Προς το περιεχόμενο

Δε βρίσκω δυάρι για νοίκιασμα (!) σε λογική τιμή....


mobile_32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ να δεις κάπου που είχα πάει.

Το ρολό της παραθυρόπορτας ήταν τόσο παλιό που μια μέρα έσπασε χωρίς κανείς να το πειράξει, έχοντας λιώσει κυριολεκτικά από τη ζέστη από τα όσα καλοκαίρια είχε περάσει.

 

Εδώ που είμαι τώρα, μια μέρα ανοίγω τη βρύση και έσπασε το μέταλλο της βρύσης στο νιπτήρα του μπάνιου. Απ τη σκουριά. Δε το χα ξαναδεί αυτό το πράμα. 

 

Διάνα πέτυχα αυτό που θυμήθηκα.

 

https://www.youtube.com/watch?v=A7VAAHTu4BE

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα 40τμ ειναι στουντιο, ουτε καν γκαρσονιερα, ποσο μαλλον δυαρι.

Και μετά σου λένε γιατί φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.

Έχεις μείνει ποτέ σε γκαρσονιέρα ή δυάρι στα Πατήσια στην Κυψέλη στους Αμπελοκήπους για να εκτιμήσεις την έκταση

των 45 τ.μ για σπίτι ενός ατόμου.;;;;;;;;;

Έτσι έμαθε ο νεοέλληνας.Να αποκτάει  με δάνειο από την Τράπεζα σπίτι 100 και 120 τ.μ. να νοιώθει μπρούκλης και

άρχοντας με ξένα κόλεβα και τώρα που του το παίρνει η Τράπεζα σκούζει,και να νοιώθει σα γκαρσονιέρα σε 40

και 45 τ.μ.

Τι να πει και ο Ιάπωνας που ζει σε χώρο 15 και 20 τ.μ. αν και δεν είναι στην κατάσταση τη δική μας που έφτασαν

να μας λυπούνται μέχρι και οι Ρουμάνοι,οι Πολωνοί ,οι Τσεχοσλοβάκοι,οι Λιθουανοί,οι Σλοβένοι που πριν 10 χρόνια τους

είχαμε να δουλεύουν για μας και εμείς πίναμε φραπέδες στις καφετέριες και ξημερωβραδιαζόμασταν στην Άντζελα,

στον Πανταζή,στο Καρρά κ.λ.π. και τους κοροϊδεύαμε.

 

Καληνύχτα Ελλάδα.Έχουμε πολύ κατηφόρα ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετά σου λένε γιατί φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.

Έχεις μείνει ποτέ σε γκαρσονιέρα ή δυάρι στα Πατήσια στην Κυψέλη στους Αμπελοκήπους για να εκτιμήσεις την έκταση

των 45 τ.μ για σπίτι ενός ατόμου.;;;;;;;;;

Έτσι έμαθε ο νεοέλληνας.Να αποκτάει  με δάνειο από την Τράπεζα σπίτι 100 και 120 τ.μ. να νοιώθει μπρούκλης και

άρχοντας με ξένα κόλεβα και τώρα που του το παίρνει η Τράπεζα σκούζει,και να νοιώθει σα γκαρσονιέρα σε 40

και 45 τ.μ.

Τι να πει και ο Ιάπωνας που ζει σε χώρο 15 και 20 τ.μ. αν και δεν είναι στην κατάσταση τη δική μας που έφτασαν

να μας λυπούνται μέχρι και οι Ρουμάνοι,οι Πολωνοί ,οι Τσεχοσλοβάκοι,οι Λιθουανοί,οι Σλοβένοι που πριν 10 χρόνια τους

είχαμε να δουλεύουν για μας και εμείς πίναμε φραπέδες στις καφετέριες και ξημερωβραδιαζόμασταν στην Άντζελα,

στον Πανταζή,στο Καρρά κ.λ.π. και τους κοροϊδεύαμε.

 

Καληνύχτα Ελλάδα.Έχουμε πολύ κατηφόρα ακόμη.

πω πω τι κλαψούρα είναι αυτή

Αγαπητέ στα καινούργια σπίτια μετά το 90 μεγάλωσαν τους βοηθητικούς χώρους (μπάνιο - κουζίνα) που στα διαμερίσματα της δεκαετίας του 70 ήταν τραγικά σε λειτουργικότητα και μέγεθος, ανεξάρτητα με τα συνολικά τετραγωνικά, μικρά και μεγάλα σπίτια.

Εξαιτίας του παραπάνω λοιπόν στα καινούργια σπίτια πράγματι τα 40 με 50 τετραγωνικά ονομάζονται στούντιο.

Αυτά.

Όλα τα άλλα για δάνεια και μπαρμπούτσαλα άστα. Μην κάνεις προβολές τα άγχη σου πάνω στους υπόλοιπους.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω υπάρχει σε γκαρσονιέρα 22 τ.μ. στα Πατήσια και δυαράκι 36 τ.μ. στην Αλκαμένους με το κορίτσι μου.

