Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 8


epir21
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Για γενική συζήτηση για τις προηγούμενες σεζόν του Game of Thrones (με spoilers), επισκεφθείτε αυτό το θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 ώρες πριν, liakjim είπε

Το επεισόδιο , είχε άριστη σκηνοθεσία, και μουσική απόκρουση (όταν έπρεπε και όπου έπρεπε). 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Καταρχάς τα πρώτα λεπτά, μου δημιούργησε ένταση με το να δείχνει τον φόβο στους αγαπημένους χαρακτήρες. Ένιωσα πως ήμουν εκεί. 

Η κάπως περίεργη στρατηγική με το ντου των Ντοθράκι , εξυπηρέτησε σκηνοθετικά τη δημιουργία έξτρα φόβου, με τις λάμψεις να χάνονται σε μια απόκοσμη και απαραίτητη μαυρίλα (που τόση αδικαιολόγητη γκρίνια έφερε) με απόηχους κραυγών. Τα άλογα που γύρισαν χωρίς αναβάτες και το κενό βλέμμα στο πρόσωπο του Τζόρα γεμάτο απόγνωση, μου σήκωσε την τρίχα. 

Ταυτόχρονα, έκανε την Νταινέρυς να βγει εκτός σχεδίου. 

Οι σκηνές με τους δράκους να σαρώνουν τους νεκρούς και μάλιστα με το σκηνικό της χιονοκαταιγίδας , ήταν πραγματικά για wallpaper . 

Το δε σκηνικό με τις ασταμάτητες ορδές των νεκρών, ήταν απίθανο. 

Η εναλλαγή μεταξύ της μάχης έξω και της μεταφοράς σε ατομικό επίπεδο με την Άρια στους διαδρόμους,  μου ανέβασε τους παλμούς από την αγωνία. 

Η αυτοθυσία της Λυάννας με τον γίγαντα μου θύμισε Δαυίδ και Γολιάθ. 

Οι εναλλαγές στον ρυθμό της μάχης , που αλλού φαίνοταν μια αχτίδα ελπίδας και αλλού η απόλυτη καταστροφή, δημιούργησε αντίστοιχη εναλλαγή συναισθημάτων. 

Απίστευτη σκηνή, η αφύπνιση των νεκρών από τον Βασιλιά της Νύχτας. 

Η αγωνία για την τύχη των χαρακτήρων, μου απέκρυψε εντελώς το χιντ που έδωσε η Μελισάντρε με τα μπλε μάτια και το "΄όχι σήμερα". 

Όλη μου η προσοχή στράφηκε πλέον στον Τζον, που πέρναγε από τους νεκρούς που έπεφταν από τον αέρα (πάνω από τον δράκο) - αλήθεια τι σκηνή - που φαινόταν η τελευταία ελπίδα πριν τον Μπραν. 

Όταν πλέον έδειξαν τον Βασιλιά της Νύχτας , με τους οπλαρχηγούς να φτάνουν στον Μπραν, ειλικρινά με έπιασε απελπισία. 

Και τώρα τι?

Η κορυφαία σκηνή όλης της σειράς, δηλαδή της Άριας που εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι όλοι είχαν την προσοχή τους αλλού και ξεγλιστρώντας κάνοντας αισθητή την παρουσία της μόνο από το ανεπαίσθητο θροίσμα στα μαλλιά του οπλαρχηγού και κατάφερε με πραγματικά καταπληκτικό τρόπο το καίριο πλήγμα , ξαφνικά έβαλε όλα τα κομμάτια του παζλ στη θέση τους :

Ο Σαμ που βρήκε το δρακόγυαλο, η Μελισάντρε που ανέστησε τον Τζον, ο Θεός του Φωτός που ανέστηνε τον Μπέρικ και ο Κλεγκειν που έζησαν για να σώσουν την Άρια, το στιλέτο που έκανε τόση διαδρομή, ο Θήον που έδωσε την ζωή με ηρωικό τρόπο σαν κάθαρση για τα εγκλήματα που έκανε τα οποία "τον έφεραν εδώ"  και έσωσε τον Μπράν όσο έπρεπε , ο Μπραν που ήξερε πολύ καλά τι θα γίνει  - το βλέμμα του που πλανήθηκε στο βάθος στην Άρια λίγο πριν πιάσει το σπαθί ο Βασιλιάς της Νύχτας , η στάση του σώματος στο πλάι, η θέση που έφερε τον Βασιλιά της Νύχτας δλδ ακριβώς εκεί που δημιουργήθηκε κτλ το αποδεικνύουν. 

Το τέλος του επεισοδίου ήταν συγκλονιστικό , χωρίς πανηγυρισμούς με την Μελισάντρε να παραδίνει πλέον την ύπαρξή της που είχε επιτελέσει το έργο της, στον χρόνο . 

Αυτό το έπος, η κορυφαία στιγμή της τηλεόρασης με διαφορά, με άφησε άφωνο μετά τη λήξη του επεισοδίου να κοιτώ την σβησμένη οθόνη. Το ίδιο και την γυναίκα μου. 

