Προς το περιεχόμενο

AMD Raven Ridge APUs (ZEN APUs)


Bermudakias33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, adtakhs είπε

Ενισχυτές και προενισχυτές υπάρχουν  στο ήδη υπάρχον σύστημα ήχου που είναι στερεοφωνικό με 2 Αυλούς 10 ιντσους.

Θέλω λοιπόν να συνδέσω πάνω στον προενισχυτή έξοδο ήχου . 

Ο προενισχυτής δεν διαθέτει optical . 

Τι αγοράζεις στην περίπτωση αυτή ώστε να έχεις την μέγιστη δυνατή ποιότητα ?

Κάποια συγκεκριμένη πρόταση ?

Αυτά που έχω τώρα στην διάθεσή μου είναι 

KINSTON SSD 240GB V300

G. SKILL 8GB DDR4 AEGIS 3000Mhz

Coollermaster CM 260 S case

Enermax 450WATT  τροφοδοτικό

ΑSUS MY CINEMA 7330HD  κάρτα επίγειας ψηφιακής 

SKYSTAR HD2 κάρτα δορυφορικής .

Toshiba Α300 3ΤΒ HDD SATA 3 

PLEXTOR BLUE RAY - RW SATA 

θέλω επεξεργαστή που θα είναι ο R3 2200G

Θέλω ATX μητρική με εξόδους PCI για την κάρτα της ASUS  (υπάρχουν αρκετές AM4 )

Θέλω να καταλήξω στον ήχο. 

Coaxial παίρνουν; Πόσα λεφτά θες να διαθέσεις για το DAC (γιατί είπαμε DAC θα χρειαστείς μόνο) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 742
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Manjaro είπε

Coaxial παίρνουν; Πόσα λεφτά θες να διαθέσεις για το DAC (γιατί είπαμε DAC θα χρειαστείς μόνο) 

Ναι.

 

Εχω κάνει και edit στο προηγούμενο ποστ. Δες το αν είναι .

 

Πες μου το εύρος τιμών και τι είναι VFM για την περίπτωση και θα σου πω. :P

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα 350 ευρώ το VFM είναι αυτό http://www.audio-gd.com/Pro/Headphoneamp/NFN1128/NFB1128EN.htm

 

έχουν λίγο αρχαία μέθοδο παραγγελίας (θα τους στείλεις mail με το μοντέλο που θες και θα σου στείλουν τιμολόγιο) αλλά ειναι χειροποίητα και τέλεια τα προϊόντα τους ειδικά στα λεφτά αυτά 

 

Για κάτι πιο φθηνό πχ στα 200 θα πήγαινα εδώ https://www.aliexpress.com/item/2015-new-Sanskrit-decoder-DAC-6-anniversary-edition-Optical-fiber-coaxial-USB-input-support-mobile-phones/32409198095.html

 

Ειναι πολύ καλό, βέβαια δεν κελαηδάει όπως το άλλο :P αλλά πάραυτα καθαρότατος ήχος και γενικά πολύ καλό + έχει BT (μπορείς πχ να παίξεις απο το κινητό μουσική ασύρματα και να ακούς απο τα ηχεία χωρίς την ανάγκη υπολογιστή) 

 

Μπορείς να το βρεις και στην Ευρώπη αλλά πιο ακριβό και δεν νομίζω να συμφέρει στην τιμή που θα το έχουν (πχ 250 ευρώ ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Manjaro είπε

στα 350 ευρώ το VFM είναι αυτό http://www.audio-gd.com/Pro/Headphoneamp/NFN1128/NFB1128EN.htm

έχουν λίγο αρχαία μέθοδο παραγγελίας (θα τους στείλεις mail με το μοντέλο που θες και θα σου στείλουν τιμολόγιο) αλλά ειναι χειροποίητα και τέλεια τα προϊόντα τους ειδικά στα λεφτά αυτά 

Για κάτι πιο φθηνό πχ στα 200 θα πήγαινα εδώ https://www.aliexpress.com/item/2015-new-Sanskrit-decoder-DAC-6-anniversary-edition-Optical-fiber-coaxial-USB-input-support-mobile-phones/32409198095.html

Ειναι πολύ καλό, βέβαια δεν κελαηδάει όπως το άλλο :P αλλά πάραυτα καθαρότατος ήχος και γενικά πολύ καλό + έχει BT (μπορείς πχ να παίξεις απο το κινητό μουσική ασύρματα και να ακούς απο τα ηχεία χωρίς την ανάγκη υπολογιστή) 

Μπορείς να το βρεις και στην Ευρώπη αλλά πιο ακριβό και δεν νομίζω να συμφέρει στην τιμή που θα το έχουν (πχ 250 ευρώ ) 

 

Το οτιδήποτε σε ήχο που θα παίζει θα είναι ασυμπίεστο. 