Βέβαια  σήμερα ζω κάπου Βόρειοανατολικά σε ένα πιο άνετο δικό μου σπίτι χωρίς άγχη δανείων Τραπεζών και τέτοια.

 

Το σκεπτικό μου ήταν υπέρ του σημερινού νέου λέγοντας ότι είναι υπερβολικό να του ζητάνε κάποιοι 400 ευρώ για

ένα δυαράκι με νορμάλ δεδομένα όχι 36 αλλά 45 τ.μ.

Τώρα αν το δυαράκι κάποιοι το βλέπουν 60 το λιγότερα τ.μ. τι να πω.Ας το πληρώσουν και 500.Μακάρι να πληρώνονται

καλά να τα κονομάνε και κάποια γεροντάκια που είχαν κάνει και το σκατό τους παξιμάδι όπως είπε παραπάνω κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκεπτικό μου ήταν υπέρ του σημερινού νέου λέγοντας ότι είναι υπερβολικό να του ζητάνε κάποιοι 400 ευρώ για

ένα δυαράκι με νορμάλ δεδομένα όχι 36 αλλά 45 τ.μ.

 

θα το γράψω δεύτερη φορά να το χωνέψεις

 

Σε καινούργια διαμερίσματα ΔΕΝ υπάρχει δυάρι 40 με 45 τετραγωνικά, μόνο πάνω από 60

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ θα σου πω πως στα πρώτα  ποστ μιλάμε   για δυαράκι του 1990.

 

Τότε έφτιαχναν ακόμη δυαράκια 45 τ.μ. Μετά ήρθε η μεγάλη ανάπτυξη και αυτά τα είπαν στούντιο γιατί μέχρι τότε δεν

την ξέραμε αυτή τη λέξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ θα σου πω πως ο φίλος στο πρώτο  του ποστ μιλά  για δυαράκι του 1990.

 

Τότε έφτιαχναν ακόμη δυαράκια 45 τ.μ. Μετά ήρθε η μεγάλη ανάπτυξη και αυτά τα είπαν στούντιο γιατί μέχρι τότε δεν

την ξέραμε αυτή τη λέξη.

Δεν λέει ημερομηνία 

Αναφέρει σχετικά καινούργιο

Εγώ σε επόμενο μήνυμα αναφέρω πως προφανώς εννοεί μετά το 95 και δεν επιβεβαιώνει από την δική του μεριά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ πάω Πάσο.

 

Ενδεχομένως επειδή έχω ζήσει σε γκαρσονιέρα 22 τ.μ. (τότε λέγονταν και μεγάλη) :P :D είμαι και μεγάλης ηλικίας  :angry:

βλέπω διαφορετικά και λάθος τα πράγματα από τη σημερινή γενιά.

 

Το χάσμα γενεών που λένε.Το λέει και το όνομα στο avatar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός ότι θεωρείται «σύγχρονο» το σπίτι 25ετίας με ξεπερνά...

Ε οταν τα περισσοτερα που βλεπουμε στις αγγελιες ειναι σπίτια του 50', 60', 70'... το σπιτι του 90' φανταζει ολοκαινουργιο και μοντερνο.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετά σου λένε γιατί φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.

Έχεις μείνει ποτέ σε γκαρσονιέρα ή δυάρι στα Πατήσια στην Κυψέλη στους Αμπελοκήπους για να εκτιμήσεις την έκταση

των 45 τ.μ για σπίτι ενός ατόμου.;;;;;;;;;

Έτσι έμαθε ο νεοέλληνας.Να αποκτάει  με δάνειο από την Τράπεζα σπίτι 100 και 120 τ.μ. να νοιώθει μπρούκλης και

άρχοντας με ξένα κόλεβα και τώρα που του το παίρνει η Τράπεζα σκούζει,και να νοιώθει σα γκαρσονιέρα σε 40

και 45 τ.μ.

Τι να πει και ο Ιάπωνας που ζει σε χώρο 15 και 20 τ.μ. αν και δεν είναι στην κατάσταση τη δική μας που έφτασαν

να μας λυπούνται μέχρι και οι Ρουμάνοι,οι Πολωνοί ,οι Τσεχοσλοβάκοι,οι Λιθουανοί,οι Σλοβένοι που πριν 10 χρόνια τους

είχαμε να δουλεύουν για μας και εμείς πίναμε φραπέδες στις καφετέριες και ξημερωβραδιαζόμασταν στην Άντζελα,

στον Πανταζή,στο Καρρά κ.λ.π. και τους κοροϊδεύαμε.

 

Καληνύχτα Ελλάδα.Έχουμε πολύ κατηφόρα ακόμη.

Δεν καταλαβαινω προς τι το παραληρημα και μαλιστα επι προσωπικου. Εγω εγραψα οτι ενα διαμερισμα 40τ.μ. δεν ειναι δυαρι οπως αναφερες, αλλα περισσοτερο στουντιο.

Για τα επι προσωπικου, εχω μεινει σε διαμερισμα 36τ.μ. επι 6 συναπτα ετη, στουντιο αποκαλουταν, και στουντιο ηταν.

