Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 8


epir21
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Για γενική συζήτηση για τις προηγούμενες σεζόν του Game of Thrones (με spoilers), επισκεφθείτε αυτό το θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα αναλωθώ πλέον άλλο σε παράπονα. Δεν περίμενα ότι διαβάζοντας τα leaks για το φινάλε και βγάζοντας έξω το σενάριο που γνώριζα, θα απολάμβανα αρκετά το επεισόδιο λόγω φανταστικής σκηνοθεσίας. Ειδικά το πλάνο

Spoiler

με τον Drogon πίσω απ' την Dany που φαινόταν σαν να έχει αυτή φτερά ήταν απίστευτο.

Θα πω ένα γλυκόπικρο αντίο στη σειρά που με έκανε να ξενυχτίσω πολλά βράδια και ευτυχώς σε αρκετά από αυτά με αποζημίωσε (βλέπε ματωμένο γάμο), θα κρατήσω όσα θετικά γίνεται και θα πάω παρακάτω. Ελπίζω σε ανάλογο επίπεδο παραγωγής και στα spin-offs.

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, dazed είπε

Μεχρι εκει περιπου το επεισοδιο κυλισε υποφερτα, σχεδον καλα, αν εξαιρεσεις τους ασπιλους που εκαναν respawn κλπ.

Η σκηνη αυτη ηταν καταπληκτικη, και γενικα αξιζουν credits στο cgi crew για την απιστευτη δουλεια του, καθως και σε ολους οσους δουλεψαν για το αρτια τεχνικο αποτελεσμα (πλην s08e03)

Spoiler

Δεν το έχω σιγουρέψει... πρέπει να το ξαναδώ... αλλά στην αρχή του s08e01 δείχνει τους άσπιλους που ακολουθούν Ντενέρις και Τζον και είναι πάρα πολλοί (πάρα πολλοί όμως), η είκονα που μου είχε μείνει μου φαίνεται λογική με αυτή που είδα χτες (ότι αυτοί που έμειναν είναι σχεδόν οι μισοί)

Επίσης για το s08e03 έχω αντίθετη άποψη (για την περίπτωση που εννοείς το σκοτάδι). Μου άρεσε πάρα πολύ η ιδέα να γυριστούν τα εξωτερικά πλάνα μόνο με όσο φως έδινε το φεγγάρι και οι φωτιές (όπου υπήρχαν). Πέρα για πέρα ρεαλιστικό... ίσως ήταν η μοναδική φορά που ο θεατής έβλεπε ότι έβλεπε και ο μαχητής μέσα στο πεδίο της μάχης και σε έκανε να "νιώσεις" καλύτερα ότι δεν ξέρεις τι σε πονεί και τι σε σφάζει. Το "λάθος" για μένα έγινε στη συμπίεση του βίντεο... ακόμα και τα 1080p ήταν τόσο συμπιεσμένα που στο μαύρο γινόταν του πιξελιάσματος το κάγκελο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

H σκηνή που βγαίνει ο Τύριον και βγάζει βασιλιά 

Αποτελεί τη φωνή της λογικής. Δε τον χρίζει ο ίδιος.Το ίδιο έχει κάνει νωρίτερα στον Σνοου, εξηγωντας του πως η βασσιλισα που αγάπησαν και οι 2, δεν ειναι τελικά αυτή που θα ήθελαν. Και έχει δίκιο.

Ασε που ενω γελάνε με τον χοντρούλη που επισης λέει κάτι ανάλογο, με τον Τυριον δε γελάνε καθόλου :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bourdoulas είπε

Άλλες απαιτήσεις έχεις απο το Flash και άλλες απo το GoT 

Εννοείται, αλλά εγώ μίλησα για τους αφορισμούς "χειρότερη σειρά ever", "καλύτερα να μην το είχα ξεκινήσει ποτέ",  "καλύτερο το ρετιρέ", "εγώ θα το έγραφα καλύτερα", κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Αποτελεί τη φωνή της λογικής. Δε τον χρίζει ο ίδιος.Το ίδιο έχει κάνει νωρίτερα στον Σνοου, εξηγωντας του πως η βασσιλισα που αγάπησαν και οι 2, δεν ειναι τελικά αυτή που θα ήθελαν. Και έχει δίκιο.