Απλά υπέροχο. 

Eξαιρετικη τοποθετηση ,μπραβο @liakjim

  • Like 8
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Armored είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Δεν μπορώ να θυμηθώ τα ένα κάρο hints που συσχετίζουν την Άρυα με τον Night King (πέρα από αυτό των προηγούμενων επεισοδίων). Το περίεργο είναι ότι ήταν όντως απόφαση της τελευταίας στιγμής και δεν είχε καμία σχέση με την ατάκα της Μελ που προσπάθησαν να συνδέσουν ως τρελο foreshadowing.

 

Πουθενά δε λεω ότι μας έδιναν hints που τη συνέδεαν με το NK . Αυτό που λεω είναι ότι από το s01e01 μας έκανα ξεκάθαρο ότι αυτό δεν είναι ένα κορίτσι σαν όλα τα αλλά . Από κύκλο σε κύκλο η Αρυα μετατράπηκε αε φονικό όπλο . Τα hints που μας έδιναν είναι ότι θα σκοτώσει κάποιον πολύ σημαντικό χαρακτήρα περίπου με το τρόπο που σκότωσε το NK . Είτε ως αόρατη από πίσω είτε μεταμφιεσμένη σε κάτι άλλο . 

Απο το προηγούμενο επεισόδιο το είχα σίγουρο ότι θα σκοτώσει το NK κ το έγραψα κιόλας σε ένα ποστ . Εμένα αυτό με χάλασε ότι σχεδόν το ήξερα . Άλλον το χάλασε ότι δε περίμενε την Αρυα αλλά κάποιον άλλο . Άλλον τον χάλασε ότι τελικά σκοτώθηκε ο NK κ δε τα γ@μησε όλα ώστε να βυθίσει το Westeros στο.σκοταδι

Επειδή λοιπόν αποκλείεται να μας ευχαριστήσουν στο 100% οι συγγραφείς κ να κάνουν οποιαδήποτε αυτό που θελουμε ή περιμένουμε ας το πάρουμε απόφαση κ ας απολαύσουμε αυτό που βλέπουμε . 

 

 

Επεξ/σία από totalius
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Axelq είπε

The Night King Soundtrack - Ramin Djawadi

Χαλαρά από τα καλύτερα κομμάτια που έχουν γραφτεί για σειρά, ίσως να ξεπερνάει και το

Light of the Seven - Ramin Djawadi

Πραγματικά ο άνθρωπος συνθέτει παπάδες! Τη στιγμή που

Spoiler

πήγαινε προς τον Μπράν ο ΝΚ και είχε κορυφωθεί η ένταση, η μουσική ήταν όλα τα λεφτά και ίσως είναι ο βασικός παράγοντας που φαίνεται τόσο epic το φινάλε.

Το light of the seven και το sweetwater απ' το westworld τα έχω ακούσει εκατοντάδες φορές μέχρι σήμερα, ο Djawadi αξίζει κάθε $ που παίρνει, είναι ένας σύγχρονος κλασικός.

Επεξ/σία από p4n0s86
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, music_lover είπε

Μη γίνει lost φάση μόνο και μείνουμε με καμιά 200 αναπάντητα ερωτήματα..αυτό με φοβίζει.

 

ε δεν νομιζω αλλου τυπου σειρα το Lost

ουσιαστικα αφου

Spoiler

ξεμπερδεψε με το στορυ με τους νεκρους μονο ποιος θα κατσει στον Iron throne εμεινε

εκει θα πεσει σιγουρα γκρινια :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο ρόλος της Άρυα δεν έπρεπε να ξενίζει, έχουν δίκιο όσοι λένε ότι εκπαιδευόταν για κάτι μεγάλο. Αντίστοιχες προσδοκίες δημιουργεί και όλη η πορεία του Τζον με κορύφωση την ανάστασή του. Αν δεν τον δούμε να κάνει κάτι σπουδαίο και μοναδικό, θα είναι εντελώς fail.

 

Και συνεχίζεται η κατηφόρα, 8,9 σήμερα το "έπος". Φαίνεται ότι υπάρχουν και άλλοι που δεν συμμερίζονται τις διθυραμβικές κριτικές που γράφονται εδώ. Το σίγουρο είναι ότι έχει διχάσει.

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@kirileman

Indeed με πρόλαβες γιατι αν ο ρόλος του ήταν απλά να ενώσει κόσμο απέναντι στον μεγάλο και πραγματικό εχθρό (που μας προετοιμάζουν σεζόν και σεζόν....και απλά  με ένα jump απ' το πουθενά τον σκοτώνει η Άρυα....) είναι τραγικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, koftis650 είπε

@kirileman

Indeed με πρόλαβες... (Spoiler)!!!!!

