Προς το περιεχόμενο

Δε βρίσκω δυάρι για νοίκιασμα (!) σε λογική τιμή....


mobile_32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς φίλε μου ο κάθε κακομοίρης που έχει ένα σπίτι το βάζει όσο γουστάρει. Εδώ βλέπεις κάτι τρωγλες του 60 και του 70 χωρίς καμία ανακαίνιση και ο άλλος το δίνει 250 και 300 ευρώ. Δεν τους νοιάζει καν αν μπορεί να μείνει άνθρωπος εκεί μέσα αρκεί να πάρουν τα φραγκακια.. Ζώα. Ειδικά στην περιοχή που ψάχνεις δυστυχώς εκεί παίζουν.

 

ο καθενας ομως δεν ξερεις τι δουλεια εχει ριξει για να το παρει εμανα η γιαγια μου στο σπιτι που μενω περπαταγε 10 χιλιομετρα καθε μερα για να παει στην δουλεια και να μην δωσει λεφτα για εισητηριο.

 

σιγουρα υπαρχουν και παραλογοι αυτο το ειδα σαν φοιτητης αλλα δεν ειναι ολοι κολλημενοι, επισης παιζει μεγαλο ρολο η περιοχη ειδικα βπ ειναι πιο ακριβα γιατι ειναι πιο καλη περιοχη απο οτι αλλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επιβεβαίωνεται πχ. από την πτώση της αγοραστικης δύναμης, κτλ

H πτωση αγοραστικης δυναμης δε σημαινει αναλογικη πτωση τιμων.

 

Κι επισης, η πτωση αγοραστικης δυναμης του μεσου πολιτη, δε σημαινει απαραιτητα και πτωση αγοραστικης δυναμης του πολιτη με πιο δυνατη τσεπη. Ως γνωστον υπαρχουν πολλοι συμπολιτες μας που εχουν επηρεαστει λιγοτερο ή και καθολου απο την κριση, συνεπως καποιες καλες περιοχες ειναια απολυτως λογικο να διατηρουν τα ενοικια τους σχετικα σταθερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, όπως λέω και στο τίτλο, ψάχνω απο πρίν το καλοκαίρι να νοικίασω ένα δυάρι (αναγκαστικά σε όλα τα βόρεια προάστια Αττικής λόγω δουλείας) και οι τιμές σε κάτι αξιοπρεπές δεν πέφτουν κάτω απο 400€/μήνα.

 

 

Αν υπλογίσεις και τα κοινόχρηστα (στη περίπτωση που ανάβουν και θέρμανση) τότε το μήνα αναιβαίνει αρκετά το συνολικό κόστος

 

 

Για να μη παρεξηγηθώ, δεν ψάχνω πολυτέλειες, απλά να είναι κάπως σύνχρονο.....

 

 

Κάνω κάτι λάθος? γιατί και ονομαστική να είναι η τιμή του ενοικίου πόσο θα "πέσει" απο τα 400€....

 

το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι να βρεις σπιτι σε αλλη περιοχη κοντα σε μετρο και να πηγαινεις ετσι στην δουλεια για να γλυτωνεις τις βενζινες.

 

φυσικα και στα βπ υπαρχουν μμμ Χαλανδρι Χολαργό εχει μετρο και προαστιακο ενω Μαρουσι εχει ηλεκτρικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βtw δεν ειναι θεμα ΒΠ το προβλημα του ts.

Το προβλημα του ts ειναι πως θελει και σχετικα καινουργιο διαμερισμα στα ΒΠ.

Αν συμβιβαζοταν με παλαιοτερα διαμερισματα, θα εβρισκε ευκολα  κατι κοντα στην οικονομικη του ευχερεια.