 Ασε που ενω γελάνε με τον χοντρούλη που επισης λέει κάτι ανάλογο, με τον Τυριον δε γελάνε καθόλου :-)

O Τύριον σωστά το λες, αυτό κάνει 

Το όλο setup σου φαίνεται λογικό ; 

Εμφανίζεται ας πούμε ο Edmund Tully από που κι ως που ; 

Ο "ελάτε να σας απαυτώσω" Grey Worm ξαφνικά κάνει τουμπεκί και ζητάει να βγει βασιλιάς ; 

Η Άσα κωλοτούμπα ολκής με μηδενική προοικονομοία ; 

και πολλά άλλα, απλά θα με διώξουν από τη δουλειά 

 

 

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Wayward είπε

Εννοείται, αλλά εγώ μίλησα για τους αφορισμούς "χειρότερη σειρά ever", "καλύτερα να μην το είχα ξεκινήσει ποτέ",  "καλύτερο το ρετιρέ", "εγώ θα το έγραφα καλύτερα", κλπ

Δεν θυμαμαι να εχει γραφτει κατι τετοιο, νομιζω καθολου. Οι περισσοτεροι, αν οχι ολοι, θεωρουν τη σειρα μια απο τις καλυτερες ever (αρκετοι την εχουν No1) και κραζουν (δικαιολογημενα για εμενα) την τελευταια σεζον και ειδικα το φιναλε, λογω του προχειρου και κακιστου σεναριου και οχι για την καταληξη που ειχε.

  • Like 9
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@pontez2 και @dkmaster, απαντάω ταυτόχρονα και στους δύο γιατί θα μπλέξουμε τα μπούτια μας με τις παραθέσεις και τα spoiler tags.

 

 

1) Δεν έχει λογική να βγάζουν από τη φυλακή τον τελευταίο Lanister που πρόδωσε την Dany για να εκπροσωπήσει τον οίκο του και να μην βγάζουν από τη φυλακή τον τελευταίο Targaryen που πρόδωσε την Dany για να εκπροσωπήσει τον οίκο του. Γιατί δεν αρνήθηκαν να βγάλουν και τον Tyrion από τη φυλακή; Να θυμήσουμε επίσης ότι ο Robert έγινε βασιλιάς, αφού έφαγε τον προηγούμενο. Θέλω να πω, δεν είναι και τόσο τραγικό να είναι King Slayer κάποιος.

2)Σαφέστατα και ο Bran βλέπει ξεκάθαρα το μέλλον. Το είπε με σαφήνεια «γιατί νομίζεις ότι ήρθα μέχρι εδώ;», πιο ξεκάθαρο δεν γινόταν. Ήξερε εδώ και καιρό ότι θα γίνει βασιλιάς. Προσωπικά, είναι το μόνο που μου βγάζει νόημα πάντως, ότι όλο αυτό το είχε προσχεδιάσει ο Bran. Τώρα, αν δεν μπορεί να ξεδιπλωθεί από τους σεναριογράφους ο χαρακτήρας του, είναι δικό τους πρόβλημα, ας έκαναν παύση, να περίμεναν πότε θα βγουν τα βιβλία, όπως γίνεται με τα manga και τα anime.

3) pontez2, ο JS εκπλήρωσε το σκοπό του, αυτό λέω, δεν θα έπρεπε να πεθάνει λοιπόν; dkmaster, κι αυτό βγάζει νόημα, ίσως το μάθουμε σε sequel, δεκτό.

4) Πού έδειξε ότι αυτοεξορίστηκε; Με συνοδεία δεν πήγε εκεί;

5) Προφανώς και ο Greyworm συνεχίζει να είναι αρχηγός των Unsullied, δεν έχει νόημα να τους πάρει στο Naath όμως. Τι φάση; Υποσχέθηκα στο μωρό ότι θα την αράξω στο Naath, οπότε πάμε όλο το στράτευμα εκεί; Εντελώς εκτός λογικής...

