Προς το περιεχόμενο

Δημιουργίες μελών του Insomnia.


Alithinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από περιέργεια : Πόσο καιρό μπορεί να πάρει ένα τέτοιο έργο;

 

Εξαρτάται από αρκετούς παράγοντες αλλά ένα χρονικό διάστημα 1.5 – 2 χρόνων είναι ένα ρεαλιστικό σενάριο.

 

Πως και δεν εχετε κανει mobile companion?

 

Δηλαδή ; Mobile App εννοείς ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εφταξα μια αριθμομηχανη για Android περυσι το καλοκαιρι μιας και ειχα χρονο λογω διακοπων απο τις σπουδες. Φετος δυστυχως δεν μπορεσα/προλαβα να φτιαξω κατι.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tzegian.Calculator

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, έφτιαξα μια παραλλαγή του παιχνιδιού μου 3 Λέξεις. Όποιος θέλει ας του ρίξει μια ματιά! smile.png


 


Υπάρχουν 3 γρίφοι στους οποίους κρύβονται 3 λέξεις. Βρες τις λέξεις, πάρε γνώσεις και πέρνα την ώρα σου ευχάριστα!


 


- Μάθε λέξεις, συνώνυμα, παροιμίες, ορθογραφία και εξέλιξε την φαντασία σου!


 


- Ημερήσια δώρα!


 


- Δεν χάνετε την πρόοδο σας, το 3 Γρίφοι την αποθηκεύει αυτόματα!


(Μέσω σύνδεσης στο Google Play Games)


 


-Αν έχετε κολλήσει σε κάποιο επίπεδο και δεν θέλετε να κουράσετε άλλο το μυαλό σας, μπορείτε να πάρετε μία βοήθεια για να συνεχίσετε.


 


-Βοήθειες: Πρώτο γράμμα, Ολόκληρη τη λέξη!


 


-Μπορείτε να παίξετε ξανά τα περασμένα επίπεδα, οι βοήθειες στα περασμένα επίπεδα είναι δωρεάν!


 


Για λήψη: Forums2.png


 


image.png image.png image.png image.png


Επεξ/σία από sold13r
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ; Mobile App εννοείς ;

Ναι αλλα επειδη φανταζομαι οτι το πληθος των πληροφοριων ειναι τεραστιο, γι αυτο λεω app companion και οχι app.

 

Φανταζομαι δεν γινεται να χωρεσεις ολες τις αυτες λειτουργιες του web app σε ενα mobile app. (Δεν ξερω τις λειτουργιες οποτε υποθετω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας πλήρης επεξεργαστής υπότιτλων γραμμένος σε bash. Επεξεργάζεται όλα τα αρχεία srt με οποιαδήποτε κωδικοποίηση και οποιαδήποτε line endings (ακόμα και μικτά).

 

Ωραίος. Είχα γράψει κάτι παρόμοιο σε C# πριν χρόνια για προσωπική χρήση, και μετά ξέρεις τρώγωντας έρχεται η όρεξη, στο μυαλό μου το είχα τελικιάσει. Ενδεικτικά, κάποια στιγμή με έπιασα να σκέφτομαι "θα μπορούσα να ταϊσω και το βίντεο στο πρόγραμμα μαζί με τους υπότιτλους... και να κάνω extract το audio track από εκεί... και μετά με λίγο DSP και λίγη εξυπνάδα θα μπορώ μάλλον να το κάνω να εντοπίσει μερικά σημεία στην αρχή και στο τέλος του βίντεο όπου κάποιος μιλάει μετά από σχετικά μεγάλη παύση διαλόγων... και μετά με ελάχιστη (ή και καθόλου αν είμαι τυχερός??) είσοδο από το χρήστη θα μπορεί να μου κάνει τέλειο συγχρονισμό των υπότιτλων αυτόματα...."

 

Ξέρετε πως είναι.  :D

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος. Είχα γράψει κάτι παρόμοιο σε C# πριν χρόνια για προσωπική χρήση, και μετά ξέρεις τρώγωντας έρχεται η όρεξη, στο μυαλό μου το είχα τελικιάσει. Ενδεικτικά, κάποια στιγμή με έπιασα να σκέφτομαι "θα μπορούσα να ταϊσω και το βίντεο στο πρόγραμμα μαζί με τους υπότιτλους... και να κάνω extract το audio track από εκεί... και μετά με λίγο DSP και λίγη εξυπνάδα θα μπορώ μάλλον να το κάνω να εντοπίσει μερικά σημεία στην αρχή και στο τέλος του βίντεο όπου κάποιος μιλάει μετά από σχετικά μεγάλη παύση διαλόγων... και μετά με ελάχιστη (ή και καθόλου αν είμαι τυχερός??) είσοδο από το χρήστη θα μπορεί να μου κάνει τέλειο συγχρονισμό των υπότιτλων αυτόματα...."

 

Ξέρετε πως είναι.  :D

Προσπάθησα με αυτό το πρόγραμμα να καλύψω το μεγάλο κενό που υπάρχει σε command-line subtitle editors. Για το άλλο προγραμματάκι (chaptedit) δεν νομίζω καν να υπάρχει κάτι ανάλογο σε command-line ή gui.

