Προς το περιεχόμενο

“Σαμποτάζ” χαρακτηρίζουν διαφημιστικές εταιρείες το “μπλόκο” της Apple στις διαφημίσεις που ακολουθούν τους χρήστες


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν χρειάζεται να ψάξεις τίποτα - το γνωστό ρητό λέει, αν ένα προϊόν/υπηρεσία σου προσφέρεται δωρεάν τότε εσύ(και τα δεδομένα σου) είσαι το προϊόν προς πώληση (there is no free lunch...) Βλ. "free" apps/news-sites/fb/twitter/instagram κτλ :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύκολο, αυτή τη στιγμή σου γράφω από Mac Book Pro χρησιμοποιώντας Chrome

 Δεν έχεις παρατηρήσει διαφορά στην απόδοση της μπαταρίας σου με την χρήση του chrome? Εμένα με απλή χρήση safari η μπαταρία κρατάει ένα 8ωρο χαλαρά με τον chrome αδειάζει σε 2 ώρες το πολύ. MacBook Pro late 2015 μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όσους σας ενδιαφέρει να γλιτώσετε από το tracking βάλτε τον privacy badger είναι browser add-on από την EFF και έχει ακριβώς αυτόν τον σκοπό.

 

Επιστρέφοντας στο θέμα μας, για όσους λένε ότι δεν του ενοχλεί το tracking, παλαιότερα είχε γίνει θέμα με της αεροπορικές εταιρίες που έβλεπαν τι προορισμούς έψαχνες γενικά και όταν αργότερα πήγαινες στο site τους τα εισητήρια που σου πουλούσαν ήταν ακριβώτερα βασισμένοι στο γεγονώς ότι ήθελες να πας οπωσδήποτε, ενώ αν το άνοιγες από private browsing ή από browser χωρίς cookies τα εισητήρια ήταν πολύ φθηνότερα. Το ίδιο έπαθα και από ελληνικό e-shop από το οποίο έβγαζε διαφορετικές τιμές για το ίδιο προϊόν ανάμεσα στο pc το δικό μου και του πατέρα μου. Οπότε ναι καλό το να σου πλασάρουν αυτά που θες και όχι άκυρες μπούρδες αλλά συνήθως κάνουν και πολλές extra πουστιές που δεν θέλεις!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αέρας κοπανιστός το iTunes? Άρα είναι αέρας κοπανιστός και το Amazon Music, το Spotify, το Netflix και οποιαδήποτε άλλη υπηρεσία streaming περιεχομένου?

 

Αέρας κοπανιστός το Apple Pay? Άρα είναι αέρας κοπανιστός π.χ. και το Paypal?

 

Ώρες ώρες νομίζω λέμε ότι θέλουμε... Συνέλθετε λίγο.

Πιο πάνω ειπώθηκε ότι είναι αέρας κοπανιστός η παροχή υπηρεσιών διαφημιστικής φύσεως, οι οποίες βασίζονται στην παρακολούθηση του browsing history των χρηστών. Νομίζω είναι πολύ ξεκάθαρο, για όποιον θέλει να καταλαβαίνει.

Αρχικά το "κοπανιστός αέρας" ήταν ορολογία άλλου.

Από κει και μετά, εσύ ο ίδιος το είπες: υπηρεσίες διαφημιστικής φύσης. Έχουν servers, CRM, και τεχνολογία αντίστοιχη αυτών που έχει π.χ. το Paypal. Και φέρνουν και έσοδα επίσης.

 

Όσο είναι για σένα αέρας κοπανιστός, τόσο είναι και για μια διαφημιζόμενη εταιρεία και το Spotify. Εκτός αν λέμε ότι θέλουμε, οπότε πάω πάσο. Όλα τα παραπάνω είναι υπηρεσίες με άμεση σύνδεση με χρηματικές ροές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, δυστυχώς αυτή την επιλογή πολύ σπάνια την αποδέχονται τα sites. Είναι εντελώς εθελοντική η καθιέρωση του. Σε αντίθεση με την υλοποίηση της Apple που φαίνεται να είναι πιο aggressive.

Και με την apple θα το δέχονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεν έχεις παρατηρήσει διαφορά στην απόδοση της μπαταρίας σου με την χρήση του chrome? Εμένα με απλή χρήση safari η μπαταρία κρατάει ένα 8ωρο χαλαρά με τον chrome αδειάζει σε 2 ώρες το πολύ. MacBook Pro late 2015 μοντέλο.

καθόλου, όλη μέρα κρατάει η μπαταρία και με πολλή άνεση κι όλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με την apple θα το δέχονται?

 

Sorry τώρα το είδα. Ακόμα δεν μπορούμε να ξέρουμε άμα δεν το δούμε στη πράξη, αλλά από ότι φαίνεται η υλοποίηση της Apple φαίνεται πιο επιθετική και μάλλον θα προσπερνάει εντελώς τα site, δεν θα ζητάει την άδεια τους, με λίγα λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...