Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 8


epir21
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Για γενική συζήτηση για τις προηγούμενες σεζόν του Game of Thrones (με spoilers), επισκεφθείτε αυτό το θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, coffeex είπε

Πρόσεχε μην είναι καμιά τσόντα χαχαχα 

Επίσης είσαι ήρωας που βλέπεις ακόμα T.B.B.T.  😁

Τελευταια σεζον ειναι θελω να δω πως θα καταληξει. Και τα 2 rips το επεισοδιο ειναι σιγουρα θα βαλω screens να δουμε διαφορες σε σκοτεινες σκηνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το φοβερό και τρομερό επεισόδιο έπεσε στο 9.0 και όπως πάει, παρόλο που δεν το περίμενα, τουλάχιστον τόσο σύντομα, θα το δούμε και παρακάτω. Να θυμίσω ότι μέχρι και το s8ep2 ήμουν θερμός υποστηρικτής της σειράς, αλλά όταν βλέπουμε κάτι τόσο mega-fail (σε συνδυασμό με το hype) δεν ξέρω γιατί δεν πρέπει να το αναφέρουμε.

Spoiler

Στο θέμα της απόγνωσης που ένιωσε ο θεατής, αυτό ήταν καθαρά αποτέλεσμα του αριθμού των νεκρών που πλημμύρισαν την οθόνη και όχι λόγω την συναισθημάτων που μας μετέδιδαν οι πρωταγωνιστές και της αγωνίας για το ποιοι θα επιβιώσουν και ποιοι όχι, αφού το plot armor πήγαινε σύννεφο, καταλάβαινες ότι ορισμένοι δεν πεθαίνουν απόψε με τίποτα και απλώς περίμενες πώς θα έρθει η νίκη. Ακριβώς η παγίδα στην οποία έπεσε το Walking Dead, σταδιακά εξαφανίστηκε ο φόβος για τη ζωή των πρωταγωνιστών και τελικά ήρθε η πλήρης αδιαφορία για την τύχη τους. Όλα τα άλλα που αναφέρθηκαν ότι πέτυχε το επεισόδιο, είναι περισσότερο ευσεβείς πόθοι, παρά η πραγματικότητα που έζησε ο τηλεθεατής. Θα συμφωνήσω ότι ήθελαν να "ξεπετάξουν" την υπόθεση NK και να αφιερώσουν τα τελευταία 3 επεισόδια στη μάχη με τη Σέρσει. Εκεί νομίζω ότι θα δούμε 1 τουλάχιστον κορυφαίο επεισόδιο και ελπίζω σε ένα καλό φινάλε.

 

  • Like 6
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SeaLion είπε

 Jane Goldman and GoT author George R.R. Martin are the creators of this new series, with Goldman serving as the showrunner. Both will executive produce...

Καλή τύχη με το τελείωμα των βιβλίων!

  Απόκρυψη περιεχομένων

Κατά τη γνώμη μου ο Night King είχε ανθρώπινα στοιχεία. Το ειρωνικό γελάκι προς Ντάνυ, η ανάσταση των νεκρών της μάχης και πάλι ειρωνία προς Τζον (τύπου "δε μαθαίνεις εσύ" από Hardhome) και φυσικά η εμμονή του με τον Μπραν/Three-eyed raven (το ότι επέλεξε να πάει να τον σκοτώσει ο ίδιος αντί να βάλει να τον πατήσουν τα wights.) Δεν ήταν θεός, δεν ήταν μια generic φονική μηχανή - είχε πρόγραμμα!

btw, άλλο wights (more or less zombies), άλλο white walkers (μπορούν όλοι να φτιάξουν wights, όχι μόνο ο ΝΚ, βλ. ξεκίνημα πρώτου επεισοδίου)

 

Ναι σε αυτο συμφωνώ και γω, και το έγραψα σε προηγούμενο σχόλιο. Είχε ανθρώπινα στοιχεία εξού και η μαγεία διαστρεβλώθηκε και εν τέλει έφαγε λάχανο και αυτούς που τον δημιούργησαν εξ αρχής

:P. Η όλη ουσία της τηλεοπτικής μεταφοράς πιστεύω ότι θέλει να τονίσει ότι ο πραγματικός κακός είναι η ανθρώπινη φύση ή μάλλον καλύτερα ο εαυτός της και η τάση για αυτοκαταστροφή. Εξού και σε τόσες σεζόν έπαιζαν παράλληλα 2 μορφές θανάτου: τα ζόμπια και ο πόλεμος των βασιλείων, οι εμφύλιοι κλπ. Επαιξαν έξυπνα τόσους κύκλους να νομίζουμε ότι ο ΝΚ είναι η ενσάρκωση του θανάτου. 