 

Μεγαλεπίβολες οι σκέψεις σου για το πρόγραμμα που έγραψες αλλά μ' αρέσουν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε, μου αρέσει η ιδέα του να δουλεύεις ένα κώδικα για όλα, μάλιστα πρώτη επαφή με React native είχα με ένα τύπο που ξεκίνησε να την δουλεύει κανένα χρόνο + πριν, που είναι στη Nokia. Αλλά δεν την μπορώ την js. Καλό το RN για να φέρει κόσμο από το web στο mobile αλλά...

 

 

Αλλα τι; Facebook, Facebook Ad Manager, Instagram (κατα μερος), Skype, Airbnb, Wix, 9gag (κανεις δεν ξερει με σιγουρια αλλα στο gihub repo τους εχουν κανει πολλα forks απο διαφορα modules) ειναι μονο λιγες απο τις εφαρμογες μεγαλων εκει εξω που ειναι φτιαγμενες με React Native...

 

https://facebook.github.io/react-native/showcase.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα επειδη φανταζομαι οτι το πληθος των πληροφοριων ειναι τεραστιο, γι αυτο λεω app companion και οχι app.

 

Φανταζομαι δεν γινεται να χωρεσεις ολες τις αυτες λειτουργιες του web app σε ενα mobile app. (Δεν ξερω τις λειτουργιες οποτε υποθετω)

 

Κάποια στιγμή όντως θα υπάρξει κάποια εφαρμογή συνοδευτική με ένα μέρος των λειτουργιών της εφαρμογής αφού όντως αυτό που είπες είναι σωστό. Είναι αδύνατον να χωρέσουν με αποτελεσματικό τρόπο όλα σε mobile app.

 

Σημαντικός ανασταλτικός παράγοντας είναι η μη επαρκής προσωπική μου γνώση στην ανάπτυξη native mobile apps για να βγει σωστό αποτέλεσμα και το ότι δεν έχει γίνει ανάλυση ακόμα του τι θα πρέπει και τι όχι να περιλαμβάνει μια companion mobile app. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλλα τι; Facebook, Facebook Ad Manager, Instagram (κατα μερος), Skype, Airbnb, Wix, 9gag (κανεις δεν ξερει με σιγουρια αλλα στο gihub repo τους εχουν κανει πολλα forks απο διαφορα modules) ειναι μονο λιγες απο τις εφαρμογες μεγαλων εκει εξω που ειναι φτιαγμενες με React Native...

 

https://facebook.github.io/react-native/showcase.html

Και όλοι ξέρουμε και βλέπουμε το πώς λειτουργούν οι εφαρμογές του fb, του Skype και του 9gag... Η js για εμένα καλό είναι να μένει στο web, αρκετές ζημιές έχει προκαλέσει. Να θες τούμπανο κινητό για να μπεις fb δεν λέει. Native και πάλι native.

 

Btw, εδώ είναι τα slides του Mark Wilcox που μας την παρουσίασε, και δυστυχώς δεν είναι πάνω τα βίντεο με τις ερωτήσεις, όμως ο ίδιος πίστευε ότι το react native είναι απλά ένας τρόπος να φέρεις έναν web dev στο Android + iOS. Το native είναι πάντα πιο γρήγορο και ελαφρύ.

https://www.slideshare.net/mobile/greecejs/react-native-and-the-future-of-web-technology-mark-wilcox-greecejs-15

Επεξ/σία από Dinos_12345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όλοι ξέρουμε και βλέπουμε το πώς λειτουργούν οι εφαρμογές του fb, του Skype και του 9gag... Η js για εμένα καλό είναι να μένει στο web, αρκετές ζημιές έχει προκαλέσει. Να θες τούμπανο κινητό για να μπεις fb δεν λέει. Native και πάλι native.

 

Btw, εδώ είναι τα slides του Mark Wilcox που μας την παρουσίασε, και δυστυχώς δεν είναι πάνω τα βίντεο με τις ερωτήσεις, όμως ο ίδιος πίστευε ότι το react native είναι απλά ένας τρόπος να φέρεις έναν web dev στο Android + iOS. Το native είναι πάντα πιο γρήγορο και ελαφρύ.

https://www.slideshare.net/mobile/greecejs/react-native-and-the-future-of-web-technology-mark-wilcox-greecejs-15

 

Δεν συγκρινω native με αλλα frameworks, αλοιμονο, απλα τονιζω οτι πολλοι κολλοσοι τη χρησιμοποιουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όλοι ξέρουμε και βλέπουμε το πώς λειτουργούν οι εφαρμογές του fb, του Skype και του 9gag... Η js για εμένα καλό είναι να μένει στο web, αρκετές ζημιές έχει προκαλέσει. Να θες τούμπανο κινητό για να μπεις fb δεν λέει. Native και πάλι native.