Αν εσυ θες να το λες δυαρι επειδη εζησες δρακρυβρεχτα μεσα σε 22 τ.μ., καλως, αλλα δυαρι ΔΕΝ ειναι.

 

Το γεγονός ότι θεωρείται «σύγχρονο» το σπίτι 25ετίας με ξεπερνά...

Κακως σε ξεπερναει, καλυτερα να το ξεπερασεις εσυ.

Για το δεδομενα περιοχων-δημων που τσιμεντωθηκαν κατα τη δεκαετια του 1950-60 και το τσιμεντωμα ολοκληρωθηκε το 1970 σχεδον σε ολη την οικοδομισιμη εκταση τους, ναι, αν βρεις κατοικια χτισμενη μετα το 1990 θεωρειται σχετικα καινουργια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κακως σε ξεπερναει, καλυτερα να το ξεπερασεις εσυ.

Για το δεδομενα περιοχων-δημων που τσιμεντωθηκαν κατα τη δεκαετια του 1950-60 και το τσιμεντωμα ολοκληρωθηκε το 1970 σχεδον σε ολη την οικοδομισιμη εκταση τους, ναι, αν βρεις κατοικια χτισμενη μετα το 1990 θεωρειται σχετικα καινουργια.

 

Ο OP ψάχνει σπίτι στα βόρεια προάστια. Τσιμεντώθηκαν τα βόρεια προάστια το '50 και το '60; Στα Βριλήσσια όχι σπίτια δεν είχε το '60, αλλά μάλλον αρκούδες και αγριογούρουνα.

 

Επειδή μένω βόρεια και μιλάω εκ πείρας, σου λέω ότι δύσκολα βρίσκεις διαμέρισμα που να είναι χτισμένο πριν από το '75. Ουσιαστικά μετά το '85 ξεκίνησε η -σοβαρή- οικοδόμηση στις περιοχές αυτές (Μελίσσια, Βριλήσσια, Χαλάνδρι κοκ).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ε οταν τα περισσοτερα που βλεπουμε στις αγγελιες ειναι σπίτια του 50', 60', 70'... το σπιτι του 90' φανταζει ολοκαινουργιο και μοντερνο.

Είναι κι αυτό στην "επικίνδυνη" ζώνη του να μην έχει μόνωση της προκοπής, ενώ το πληρώνεις για "σύγχρονο". :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου το πράγμα με τα ενοίκια και γενικότερα με την στέγη έχει ξεφύγει τα τελευταία χρόνια.

 

Δυστυχώς οι "καλές" περιοχές, όπως είπαν κ άλλοι κρατάνε ακόμη αξία κ οι τιμές είναι στο Θεό. Λογικό βέβαια από τη στιγμή που οι τιμές εκκίνησης στις όχι τόσο καλές περιοχές είναι αδικαιολόγητα υψηλές.

 

Δυστυχώς λέω πάλι, το αυτονόητο το έχουν ονομάσει πολυτέλεια. Το να έχεις σπίτι με θέρμανση, κουφώματα αλουμινίου κ πόρτα ασφαλείας σημαίνει ότι πρέπει να το χρυσοπληρωσεις. Αν έχει κ πάρκινγκ δε, τότε πρέπει να δώσεις έξτρα 50 ευρώ τουλάχιστον(δηλαδή 600ευρω το χρονο) κ να πεις κ ευχαριστώ.

 

Όχι μόνο στα ΒΠ αλλά κ σε όλες τις περιοχές το ενοίκιο είναι θέμα τύχης. Κάθε μέρα βγαίνουν πάρα πολλές αγγελίες, αλλά το θέμα είναι να προλάβεις. Από την άλλη έχεις κ τους μεσίτες που λυμαινονται την αγορά και κρατάνε τις τιμές υψηλά, πολλές φορές χωρίς τη δυνατότητα διαπραγματευση.

 

Για εμένα κοίτα σε άλλες περιοχές. Ο κάθε ιδιοκτήτης θέλει να γίνει πλούσιος από ένα σπίτι, πολλές φορές χωρίς να έχει ρίξει ούτε ένα ευρώ από τα ενοίκια ετών που έπαιρνε. Γιατί να πληρώσεις αυτόν τον ιδιοκτήτη; επειδή έχει έξοδα;;; ποια έξοδα;;; επειδή θα πληρώσει 400 ευρώ ενφια;;; ένα ενοίκιο;;;

 

Πραγματικά κλαίω με τις δικαιολογίες των υπολοίπων που υπερασπιζονται τέτοιες συμπεριφορές.

 

Αν το πονουσαν το σπίτι τους, που με τόσες δυσκολίες και καλά απέκτησαν, θα το σεβοντουσαν και στην χειρότερη θα το εβαφαν, θα άλλαζαν καμια πρίζα, καμία βρύση. Δεν θα το παρατουσαν και θα περίμεναν να το νοικιασουν σε κανέναν κακομοιρη για τον μαδισουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...