Ακριβώς, ολόκληρη νεκρανάσταση πρέπει να δικαιολογηθεί και αυτή τη στιγμή, όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα, τι μένει να κάνει που δεν θα μπορούσε να κάνει άλλος;

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να κρίνω το επεισόδιο,είμαι πολύ περίεργος με το θέμα της εικόνας και το μάτι μου πήγαινε συνεχώς στις ατέλειες ,υπήρχε μια θολούρα και ειδικά στον ουρανό και στο background της μάχης δεν μπορούσες να διακρίνεις καμία λεπτομέρεια.Χαλαστηκα από το πρώτο δεκάλεπτο και το έκλεισα αλλά δεν άντεξα και το ξανά έβαλα παίζοντας λιγάκι με τις ρυθμισεις,βελτιώθηκε λιγάκι η κατάσταση αλλά για τα δικά μου γούστα η εικόνα ήταν άθλια.Περιμενω το σετ με τα Blu-ray για να μπορέσω να το απολαύσω όπως πρέπει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kirileman είπε

Ο ρόλος της Άρυα δεν έπρεπε να ξενίζει, έχουν δίκιο όσοι λένε ότι εκπαιδευόταν για κάτι μεγάλο. Αντίστοιχες προσδοκίες δημιουργεί και όλη η πορεία του Τζον με κορύφωση την ανάστασή του. Αν δεν τον δούμε να κάνει κάτι σπουδαίο και μοναδικό, θα είναι εντελώς fail.

 

Spoiler

Αν το σκεφτούμε ξανά, δεν υπήρχε άλλος τρόπος να πεθάνει ο ΝΚ, εκτός μόνο ύπουλα από κάποιον σαν την Άρυα. Κι αν κάποιος δεν είχε υποψιαστεί κάτι τόσους κύκλους, τότε έπρεπε να το καταλάβει στην αρχή του τελευταίου επεισοδίου όταν η Μελισσάνδρη πάνω στο τείχος κοιτάζει έντονα  και αμίλητα την Άρυα μέσα στα μάτια και η κάμερα τις εστιάζει με νόημα και τις δυο αλλάζοντας τρεις φορές πλάνο από την μια  στην άλλη.

Τώρα ο Τζον σίγουρα έχει κάποιο σπουδαίο ρόλο να παίξει έφοσον αναστήθηκε. Και επειδή η Μελισσάνδρη πέθανε μόλις εκπλήρωσε τον δικό της, τότε κι ο Τζον θα πεθάνει. Που σημαίνει θα θυσιαστεί για κάποιον και δε θα γίνει βασιλιάς.

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Έφερε την δράκο μάνα στα βόρεια,ποιος άλλος θα το έκανε αυτό ;

Και πού την έφερε; Είχαν δώσει ήδη 1 δράκο στον NK

Spoiler

και θα του έδιναν και άλλους μαζί με έναν ολόκληρο στρατό νεκρών Ντοθράκι και Άσπιλων, μέχρι που πετάχτηκε η Άρυα και έσωσε την παρτίδα.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
31 λεπτά πριν, kirileman είπε

Ακριβώς, ολόκληρη νεκρανάσταση πρέπει να δικαιολογηθεί και αυτή τη στιγμή, όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα, τι μένει να κάνει που δεν θα μπορούσε να κάνει άλλος;

Spoiler

Ίσως να θυσιαστεί λόγω δρακομάνας στην συνέχεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Ison_ είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Αν το σκεφτούμε ξανά, δεν υπήρχε άλλος τρόπος να πεθάνει ο ΝΚ, εκτός μόνο ύπουλα από κάποιον σαν την Άρυα. Κι αν κάποιος δεν είχε υποψιαστεί κάτι τόσους κύκλους, τότε έπρεπε να το καταλάβει στην αρχή του τελευταίου επεισοδίου όταν η Μελισσάνδρη πάνω στο τείχος κοιτάζει έντονα  και αμίλητα την Άρυα μέσα στα μάτια και η κάμερα τις εστιάζει με νόημα και τις δυο αλλάζοντας τρεις φορές πλάνο από την μια  στην άλλη.

Τώρα ο Τζον σίγουρα έχει κάποιο σπουδαίο ρόλο να παίξει έφοσον αναστήθηκε. Και επειδή η Μελισσάνδρη πέθανε μόλις εκπλήρωσε τον δικό της, τότε κι ο Τζον θα πεθάνει. Που σημαίνει θα θυσιαστεί για κάποιον και δε θα γίνει βασιλιάς.

Spoiler

Για τον Τζον, συμφωνώ. Νομίζω  ότι δεν θα καθίσει τελικά στο θρόνο, μάλλον ζει με δανεικό χρόνο ώστε να εκπληρώσει και αυτός την ανάστασή του.

Βέβαια, μπορεί να δούμε τα πάνω κάτω και να δούμε την αδελφή του Θέον στο θρόνο, κανένα Μπραν ή... να νικάει με κάποιον τρόπο η Σέρσι(μάλλον απίθανο όμως, δεν ήρθε η τελική Νέμεσις για αυτήν παρότι έχασε τα παιδιά της) .  

Προσωπικά θα ήθελα να δω στο θρόνο 1) Άρια/Tύριον , 2) Ντανέρις/Σάνσα (με τη αυτή τη σειρά) .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...