23 minutes ago, ThReSh said:

@Malthador 

  Reveal hidden contents

O Beric δεν αναστήθηκε επειδή δεν ζούσε ο Thoros για να το κάνει manually, δεν γίνεται αυτόματα respawn...

Μακάρι να υπήρχε εκεί τριγύρω μια ιέρεια που να ανάσταινε νεκρούς όταν πέθανε ο Beric...

Επεξ/σία από Malthador
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dazed είπε

Δεν θυμαμαι να εχει γραφτει κατι τετοιο, νομιζω καθολου. Οι περισσοτεροι, αν οχι ολοι, θεωρουν τη σειρα μια απο τις καλυτερες ever (αρκετοι την εχουν No1) και κραζουν (δικαιολογημενα για εμενα) την τελευταια σεζον και ειδικα το φιναλε, λογω του προχειρου και κακιστου σεναριου και οχι για την καταληξη που ειχε.

Έχει γραφτεί παραπάνω από μία φορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η λογική πάντως λέει πως σε μια σειρά με τόσο τεράστιο κοινό και τόσους κύκλους, είναι αδύνατον να έχεις ένα φινάλε που θα είναι αποδεκτό από όλους! 

  • Like 8
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Malthador said:

@pontez2 και @dkmaster

  Reveal hidden contents

1) Δεν έχει λογική να βγάζουν από τη φυλακή τον τελευταίο Lanister που πρόδωσε την Dany για να εκπροσωπήσει τον οίκο του και να μην βγάζουν από τη φυλακή τον τελευταίο Targaryen που πρόδωσε την Dany για να εκπροσωπήσει τον οίκο του. Γιατί δεν αρνήθηκαν να βγάλουν και τον Tyrion από τη φυλακή; Να θυμήσουμε επίσης ότι ο Robert έγινε βασιλιάς, αφού έφαγε τον προηγούμενο. Θέλω να πω, δεν είναι και τόσο τραγικό να είναι King Slayer κάποιος.

2)Σαφέστατα και ο Bran βλέπει ξεκάθαρα το μέλλον. Το είπε με σαφήνεια «γιατί νομίζεις ότι ήρθα μέχρι εδώ;», πιο ξεκάθαρο δεν γινόταν. Ήξερε εδώ και καιρό ότι θα γίνει βασιλιάς. Προσωπικά, είναι το μόνο που μου βγάζει νόημα πάντως, ότι όλο αυτό το είχε προσχεδιάσει ο Bran. Τώρα, αν δεν μπορεί να ξεδιπλωθεί από τους σεναριογράφους ο χαρακτήρας του, είναι δικό τους πρόβλημα, ας έκαναν παύση, να περίμεναν πότε θα βγουν τα βιβλία, όπως γίνεται με τα manga και τα anime.

3) pontez2, ο JS εκπλήρωσε το σκοπό του, αυτό λέω, δεν θα έπρεπε να πεθάνει λοιπόν; dkmaster, κι αυτό βγάζει νόημα, ίσως το μάθουμε σε sequel, δεκτό.

4) Πού έδειξε ότι αυτοεξορίστηκε; Με συνοδεία δεν πήγε εκεί;

5) Προφανώς και ο Greyworm συνεχίζει να είναι αρχηγός των Unsullied, δεν έχει νόημα να τους πάρει στο Naath όμως. Τι φάση; Υποσχέθηκα στο μωρό ότι θα την αράξω στο Naath, οπότε πάμε όλο το στράτευμα εκεί; Εντελώς εκτός λογικής...

  Hide contents

Μακάρι να υπήρχε εκεί τριγύρω μια ιέρεια που να ανάσταινε νεκρούς όταν πέθανε ο Beric...

Είναι 1 red priest per person. Αν ανεσταινε πχ η Melisandre τον Beric θα πέθαινε ο Jon. Έτσι έγινε με την Lady Stoneheart στα βιβλία, πέθανε ο Beric όταν ανέστησε την πρώτη ο Thoros.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...