Προς το περιεχόμενο

Θέμα : άγχος και λύσεις για αυτό


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάιρας, και γω είχα κάθε καλή διάθεση να σε πιστεψω, αλλά μόνο και μόνο ότι χτυπάς μεροκάματα εδώ μέσα όλη τη βδομάδα, ενώ παράλληλα μας γράφεις ότι δουλεύεις πολύ / ψοφάς στο άγχος / δεν έχεις χρόνος για άλλες δραστηριότητες στη ζωή σου, ε δεν θέλει και πολύ... Και όλο αυτό, χωρίς να λάβω υπόψη μου τα τάματα και τις μαστίχες.

 

Well played btw.

Απαγορεύεται να έχω άδεια;

 

Και έχω άγχος ακόμα δεν έφυγε, πήρα τηλέφωνο την ψυχολόγο περιμένω να μου πει ημέρα για ραντεβού.

 

Άλλος στην θέση μου θα έπαιρνε τα χαπια εγώ την παλεύω όσο μπορώ χωρίς αυτά.

Επεξ/σία από vairass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 401
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά, δική σας η τσέπη, δική σας η υγεία. Ελεύθερη επιλογή λέγεται, Ότι θέλετε κάνετε.

 

Αν όμως γράφετε σε φόρουμ προσπαθώντας να πείσετε για κάτι, καλό είναι να έχετε αποδείξεις επιστημονικές.

 

Η προσωπική εμπειρία και η ξαδέρφη που έγινε καλά, δεν είναι επιχείρημα και απόδειξη.

 

Κατά τα άλλα κάπως πρέπει να ζήσουν όσοι πουλάνε νερό και χάπια από ζάχαρη.

 

My 2 cents.

 

το οτι του βαλανε στα εθνικα συστηματα υγειας της πιο προηγμενων συστηματων παγκοσμια αμερικης αγγλιας και γερμανιας σημαινει οτι τους αποδεχθηκαν σαν επιστημονες ισαξιους.οπως οτι διδασκεται και σαν ειδικοτητα και μονο απο ιατρους δεν ειναι απο μονης της μια αποδειξη?εσυ τι αποδειξεις εχεις?

 

χαπια απο νερο και ζαχαρη που τα εχει εγκρινει ο εοφ και βρισκονται σε φαρμακεια? ε τι να. πω.πουλανε ματζουνια στα φαρμακεια ?εκει οπου αγοραζουν και τα χημικα? ετοτε να κλεισουν και τα φαρμακεια η΄ο εοφ. ελα τωρα ειναι επιχειρηματα αυτα?

Ωχ, Θεέ μου. Με έχετε κάνει να πιστεύω στον Χριστό.

 

 

Όταν η ομοιοπαθητική επίσκεψη θα κοστίζει 0 ευρώ η επίσκεψη και 0 ευρώ τα υπόλοιπα έξοδα, θα πάω να τους δω πηγαίνοντας με τα γόνατα.

 

Μέχρι τότε, θα προσκυνάω τον πατέρα της πενικιλίνης σε γιγαντοαφίσα.

 

fixed

 

σαυτο μπορω να συμφωνησω εν μερη.εγω εκανα ομοιπαθητικη 10 χρονια,ωφεληθηκα εγραψα .δεν ωφεληθηκα εγραψα.και γιατι.το γιατι ειναι και ο λογος που δεν συνεχισα.η γιατρος μου εφυγε εξω να ασχοληθει με την ερευνα σε κυταρα  αφηνοντας την κορη της που σπουδασε το ιδιο αλλα δεν εχει καμμια σχεση μαυτην και εξηγησα γιατι.ετσι επειδη δεν εχω χρημα για να δοκιμαζω ξανα σταματησα.σε 1.5 χρονο ειχα 2 αποστηματα και ενα κρυωμα βαρυ=ιωση δεν ξερω και πηρα 3 αντιβιωσεις.που φυσικα με εκαναν χαλια και απεκτησα ευαισθησια στο εντερο.δλ. εγω τωτα πρεπει να μην ψαξω ξανα και να υποφερω γιατι πρεπει να σκεφτομαι οτι δεν υπαρχει αλλος τροπος απο το να καταστρεφω το εντερο μου?ετσι ξεκινησα και πηγα μιλητος απο την αδερφη μου στην γιατρο μου.θα ψαξω να βρω ενα τροπο να δυναωσω το ανοσοποιητικο μου γιατιι εχω θεμαατα απρομοια με τον φιλο.αλλα με τα χημικα καταστραφηκα,δεν τα σηκωνω εδω και χρονια πια.

καποιοι νομιζετε οτι εχω παθος οπως γραψατε.καθολου.παθος εχω με τους ανοιχτομυαλους ανθρωπους και με την κακη ''στενομυαλια΄΄.θα δοκιμαζω οτι εχει την εγκριση του ιατρικου συλλογου σαν βοηθητικη διπλα στην ιατρικη,οπως και τον βελονισμο.

