Προς το περιεχόμενο

Σύστημα Atlas - Απο ποια χρονιά και μετά δείχνει τα ένσημα?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ταλαιπωρία στον μέγιστο βαθμό πάλι 

Επαιρνε η γυναίκα μου ένα επίδομα λόγω διαβήτη από Αθήνα και πριν 2 μήνες έκανε τα χαρτιά της για να το παιρνει απο τον Δήμο Πύργου. Μας ζήτησαν ένα χαρτί από τον Δήμο ότι η γυναίκα μου δεν έχει τις προυποθεσεις για να πάρει σύνταξη γήρατος η αναπηρίας...Όλα καλά μέχρι εδώ

 

Πάμε στο Ικα το πρωί, δίνουμε ταυτοτητα εκκαθαριστικο και αριθμό μητρώου και μας είπαν ότι για να μπορέσουν να μας δώσουν το χαρτί θα πρέπει να βρουμε τα ενσημα Νοεμβρίου και Δεκεμβρίου του 2001 

 

Αν τα ζητήσουν λέει εσωτερικά από το ΙΚΑ μπορεί να κάνει η διαδικασία και 3 χρόνια....

 

Η μόνη λύση ειναι να φυγω Αθήνα να ψαξω να βρω καρτέλες ενσημων  στο πατρικό της γυναίκας μου

 

Και ρωτάω

 

Αυτό το ρημάδι το Atlas που υποτίθεται ότι  κόστισε εκατομμύρια λέει ότι τα ένσημα του ΙΚΑ φαίνονται από το 1994. Στο ΙΚΑ γιατί δεν μπορούν να τα βρουν?

 

Το κακό στην περίπτωση αυτή ειναι οτι αν δεν βρουμε τις καρτέλες των ενσημων της θα χάσουμε το επίδομα μέχρι να βρεθουν καπου καπως τα ένσημα

 

Πελαγωμένος για ακόμη μια φορα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα γράφει και του 1998

Τυχερός

 

Το atlas Μέσα λέει οτι τα εχει ψηφιοποιήσει από το 1994 και μετά για το ΙΚΑ παντως

 

Εχω στειλει ηδη mail και στο ΕΦΚΑ και τους ειπα οτι από το ΙΚΑ Πύργου μας είπαν 3 χρόνια ....

 

Μάλλον με βλέπω να φευγω Αθηνα να τα βρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχερός

 

Το atlas Μέσα λέει οτι τα εχει ψηφιοποιήσει από το 1994 και μετά για το ΙΚΑ παντως

 

Εχω στειλει ηδη mail και στο ΕΦΚΑ και τους ειπα οτι από το ΙΚΑ Πύργου μας είπαν 3 χρόνια ....

 

Μάλλον με βλέπω να φευγω Αθηνα να τα βρω

Ήμουν πάτος, γράφει όλα τα ενσημα μου σε όλες τις δουλειές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω δεν κάνουν οι εκτυπώσεις του ατλας, ικα.γρ και τα σχετικά. Αυτά είναι μόνο "ενημερωτικά" και δεν τα δέχονται ως αποδεικτικά, τουλάχιστον όσες φορές έχω προσπαθήσει έτσι έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα γράφει και του 1998

Περίεργο. Εμένα μου γράφει απο 1/1/2002. Οτι έχω απο νωριτερα (που δεν ειναι λιγα) τα έχω στις καρτέλες. Προφανως δε τα έχουν περάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω εγω εδω και 3 μηνες που εργαζομαι και δεν ειναι τα ενσημα καταχωρημενα στο ασφαλιστικο βιογραφικο του ΑΤΛΑΣ τωρα που εριξα μια ματια...ειναι φυσιολογικο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δεις τα ένσημά σου και από την ιστοσελίδα του ΙΚΑ χρησιμοποιόντας τους κωδικούς του taxis. Μάλιστα, κατά 99% νομίζω ότι το ΙΚΑ είναι ποιο επικαιροποιημένο από το ΑΤΛΑΣ.


να ρωτησω εγω εδω και 3 μηνες που εργαζομαι και δεν ειναι τα ενσημα καταχωρημενα στο ασφαλιστικο βιογραφικο του ΑΤΛΑΣ τωρα που εριξα μια ματια...ειναι φυσιολογικο??

Σε μένα στο ΑΤΛΑΣ μου δείχνει ένσημα που είχα μέχρι το 2014, ενώ στο ΙΚΑ μου δείχνει ένσημα και του 2016. Κανονικά γύρω στους 3 μήνες ενημερώνεται το σύστημα του ΙΚΑ, για το σύστημα του ΑΤΛΑ είναι άγνωστο κάθε πότε γίνεται ενημέρωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι μπουρδέλο τα έχουνε με τα ηλεκτρονικά συστήματα, κρίμα γιατί σκοπός των συστημάτων ήταν να μην ταλαιπωρείται ο κόσμος, πράγμα που τελικά φαίνεται οτι πάλι δεν αποφεύγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εγώ δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό το Atlas???

 

Ναι.

 

Στο Ατλας έχουνε περάσει ηλεκτρονικά όλα τα ένσημα που είχες/έχεις, γράφεις ΑΦΜ, ΑΜΚΑ κτλ και σου βγάζει τα ένσημα, μπορείς να το εκτυπώσεις το χαρτί και να το χρησιμοποιείς. Αλλά είπε κάποιος παραπάνω οτι δεν το δέχονται οι δημόσιες υπηρεσίες.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταλαιπωρία στον μέγιστο βαθμό πάλι

Επαιρνε η γυναίκα μου ένα επίδομα λόγω διαβήτη από Αθήνα και πριν 2 μήνες έκανε τα χαρτιά της για να το παιρνει απο τον Δήμο Πύργου. Μας ζήτησαν ένα χαρτί από τον Δήμο ότι η γυναίκα μου δεν έχει τις προυποθεσεις για να πάρει σύνταξη γήρατος η αναπηρίας...Όλα καλά μέχρι εδώ

 

Πάμε στο Ικα το πρωί, δίνουμε ταυτοτητα εκκαθαριστικο και αριθμό μητρώου και μας είπαν ότι για να μπορέσουν να μας δώσουν το χαρτί θα πρέπει να βρουμε τα ενσημα Νοεμβρίου και Δεκεμβρίου του 2001

 

Αν τα ζητήσουν λέει εσωτερικά από το ΙΚΑ μπορεί να κάνει η διαδικασία και 3 χρόνια....

 

Η μόνη λύση ειναι να φυγω Αθήνα να ψαξω να βρω καρτέλες ενσημων στο πατρικό της γυναίκας μου

 

Και ρωτάω

 

Αυτό το ρημάδι το Atlas που υποτίθεται ότι κόστισε εκατομμύρια λέει ότι τα ένσημα του ΙΚΑ φαίνονται από το 1994. Στο ΙΚΑ γιατί δεν μπορούν να τα βρουν?

 

Το κακό στην περίπτωση αυτή ειναι οτι αν δεν βρουμε τις καρτέλες των ενσημων της θα χάσουμε το επίδομα μέχρι να βρεθουν καπου καπως τα ένσημα

 

Πελαγωμένος για ακόμη μια φορα

Παπαριές σου λένε. Πήγαινε στο μητρώο και ζητά βεβαίωση ενσήμων για προκύρηξη ΑΣΕΠ και θα στα δώσουν άμεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...