία σου. Τέλος, όταν αποδείξεις τα 5δις, προσπάθησε να συνειδητοποιήσεις πόσο μικρό ποσό είναι για την οικονομία της Ελλάδας. Βρήκαμε ποιός φταίει για τα χάλια μας τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

 

Επίσης 5 δις δεν είναι ουτε καν τα χρήματα που ξοδεύουμε ετησίως για τις προωρες συντάξεις. :P

Αυτή τη μαλακία τώρα γιατί την είπες; Πρόωρη ξε πρόωρη είναι δικά του λεφτά τα οποία του επιστρέφει το κράτος. Τα ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ,δεν δίνει κάτι από την καλή του την καρδιά και δεν δίνει κάτι δικό του,αλλουνού είναι τα λεφτά. Έκανες τη διαίρεση και τα βρήκες παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτή τη μαλακία τώρα γιατί την είπες; Πρόωρη ξε πρόωρη είναι δικά του λεφτά τα οποία του επιστρέφει το κράτος. Τα ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ,δεν δίνει κάτι από την καλή του την καρδιά και δεν δίνει κάτι δικό του,αλλουνού είναι τα λεφτά. Έκανες τη διαίρεση και τα βρήκες παραπάνω;

Θα ήταν δικά του λεφτά αν το σύστημα ήταν κεφαλαιοποιητικό και δεν έφευγαν τόσα δις για επιδοτήσεις στα ταμεία. Hint, οι μειώσεις που θα γίνουν στις συντάξεις το 2019/2020 δεν θα είναι οι τελευταίες διότι ακόμα και με αυτές το ασφαλιστικό παραμένει μη βιώσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν δικά του λεφτά αν το σύστημα ήταν κεφαλαιοποιητικό και δεν έφευγαν τόσα δις για επιδοτήσεις στα ταμεία. Hint, οι μειώσεις που θα γίνουν στις συντάξεις το 2019/2020 δεν θα είναι οι τελευταίες διότι ακόμα και με αυτές το ασφαλιστικό παραμένει μη βιώσιμο.

Ποια επιδότηση σε ποιο ταμείο; Για τι πράγμα μιλάς ξέρεις; Τι θα μου πεις για τα ταμεία των ΔΥ;

Υποχρεωτική αγορά ομολόγων είχε το ΙΚΑ.

Τα λεφτά είναι του κόσμου που δούλεψε, αυτά έπρεπε να παίρνει πίσω. Αυτά τα λεφτά φαγώθηκαν.

Το ασφαλιστικό δεν είναι βιώσιμο γιατι PSI και πολλά άλλα. Οι μειώσεις είναι καθαρό κλέψιμο του κοπου και των χρημάτων ανθρώπων που δούλεψαν.

Παραδέξου ότι πέταξες μπούρδα επειδή ήθελες κάτι να πεις , θα ναι καλύτερα, μάθαμε να λέμε για το εύκολο θύμα τις συντάξεις, σαν πιστά στρατιωτάκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια επιδότηση σε ποιο ταμείο; Για τι πράγμα μιλάς ξέρεις; Τι θα μου πεις για τα ταμεία των ΔΥ;

Υποχρεωτική αγορά ομολόγων είχε το ΙΚΑ.

Τα λεφτά είναι του κόσμου που δούλεψε, αυτά έπρεπε να παίρνει πίσω. Το ασφαλιστικό δεν είναι βιώσιμο γιατι PSI και πολλά άλλα. Παραδέξου ότι πέταξες μπούρδα, θα ναι καλύτερα.

Δεν είναι έτσι. Το σύστημα είναι αναδιανεμητικό. Εσύ που πληρώνεις τώρα εισφορές, είναι για να έχεις ασφάλιση και για να πληρώνονται οι συντάξεις. Όταν θα πάρεις εσύ σύνταξη, θα την πληρώνουν οι τότε εργαζόμενοι. Γι αυτό δεν στέκει απόλυτα αυτό που λένε πολλοί ότι 40 χρόνια τα πλήρωσα τα λεφτά και τώρα μου κόβουν τη σύνταξη. Στα χρήματα που πληρώνει κάποιος εργαζόμενος δεν είναι μόνο της σύνταξης, είναι και της ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης.