Δεν με πολυνοιάζουν οι ευκολίες (BT κ.λ.π.) αλλά παρά μόνο η πιστότητα του ήχου. 

 

Το πρώτο Ελλάδα το βρίσκουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι ειναι μπουτίκ ειδικευμένη για audiophiles και κάνουν λίγα κομμάτια στο χέρι απο τεχνίτες και μηχανολόγους με παραγγελία και συνεννόηση με 1 ειδικευμένο άτομο τους ειναι στην κίνα αξίζει όμως και η αναμονή και τα χρήματα (συνολικά με φόρους κτλ δεν θα ξεπεράσει τα 400 μην σου πω ~380 αλλά μην στα στείλουν με DHL να στα στείλουν με EMS γιατί η DHL χουφτώνει στο τελωνείο) 

 

Δεν υπάρχει τίποτα έως 500 ευρώ που να ειναι αισθητά καλύτερο για να μην πω έως 800+ γιαυτό είναι πολύ VFM 

Τώρα αυτές τις μέρες έχουν αργία όμως οι Κινέζοι δεν ξέρω πότε σταματάει (αρχές Φεβρουαρίου απλά ξέρω ότι ειναι) οπότε θα πρέπει να περιμένεις λίγες μέρες στην περίπτωση που δεν πάρεις απάντηση με mail την ίδια μέρα, αυτός θα ειναι ο λόγος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Manjaro είπε

όχι ειναι μπουτίκ ειδικευμένη για audiophiles και κάνουν λίγα κομμάτια στο χέρι απο τεχνίτες και μηχανολόγους με παραγγελία και συνεννόηση με 1 ειδικευμένο άτομο τους ειναι στην κίνα αξίζει όμως και η αναμονή και τα χρήματα (συνολικά με φόρους κτλ δεν θα ξεπεράσει τα 400 μην σου πω ~380 αλλά μην στα στείλουν με DHL να στα στείλουν με EMS γιατί η DHL χουφτώνει στο τελωνείο) 

Δεν υπάρχει τίποτα έως 500 ευρώ που να ειναι αισθητά καλύτερο για να μην πω έως 800+ γιαυτό είναι πολύ VFM 

Τώρα αυτές τις μέρες έχουν αργία όμως οι Κινέζοι δεν ξέρω πότε σταματάει (αρχές Φεβρουαρίου απλά ξέρω ότι ειναι) οπότε θα πρέπει να περιμένεις λίγες μέρες στην περίπτωση που δεν πάρεις απάντηση με mail την ίδια μέρα, αυτός θα ειναι ο λόγος. 

Ok οπότε πρέπει να πέριμένω. 

Θα περιμένω να έρθει και ο 2200g και βλέπουμε. Thanks φίλε. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά την Παρασκευή τελειώνει η αργία τους, άρα όσα είναι ανοιχτά ΣΚ θα σας απαντήσουν τότε, αλλιώς από Δευτέρα.

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/6/2018 στις 7:00 ΜΜ, GeorgeMan είπε

Εδώ έχεις άδικο, 55€ έχει μια H110 ITX. Και όντως η τωρινή διαφορά είναι στα 100€, παραπάνω από μια GT1030, που περίπου τόσο θα αποδίδει η IGP του 2200G.

Μόνο που ο Pentium(2C 4T) δεν έχει τις ίδιες επιδόσεις CPU με τον 2200G(4C 4T)

Και επιπλέον ο συνδυασμός Pentium + GT1030 έχει μεγαλύτερο TDP από τον 2200G και δεν χωρά σε USFF.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, adtakhs είπε

Ενισχυτές και προενισχυτές υπάρχουν  στο ήδη υπάρχον σύστημα ήχου που είναι στερεοφωνικό με 2 Αυλούς 10 ιντσους . Το ηχεία είναι ηλεκτροδυναμικά. 

Απλά υπάρχουν και άλλα 2 που είναι παθητικά με 2X 12 ιντσες  και παίζουν μέσω τελικού ενισχυτή τοροειδούς.

Θέλω λοιπόν να συνδέσω πάνω στον προενισχυτή έξοδο ήχου . 

Ο προενισχυτής δεν διαθέτει optical . 

