Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 8


epir21
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Για γενική συζήτηση για τις προηγούμενες σεζόν του Game of Thrones (με spoilers), επισκεφθείτε αυτό το θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Tιτλοι τελους  μετα απο 8 χρονια για την καλυτερη σειρα ολων των εποχων .Ηταν ενα απολαυστικο ταξιδι  τοσο στα βιβλια οσο και στην οθονη .

Ειμασταν τυχεροι που το ζησαμε  την στιγμη που εξελισοταν ,κριμα σε οσους δεν ειχαν αυτη την εμπειρια και στα ματια μου φανταζουν ως εξωγηινοι :)

Oι επιδοξοι σεναριογραφοι  που  προφανως  εχουμε πολλους εδω μεσα καθως γραφουν κατεβατα με τις διαφορετικες εκδοχες της ιστοριας .Τους παροτρυνω να κανουν την αλλαγη επαγγελματικης καριερας (οσοι δουλευουν ) και να γραψουν το σεναριο της επομενης παγκοσμιας επιτυχιας  και  πολλα  λεφτα θα βγαλουν  και δεν θα γινονται βαρετοι στα forums .

Τολμηστε το βρε μην ειστε μονο της θεωριας-  που ως γνωστον εχει πολυ μικρη σημασια-  ανοιχτε τους επαγγελματικους σας οριζοντες ειναι κριμα να πανε χαμενα τετοια ταλεντα .

ωραια πλανη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Αν παω εγω σε ενα εστιατορειο και πω κατι εχω αποψη που προκυπτει απο τις παραστασεις που εχω  σε διαφορετικα μερη του κοσμου και κουζινες  ,απο το χρημα και τον χρονο που εχω δαπανησει σε εστιατορεια  σε βαθος χρονου .Και παλι ειμαι ιδιαιτερα φειδωλος στην κριτικη μου .Αρα δεν ειναι θεωρια .

 Θεωρια ειναι ο Μητσος που κραζει 24/7 στον ιντερνετ τα παντα απο την Νasa μεχρι τους καλυτερους CEO του κοσμου και την ιδια στιγμη δεν μπορει  η' δεν εχει τρεξει ποτε του ουτε ενα περιπτερο .Σε αυτους αναφερομαι προφανως και οχι σε οσους εχουν εμπεριστατωμενη αποψη και εκφραζουν  τα προσωπικα τους γουστα .

Δηλαδή και αυτοί που έχουν δει 500 παραστάσεις (aka σειρές / ταινίες), διαφόρων ειδών (σε αντιστοιχία με τις κουζίνες) δεν έχουν δικαίωμα να κρίνουν ; 

Υπάρχουν άνθρωποι εδώ που έχουν(με) γράψει ότι η σειρά ακολούθησε το δρόμο ηλίθιων σεναριακών ευκολιών, και μας λέτε "fanboys", πικρόχωλους, άσχετους και οτιδήποτε άλλο (δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα), επειδή λέμε ότι πετάχτηκε στον κάλαθο των αχρήστων ένα χτίσιμο 5-6 χρόνων σε μια σειρά που θα μπορούσε να είναι το υπέρτατο ορόσημο όλων των εποχών στην TV 

Έχουμε γράψει 100000 φορές τα επιχειρήματά μας, και κάποιοι επιμένουν να μας λένε ότι εθελοτυφλούμε, τη στιγμή που με όσους π.χ. από το προσωπικό μου κύκλο έχω μιλήσει, εκφράζουν την ίδια απογοήτευση 

Ε δε νομίζω να έχουμε γίνει όλοι τόσο μυστήριοι...

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποτε ο μεγάλος Κλιντ Ίστγουντ είχε πει ότι οι γνώμες (αλλά και τα γούστα θα πω εγώ είναι σαν τις κωλοτρυπίδες.)Όλοι έχουν και από μία και ειδικά οι Ελληνάρες ξέρουμε ότι είναι προπονητές πυρηνικοί φυσικοί σεναριογράφοι, πρωθυπουργοί, CEO μεγάλων πολυεθνικών εταιριών και πάει λέγοντας και πάει λέγοντας.

Λέγοντας τούτο δεν εννοώ να μην υπάρχει το προσωπικό γούστο του καθενός, αλίμονο, αλλά το να βγάζουμε άχρηστους τους συντελεστές μία σειράς που καθήλωσε το κοινό σε παγκόσμιο επίπεδο,πάει πολύ.Τρίτον δεν υπάρχει σαν επιχείρημα ,τουλάχιστον δεν στέκει λογικά όσοι λένε ότι η σειρά είναι μάπα γιατί δεν άρεσε στον καθέναν προσωπικά, και ούτε υποστηρίζεται ως τέτοιο επειδή έτσι λένε οι γνωστοί του.