 

Υπαρχουν παλια διαμερισματα που ειναι σε καλη κατασταση ενδεχομενως και σε καλυτερη απο ακινητα που χτιστηκαν στο ποδι και στη φθηνια την περιοδο των παχιων αγελαδων και της λογικης οσα φαμε οσα πιουμε. Ειδικα στα ΒΠ βρισκεις ακινητα του '70 πχ, που ειναι και καλοσυντηρημενα και αριστα.

 

Πολυτελειες μπορει να λεει οτι δε θελει, αλλα πολυτελεια ειναι να λες οτι θες να ειναι σχετικα καινουργιο και σε ακριβη περιοχη.

 

Αν ο ts δεν υποχωρησει σε μια εκ των δυο απαιτησεων του (και ΒΠ και σχετικα καινουργιο), τοτε δεν θα υποχωρησει ουτε η τιμη του ενοικιου. Αν υποχωρησει σε ενα εκ των δυο τοτε θα βρει διαμερισμα σε προσιτο για τον ιδιο ενοικιο, που θα καλυπτει την εταιρη προυποθεση που θετει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός αν μπορεί να περιμένει ξαναλέω... εγώ περίμενα ένα χρόνο.

 

χαρα στο κουραγιο σου εγω οταν ημουν φοιτητης μεχρι 4 μηνες αντεξα να ψαχνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά μην τρελαθούμε κιόλας.

Ο άνθρωπος λέει για ένα δυάρι άρα ένα σπιτάκι 40-45 τ.μ. σε περιοχή  από ότι αντιλαμβάνομαι Κηφησιά,Μελίσια, χαλάνδρι,

Αγία Παρασκευή...................

Μακάρι να βρει στην τιμή που θέλει αλλά και εγώ το 400 ευρώ για ένα τέτοιο σπίτι το θεωρώ λιγάκι υπερβολικό.

Δεν ζητάει ρετιρέ,δεν ζητάει πολυτελείας 10ετίας ή 20ετίας ένα διαμερισματάκι ανθρώπινο του 1990.

 

Δηλαδή αν θέλουμε για ένα τέτοιο διαμερισματάκι 400 ευρώ για ένα καλό διαμέρισμα 10ετίας 100 τ.μ. πόσα θα χρειαστούμε;;;;

Με το σκεπτικό κάποιων 800 μέχρι 1000 ευρώ θα είναι λογική τιμή.

 

Ξέρετε ότι νοικιάζονται καταστήματα και χώροι με συμφωνητικά να πληρώνεται ο ΕΝΦΙΑ τα λοιπά έξοδα του κτιρίου και

άντε ένα μικρό χαρτζηλίκι στο ιδιοκτήτη αν πάει καλά η δουλειά;;;;;;;;;;;;;;;

 

Προσωπικά για ένα διαμέρισμα όπως το θέλει ο φίλος θα θεωρούσα πολύ καλή μία τιμή 300 ευρώ.Από εκεί και πάνω

τη θεωρώ υπερβολική.

 

Μάλλον ξεφεύγουμε τελείως μου φαίνεται,ή πολλοί κονομημένοι κυκλοφορούν εδώ μέσα και πάνε να μας τρελλάνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να εχεις ενα διαμερισμα κοντα στην δουλεια σου σε καλη/lux περιοχη σχεντικα καινουριο και σε καλη τιμη ειναι σε γενικες γραμμες σπανιο,συνηθως καπου θα πρεπει να συμβιβαστεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ξέρετε ότι νοικιάζονται καταστήματα και χώροι με συμφωνητικά να πληρώνεται ο ΕΝΦΙΑ τα λοιπά έξοδα του κτιρίου και

άντε ένα μικρό χαρτζηλίκι στο ιδιοκτήτη αν πάει καλά η δουλειά;;;;;;;;;;;;;;;

 

 

Ναι, μεν, αλλα στις (ελαχιστες) περιπτωσεις οπου συμβαινει αυτο, γινεται σε τυχαιους ανθρωπους??

