Προς το περιεχόμενο

“Σαμποτάζ” χαρακτηρίζουν διαφημιστικές εταιρείες το “μπλόκο” της Apple στις διαφημίσεις που ακολουθούν τους χρήστες


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εδώ και αρκετά χρόνια, η Apple τηρεί υπεύθυνη στάση στο θέμα της ιδιωτικότητας και της προστασίας των δεδομένων των χρηστών της. Θα έπρεπε να παραδειγματιστούν και άλλοι. 

 

(Βέβαια, η αλήθεια είναι πως η Apple "ζει" από τα προϊόντα που πουλάει και όχι από "αέρα κοπανιστό", όπως οι υπόλοιποι)

iAd is a discontinued mobile advertising platform developed by Apple Inc. for its iPhone, iPod Touch, and iPad line of mobile devices allowing third-party developers to directly embed advertisements into their applications. [...]. Hosted and sold by Apple,[3] the iAd platform was expected to compete with Google's AdMob mobile advertising service.[4]

https://en.wikipedia.org/wiki/IAd

 

Προφανώς η Apple έχει έσοδα και από το iTunes, το Apple Pay και άλλες υπηρεσίες / "κοπανιστό αέρα".

 

Όλη η συζήτηση θα αφορά στο αν θα είναι προεπιλεγμένο. Πάντως όπως λέει και στην πηγή και η Google έκανε το ίδιο για τέτοιου είδους διαφημίσεις, όπου τέτοιου είδους όλες οι άλλες εκτός αυτών που τρέχουν μέσω της δικής της πλατφόρμας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει που παραδέχομαι την Apple είναι οτι δεν έχει δώσει σε κανένα πάροχο κινητής τηλεφωνείας στον κόσμο τα έξεις:

 

1. Το δικαίωμα να βάλουν τον λογότυπο της εταιρίας οπουδήποτε στο κινητό

 

2. Το δικαίωμα να προφορτώσουν προγράματα Bloatware τρίτων. Πχ Τα Android έρχονται φορτωμένα με προγράματα με τα οποία έχει κάνει σύμβαση η εταιρία κινητης πχ Uber , Verizon TV, Tripadvisor κτλ

 

3. Το firmware προωθείτε κατευθείαν απο την Apple

 

Αφού να φανταστείτε ότι όλες οι Official Αftermaket θύκες για τα iPhone που κυκλοφωρούν στην αγορά (και όχι απο Κίνα) είναι υποχρεωμένες να δείχνουν το logo της Apple γιατί κινδυνεύουν να μηνυθούν απο την Apple. Για αυτόν τον λόγο έχουν τρύπα στο πίσω μέρος της θύκης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει παραγίνει το θέμα με τις διαφημίσεις και δυστυχώς πλέον είναι πολύ πιθανό να σου αποσπούν και έξτρα χρήματα όταν αγοράζεις προϊόντα μέσα από τέτοιες διαφημίσεις ,όπως την πάτησε και μια φίλη μου πρόσφατα πληρώνοντας με πιστωτική αγορά προϊόντος από χορηγούμενη διαφήμιση στο φεις. είναι μια αρχή αυτό που κάνει η Apple

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενω  και θελω σε αυτο το θεμα να μπουν ολοι οι συνωμοσιολογοι-ψεκασμενοι  που νομιζουν πως τους παρακολουθουν   η NSA kai h CIA   και το FBI  για να μαθουν πως τρωνε το σουβλακι τους  και να αποδωσουν τα ευσημα στην Αpple .Eπισης και οι οπαδοι   του ελευθερου λογισμικου και της απολυτης ελευθεριας και του ελευθερου camping.

Eαν δεν το κανουν θα φανουν ασυνεπεις στα πιστευω τους διοτι αυτοι ειναι ψαγμενοι δεν ειναι σαν εμας που  δεν ξερουμε να προστατευσουμε την ιδιωτικοτητα μας :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προφανώς η Apple έχει έσοδα και από το iTunes, το Apple Pay και άλλες υπηρεσίες / "κοπανιστό αέρα".