Πάντως ναι αυτό σκέφτθηκα και γω μετά για τη σκηνή με Τζον που του σήκωσε τα χέρια σε φάση " really man, again? ".

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρχειο Game.of.Thrones.S08E03.1080p.DD.5.1.TheBrightOne.OmNiC εχει οντως περισσοτερη φωτεινοτητα αλλα υπαρχει απιστευτο banding ενω με το memento ηταν ελαχιστο στα συννεφα. Δεν το προτεινω σε καμια περιπτωση για θεαση.

Spoiler

Screenshot-1.png
Screenshot-2.png
Screenshot-3.png

 

Παμε και στο δευτερο original HDTV rip Game.of.Thrones.S08E03.1080i.HDTV.DD5.1.H.264-playTV. Αυτο ειναι παρα πολυ σκοτεινο και σιγουρα χειροτερο απο το web DL memento. Δεν εχω τσεκαρει της amazon να δω μηπως ειναι καλυτερο απο του memento. 

 

Spoiler

Screenshot-4.png
Screenshot-5.png
Screenshot-6.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Εγώ το AMZN κατέβασα. 3.8 νομιζω ήταν GB? ή 4 κατι δε θυμάμαι

4.32gb ειναι του amazon 4.93 του memento 5.88 το bright και 4.85 το hdtv. Της amazon δεν εχει στο τελος την αναλυση του επεισοδιου οπως και το bright και το hdtv. Μονο το Memento την εχει. Υπαρχει ακομα ενα μεγαλο αρχειο HDTV H264-HYBRiS για να δουμε και αυτο 5.01 ειναι.

 

Στο bright βλεπεις τα παντα παντως. Το memento ειναι λιγο καλυτερο απο το HDTV. Μεχρι να βγει το bluray αυτα ειναι τα καλυτερα.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το αρχειο Game.of.Thrones.S08E03.1080p.DD.5.1.TheBrightOne.OmNiC εχει οντως περισσοτερη φωτεινοτητα αλλα υπαρχει απιστευτο banding ενω με το memento ηταν ελαχιστο στα συννεφα. Δεν το προτεινω σε καμια περιπτωση για θεαση.

Παμε και στο δευτερο original HDTV rip Game.of.Thrones.S08E03.1080i.HDTV.DD5.1.H.264-playTV. Αυτο ειναι παρα πολυ σκοτεινο και σιγουρα χειροτερο απο το web DL memento. Δεν εχω τσεκαρει της amazon να δω μηπως ειναι καλυτερο απο του memento. 

Thanks για τα tests. Κάτι περίεργο παίζει βέβαια στα screenshots, το aspect ratio είναι λάθος, ε;

Τα WEB-DL δεν είναι υποτίθεται τα αρχεία που δίνει το amazon π.χ. χωρίς re-encode? Δε νομίζω να παίζει καλύτερο από το memento σε αυτή τη φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κρίμα πάντως να έχεις ξοδεψει τοσα χρήματα, τόσες εργατοώρες , να έχεις κόψει τον κύκλο σε έξι επεισόδια λόγω μπατζετ(αν και το θεωρώ ακυρο με 1 δις viewers να βάζεις χαμηλό μπατζετ) και τελικά οι χρήστες να ψαχνουν webrips για να το δουν σωστά. 

Οι παραγωγοί είναι σαν τους πολιτικούς μας...δεν σφαλουν ποτέ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Thanks για τα tests. Κάτι περίεργο παίζει βέβαια στα screenshots, το aspect ratio είναι λάθος, ε;

Τα WEB-DL δεν είναι υποτίθεται τα αρχεία που δίνει το amazon π.χ. χωρίς re-encode? Δε νομίζω να παίζει καλύτερο από το memento σε αυτή τη φάση.

