Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ: Νέα ειδικά τέλη εκτελωνισμού για δέματα εκτός Ευρωπαικής Ένωσης


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως είναι εξαιρετικό το γεγονός ότι μια πληροφορία που πρώτη ανέδειξε άλλη μικρή ιστοσελίδα, γίνεται viral σαν είδηση σε όλες τις μεγάλες χωρίς καν να αναφέρεται η πηγή της αρχική. Ντροπή και αίσχος insomnia.gr. Τώρα το πήρατε χαμπάρι;

 

 

https://www.facebook.com/xiaomigreek/posts/1111555572308005

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 439
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο EBAΥ πληρώνουμε ΗΔΗ import charges......να μην πάρουν κάτι και τα παιδιά......? Ε μα.....

Δεν συμμετεχουν ολοι οι πωλητες στο GSP...αν θες να ρισκαρεις και να μην πληρωσεις τελωνειο μπορεις να αγορασεις απο πωλητη που στελνει κανονικα (χωρις να συμμετεχει στο προγραμμα GSP)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το πάρουμε ηθικά το θέμα, μιας που εμείς στην ελλάδα είμαστε πολύ ευαίσθητοι απέναντι στο άδικο, όλοι αυτοί οι φόροι και τα καπέλα των ελληνικών καταστημάτων, δεν είναι τίποτα άλλο πέρα από εκμετάλλευση του μόχθου του κινέζου που καταφέρνει να παράξει ένα προϊόν και θέλει να το πουλήσει άμεσα στο καταναλωτή και επεμβαίνουν 10δες μεσάζοντες που κερδοσκοπούν χωρίς να κάνουν τίποτα απολύτως. Αδικία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για όσους ρωτάνε για τι χρεώνονται τελικά: Αυτά που βλέπετε στο άρθρο αφορούν τα τελωνιακά τέλη τα οποία προσαρμόζονται στο συνολικό κόστος του προιόντος που πήρατε (αυτό που θεωρουν οι τελωνιακοί οτι  πληρώσατε να εξηγούμαστε όχι αυτό που γράφουν οι κινέζοι στο δέμα). Πάνω σε αυτή την τιμή θα κάτσει και ο ΦΠΑ  24% στην αξία του προιόντος. 

Αρα:

Τελική πληρωμή =

(Αξία αγοράς με μεταφορικά) +

(Αξία αγοράς με μεταφορικά)*0,24φπα  +

τελωνιακά τέλη 

δλδ μια θυκυ 2 ευρ

με φπα 2.5 eyro

τελωνιακά τέλη 15 ευρω

ετσι μια θυκη γινεται απο 2 ευρω 17,5 ευρω? καλα το καταλαβα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικό παράδειγμα της κατηγορίας "ότι είναι νόμιμο δεν είναι απαραίτητα και ηθικό".

Αυθαίρετα μπαίνει ένα "χαράτσι", γιατί ως χαράτσι και μόνο μπορεί να χαρακτηριστεί όταν μπαίνουν π.χ. σε αντικείμενο αξίας 1 ευρώ, "τέλη" 3 ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δείτε και εδώ

 

http://ec.europa.eu/taxation_customs/individuals/buying-goods-services-online-personal-use/buying-goods/buying-goods-online-coming-from-a-noneu-union-country_en

 

σε ένα σημείο γράφει Customs Duty is not due for goods, provided directly to the buyer when their value does not exceed 150 euros.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δείτε και εδώ

 

http://ec.europa.eu/taxation_customs/individuals/buying-goods-services-online-personal-use/buying-goods/buying-goods-online-coming-from-a-noneu-union-country_en

 

σε ένα σημείο γράφει Customs Duty is not due for goods, provided directly to the buyer when their value does not exceed 150 euros.

απλα στο ελλαδιστάν τα ραβουμε στα μέτρα που συνφέρει την εκάστοτε υπηρεσία.. Όλα χύμα, στο τσουβάλι και άντε γεια.. Ποτε τίποτα δεν θα δουλέψει καλά σ αυτό το μέρος.. 

 

Όσο για τα ελτά, έχει ξεφύγει η κατάσταση. Λήμνο κάθε πρωί πανε και παρατάνε τους σάκους στο Λιμάνι μέχρι να έρθει το καράβι να τα πάρει, ασυνόδευτος ο σάκος παρακαλώ. Προσφατα μου έστειλαν μερικά παιχνίδια για το 3DS , o φάκελος έφτασε κλειστός και μετα τα παιχνίδια να λέιπουν και με αποδειξη του αρχικου του βάρους παρακαλώ..  Πριν από 5 μήνες επειδή παρατησαν τον σάκο σε νερά, ενας φάκελος ήρθε λιωμένος και μάζευα τα πραγματα χύμα, και σίγουρα αντικειμενα μπλεχτηκαν καιμε αλλους.. Μου εστειλαν με ELTA κουριερ , τηνοποία έχουναναλάβει τα ελτά, πακέτο το οποίο πλήρωσα και με παίρνουν τηλ από τα κεντρικα, όχι απο το καταστημα να παραλάβω, και παω και ειχε σημείωση για 10 μέρες το καταστημα στο Μούδρο κλειστό ΄λόγω διακοπών του υπαλλήλου... Παίνρω από ebay τεράστιο όγκο και έχω χάσει λόγω Ελτά μεγάλο μέρος.. Αυτή την στιγμή παραγγελίες μου απλά καθυστερουν αδικαιολογητα και μερικά πακέτα από UK έφτασαν 3 βδομάδες πιο νωρίς από ότι έπρεπε.. Η απόλυτη παράνοια.. 