@dreamer12, ακόμα κι αν κατάφεραν κάποιοι δικοί σου να γίνουν καλά με την ομοιοπαθητική, αυτό δεν αποτελεί επιχείρημα για τους υπόλοιπους. Με την ίδια λογική μπορώ να βγω να λέω δημοσίως οτι αν πάρετε το μαγικό βοτάνι που φτιάχνω θα σας περάσουν τα προβλήματα κτλ, όπου "μαγικό βοτάνι" και όπου "προβλήματα" βάλε οτι θες. Με τον τρόπο που γράφεις απλά απωθείς κάποιους να σε πιστέψουν. Τέλος, επειδή λες οτι η ομοιοπαθητική έχει έδρες σε πολλά ξένα πανεπιστήμια και ποιοι είμαστε εμείς που θα πούμε το ένα και το άλλο, εγώ προσωπικά είμαι αυτός που δεν γουστάρω να χάνω τον χρόνο μου τα λεφτά μου και να πειραματίζομαι με ανεπαρκείς αναξιόπιστες αμφισβητούμενες και αναποτελεσματικές θεραπείες μεθόδους και πρακτικές για το οποιοδήποτε πρόβλημα που θα μου παρουσιαστεί.

Επίσης πέραν από αυτά, έχω και προσωπική εμπειρία από τα παιδικά μου χρόνια, τότε που έψαχνε ο πατέρας μου πως θα διορθωθεί ένα σοβαρό χρόνιο ορθοπεδικό πρόβλημα υγείας που είχα, κάποια στιγμή βρήκαμε μια γυναίκα που έκανε βελονισμό (από φτωχή οικογένεια αυτή της πληρώναμε μέχρι και το ταξί για να έρθει να φύγει και την επίσκεψη) ερχόταν με ένα μηχάνημα με μπαταρίες και κάτι μαραφέτια, μας πρότεινε και κάτι πρακτικές που προσέφεραν περιορισμένο και προσωρινό αποτέλεσμα μεν αλλά προφανώς αφορούσε ήπιες περιπτώσεις, για την δική μου που ήταν σοβαρή δεν έγινε τίποτα, την λύση την έδωσε το χειρουργείο λίγα χρόνια μετά.

 

δεν μιλησα ποτε για μαγικο βοτανι.μην μπλεκεις αλλα στην συζητηση και προσπαθεις να τα μπερδεψεις για να δυναμωσεις τον λογο σου .οταν μιλας για μενα να λες αυτα που ειπα σε παρακαλω.τα μαγικα βοτανια ξαναλεω δεν πωλιουνται στα φαρμακεια οπως τα ομοιοπαθητικα,ετσι? μην τα μπλεκουμα.ουτε ειπα οτι γιατρευουν μεγαλα προβληματα.το οτι πηγες σε ενα βελονιστη δεν σημαινει οτι ειναι ολοι αχρηστοι.καλοι -κακοι υπαρχουν παντου.δεν ακυρωσες την κλασικη ιατρικη ποτε γιατι ετυχες σε ενα κακο γιατρο,μην αδικεις την επιστημη καποιου γιατι ειναι ο ιδιος κακος.δεν προσπαθω να πεισω κανενα,προσπαθω να σταματησω αυτον ζωωδη στενολυαλο τροπο σκεψης.

Τoυς αλητήριους που εκμεταλλεύονται τον πόνο του συνανθρώπου μας και δολοφονούν δεκάδες στην "καριέρα" τους, κάποτε η "πολιτισμένη" Ευρώπη πρέπει να τους βάλει στη θέση που τους αρμόζει - πίσω απο τα σίδερα.

 

Η ιατρική μας δεν είναι τέλεια. Σε πολλά ζητήματα είναι ανεπαρκής, σε άλλα υπάρχουν τεραστια περιθώρια για βελτίωση. Ίσως επίσης και το σύστημα υγείας να μην παρέχει όσα θα έπρεπε. 

 

Εγώ 'ομως το υπογράφω με τα 2 χέρια, οι ομοιοπαθητικοί είναι απολύτως υπεύθυνοι για τον θάνατο όσων ασθενών τους εμπιστεύονται και πάσχουν απο ανίατες/δυσίατες ασθένειες, όπως είναι ο καρκίνος και πολλά αυτοάνοσα. Το να πεις σε κάποιον κόψε την αγωγή που θα σε κρατήσει στη ζωή ή θα καθυστερήσει το τέλος, είναι ακριβώς το ίδιο με να τον προτρέψεις να αυτοκτονήσει. Και αυτό που με τρελαίνει, είναι πως γνωρίζουν οτι οδηγούν στο θάνατο έναν άνθρωπο, για τα x ψωροευρώ μιας επίσκεψης.

