Προς το περιεχόμενο

“Σαμποτάζ” χαρακτηρίζουν διαφημιστικές εταιρείες το “μπλόκο” της Apple στις διαφημίσεις που ακολουθούν τους χρήστες


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η Apple καλά θα κάνει να "ανοίξει" επιτέλους τον Safari για iOS, να μπορούμε να κατεβάζουμε mp3, rar κτλ και να προσθέσει υποστήριξη flash να βλέπουμε κανα ματσάκι και καμια ταινία...τώρα αυτά τα intelligent tracking prevention και πράσινα άλογα δεν τα καταλαβαίνω, δεν με απασχολούν.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H επιλογή Do Not Track, που έχουν χρόνια ο FIrefox,Chrome,IE δεν είναι ; 

 

Οχι, δυστυχώς αυτή την επιλογή πολύ σπάνια την αποδέχονται τα sites. Είναι εντελώς εθελοντική η καθιέρωση του. Σε αντίθεση με την υλοποίηση της Apple που φαίνεται να είναι πιο aggressive.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά σε τεχνολογικό forum είμαστε... Πως γίνετε να μιλάτε σαν να και είμαστε ξεκρέμαστοι και περιμένουμε την Apple να μας σώσει από τα trackers?

 

Ublock origin με extra filters και τελειωσε. Ότι θέλει ας κάνει και η Apple, που πολλοί ξεχνάτε ότι έχει ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ ΓΙΑ ADS, και όλοι οι άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H επιλογή Do Not Track, που έχουν χρόνια ο FIrefox,Chrome,IE δεν είναι ; 

 

Block third party cookies. Και ακόμη καλύτερα allow only session cookies (μονο για να κάνεις log in). Αλλά τώρα με το cookies policy notice, θα σου βγαίνει συνέχεια, αν δεν αφήσεις το first party cookies και έχεις μόνο session cookies...

 

Πάντως έτσι στα γρήγορα για όσους δεν ξέρουν....

Third party cookies: Cookies που μας κάνουν track σε πολλά site. Μπαίνουν με scripts που τρέχουν από άλλο domain.

First party cookies: Cookies που χρησιμοποιεί το ίδιο το site, συνήθως για να σας κάνει track για λογαριασμό του, ή για να αποθηκεύσει κάποιες επιλογές του χρήστη, όπως πχ το remember me. Αν τα κάνετε block μπορεί να χάσετε από πολύ εώς καθόλου λειτουργικότητα. Μερικά sites μπορεί να μην παίζουν καν (κακώς).

Session cookies: Σβήνονται κάθε φορά που κλείνετε τον browser. Χρησιμεύουν κυρίως για να μας κρατάνε συνδεδεμένους logged in

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Firefox παρέχει την εν' λόγω λειτουργικότητα εδώ και χρόνια, δίχως επεκτάσεις και αλχημείες.

 

Για όσους πάλι επιθυμούν τη χρήση επεκτάσεων, υπάρχουν αρκετές αξιόλογες επιλογές εδώ και μια δεκαετία.

 

Εσυ ζεις σε εναν κοσμο χωρις στοχευμενη διαφημηση ?

Ναι, το (κάθε) insomnia και κατ' επέκταση το διαδίκτυο, υφίσταται με πρωταρχικό σκοπό τη φιλοξενία απόψεων και την ελεύθερη διακίνηση ιδεών των μελών του, χωρίς να αποσκοπεί σε οικονομικά οφέλη. Τέλος οι όποιες διαφημίσεις, αφορούν προϊόντα και υπηρεσίες που είναι άσχετα με την τεχνολογία.
 
Σε κάθε περίπτωση πάντως, προσφέρει άφθονο γέλιο.  :P
/s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον οτι στο Facebook μου έβγαλε στο Timeline (ψηλά - ψηλά) το παρακάτω προχθεσινό άρθρο από την Athens Voice:

Ο κόσμος θα αλλάξει γιατί δεν ξέρουμε πόσο κοστίζουμε: Πόσα γνωρίζουμε για τις πατημασιές που αφήνουμε πίσω μας όσο σερφάρουμε στο διαδίκτυο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστή κίνηση από την Apple και κατά την γνώμη μου χτύπημα κάτω από την ζώνη στους ανταγωνιστές της αλλά επειδή μιλάμε για πολυεθνικές ας έχουμε το νου μας και το μέλλον θα δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κακή κίνηση απο την aplle. Πλέον το ιντερνετ και όλα τα σαιτ βασίζονται και ζούνε απο τις διαφημήσεις.. και πολύ πιθανό και το insomnia να έχει μία πολύ μεγάλη βοήθεια απο τις διαφημήσεις, κάτι πολύ λογικό. Εφόσων το έχουμε αποδεχθεί οτι χωρίς αυτό το κομμάτι δεν γίνετε να επιβιώσουν τα σαιτ, δεν μπορώ να καταλάβω τους χρήστες που παραπονιούνται.. ενοείτε πως θέλω να με παρακολουθούν τι προιόντα βλέπω και να μου προωθούν τα κατάληλα για τα οποία ενδιαφέρομαι.. ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί είναι κακό αυτό.. και πρωτού πεταχτεί κανείς να πεί καμία εξυπνάδα.. νομίζω έχω αρκετό μυαλό για να αποφασίσω τελικά αν θα προχωρίσω στην αγορά του ή όχι. Αλλά ξέχασα.. ο καναπές είναι τόσο καλός.. κακές διαφημιστηκές που κάνετε την ζωή μας ευκολότερη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ έξυπνο και πρακτικό , να μπλοκάρεις τις διαφημιστικές ..... ώστε να έχεις μονοπολειο και να ελέγχεις το μπαινοβγαίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό αυτό που κάνει και η Apple διότι δεν έχουν το δικαίωμα των προσωπικών μας δεδομένων... Αλλά από την άλλη πολλές free υπηρεσίες στηρίζονται σε αυτό το μοντέλο. Δεν ξέρω είμαι λίγο μπερδεμένος...

 

Προσωπικα 1000 φορες να πληρωσω για καποια εφαρμογη, παρα να με κανουν track (spying) 24/7. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...