Προς το περιεχόμενο

“Σαμποτάζ” χαρακτηρίζουν διαφημιστικές εταιρείες το “μπλόκο” της Apple στις διαφημίσεις που ακολουθούν τους χρήστες


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά δεν θα το έλεγα, μην βλέπεις το Insomnia που έχει σεμνά Banners, έχω ανοίξει γνωστά σάιτ ειδήσεων και όλο το σάιτ ήταν γεμάτο διαφημίσεις που δεν μπορούσες να δεις τίποτα από το περιεχόμενο, το πρόβλημα λοιπόν των διαφημιστών είναι όχι ότι τη Apple το έβαλε αυτό στα Desktop, γιατί στα τέτοια τους, αυτό υπήρχε και σε άλλους Browser. Το υλοποίησαν για να τους μπλοκάρει στις Mobile συσκευές από εκεί που έχουν και το μεγαλύτερο κέρδος, αλλά επειδή πλέον αφήνει τους χρήστες να εγκαταστήσουν και Ad Blockers η Apple στον Safari των iPhone και iPad μαζί με το No Tracking έχουν στραβώσει.

Ναι οντως το ινσομνια ειναι πολυ καλο σε αυτο το κομματι, μερικες διαφημισεις εδω και εκει χωρις να χαλανε την εμπειρια χρησης του φορουμ, και εχεις πολυ δικαιο οτι μερικα σαιτ το εχουνε παρακανει. Το καλυτερο θα ηταν το ενδιαμεσο τοσο ουτοσωστε απλα να μας βοιηθανε οι διαφιμησεις και οχι να μας πριζουν. Και καλα κανουν που αμα καποιος δεν θελει καθολου αντσ να μπορει να τα απενεργοποιει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ουαου, απο το 10% των συσκευών που χρησιμοποιούν iOS, ένα ακόμα μικρότερο ποσοστό που χρησιμοποιεί (για κάποιον ακατανόητο λόγο) Safari, θα έχει ένα καινούργιο feature που μπορεί και να ασχοληθεί και να το ενεργοποιήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουαου, απο το 10% των συσκευών που χρησιμοποιούν iOS, ένα ακόμα μικρότερο ποσοστό που χρησιμοποιεί (για κάποιον ακατανόητο λόγο) Safari, θα έχει ένα καινούργιο feature που μπορεί και να ασχοληθεί και να το ενεργοποιήσει

Καταρχήν, αφορά και τον Safari στο MacOS αυτή η αλλαγή. Δεύτερον, η Apple εκεί έχει ισχύ να το εφαρμόσει αυτό. Στις iOS και MacOS συσκευές και στον browser που η ίδια έχει αναπτύξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράδειγμα σήμερα. Είδα μαγειρικά σκεύη στον browser κι ύστερα από πέντε λέπτα στο δίπλα tab που είχα το Fb άρχισε να μου πετά προτεινόμενες διαφημίσεις για κουζινικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουαου, απο το 10% των συσκευών που χρησιμοποιούν iOS, ένα ακόμα μικρότερο ποσοστό που χρησιμοποιεί (για κάποιον ακατανόητο λόγο) Safari, θα έχει ένα καινούργιο feature που μπορεί και να ασχοληθεί και να το ενεργοποιήσει

Android λασπολόγος detected. Είτε MacOS είτε iOS ο Safari είναι από τους καλύτερους Browser που κυκλοφορεί. Αν τώρα εσύ δεν έχεις χρησιμοποιήσει μέχρι στιγμής κάποιο από τα δύο προϊόντα δικό σου το πρόβλημα, απλά μην κάθεσαι και γράφεις αερολογίες. Αυτό το 10% που λες αντιστοιχεί σε ένα τεράστιο αριθμό συσκευών που με τον οποίο με πολύ χαρά βγάζει κέρδος η Google από τις διαφημίσεις. Οπότε get your facts straight πριν γράψεις τις ανοησίες σου.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ουαου, απο το 10% των συσκευών που χρησιμοποιούν iOS, ένα ακόμα μικρότερο ποσοστό που χρησιμοποιεί (για κάποιον ακατανόητο λόγο) Safari, θα έχει ένα καινούργιο feature που μπορεί και να ασχοληθεί και να το ενεργοποιήσει

 

Αν μας βρεις χρήστη συσκευής ios που δεν χρησιμοποιεί safari, να μας τον δείξεις για να του αποσπάσουμε με βία τη συσκευή! :P 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράδειγμα σήμερα. Είδα μαγειρικά σκεύη στον browser κι ύστερα από πέντε λέπτα στο δίπλα tab που είχα το Fb άρχισε να μου πετά προτεινόμενες διαφημίσεις για κουζινικά...

Σύμφωνα με δήλωση της Apple που θα βρεις εδώ μαζί με όλες τις υπόλοιπες λεπτομέρειες:

 

 "Ad tracking technology has become so pervasive that it is possible for ad tracking companies to recreate the majority of a person's web browsing history. This information is collected without permission and is used for ad re-targeting, which is how ads follow people around the Internet." 

 

 

Αν μας βρεις χρήστη συσκευής ios που δεν χρησιμοποιεί safari, να μας τον δείξεις για να του αποσπάσουμε με βία τη συσκευή! :P

Δέχομαι να τη δώσεις σε μένα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πρόβλημα να κονομάνε οι εταιρείες αλλά να έχω και εγώ ο "καταναλωτής - προϊόν" ένα όφελος από όλο αυτό το παιχνίδι.Οποτε προτείνω,ας μου δίνει δωρεάν Ίντερνετ (σταθερό και mobile)και ας μου δείχνουν ότι διαφήμιση θέλουν.Απο την στιγμή όμως που το πληρώνω από την τσέπη μου..ε όχι.Μην θέλουν "και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μας βρεις χρήστη συσκευής ios που δεν χρησιμοποιεί safari, να μας τον δείξεις για να του αποσπάσουμε με βία τη συσκευή! :P

Εύκολο, αυτή τη στιγμή σου γράφω από Mac Book Pro χρησιμοποιώντας Chrome

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύκολο, αυτή τη στιγμή σου γράφω από Mac Book Pro χρησιμοποιώντας Chrome

Μοντέλο;

Δεν έχω πρόβλημα να κονομάνε οι εταιρείες αλλά να έχω και εγώ ο "καταναλωτής - προϊόν" ένα όφελος από όλο αυτό το παιχνίδι.Οποτε προτείνω,ας μου δίνει δωρεάν Ίντερνετ (σταθερό και mobile)και ας μου δείχνουν ότι διαφήμιση θέλουν.Απο την στιγμή όμως που το πληρώνω από την τσέπη μου..ε όχι.Μην θέλουν "και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο".

Τί σχέση έχει ο πάροχος σου με την Google;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...