 

Το PSI είναι ένα αρνητικό γεγονός για τα ταμεία αλλά δεν μπορεί από μόνο του να κατηγορηθεί για την κατάρρευση των ταμείων. Για την κατάρρευση ευθύνονται κυρίως οι υπερβολικά πρόωρες συντάξεις κάποιων ομάδων (βλέπε 25ετια), οι τεράστιες συντάξεις κάποιων άλλων, οι 3πλες-4πλες συντάξεις κάποιων τρίτων και τέλος η ανεργία που έχει σαν συνέπεια λιγότερες εισφορές στα ταμεία άρα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι έτσι. Το σύστημα είναι αναδιανεμητικό. Εσύ που πληρώνεις τώρα εισφορές, είναι για να έχεις ασφάλιση και για να πληρώνονται οι συντάξεις. Όταν θα πάρεις εσύ σύνταξη, θα την πληρώνουν οι τότε εργαζόμενοι. Γι αυτό δεν στέκει απόλυτα αυτό που λένε πολλοί ότι 40 χρόνια τα πλήρωσα τα λεφτά και τώρα μου κόβουν τη σύνταξη. Στα χρήματα που πληρώνει κάποιος εργαζόμενος δεν είναι μόνο της σύνταξης, είναι και της ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης.

 

Το PSI είναι ένα αρνητικό γεγονός για τα ταμεία αλλά δεν μπορεί από μόνο του να κατηγορηθεί για την κατάρρευση των ταμείων. Για την κατάρρευση ευθύνονται κυρίως οι υπερβολικά πρόωρες συντάξεις κάποιων ομάδων (βλέπε 25ετια), οι τεράστιες συντάξεις κάποιων άλλων, οι 3πλες-4πλες συντάξεις κάποιων τρίτων και τέλος η ανεργία που έχει σαν συνέπεια λιγότερες εισφορές στα ταμεία άρα πρόβλημα.

Δεν διαφωνώ οτι οι εισφορές σήμερα πληρώνουν τις συντάξεις. Αυτό που λέω είναι ότι οι εισφορές σήμερα δεν φτάνουν για τις συντάξεις γιατί κλάπηκαν τα αποθεματικά των ταμείων.

Τα αποθεματικά + τις εισφορές σήμερα αρκούσαν και παρααρκουσαν για να μη γίνει μείωση συντάξεων. Εμ τον έκλεψες (αυτός έχτισε τα αποθεματικά) εμ του κόβεις και τη σύνταξη.

Και ο άλλος το αναφέρει και σαν "παράλογο" έξοδο επειδή απλά κάτι ήθελε να πει.

Τα χρωστάει το κράτος αυτά τα λεφτά, και ναι μπορείς να πεις ότι τα έδωσε ήδη ο εργαζόμενος και τα δικαιούται, γιατί οι εισφορές του και τα αποθεματικά ειναι περισσότερα απ αυτά που θα πάρει πίσω σαν σύνολο.

Επίσης για τις πρόωρες, να πουμε και τι γίνονται οι εισφορές ανθρώπων που δεν κατάφεραν να βγουν στη σύνταξη.

 

Οι συντάξεις των ΔΕΚΟ με το χρήμα του ιδιωτικού τομέα δεν με αφορούν, με τις δικές τους εισφορές και μόνο θα έπρεπε να παίρνουν την κατώτατη. Μιλάω για ΙΚΑ κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, δεν φτάνουν τα χρήματα του PSI. Κουρεύτηκαν περίπου 14 δις και οι συντάξεις είναι κάπου 27 δις τον χρόνο.

Τα αποθεματικά δεν αδειασαν μόνο απο το PSI,μπορούμε να δούμε και τι απόδοση είχαν τα υποχρεωτικά ομόλογα ας πούμε και πολλά άλλα.

 

27 δις οι συντάξεις ποιων ταμείων; Βάζουμε μέσα ΔΕΚΟ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπεα.εχω κανει συνολικα γυρω στις 50 παραγγελιες απο ali.ποτε δεν πληρωνα τελωνειο.τα περισσοτερα ηταν ψιλοπραγματα μεχρις 25 ευρω.μια φορα 65 ευρω.ποτε δεν πληρωσα τελωνειο.σημερα ηταν η πρωτη μου...πακετο των 10 ευρω...και πληρωσα 3 ευρω τελωνειο...σε ερωτηση μου η υπαλληλος μου ειπε οτι απο Χριστουγεννα ολα περνανε τελωνειο.εγω ειχα κιαλλες παραγγελιες απο τα Χριστουγεννα και ποτε δεν ειχα πληρωσει τελωνειο!συμφωνα μαυτα που διαβασα κιεδω απογοητευτηκα.φοβαμαι σε καθε δεμα χρεωση 3 ευρω τουλαχιστον.να πω πως μου εκοψαν και αποδειξη κανονικα.η πλακα ειναι οτι περιμενω ενα fidget spinner απο gearbest που τοχω πληρωσει 0.39 λεπτα.θα χρεωθω 3 ευρω;;;ελεος κοιτανε απο παντου να μας τα παρουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...