Κι η Εκκλησια αν θελεις, παραχωρει διαμερισματα & χωρους δωρεαν, το κανει φανταζεσαι σε τυχαιους?

(^^ και οχι, πλειοψηφικα τουλαχιστον, η <απορια> των ευεργετουμενων, δεν ειναι η εξηγηση, ή η αιτια)

:ph34r:

 

Τελος, οταν σε μια απλη εξοδο για...2 μπυριτσες μας ζητουν 14 ευρω

εκει* ε πως ειναι ευκολο(?!), το διαμερισμα μας, να μεινει 300 ευρω..??

:shock:

 

*η περιοχη ναι, ειναι πραγματι -τρελα σημαντικος- παραγοντας ομως

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά μην τρελαθούμε κιόλας.

Ο άνθρωπος λέει για ένα δυάρι άρα ένα σπιτάκι 40-45 τ.μ. σε περιοχή  από ότι αντιλαμβάνομαι Κηφησιά,Μελίσια, χαλάνδρι,

Αγία Παρασκευή...................

Μακάρι να βρει στην τιμή που θέλει αλλά και εγώ το 400 ευρώ για ένα τέτοιο σπίτι το θεωρώ λιγάκι υπερβολικό.

Δεν ζητάει ρετιρέ,δεν ζητάει πολυτελείας 10ετίας ή 20ετίας ένα διαμερισματάκι ανθρώπινο του 1990.

 

45-50τμ νοικιάζει ο ξάδερφός μου στην Ν. Σμύρνη, πληρώνει 300ευρώ. Κηφισιά ειδικά κέντρο και βορειότερα είναι πολύ ακριβή περιοχή, στο Χαλάνδρι υπάρχει νεοπλουτισμός γενικότερα υψηλή ζήτηση και δεν μου κάνει ούτε εκεί εντύπωση να ζητάνε τόσα. Επειδή τα περισσότερα σπίτια στα Β.Π είναι του 80-90 εξού και οι τιμές παραμένουν ακριβές, αν θέλει φθηνότερα ας ψάξει του 70 μην πω και του 60 αρκεί να είναι ανακαινισμένο καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά μην τρελαθούμε κιόλας.

Ο άνθρωπος λέει για ένα δυάρι άρα ένα σπιτάκι 40-45 

 

 

 

40-45 ειναι γκαρσονιερα προς δυαρι το δικο μου ειναι δυαρι δυαρι ειναι 59 τμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καθενας ομως δεν ξερεις τι δουλεια εχει ριξει για να το παρει εμανα η γιαγια μου στο σπιτι που μενω περπαταγε 10 χιλιομετρα καθε μερα για να παει στην δουλεια και να μην δωσει λεφτα για εισητηριο.

 

Και αυτό τι σημαίνει δηλαδή; Οτι επειδή επι 350μέρες το έτος δεν πλήρωνε εισιτήριο στα ΜΜΜ και πήγαινε με τα πόδια κατάφερε και μάζεψε και πήρε το ακίνητο; Φιλικά απευθύνω την ερώτηση, πιο πολύ από περιέργια. Το να πηγαίνεις στην δουλειά με τα πόδια αντι να παίρνεις ΜΜΜ δεν θα σε κάνει να μαζέψεις λεφτά να αγοράσεις ακίνητο, ας μην κοροϊδευόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό τι σημαίνει δηλαδή; Οτι επειδή επι 350μέρες το έτος δεν πλήρωνε εισιτήριο στα ΜΜΜ και πήγαινε με τα πόδια κατάφερε και μάζεψε και πήρε το ακίνητο; Φιλικά απευθύνω την ερώτηση, πιο πολύ από περιέργια. Το να πηγαίνεις στην δουλειά με τα πόδια αντι να παίρνεις ΜΜΜ δεν θα σε κάνει να μαζέψεις λεφτά να αγοράσεις ακίνητο, ας μην κοροϊδευόμαστε.

