Προς το περιεχόμενο

Προβληματισμός δώρου για να μην παρεξηγηθεί ο ανιψιός


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περίμενε εναν χρόνο να κλείσει και ο ανιψιός τα 18 και πλήρωσέ τους το δίπλωμα αυτοκινήτου(αν δεν έχει ήδη η ανηψιά). :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

αυτο συνηθως ειναι ενα δωρο που κανει ο πατερας...

 

Αν δεν το κάνει ο πατέρας, κάποιος πρέπει να το κάνει.

Εχω πάει πελατεία σε τέτοια μέρη και όχι μόνο ποσοστά δε μου δώσανε, αλλά με το που με βλέπανε μου λέγανε ότι τα κορίτσια δεν μπορούν να με εξυπηρετήσουν. 'Οχι μαρή τσατσά, παρεξήγηση, εγω εδώ στο σαλονάκι θα κάτσω να χαζεύω το κολλημένο (δεν θέλω να ξέρω από τι) περιοδικό μόδας (μα με το τύπου μαρί κλερ τη βγάζουν στην αναμονή?)

 

Στο θέμα, ο συλλογισμός είναι λάθος. Δηλαδή σε λίγα χρόνια που θα χρειάζεται ακριβό δώρο ο μικρός, θα πρέπει να ψαχτείς τι θα πάρεις και στην ανηψιά για να μην ξινίσει? Κάθε δώρο θα πρέπει να είναι επί δύο στην αξία?

Προτείνω ένα συμβολικό δώρο απλά για να μην πας με αδεια χερια, σιγουρα κάτω των 250.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι γονεις των παιδιων τι λενε ;

 

μηπως ειναι λιγο γενικα υπερβολικη η κινηση σου και λιγο παρεμβατικη ( ισως και φιγουρα ) μεσα στην οικογενεια αν πχ δεν εχουν την ιδια ανεση οικονομικη με σενα ;

 

+1

Το σκέφτηκα κι αυτό (για 500 σκέφτηκα) αλλά δεν είναι γυφτιά να δίνεις ρευστό;

 

prepaid

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λάπτοπ θα κάνει 500κατι.

Οπότε για λόγους δικαιοσύνης ταβάνι το ίδιο μπάτζετ αλλά και λιγότερο αν βρεθεί κάτι εντυπωσιακό και χρήσιμο.

μιλησε μας λιγο για τον εαυτο σου..

 

εχεις γυναικα/παιδια? αλλα ανιψια??

θες μηπως να υιοθετησεις καποιο ανηψι ακομα??

 

σοβαρα τωρα, δε ξερω τι ιδιαιτερη σχεση εχεις με τα ανηψια σου η ποσο οινομικα ανετος εισαι, αλλα 500ε δωρο δεν εχω ακουσει κανεναν θειο να δινει, εκτος αν ειναι απο αμερικη :P μπραβο παντως

 

βασικα, δες μονο αν θα κακοφανει στους γονεις, τπτ αλλο. απο και περα, δωσε και μενα θειο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω δυο ατομα (μια κιθαρα, ενα τριγωνακι), εγω παιζω τζουρα,

που να 'ναι διαθεσιμοι τα χριστουγεννα, για να παμε να πουμε τα καλαντα στον funbreaker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα φανει στους γονεις? Ειναι ενα απο τα καλυτερα δωρα που μπορει να κανει ο θειος στον ανιψιό του.

 

 

Δεν ξερεις τι κολληματα μπορει να εχει ο καθε γονιος. Καποιοι μπορει να το θεωρουν απρεπες, να μην θελουν να κακομαθει το παιδι, να ειναι θεμα αρχης να μην δεχονται λεφτα για δωρο, whatever. Εχω ακουσει και χειροτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενε εναν χρόνο να κλείσει και ο ανιψιός τα 18 και πλήρωσέ τους το δίπλωμα αυτοκινήτου(αν δεν έχει ήδη η ανηψιά). :-)

Ούτε να το διανοηθεις.Μη κάνετε τα παιδιά/ ανίψια σας αμαξάκηδες και μετά μια απόσταση 30' τους φαίνεται υπερατλαντικό ταξίδι.

 

Εκτός εάν αποφασίσει να το πάει επαγγελματικά, δηλαδή να γίνει ταξιτζής ή οδηγός λεωφορείου, που τους έχουμε ανάγκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανηψια θελει σιγουρα νεο λαπτοπ ή μηπως κανει την δουλεια της με το παλιο; μιλαμε για κοπελες που συνηθως δεν κανουν σαν εμας με τους υπολογιστες και τα gadgets

 

οι γονεις των παιδιων τι λενε ;

 

μηπως ειναι λιγο γενικα υπερβολικη η κινηση σου και λιγο παρεμβατικη ( ισως και φιγουρα ) μεσα στην οικογενεια αν πχ δεν εχουν την ιδια ανεση οικονομικη με σενα ;

 

στην τελικη γιατι δεν ρωτας τα ιδια τα παιδια τι τους λειπει ή τι θα ηθελαν για δωρο χωρις να ανοιξεις τα χαρτια σου για τι χρηματα μπορεις να διαθεσεις;

 

πολλες φορες τετοιες κινησεις που γινονται με τελειως δικα μας κριτηρια ακομα και αγνες προθεσεις να  εχουν

δημιουργουν μπελαδες ή δεν φερνουν το αποτελεσμα που θελουμε;

 

καλο ειναι παντως να μην κακομαθαινουμε τα παιδια ...