Εμένα οι δικοί μου γνωστοί λένε το ακριβώς αντίθετο, του Φώτη π.χ μπορεί να είναι έτσι και έτσι και  άλλων οι γνωστοί όπως μας λες να την κράζουν.Άλλωστε και εδώ μέσα οι γνώμες είναι εκ διαμέτρου αντίθετες.Τέλος να πω ότι δεν με ενόχλησε τόσο η δική σου άποψη Αριστείδη, απλά βρήκα την αφορμή από αυτήν να πω μερικά πράγματα. 

Επεξ/σία από xstreamgamer
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Το τέλος δεν μπορεί να είναι πάντα αυτό που επιθυμούμε και η ζωή είναι σκληρή. ΑΛΛΑ... δεν βρέθηκε ΕΝΑΣ να πει στην τελική συνέλευση ότι ο Γιάννος είναι αίμα Ταργκάρυεν, ότι έχει νόμιμο δικαίωμα στο θρόνο(άσχετα που δεν έδειξε ενδιαφέρον);  Ένας;;; Το ξέρανε τρια (3) άτομα εκεί, οι δύο αδερφές του και ο Τύριον. Ας έκαναν ότι ήθελαν μετά, να αποφάσιζαν και καλά, αλλά ο Γιάννος δεν ήταν κάποιος τυχαίος βρε παιδιά.

Πάντως, ήταν σειρά ΕΠΟΣ, κράτησε σε αγωνία και ενδιαφέρον εκατομμύρια σε όλο τον κόσμο, μας χάρισε υπέροχες στιγμές και την αγάπησα αυτή τη σειρά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το είδα απο χθες άλλες 2 φορές να το εμπεδώσω...

Τι σειρά. Τι είδαμε πάλι. Πόσο καλογυρισμένο. Τι μουσική.

Μια απορία.

Spoiler

 

Που πάνε οι Άσπιλοι. Δε θυμάμαι τι ειναι το νησί που αναφέρουν.

Και κάτι που παρατήρησα.

Στις αρχικές σεζόν, στο τοίχος υπήρχε ένας γέρος Ταργκέριαν, ο οποίος ειχε πει πως θα μπορουσε να ειναι βασιλιάς αλλά έμεινε έκπτωτος στη νυχτερινή φρουρά.

Ουσιαστικά το ίδιο πράγμα κάνει και ο Γιάννης πλέον. Άσχετα αν τελικά φεύγει πέρα απο το τοίχος. Άλλωστε εκει ξεκινησε και η σειρά.

Πανέξυπνη η ατάκα του Μπραν πως θα παρακολουθεί τον Ντρόγκον. Η μαγεία δεν τελείωσε. Και ανοίγουν δεκάδες μονοπάτια για συνέχεια αν θέλουν. Πχ περιπέτειες της Άρυα.

Στεναχωρέθηκα λιγο με την Νταινέρης. Θεωρω οτι ένιωσε προδομένη. Ομως η λογική της ειχε φτάσει πλέον σε ναζιστικό επίπεδο. Αφανισμός όλων για να ζήσουν καλύτερα οι μελλοντικές γεννιές.

 

Έπος απο τα λίγα.

Οσο κακά και να το βαθμολογήσουν, μένει στην ιστορία σε επιπεδο star wars και LOTR. Kαι όσο περνάνε τα χρόνια θα επιβεβαιώνεται. Και πόσοι θα το ξαναπαρακολουθήσουν απ την αρχή.

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 minutes ago, xstreamgamer said:

Κάποτε ο μεγάλος Κλιντ Ίστγουντ είχε πει ότι οι γνώμες (αλλά και τα γούστα θα πω εγώ είναι σαν τις κωλοτρυπίδες.)Όλοι έχουν και από μία και ειδικά οι Ελληνάρες ξέρουμε ότι είναι προπονητές πυρηνικοί φυσικοί σεναριογράφοι, πρωθυπουργοί, CEO μεγάλων πολυεθνικών εταιριών και πάει λέγοντας και πάει λέγοντας.

It goes both ways όμως αυτή η φράση. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kogba είπε
Spoiler

Το τέλος δεν μπορεί να είναι πάντα αυτό που επιθυμούμε και η ζωή είναι σκληρή. ΑΛΛΑ... δεν βρέθηκε ΕΝΑΣ να πει στην τελική συνέλευση ότι ο Γιάννος είναι αίμα Ταργκάρυεν, ότι έχει νόμιμο δικαίωμα στο θρόνο(άσχετα που δεν έδειξε ενδιαφέρον);  Ένας;;; Το ξέρανε τρια (3) άτομα εκεί, οι δύο αδερφές του και ο Τύριον. Ας έκαναν ότι ήθελαν μετά, να αποφάσιζαν και καλά, αλλά ο Γιάννος δεν ήταν κάποιος τυχαίος βρε παιδιά.

