Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ: Νέα ειδικά τέλη εκτελωνισμού για δέματα εκτός Ευρωπαικής Ένωσης


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιος σας ειπε ρε παιδια οτι τα Ελληνικα ταχυδρομια ειναι Ελληνικα? Επειδη το γραφει στον τιτλο του? το 90% ανηκει σε ιδιωτικα φαντς Βελγικων και Αμερικανικων συμφεροντων. μονο το 10 % ανηκει στο Ταχυδρομικο Ταμιευτηριο. Οσον αφορα το Ελληνικο δημοσιο, μπαινει και μεσα οικονομικα, γιατι επιδοτει φυσικα καταστηματα σε παραμεθωριες περιοχες (και καλα κανει)!

 

Ειδατε πως βγαζουν κερδος οι 'ελληνικες' επιχειρησεις, οταν μπαινουν τα λεφτα σε ξενες τσεπες???? τα λιντλ σας μαραναν...

 

βλεπε επισης οπαπ, οσε  δεη κ.α....ΖΗΤΩ η ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ!!!!! Το γκροσο κολπο το εκαναν οι Γερμανοι με τις εταιριες της πρωην Ανατολικης Γερμανιας και επιασε!!!! τωρα βεβαια υπαρχει νοτια Μεσογειος..!!!!

 

στο θεμα μας τωρα.. να ξεκαθαρισω, οτι δεν ειμαι κατα των λογικων φορων, απο οικονομικης και φιλοσοφικης αποψης, ακομα και αν με καιει λιγο.. :-(  :-( 

 

η ολη αλλαγη του δογματος των ελτα, δεν επηρεαζει τοσο τους ιδιωτες, ισως ενα ποσοστο 1/1000 που θα ελεγθουν δειγματοληπτικα, αλλα τα ιδια τα σκρουτζομαγαζα, πανυγυρτζιδες και τους φεισμπουκ μαγαζατορες που αγοραζαν πακετα συσκευασιας μπουλκ (θηκες , λαμπακια, καλωδιακα, μπαταριες ηλεκ. τσιγαρα κ.α) και τα πουλουσαν με υπερκερδος. (50 θηκες p9 lite, συσκευαζονται σε ενα κουτι νουνου, οχι μεγαλυτερου βαρους απο 1.5 κιλο)

 

ισως στο μελλον, μπορει και σιγουρα... το σημερινο "χαιδεμα στο μαγουλακι" του ιδιωτη καταναλωτη να τους γλυκανει και να προχωρησουν και παρακατω. θα δουμε...!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 439
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Το amazon.com έχει έδρα/ΑΦΜ εκτός Ε.Ε. οπότε ότι παραγγείλεις μέσω αυτού, περνάει από τελωνείο. Έπρεπε να επιλέξεις τα ίδια bluray - ψάχνοντας στο amazon.co.uk ή amazon.de κλπ ευρωπαϊκά amazon, αν υπήρχαν, να παρατηρούσες προσεχτικά από πού τα στέλνει ο πωλητής, κι αφού σιγουρευόσουν ότι τα στέλνει από κράτος της Ε.Ε., τότε να παράγγελνες!

 

Αν δεν τα είχε τα ίδια blueray το amazon.co.uk ή το amazon.de κλπ ευρωπαϊκά amazon, τότε αναγκαστικά θα τα ψώνιζες από το amazon.com. Οπότε θα ήξερες ότι δε γινόταν αλλιώς, θα πλήρωνες στο τελωνείο ένα κάποιο ποσό.. αλλά χαλάλι τους, θα απολάμβανες αυτό που επέλεξες! Δεν θα εκνευριζόσουν, αφού θα ήξερες ότι δε γίνεται αλλιώς!

 

 

1) Πολλές φορές δεν είναι οι ίδιες εκδόσεις τα αμερικάνικα και ευρωπαϊκά bluray. Είναι άλλα transfers, extras, κτλ.

2) Πού να το ξέρει ότι θα πληρώσει τελωνείο; Αυτά τώρα προέκυψαν.

Εγώ τόσες φορές έχω ψωνίσει από το amazon.com με απλό ταχυδρομείο, και δεν έχω πληρώσει ποτέ τίποτα. (τελευταία παραγγελία 25 Μαΐου)

3) 33 € παραπάνω μου φαίνονται πάρα πολλά για αγορά 42€ περίπου! Και ξαναλέω, δεν έχω δει οι ξένοι να λένε ότι πληρώνουν τόσα σε τελωνεία! (όταν δηλ. Αμερικάνος παίρνει από Ευρώπη, ή άλλος Ευρωπαίος παίρνει από Αμερική)

 

Ότι έγραψε ο Composer, είμαι πελάτης του amazon US από το 2007 έχω κάνει σχετικά καλό λογαριασμό (κυρίως collector & criterion bluray/dvd), τέτοιο πράγμα 1η φορά μου συμβαίνει, εδώ είχα φέρει 250$ criterion από barnes&noble με USPS σε αρκετά ογκώδες κουτί και δεν άνοιξε μύτη, στην χειρότερη να πλήρωνα το κλασσικό 3€.

Μια φορά την πάτησα όταν ήμουν αρχάριος στις αγορές πριν καμιά 10αρια χρόνια που έφερα macross figure από το Japan με DHL και προφανώς έτσουξε.