 

 

Αέρας κοπανιστός το iTunes? Άρα είναι αέρας κοπανιστός και το Amazon Music, το Spotify, το Netflix και οποιαδήποτε άλλη υπηρεσία streaming περιεχομένου?

 

Αέρας κοπανιστός το Apple Pay? Άρα είναι αέρας κοπανιστός π.χ. και το Paypal?

 

Ώρες ώρες νομίζω λέμε ότι θέλουμε... Συνέλθετε λίγο.

Πιο πάνω ειπώθηκε ότι είναι αέρας κοπανιστός η παροχή υπηρεσιών διαφημιστικής φύσεως, οι οποίες βασίζονται στην παρακολούθηση του browsing history των χρηστών. Νομίζω είναι πολύ ξεκάθαρο, για όποιον θέλει να καταλαβαίνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Google δεν μπορεί να το κάνει αυτό γιατί πολύ απλά ζει από τα δεδομένα των χρηστών της. Η Apple από την άλλη πουλάει και το παραμικρό που θα βγάλει στην αγορά, σπάνια θα σου δώσει κάτι τζάμπα. Αλλά γιαυτό δεν θα εκμεταλλευτεί τα δεδομένα σου για να βγάλει λεφτά. Διαλέγεις εις γνώση σου, δωρεάν υπηρεσίες με εκμετάλλευση των δεδομένων σου ή τα σκας και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο μέχρι ένα σημείο.

 

Και όμως η Google σου δίνει επιλογή άμα θέλεις να μην σου εμφανίζει διαφημίσεις βασισμένες σε αυτά που αναζητάς. Λίγοι το ξέρουν όμως. Πήγαινε στο Google account σου και στις privacy ρυθμίσεις απενεργοποίησε το Ads Personalization. Τώρα οτι αναζήτηση κάνεις όταν είσαι συνδεδεμένος με αυτό το account δεν θα χρησιμοποιείτε για να χτιστεί ένα διαφημιστικό προφίλ πάνω σε αυτά που σε ενδιαφέρουν.

 

Το απευθείας link για το παραπάνω:

 

https://adssettings.google.com/authenticated

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αέρας κοπανιστός το iTunes? Άρα είναι αέρας κοπανιστός και το Amazon Music, το Spotify, το Netflix και οποιαδήποτε άλλη υπηρεσία streaming περιεχομένου?

 

Αέρας κοπανιστός το Apple Pay? Άρα είναι αέρας κοπανιστός π.χ. και το Paypal?

 

Ώρες ώρες νομίζω λέμε ότι θέλουμε... Συνέλθετε λίγο.

Πιο πάνω ειπώθηκε ότι είναι αέρας κοπανιστός η παροχή υπηρεσιών διαφημιστικής φύσεως, οι οποίες βασίζονται στην παρακολούθηση του browsing history των χρηστών. Νομίζω είναι πολύ ξεκάθαρο, για όποιον θέλει να καταλαβαίνει.

Η παροχή υπηρεσιών διαφήμισης, σας αρέσει ή όχι χρηματοδοτεί το 95% του ιστού, και η τεράστια αύξηση του οφείλετε εν μέρη και στα λεφτά που λαμβάνουν οι πάσης φύσεως δημιουργοί από την Google κατά κύριο λόγο.

 

Σκέψου πόσο θα αλλάξει μέσα σε 2 μήνες το internet από την ώρα που η google θα πει "κλείνω τις υπηρεσίες του AdSense , και κόβω την προσβαση στη μηχανη αναζήτησης μου, και θα δούμε κατά πόσο είναι αέρας κοπανιστος.