 

Spoiler

Ήταν η επιθυμία του Χιόνη. Μη το ξεχνάμε αυτό. Δήλωσε υποταγή στη Νταινέρης και το επανέλαβε μέχρι και το τέλος. Δε τη σκοτωσε για να γινει αυτος ο βασιλιάς άλλωστε :-) Δεν ηθελε ποτέ να ειναι ο Βασιλιάς. Και ως king slayer έπρεπε να τιμωρηθεί κάπως. Ουσιαστικά το τέλος ειναι γλυκόπικρο διοτι οι 2 άνθρωποι που έσωσαν τον κόσμο, έφυγαν δραμματικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pontez2 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ήταν η επιθυμία του Χιόνη. Μη το ξεχνάμε αυτό. Δήλωσε υποταγή στη Νταινέρης και το επανέλαβε μέχρι και το τέλος. Δε τη σκοτωσε για να γινει αυτος ο βασιλιάς άλλωστε :-) Δεν ηθελε ποτέ να ειναι ο Βασιλιάς. Και ως king slayer έπρεπε να τιμωρηθεί κάπως. Ουσιαστικά το τέλος ειναι γλυκόπικρο διοτι οι 2 άνθρωποι που έσωσαν τον κόσμο, έφυγαν δραμματικά.

Spoiler

Σεβαστή η επιθυμία του Σνόου, αλλά θα μπορούσαν να του θέσουν επίσημα το ζήτημα. Από ότι είδαμε, άφησαν την επιλογή στον Τύριον, έναν κρατούμενο για προδοσία. Η θανάτωση βασιλιά από συγγενή, είναι ότι συνηθέστερο στην Ιστορία και δεν νομίζω ότι θα είχε κάποιος πρόβλημα, ιδίως όταν αυτός απέτρεψε την μισότρελη(απ΄την εξουσία) Ντάνυ να κάνει περισσότερο κακό. Στα δικά μου μάτια, έπρεπε να τον έχουν ως σωτήρα.

Βέβαια, όταν οι ίδιες του οι αδελφές δεν το λένε(κυρίως η Σάνσα, που όπως φάνηκε, είτε Τζον είτε Μπραν, γραμμένους του είχε, την συνεπήρε και αυτήν το πάθος για εξουσία... ) 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθεστε και υπερασπιζεστε κατι που ουτε οι ηθοποιοι δεν μπορεσαν να αντεξουν (που κονομανε απο αυτο)..

https://www.floor8.com/posts/nikolaj-coster-waldau-says-he-fought-with-game-of-thrones-writers-over-jaime-s-story-spoilers-01db158w44yx/partners/42550

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Thresh

Σαφώς ,άλλωστε νομίζω ότι το υπονοώ ξεκάθαρα ανάμεσα στις γραμμές που έγραψα.Θα πω και κάτι ακόμα που είναι λίγο off topic.Αυτήν την νοοτροπία την είχα και εγώ την αρνητική και του ειδικού σε όλα , κάπως το ήξερα πίστευα ότι δεν ήταν σε μεγάλο βαθμό, από παντού άκουγα σε όλη μου την ζωή ότι πρώτα ακούω, βλέπω και μετά κρίνω.

Ζώντας ενάμιση χρόνο στην κεντρική Ευρώπη στο Plzen της Τσεχίας με προσγείωσε στην πραγματικότητα.Η τάση που είχα να αναλύω θέματα επί παντός επιστητού,με τους λίγους τους οποίους ήξεραν Αγγλικά και μπορούσα να συνεννοηθώ ξένιζε σε μεγάλο βαθμό τους συνομιλητές μου όπως και τα υπόλοιπα μάλη του κύκλου ,ου τους οποίους τους μετάφραζαν την συζήτηση.

Έμαθα με τον σκληρό τρόπο ότι μία απλή γνώμη είναι ok σε ένα θέμα το οποίο δεν κατέχεις, αλλά το να το παίζεις ειδικός επί παντός επιστητού, με άλλα λόγια να το παίζεις προπονητής, πρωθυπουργός,  σεναριογράφος, ή ότι μπορείς να φανταστείς δεν είναι αποδεκτό και ούτε κάνει τους συνομιλητές σου να εντυπωσιαστούν.Αυτά τα λίγα είχα να πω δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.

Επεξ/σία από xstreamgamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kogba είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Σεβαστή η επιθυμία του Σνόου, αλλά θα μπορούσαν να του θέσουν επίσημα το ζήτημα. Από ότι είδαμε, άφησαν την επιλογή στον Τύριον, έναν κρατούμενο για προδοσία. Η θανάτωση βασιλιά από συγγενή, είναι ότι συνηθέστερο στην Ιστορία και δεν νομίζω ότι θα είχε κάποιος πρόβλημα, ιδίως όταν αυτός απέτρεψε την μισότρελη(απ΄την εξουσία) Ντάνυ να κάνει περισσότερο κακό. Στα δικά μου μάτια, έπρεπε να τον έχουν ως σωτήρα.