Nαι ειναι απο Ultrawide για αυτο φαινονται ετσι. Τα web-DL ειναι οι επισημες εκδοσεις μετα την προβολη του επεισοδιου. Οι HDTV ειναι απευθειας rip οταν παιζετε. Τελευταια βλεπω πολλα web απο amazon[amzn] λογικα ειναι ριπαρισμενα απο hulu την συνδρομητικη υπηρεσια της amazon. Δεν ειμαι σιγουρος ομως.

2 λεπτά πριν, Ghost1978 είπε

Είναι κρίμα πάντως να έχεις ξοδεψει τοσα χρήματα, τόσες εργατοώρες , να έχεις κόψει τον κύκλο σε έξι επεισόδια λόγω μπατζετ(αν και το θεωρώ ακυρο με 1 δις viewers να βάζεις χαμηλό μπατζετ) και τελικά οι χρήστες να ψαχνουν webrips για να το δουν σωστά. 

Οι παραγωγοί είναι σαν τους πολιτικούς μας...δεν σφαλουν ποτέ! 

Που να δεις ποσο χαλια ποιοτητα ειχε η nova live την ωρα που παιζονταν. Στο on demand της πρεπει να ειναι σε SD ποιοτητα ακομα χειροτερα δηλαδη. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
31 minutes ago, kirileman said:

Το φοβερό και τρομερό επεισόδιο έπεσε στο 9.0 και όπως πάει, παρόλο που δεν το περίμενα, τουλάχιστον τόσο σύντομα, θα το δούμε και παρακάτω. Να θυμίσω ότι μέχρι και το s8ep2 ήμουν θερμός υποστηρικτής της σειράς, αλλά όταν βλέπουμε κάτι τόσο mega-fail (σε συνδυασμό με το hype) δεν ξέρω γιατί δεν πρέπει να το αναφέρουμε.

Έλα μωρέ υπερβολές...

...oh shit

https://wikiofthrones.com/24324/long-night-lowest-ranked-game-of-thrones-episode-since-season-5/?fbclid=IwAR2huFsZTy7mzTfWFJh16St0R-jCBK46THr_gHWILtfl9VorOvfvmcMWWEo

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

However, cinematographer for the show, Fabian Wagner mentioned that the episode was exactly as intended by the showrunners and the director. He even argued that he knew it wasn’t too dark because he shot it. He also said that it is possible that HBO’s compression (post-processing and content quality) might have caused the episode to appear darker than it was.
 
😤
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις με πήραν από Νόβα.. το on demand είναι χωρίς χρέωση υπηρεσία άρα δεν έχουν καμία υποχρέωση επ' αυτού.

Φεξε μου και γλίστρησα δηλαδή.. 

Πάντως και σε memento που το είδα είχε blinding ειδικά σε μακρινές λήψεις ή και στα σύννεφα στις άκρες η TV δεν το απέδιδε σωστά.. έπαιξα αρκετά με τις ρυθμίσεις και το είδα ικανοποιητικα

Ότι και να λένε είναι φάουλ..ακομα και οι δικαιολογίες τους βάζουν νερα από παντού.. άκου δεν είχαμε μπάτζετ να φωτίσουμε παντού.. Η Αγγλια το μεγαλύτερο ξέπλυμα στις κινεζικές εισαγωγές  διπλα τους ήταν όταν έκαναν τα γυρίσματα.. αν μας το λέγαν όλοι θα βάζαμε από 2 ευρώ να πάρουν καμία λάμπα.. το γεγονός και μόνο ότι βγήκαν να δικαιολογηθούν δείχνει ότι κατάλαβαν τη λαλακια τους..κοιταξτε που το blue ray ή director's  cut(με τόσες ώρες γυρισμάτων το έχω σιγουρο) θα έχει εντελώς διαφορετικό φωτισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Superuser είπε

Το είδα δεύτερη φορά και παρεμπιπτόντως δεν με πείραξε αυτήν την φορά η μαυρίλα

επειδη εχεις διαβασει ηδη τι γινεται

😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Αυτοί που τα λένε είναι εγκάθετοι και εμπαθείς. Το επεισόδιο είναι κορυφαίο και οι ελάχιστες ατέλειές του, δεν αρκούν για να αμαυρώσουν τη συνολική του εικόνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...