 

Αν και φοβάμαι ότι αυτή την φορά έκαναν μαλακία στο amazon γιατί στο item description γράφουν "Electrical machinery and equipment and parts thereof" κάτι το οποίο δεν ισχύει προφανώς (έχω ήδη κάνει escalate το θέμα με το amazon μπας και βγει άκρη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα παιδιά κατ´ουσιαν ανοίγουν όλα τα δέματα η το πάνε δειγματοληπτικά ακόμα; και αν τα ανοίγουν πως καθορίζουν την αξία τους; με... "το μάτι"; δηλαδή αν πχ δει ένα καλώδιο που μπορεί να κάνει 30€ θα πει Α καλώδιο είναι άστο ενώ αν δει ένα ρολόι που μπορεί να είναι ομως φθηνότερο θα πει το ρολόι είναι ακριβό;

 

Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας; βασιζόμαστε στην μέση τιμή του προϊόντος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3) 33 € παραπάνω μου φαίνονται πάρα πολλά για αγορά 42€ περίπου! Και ξαναλέω, δεν έχω δει οι ξένοι να λένε ότι πληρώνουν τόσα σε τελωνεία! (όταν δηλ. Αμερικάνος παίρνει από Ευρώπη, ή άλλος Ευρωπαίος παίρνει από Αμερική)

 

Απλά να αναφέρω πως οι εισαγωγές από τρίτες χώρες φορολογούνται διαφορετικά ανάλογα με την κάθε χώρα.

 

Για τους Αμερικάνους που αναφέρεις, μπορώ να σου επιβεβαιώσω πως αγορές αξίας μέχρι $800, δεν πληρώνουν τίποτα.

https://www.cbp.gov/newsroom/national-media-release/de-minimis-value-increases-800

 

Αυστραλία επίσης είναι 1.000 AUD (~670€) το όριο.

https://www.border.gov.au/Busi/cargo-support-trade-and-goods/importing-goods/importing-by-post-or-mail

 

Σε όλες τις Ευρωπαϊκές χώρες, όταν εισάγεις ένα δέμα από τρίτη χώρα (εκτός ΕΕ) από όσο ξέρω πληρώνεις τελωνείο για αξίες από 20-30€ και πάνω. Το τι ακριβώς πληρώνεις, διαφέρει ανάλογα την χώρα παραλαβής του προϊόντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν και φοβάμαι ότι αυτή την φορά έκαναν μαλακία στο amazon γιατί στο item description γράφουν "Electrical machinery and equipment and parts thereof" κάτι το οποίο δεν ισχύει προφανώς (έχω ήδη κάνει escalate το θέμα με το amazon μπας και βγει άκρη).

Χμμμ.. Μάλλον εδώ έγινε η λαδιά τελικά!

Γιατί ίσως στα ηλεκτρικά έχει φόρους κτλ.

 

Να δεις μήπως μπορεί να γίνει refund.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα σημερα να παραλαβω ενα δεμα και μου ειπανε απο το ελτσ οτι περασε τελωνειο και ειναι η τιμη του δεματος στα 45€ και μετα ειναι ακομα +24% και +15€ ακομα. Τελεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ήθελα να ρωτήσω το εξής. Αν παραγγείλω 2 κινητά από gearbest με priority line και έχει το ένα 20€ και το άλλο 17€,θα πληρώσω σύνολο 37€? Στα μεταφορικά αναφέρομαι πάντα και όχι για τελωνεία και τέτοια, μιας και είναι μέσο Ευρώπης το συγκεκριμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα σήμερα Xiaomi led lamp από Gearbest σε κουτί διαστάσεων 49x16x15 cm με αναγραφόμενο κόστος 15$ και αναγραφόμενο βάρος 1.5kg χωρίς να πληρώσω κάτι (Shipping method: Belgium Post Unregistered).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα παρέλαβα κάτι καλώδια απευθείας από Κίνα με κόστος 15€ ατελώς. Ήρθε με συστημένο. Άρα μάλλον πρέπει να ισχύει αυτό που λένε ότι είναι "με το μάτι" η διαλογή και ο καταλογισμός δασμών. Περιμένω τώρα 2 μαγνητικά καλώδια αξίας 35€ και ένα μικρό ανταπτορακι (3εκ όλο όλο σκεφτείτε) στα 25€. Αναμονή... και βλέπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 15€ σωστά δεν πλήρωσες κάτι.

 

Και πόσο τα είχες πληρώσει;

Είχανε 45 ευρώ, Με πήρανε σήμερα το πρωί και μου είπανε ότι είχα ένα δέμα και να πάω να το παραλάβω, Μόλις πήγα μου είπανε ότι πέρασε τελωνείο και ότι η αρχική του άξια είναι 45 ευρώ και είναι ακόμα το φ.π.α +24% και άλλα 15 ευρώ επειδή είναι κάτω από τα 50 ευρώ. Όλα αυτά τα έβαλαν στο τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχανε 45 ευρώ, Με πήρανε σήμερα το πρωί και μου είπανε ότι είχα ένα δέμα και να πάω να το παραλάβω, Μόλις πήγα μου είπανε ότι πέρασε τελωνείο και ότι η αρχική του άξια είναι 45 ευρώ και είναι ακόμα το φ.π.α +24% και άλλα 15 ευρώ επειδή είναι κάτω από τα 50 ευρώ. Όλα αυτά τα έβαλαν στο τελωνείο.

 

Πες τους να το στείλουν πίσω η να το βάλουν εκεί που ξέρουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...