Βέβαια, όταν οι ίδιες του οι αδελφές δεν το λένε(κυρίως η Σάνσα, που όπως φάνηκε, είτε Τζον είτε Μπραν, γραμμένους του είχε, την συνεπήρε και αυτήν το πάθος για εξουσία... ) 

Νομίζω, οτι οι εκεί, δεν θα ειχαν ιδιαίτερο πρόβλημα.Υπήρχε όμως

Spoiler

 

ένας γκριζοσκώληκας στη μέση που ηθελε το κεφάλι του σε πιάτο. Αν πρόσεξες, ο γκριζοσκωληκας απείλησε με πόλεμο.

Και έχω την εντυπωση πως αν γινόταν πόλεμος ανάμεσα σε Ασπίλους Ντοθράκι και τους Βόρειους, θα είχαμε μια νέα μορφή τυρανίας, υπό τον Γκριζοσκώληκα.

Οπότε το να "θυσιαστεί" με αυτον τον τρόπο ο Σνόου, ήταν οντως η καλυτερη λύση.

Πολύ δραμματικο τέλος για έναν ήρωα πολέμου

 

Ο Μπρον ρε φίλε...Πάλι τα κατάφερε :P :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Spoiler

Φοβερή νοημοσύνη ο δράκος πάντος.....κατάλαβε όταν σκοτώνει την Dani ο Snow, πώς όλα αυτά έγιναν για τον θρόνο και αρχίζει να πετάει φωτιές μέχρι να λιώσει. Μετά πέρνει την νεκρή Dani και εξαφανίζετε στο πουθένα. Λογαριάζει όμως χωρίς τον AlwaysOnCameraman (Bran) που τον έχει "τσιμπίσει" σε κάποια απο τις κάμερες του να κόβει βόλτες ανατολικά και έχει στόχο να τον επαναφέρει στην τάξη....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kogba είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Το τέλος δεν μπορεί να είναι πάντα αυτό που επιθυμούμε και η ζωή είναι σκληρή. ΑΛΛΑ... δεν βρέθηκε ΕΝΑΣ να πει στην τελική συνέλευση ότι ο Γιάννος είναι αίμα Ταργκάρυεν, ότι έχει νόμιμο δικαίωμα στο θρόνο(άσχετα που δεν έδειξε ενδιαφέρον);  Ένας;;; Το ξέρανε τρια (3) άτομα εκεί, οι δύο αδερφές του και ο Τύριον. Ας έκαναν ότι ήθελαν μετά, να αποφάσιζαν και καλά, αλλά ο Γιάννος δεν ήταν κάποιος τυχαίος βρε παιδιά.

Πάντως, ήταν σειρά ΕΠΟΣ, κράτησε σε αγωνία και ενδιαφέρον εκατομμύρια σε όλο τον κόσμο, μας χάρισε υπέροχες στιγμές και την αγάπησα αυτή τη σειρά.

Αυτό είναι το μεγαλύτερο φάουλ του επεισοδίου και της σειράς. Να θυμίσω ότι μιλάμε για το σημαντικότερο μυστικό και θεμέλιο λίθο όλης της ιστορίας, καθόρισε τη μοίρα οικογενειών, κόσμος πέθανε για να κρατηθεί αυτό το μυστικό που επηρεάζει τη μοίρα όλου του Westeros. Αποδόθηκε λάθος και στη συνέχεια απαξιώθηκε από τους σεναριογράφους μέχρι που έπαψε πια να έχει την παραμικρή σημασία και ξεχάστηκε. Μιλάμε για μια πληροφορία που από τη στιγμή που έγινε γνωστή, έπρεπε να σκάσει σαν βόμβα στα βασίλεια και ας είχε τελικά ο Τζον την ίδια κατάληξη. Τόσο η πραγματική ταυτότητα του Τζον, όσο και η σημαντικότητά του στον πόλεμο απέναντι στους νεκρούς, για το οποίο μάλιστα αναστήθηκε (τι πιο συγκλονιστικό πρέπει να γίνει για να καταλάβει κανείς πόσο καθοριστικός είναι ο ρόλος τους; ), αγνοήθηκαν εντελώς από τους σεναριογράφους και έχασαν το νόημά τους στην πορεία. Δεν μιλάμε για το τι νιώθει ο ίδιος για τη βαριά κληρονομία του (το οποίο μπορεί να είναι και λογικό), αλλά το πως στέκονται όλοι οι άλλοι απέναντι σε αυτήν την πληροφορία, εκεί είναι το παράλογο.

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...