αυτό κατάλαβες

θέλει να δείξει ο άνθρωπος τις θυσίες που έκανε για τα κάνει 5 πράγματα στην ζωή της

Και δεν μπορεί ο καθε ένας που δεν έχει βγάλει τα χέρια από τις τσέπες να κάνει μεροκάματο (είδατε τι ωραία είναι η μειωτική γενίκευση οδοστρωτήρας ; ) να λέει υποτιμητικά " ξέρω πως την έκαναν την περιουσία"

ναι ρε με βίζιτες την κάναμε  :devil:

40-45 ειναι γκαρσονιερα προς δυαρι το δικο μου ειναι δυαρι δυαρι ειναι 59 τμ

στις αγγελίες στα καινούργια διαμερίσματα τα 40 με 45 τετραγωνικά τα λένε συνήθως studio :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαρα στο κουραγιο σου εγω οταν ημουν φοιτητης μεχρι 4 μηνες αντεξα να ψαχνω

Δεν υπήρχε βιασύνη... σίγουρα όμως ήταν ταλαιπωρία μεγάλη καθώς έβλεπα κατά μο 3 σπίτια την εβδομάδα.

Πάντως βρίσκονται καλά σπίτια σε καλές τιμές αλλά εξαφανίζονται σε μισή μέρα. Έτσι έχασα κάποτε ένα δυάρι σε συγκρότημα με πισίνα κ γυμναστήριο στο ΟΑΚΑ κ με τιμή...; 330€ Και από ιδιώτη...! 10-11 το πρωί μπήκε, μέχρι να σχολασω το απόγευμα είχε νοικιαστεί.

40-45 ειναι γκαρσονιερα προς δυαρι το δικο μου ειναι δυαρι δυαρι ειναι 59 τμ

Στούντιο πλέον λένε τα μονοχωρα. Τα υπόλοιπα δυάρι τριάρι κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό τι σημαίνει δηλαδή; Οτι επειδή επι 350μέρες το έτος δεν πλήρωνε εισιτήριο στα ΜΜΜ και πήγαινε με τα πόδια κατάφερε και μάζεψε και πήρε το ακίνητο; Φιλικά απευθύνω την ερώτηση, πιο πολύ από περιέργια. Το να πηγαίνεις στην δουλειά με τα πόδια αντι να παίρνεις ΜΜΜ δεν θα σε κάνει να μαζέψεις λεφτά να αγοράσεις ακίνητο, ας μην κοροϊδευόμαστε.

 

πως νομιζεις οτι ο μεροκαματιαρης εκανε σπιτι στα χρονια της γιαγιας μου και της γιαγιας σου απλα να στο πω εκανε το σκατο του παξιμαδι , λεφτα δεν μαζεψε πηρε δανειο απο την εργατικη εστια αλλα για να δινει τις δοσεις εκανε τρελες οικονομιες.

Δεν υπήρχε βιασύνη... σίγουρα όμως ήταν ταλαιπωρία μεγάλη καθώς έβλεπα κατά μο 3 σπίτια την εβδομάδα.

Πάντως βρίσκονται καλά σπίτια σε καλές τιμές αλλά εξαφανίζονται σε μισή μέρα. Έτσι έχασα κάποτε ένα δυάρι σε συγκρότημα με πισίνα κ γυμναστήριο στο ΟΑΚΑ κ με τιμή...; 330€ Και από ιδιώτη...! 10-11 το πρωί μπήκε, μέχρι να σχολασω το απόγευμα είχε νοικιαστεί.

 

Στούντιο πλέον λένε τα μονοχωρα. Τα υπόλοιπα δυάρι τριάρι κλπ

 

νομιζω στουντιο ειναι κατω απο 25 τμ 

 

στις αγγελίες στα καινούργια διαμερίσματα τα 40 με 45 τετραγωνικά τα λένε συνήθως studio :-D

 

γιατι ειναι ποιο τρεντι ? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...