Τι αγοράζεις στην περίπτωση αυτή ώστε να έχεις την μέγιστη δυνατή ποιότητα ?

Κάποια συγκεκριμένη πρόταση ?

Αυτά που έχω τώρα στην διάθεσή μου είναι 

KINSTON SSD 240GB V300

G. SKILL 8GB DDR4 AEGIS 3000Mhz

Coollermaster CM 260 S case

Enermax 450WATT  τροφοδοτικό

ΑSUS MY CINEMA 7330HD  κάρτα επίγειας ψηφιακής 

SKYSTAR HD2 κάρτα δορυφορικής .

Toshiba Α300 3ΤΒ HDD SATA 3 

PLEXTOR BLUE RAY - RW SATA 

θέλω επεξεργαστή που θα είναι ο R3 2200G

Θέλω ATX μητρική με εξόδους PCI για την κάρτα της ASUS  (υπάρχουν αρκετές AM4 )

Θέλω να καταλήξω στον ήχο. 

προσπαθησε να βρεις μεταχειρισμενο το benchmark dac 1 ή καποιο νεοτερο μοντελο, ρωτα και στο avsite που ειναι ο θειος σου να σου πουν γι' αυτο αλλα παιζεις και απο καλη καρτα ηχου κανονικα δεν εχεις προβλημα. λογικα γυρω στα 400 θα το βρισκεις ισως και πιο κατω. γραψε αν θες ποιον τελικο/προ εχεις. καλωδιο παρε ενα με 50 ευρω, δεν υπαρχουν διαφορες στην ποιοτητα. μη πεσεις στη παγιδα και παρεις πανακριβα.

https://benchmarkmedia.com/collections/digital-to-analog-audio-converter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1η η MSI φαίνεται να έχει αναβάθμιση όλων των ΑΜ4 για υποστήριξη των AMD Raven Ridge.
https://www.fudzilla.com/news/motherboards/45569-msi-brings-raven-ridge-support-to-its-am4-motherboards

Ενδιαφέρουσα και η αναφορά για ακόμη καλύτερη υποστήριξη ram στο AGESA v1.1.0.1.

Επεξ/σία από talos_2002
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, talos_2002 είπε

1η η MSI φαίνεται να έχει αναβάθμιση όλων των ΑΜ4 για υποστήριξη των AMD Raven Ridge.
https://www.fudzilla.com/news/motherboards/45569-msi-brings-raven-ridge-support-to-its-am4-motherboards

Ενδιαφέρουσα και η αναφορά για ακόμη καλύτερη υποστήριξη ram στο AGESA v1.1.0.1.

Και η asrock το ίδιο έκανε. Όλες θα το κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, talos_2002 είπε

1η η MSI φαίνεται να έχει αναβάθμιση όλων των ΑΜ4 για υποστήριξη των AMD Raven Ridge.
https://www.fudzilla.com/news/motherboards/45569-msi-brings-raven-ridge-support-to-its-am4-motherboards

Ενδιαφέρουσα και η αναφορά για ακόμη καλύτερη υποστήριξη ram στο AGESA v1.1.0.1.

Μονο που ο νεος agesa τα εκανε μανταρα ,ολοι νεοι agesa ολο θεματα ειναι δεν τεσταρουν ηθελα να ηξερα. Στο θεμα αυτο η amd θελει δουλεια πολυ...

Η υποστηριξη υπαρχει απο τον προηγουμενο agesa για τους raven ,στην asus για παραδειγμα απλα προσθεσαν vga drivers support .

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Μονο που ο νεος agesa τα εκανε μανταρα ,ολοι νεοι agesa ολο θεματα ειναι δεν τεσταρουν ηθελα να ηξερα. Στο θεμα αυτο η amd θελει δουλεια πολυ...

Η υποστηριξη υπαρχει απο τον προηγουμενο agesa για τους raven ,στην asus για παραδειγμα απλα προσθεσαν vga drivers support .

Για κάποιο ανεκδιήγητο λόγο τα νέα bios έχουν minimum vcore πλέον 1.30v !!! Και έρχεται και καλοκαίρι ;)

Αν έχετε stable oc κάτω από 1.3 και οι μνήμες σας είναι μια χαρά ΜΗΝ αναβαθμίσετε.

Επειδή κάνει upgrade το agesa ΔΕΝ γίνεται Rollback στην προηγούμενη έκδοση.

 

Για αυτό περιμένουμε πριν γίνουμε εμείς guinea pigs με κάθε νέο agesa - dodged a bullet there

;)

 

Επεξ/σία από ilos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...