Προς το περιεχόμενο

AMD Raven Ridge APUs (ZEN APUs)


Bermudakias33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουμε καμία εκτίμηση για το πόσο δυνατή θα είναι η vega gpu των νέων desktop apu;

Παίζει, ας πούμε, να είναι το ίδιο δυνατή όσο μια RX 550; 

 

 

Mε 12CU VEGA που λέγεται πως θα φέρουν, λογικά θα έχει ισχύ μεγαλύτερη από μια RX 560 (10CU POLARIS).

 

Αλλά πρέπει να δούμε πόσο θα κόβουν οι DDR4 και πόσο θα χαμηλά θα την χρονίσουν ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 742
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Αλλά πρέπει να δούμε πόσο θα κόβουν οι DDR4 και πόσο θα χαμηλά θα την χρονίσουν ....

Αααακριβως αυτό. ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://store.hp.com/us/en/pdp/hp-envy-x360-convertible-laptop-15z-touch-1za07av-1

 

HP ENVY x360 Convertible Laptop - 15z touch
 
c05534718.png
 
  • Windows 10 Home 64
  • AMD Ryzen™ 5 2500U Quad-Cor
  • 8 GB memory; 1 TB HDD storage
  • AMD Radeon™ Vega Graphics
  • 15.6" FHD touch display
Starting at $734.99$599.99

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, και φθηνά.

 

Περιμένω εναγωνίως τα desktop.

Εγω να δεις! Περιμένω να κάνω νέο κουτί και είμαι με ένα σαράβαλο pc, με 1000 προβλήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να βάλεις ξεχωριστή κάρτα γραφικών θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να περιμένεις τις νέες apus, υπάρχουν επεξεργαστές για τα πάντα αυτή την εποχή... Παίζει να είναι η καλύτερη εποχή για αγορά cpu την τελευταία 6ετια εύκολα... Αν θες κάτι με integraded gpu περιμένεις... Εγώ που θέλω htpc να στήσω περιμένω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να βάλεις ξεχωριστή κάρτα γραφικών θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να περιμένεις τις νέες apus, υπάρχουν επεξεργαστές για τα πάντα αυτή την εποχή... Παίζει να είναι η καλύτερη εποχή για αγορά cpu την τελευταία 6ετια εύκολα... Αν θες κάτι με integraded gpu περιμένεις... Εγώ που θέλω htpc να στήσω περιμένω...

 

 

RYZEN ότι νάναι στα 4,5Ghz θέλουμε τωρα για να πιάσουν πάτο οι τιμές .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έρθουν προς Φεβρουάριο θεωρώ... Άντε να δώσω τον 1600 κοψοχρονια να πάρω κανένα θεριό πάνω από 4ghz... Έτσι για την τρέλα, όχι ότι δεν με καλύπτει (και με το παραπάνω)... Επιμένω όμως ότι τα desktop apus θα έχουν περισσότερο ενδιαφέρον...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Link? CPU<>GPU/RAM overclockable?

 

Αρκετά καλά για 65ρι TDP, ουσιαστικά "χώρεσαν" σε έναν 1500ρι Ryzen και γραφικά χωρίς μεγάλη αύξηση κατανάλωσης.

 

Τιμές ψιλοχλιαρές σε σχέση με αυτά που ξέρουμε ως τώρα από τα APUs.

Από γραφικά, με τόσο λίγα shaders και τόσο χαμηλά τη RAM, προβλέπω RX550<--RX460 επιδόσεις.

 

Αν ισχύει το πινακάκι φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link? CPU<>GPU/RAM overclockable?

 

Αρκετά καλά για 65ρι TDP, ουσιαστικά "χώρεσαν" σε έναν 1500ρι Ryzen και γραφικά χωρίς μεγάλη αύξηση κατανάλωσης.

 

Τιμές ψιλοχλιαρές σε σχέση με αυτά που ξέρουμε ως τώρα από τα APUs.

Από γραφικά, με τόσο λίγα shaders και τόσο χαμηλά τη RAM, προβλέπω RX550<--RX460 επιδόσεις.

 

Αν ισχύει το πινακάκι φυσικά.

ΑΝ ισχυουν φυσικα,  ο μικροτερος APU 2100 εχει 8 CU, ακριβως οσες και μια RX 550. 

οι μεγαλυτερες APU εχουν 10 -11 CU, την στιγμη που η RX 560 εχει 14/16 CU, βασει τεχν. χαρ. της AMD . 

 

οποτε μπορειτε να φανταστειτε που θα παιζουν οι επιδοσεις.  δεν θελει και πολυ φαντασια...!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν νομίζω ότι έγραψα κάτι διαφορετικό, επειδή με έκανες quote δηλαδή.

Επίσης δεν υπολογίζεις ότι άλλο BW έχει η DDR4 2666, άλλο η GDDR5.

 

Βέβαια αυτές έχουν Vega cores υποτίθεται, που δεν ξέρω πόσο πιο δυνατά ή αδύναμα είναι στην τελική από τα GCN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...