Καμιά οργάνωση, καμιά υποδομή... Λειτουργουν με ελείψεις σε προσωπικό και αυτοι που ειναι έρχονται και δεν έρχονται.. Ε δεν πάει άλλο.

 

Να τα πληρώσω, αλλά να λειτουργουν υποδειγματικά όπως πρέπει.. Ας μην τρελαθούμε, δεν ειμαστε και Αμερική όπου εκεί υπαρχει τεράστιος όγκος πακέτων, αλλά όλα λειτουργουν ρολόι..  Εδώ με το 1/20 και μόλις επειδή οικονομικά ασφυκτιουμε στην χώραμας παιρνουμε πραγματα στο 1/10 της αξιας π τα βρίσκεις ελλάδαα , και πήραν φόρα και βαρανε τυφλά και αδιάκριτα γιατί απλά μπουκωσαν..

 

Γιατί είναι τόσο δύσκολο να καταλάβει κάποιος σε αυτό τον τόπο ότι πας να κερδίσεις 5 , αλλά χάνεις 50. Δεν έχω οικονομικές σπουδές αλλά έχω αντιληψη της αγοράς και πως κινείται. Λίγο πολύ όλοι το έχουμε καταλάβει πως δεν χρειάζεται μαστιγιο στους φόροπυς, αλλά νορμάλ τιμές και αξιοκρατία.. Αλλά δυστυχώς οι μονοι που δεν το έχουν καταλάβει ειναι αυτοι που ορίζουν.. Ή μήπως νομίζουν ότι θα δώσουν boost στην ελληνική αγορά; Απλά αυτή την στιγμή διακοσμουμε την ταφόπλακα και χτίζουμε και το αββαείο από πάνω από την τρύπα μας.. 

 

Αι σιχτίρ σ αυτόν τον τόπο πια.. Αντι να προοδευουμε πάμε 1000 χρόνια πίσω σε όλα.. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι 44,9€ είναι δωρεάν,από τα 45€ και πάνω ισχύουν οι δασμοί και τα τα τέλη εκτελωνισμου.Το gift δεν ισχύει όπως και οι χαμηλές τιμές, καθώς ανοίγουν όλα τα δέματα και τα τιμολογουν όπως να ναι.

Εάν κάποιος συγγενής από Αμερική, μου στείλει δώρο ένα ρολόι, εκεί τι γίνεται?

Απόδειξη αγοράς δεν έχω καθώς είναι δώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έως τώρα είχαμε...μικρά δέματα μικρής αξίας- χρέωση 3€.ολα τα άλλα...+24% της τιμής+12€ εκτελωνιστικα εξοδα.ολα αυτά με πιθανότητα πληρωμής σπάνια έως 50%... τώρα???

Δεν ηταν και δεν ειναι κανονας αυτο.

 

Αυτην την εβδομαδα μου εχουν ερθει γυρω στα 20 μικροδεματα απο κινα και δεν πληρωσα κανενα ευρω.Αλλα registered και αλλα unregistered.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αναρωτιέμαι πόσοι εδώ μέσα που γράφουν πιστεύουν στον καπιταλισμό και στην ελεύθερη αγορά  ( ελάχιστοι ) αλλά ταυτόχρονα στεναχωριούνται για τον δασμό αυτό.

 

Y.γ. Άκου λογική. " παραγγέλνω λέει ο άλλος από κίνα με 3ε ευρώ και εδώ το πουλάνε 15ε " δηλαδή τώρα ρε φίλε τι πιστεύεις? Αν εσύ θα το παίρνεις 3ε + 15ε λόγω δασμών ότι και ο άλλος στο e-shop θα συνεχίσει να το πουλάει 15ε? 

 

Όλα αυτά περι δασμών είναι ΠΑΝΤΑ σε βάρος του καταναλωτή. Να το θυμάστε... Γιατί εγώ που δεν βαριέμαι να περιμένω το παίρνω με 3 και αν το βιάζομαι και μου είναι απαραίτητο το παίρνω 15ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγα μην το αφησει ετσι ο Κινεζος....τοσα φραγκα εσκασε για ΟΛΠ με cosco στην δραπετσωνα ....το μισο λιμανι της ανηκει πλεον και δεν υπαρχει περιπτωση ο κινεζος να αφησει τα προιοντα του στα ραφια ...θα πεσει ραβδος που παει συννεφο ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεμα που εχει  περασει τελωνειο ερχεται συνήθως με καμια 10-20 μερες καθυστέρηση.

Δεν ειναι νομος αυτο.Αυτη την εβδομαδα μου ηρθε κινητο απο SG και εκατσε τελωνειο 1-2 μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι εξαιρετικό το γεγονός ότι μια πληροφορία που πρώτη ανέδειξε άλλη μικρή ιστοσελίδα, γίνεται viral σαν είδηση σε όλες τις μεγάλες χωρίς καν να αναφέρεται η πηγή της αρχική. Ντροπή και αίσχος insomnia.gr. Τώρα το πήρατε χαμπάρι;

 

 

https://www.facebook.com/xiaomigreek/posts/1111555572308005

ναι,κι αυτος μεγαλη αποκλειστικοτητα,ολα τα φορουμ το συζητανε απο αρχες καλοκαιριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...