εχεις σκεφτει ενα μη υλικο δωρο , πχ ενα ταξιδι μαζι και με τα 2 παιδια και τους γονεις τους;

μια μεγαλη συναυλια ενα μεγαλο event; κατι αλλο που δεν εχουν κανει εως τωρα...

  • Η ανιψιά χρειάζεται σίγουρα νέο λαπτοπ γιατί το παλιό δεν την παλεύει. Δεν είναι ότι δηλαδή μου ήρθε στο άσχετο να κάνω δώρα.
  • Έμαθα για το πρόβλημα, ξέρω πως τα οικονομικά τους δεν είναι καλά αυτό τον καιρό και δυσκολεύονται και είπα να κάνω την κίνηση. Οι γονείς δεν ξέρω τι λένε, προφανώς θα μου πούνε ότι δεν έπρεπε και τέτοια αλλά θα επιβληθώ και θα πω ότι έχω το δικαίωμα να κάνω ένα δώρο στα ανίψια μου.
  • Δεν έχω σκοπό να κακομάθω τα παιδιά, το ζήτημα του λαπτοπ είναι πρακτικό και το άλλο δώρο προσπαθώ να είναι κάτι χρήσιμο.

Απλά σας τρολάρει και εσείς τσιμπάτε

 

Δεν με εστιάζω στην μαλακία που είπες αλλά στο ότι έσπευσε ο μάους να σου κάνει λάικ. :-D

 

Αν δεν το κάνει ο πατέρας, κάποιος πρέπει να το κάνει.

Εχω πάει πελατεία σε τέτοια μέρη και όχι μόνο ποσοστά δε μου δώσανε, αλλά με το που με βλέπανε μου λέγανε ότι τα κορίτσια δεν μπορούν να με εξυπηρετήσουν. 'Οχι μαρή τσατσά, παρεξήγηση, εγω εδώ στο σαλονάκι θα κάτσω να χαζεύω το κολλημένο (δεν θέλω να ξέρω από τι) περιοδικό μόδας (μα με το τύπου μαρί κλερ τη βγάζουν στην αναμονή?)

 

Κάτσε ρε συναγωνίστρια, και γιατί δηλαδή να πρέπει να πάει ένας έφηβος σε πουτάνα οπωσδήποτε;

Εσένα σε πήγαν σε ζιγκολό; Δεν μπορεί να πηδηχτεί με καμιά συνομηλική του;

Επίσης είμαι κατά της πορνείας οπότε δεν θα πήγαινα ούτε τον γιο μου ούτε τον άνιψιο μου παρεκλείνοντας απ τις αρχές μου και μεταδίδοντας λαθος διδαχές.

 

Στο θέμα, ο συλλογισμός είναι λάθος. Δηλαδή σε λίγα χρόνια που θα χρειάζεται ακριβό δώρο ο μικρός, θα πρέπει να ψαχτείς τι θα πάρεις και στην ανηψιά για να μην ξινίσει? Κάθε δώρο θα πρέπει να είναι επί δύο στην αξία?

Προτείνω ένα συμβολικό δώρο απλά για να μην πας με αδεια χερια, σιγουρα κάτω των 250.

 

 Ναι για κάθε δώρο θέλω να παίρνω κάτι και στον άλλο, αλλά προφανώς όχι ίδιας αξίας όπως λες.

 Γενικά δεν μπορώ να πω πως μου περισσεύουν αλλά αφού μπορώ να τα διαθέσω δεν μπορώ να ανεχτώ το να τα έχω στην άκρη και η ανιψιά να μην έχει λάπτοπ.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ αρέσει που λες είναι πρακτικό και γι αυτό θες να της το πάρεις αλλά ταυτόχρονα για μη πρακτικούς λόγους θες να πάρεις και στον 16χρονο ανηψιο.

 

Επειδή του χρόνου θα δίνει πανελλήνιες προτείνω να μη δώσει και να γραφτεί στη σχολή της αδερφής του έτσι, αν του πουν δεν γίνεται να το απαιτήσει, πρέπει να κάνει ότι και η αδερφή του για να μη ζηλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 500€ (+-) έχει πααααρα πολλές επιλογές δώρου για έφηβο...ποδήλατο, οτιδήποτε gadget, ps4, ρούχα, είναι μερικές από αυτές!  

είναι πολλά χρήματα για τυπικό δώρο σε έφηβο αλλά δεν μας πέφτει και λόγος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...