 

Στο θέμα τώρα δε καταλαβαίνω γιατί σας ενοχλούν οι στοχευμενες διαφημίσεις. Ίσα ίσα που όταν ψάχνεις για πιγκάλ με βολεύει αρκετά να προβάλλονται προσφορές για σκατοβουρτσες παντού.

 

Το πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι δεν έχουν την εκπαίδευση για να αγοράσουν κάτι με ασφάλεια από το internet, αν και πολλές φορές αρκεί η απλή λογική που επίσης ,αρκετοί αμφιβάλω αν έχουν.

 

Στα του σαφάρι, καλή κίνηση, αρκεί να λειτουργεί στοχευμένα. Γιατι αν δε θέλω να με ακολουθούν μπλοκάρω όλα τα κουκις και καθάρισα.μπλοκαροντας τα όμως χάνω και παρά πολλές ευκολίες, που δεν έχω σκοπό να θυσιάσω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αέρας κοπανιστός το iTunes? Άρα είναι αέρας κοπανιστός και το Amazon Music, το Spotify, το Netflix και οποιαδήποτε άλλη υπηρεσία streaming περιεχομένου?

 

Αέρας κοπανιστός το Apple Pay? Άρα είναι αέρας κοπανιστός π.χ. και το Paypal?

 

Ώρες ώρες νομίζω λέμε ότι θέλουμε... Συνέλθετε λίγο.

Πιο πάνω ειπώθηκε ότι είναι αέρας κοπανιστός η παροχή υπηρεσιών διαφημιστικής φύσεως, οι οποίες βασίζονται στην παρακολούθηση του browsing history των χρηστών. Νομίζω είναι πολύ ξεκάθαρο, για όποιον θέλει να καταλαβαίνει.

 

Δεν θα έλεγα αέρας κοπανιστός αλλά η Αpple παίρνει το 30% της κάθε εφαρμογής/ταινίας/μουσικής που πωλείτε στο iTunes. Ακόμα και στα Subscriptionς (πρόσφατα 30%) παίρνει 15%.

 

Πολλές εταιρίες για να αποφύγουν αυτή την χρέωσει έχουν το Application Free και κάνεις Subscribe απο το website της εταιρίας.

 

Ακόμα και στα In-App purchases η Apple πέρνει 30%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενω  και θελω σε αυτο το θεμα να μπουν ολοι οι συνωμοσιολογοι-ψεκασμενοι  που νομιζουν πως τους παρακολουθουν   η NSA kai h CIA   και το FBI  για να μαθουν πως τρωνε το σουβλακι τους  και να αποδωσουν τα ευσημα στην Αpple .Eπισης και οι οπαδοι   του ελευθερου λογισμικου και της απολυτης ελευθεριας και του ελευθερου camping.

Eαν δεν το κανουν θα φανουν ασυνεπεις στα πιστευω τους διοτι αυτοι ειναι ψαγμενοι δεν ειναι σαν εμας που  δεν ξερουμε να προστατευσουμε την ιδιωτικοτητα μας :P

 

 

Εσυ ζεις σε εναν κοσμο χωρις στοχευμενη διαφημηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πρόβλημα να κονομάνε οι εταιρείες αλλά να έχω και εγώ ο "καταναλωτής - προϊόν" ένα όφελος από όλο αυτό το παιχνίδι.Οποτε προτείνω,ας μου δίνει δωρεάν Ίντερνετ (σταθερό και mobile)και ας μου δείχνουν ότι διαφήμιση θέλουν.Απο την στιγμή όμως που το πληρώνω από την τσέπη μου..ε όχι.Μην θέλουν "και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο".

 

Κάτσε, το internet δεν είναι μόνο η σύνδεση που πληρώνεις, αλλά και το λογισμικό που ΔΕΝ πληρώνεις εξαιτίας των διαφημίσεων. Ο internet provider δεν παίρνει ποσοστά από τις διαφημίσεις μια που είναι πρακτικά ΠΟΛΥ πολύπλοκο να γίνει τέτοιο μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...