 

https://www.slideshare.net/mobile/greecejs/react-native-and-the-future-of-web-technology-mark-wilcox-greecejs-15

 

FYI: Μια μικρη διορθωση, js προγραμματιζεις, ο κωδικας γινεται compile σε native.

 

Τι εχουν οι εφαρμογες; Εχεις μεινει στα αρνητικα σχολια του 2015;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένας symbolic 2-pass assembler που έγραψα σε C:
https://github.com/Ilias95/nand2tetris/tree/master/assembler

Πρόκειται για μία πολύ απλή assembly η οποία έχει αναπτυχθεί στα πλαίσια του nand2tetris course (online & free) (1 & 2).

Το ποστάρω πιο πολύ για να μοιραστώ τον ενθουσιασμό μου για το καταπληκτικό αυτό course που ανακάλυψα. Το nand2tetris είναι ένα from the ground up computer architecture course στο οποίο χτίζεις σταδιακά έναν υπολογιστή from scratch. Είναι project-based: κάθε εβδομάδα πρέπει να φέρεις εις πέρας ένα νέο project. Ξεκινάς με απλές λογικές πύλες, φτιάχνεις πιο πολύπλοκα chips σε HDL, φτιάχνεις το datapath ενός απλού επεξεργαστή, συνεχίζεις με την υλοποίηση ενός assembler για αυτόν, κομμάτια του λειτουργικού συστήματος και VM, έναν compiler για μια Java-like high level language και πολλάαα ακόμα. Ακόμα, δεν προαπαιτεί προηγούμενες γνώσεις, αλλά προσωπικά θεωρώ ότι θα ήταν καλό να ξέρει κάποιος να προγραμματίζει πριν το ξεκινήσει.

Για όποιον ενδιαφέρεται στο README του git repo μου έχω τεκμηριώσει τι έχω υλοποιήσει κάθε εβδομάδα (και τι θα υλοποιήσει οποιοσδήποτε ακολουθήσει το course και έχει όρεξη).

Οποιαδήποτε σχόλια για την δική μου υλοποίηση του assembler είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτα!

Επεξ/σία από Ilias95
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες εφτιαξα μια νεα εφαρμογη για τη τουαλετα αλλα και οπουδηποτε. Διαβαστε ετικετες προϊοντων αλλα ανεβαστε και τις δικες σας:

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.back.toiletlabels

 

Σε καμμια-δυό μερες θα ανεβει και για iOS συσκευες. 

 

Αμα δειτε κανενα bug πειτε το.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας symbolic 2-pass assembler που έγραψα σε C:

https://github.com/Ilias95/nand2tetris/tree/master/assembler

 

Πρόκειται για μία πολύ απλή assembly η οποία έχει αναπτυχθεί στα πλαίσια του nand2tetris course (online & free) (1 & 2).

 

Το ποστάρω πιο πολύ για να μοιραστώ τον ενθουσιασμό μου για το καταπληκτικό αυτό course που ανακάλυψα. Το nand2tetris είναι ένα from the ground up computer architecture course στο οποίο χτίζεις σταδιακά έναν υπολογιστή from scratch. Είναι project-based: κάθε εβδομάδα πρέπει να φέρεις εις πέρας ένα νέο project. Ξεκινάς με απλές λογικές πύλες, φτιάχνεις πιο πολύπλοκα chips σε HDL, φτιάχνεις το datapath ενός απλού επεξεργαστή, συνεχίζεις με την υλοποίηση ενός assembler για αυτόν, κομμάτια του λειτουργικού συστήματος και VM, έναν compiler για μια Java-like high level language και πολλάαα ακόμα. Ακόμα, δεν προαπαιτεί προηγούμενες γνώσεις, αλλά προσωπικά θεωρώ ότι θα ήταν καλό να ξέρει κάποιος να προγραμματίζει πριν το ξεκινήσει.

 

Για όποιον ενδιαφέρεται στο README του git repo μου έχω τεκμηριώσει τι έχω υλοποιήσει κάθε εβδομάδα (και τι θα υλοποιήσει οποιοσδήποτε ακολουθήσει το course και έχει όρεξη).

 

Οποιαδήποτε σχόλια για την δική μου υλοποίηση του assembler είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτα!

Ξεκίνησα και εγώ το course κάνω τώρα τα project της 1ης βδομάδας 

Είδα τον Mux που έγραψες και έχει 4 γραμμές στο parts και ο δικός μου 13 

Πως το κάνεις; κάνεις πράξεις στο χαρτί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα και εγώ το course κάνω τώρα τα project της 1ης βδομάδας 

Είδα τον Mux που έγραψες και έχει 4 γραμμές στο parts και ο δικός μου 13 

Πως το κάνεις; κάνεις πράξεις στο χαρτί; 

Ναι, σχεδιάζω πάντα πρώτα το κύκλωμα στο χαρτί και μετά γράφω την HDL.

Γενικά πάντως το σημαντικό είναι να περνάει τα tests και άρα να κάνει αυτό που πρέπει να κάνει. Φυσικά από εκεί και πέρα όσα λιγότερα parts χρησιμοποιήσεις τόσο πιο efficient.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...