 

Επίσης προσπαθήστε να υπερνικήσετε την κουταμάρα σας κάποιοι. Ένας νέος γιατρός έχει πολύ μεγαλύτερο κέρδος αν δηλώσει "ομοιοπαθητικός" και πουλάει σκευάσματα με τρελό ποσοστό κέρδους.

 

Επειδή κάποιος ανέφερε την Αγγλία http://tvxs.gr/news/sci-tech/i-anapotelesmatikotita-tis-omoiopathitikis-den-apotelei-ekpliksi 

τελεια δεν την λες ειδικα στην ελλαδα.εχουμε τους καλυτερους αλλα και πολλους αχρηστους.καπου μπερδευεις τους ομοιαπθητικους με τους ματζουναδες.μπες σε ενα σαιτ να δεις .ο γιατρος δενε χει κανενα κερδος γιατι τα σκευασματα τα φτιαχνουν σε ορισμενα φαρμακεια-αποθηκες με αυστηρες προδιαγραφες.αν εχεις αποδειξεις για κατι πες.εγω αντιθετα εχω αποδειξεις απο πολλα σκανδαλα με γιατρους που ειναι υπηρετες εταιρειων πολυεθνικων κλασσικων χαπιων.και το εδεικαν και πολλοι δημοσιογραφοι και το ξερεις.μην παγιδευεσαι.το λινκ δεν μου βγαζει κατι.

 

Ερώτηση... Αν δίνουν Μούφα φάρμακα αυτοί η πολιτεία τι κάνει ; δεν τους υποστηρίζω αλλά μιας και το έφερε η κουβέντα οι ιατροί τους καλύπτουν;

 

έχουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ως ιατροί αυτοί η όχι;

ετσι.ηδη απαντησα οτι η πολιτεια τους εχει αναγνωρισει αλλα δεν τους αφηνουν οι ελληνες ιατροι να μπουν στην ιατρικη σαν ειδικοτητα γιατι θα χασουν κοσμο-πελατεια= μειον κερδος απο τις πολυεθνικες.αληθεια και μουφα να ηταν δεν θα ηταν καλυτερο απο το να γινεσαι καλα με παλσιμπο και αυθυποβολη παρα με χημικα που σε καταστρεφουν?εγω δεν ξερω τι περιεχουν και αν ειναι παλσιμπο.ξερω οτι κατι δουλευει σε ορισμενες παθησεις και αυτο μου αρκει.στο κατω κατω το χειροτερο ειναι να μην παθεις τιποτα γιατι δεν εχουν χημικες ριζες αλλα φυσικες.διαβαστε λιγο,μην κρινετε σαν αμορφωτοι.

εγω φιλε διαβασα τι θελεις γιαυτο γραφω.και δεν προτεινα μονο την ομοιο αλλα και την βιοαναδραση που την χρησιμοποιουν οι ψυχολογοι.αυτη την μεθοδο που την χρησιμοποιου γιατροι δεν ειδα κανενα να λεει τιποτα.οτι το μηαχνημα ειναι απατεωνια,ματζουνι κ.λ.π γιατι τοσο μισος προς νεες μεθοδους?

 

Ξερεις θεωρητικα παραπανω πραγματα απο τους περισσοτερους εδω μεσα αλλα δε σε βλεπω να γραφεις κατι ουσιαστικο που μπορει να βοηθησει τον Ts.Αναφερεσαι μονο σε ταμπου και  σχολιαζεις τα λεγομενα αλλων.

σωστα!

 

Κάνει δουλειά φίλε, δες λίγο τις ιδιότητες της μαστίχας Χίου, μου τις εξήγησε ένας τύπος και είναι ιδανικές για το πρόβλημα στο στομάχι.

Μπορεί να φαίνεται παπαρια αλλά σε εμένα δουλεύει.

Ρέ συ γιατρέ πήγαμε λέμε, μας έδωσε τα κουμπιά τις λαλακιες τις χημικές και;

Χειρότερα με έκανε. Επίσης θα πάω ξανά το επόμενο Σάββατο, λογικά θα μου αλλάξει την θεραπεία, τα ίδια θα έκανε και ο ομοιοπαθητικος... Δοκιμές θα κάνει κ αυτός μέχρι να βρει την σωστή αγωγή.

Μέχρι να είμαι σίγουρος ότι δεν έχω θέμα σε στομάχι αντερα κλπ δεν παίρνω τίποτα.

Μπορεί το άγχος να με χτυπάει εκεί και να δημιουργεί κάποιο θέμα το οποίο θα λύσει ο Γαστρεντερολογος, μπορεί να έχει χαλαρώσει η βαλβίδα μπορεί τα πάντα.

Η δικιά μου η περίπτωση ξεκινάει από το στομάχι δεν έχω άλλα προβλήματα καρδιά κλπ.

Ανεβασμένο ουρικο οξύ μου βρήκαν και λίπος στο συκώτι αλλά το όργανο μια χαρά.

 

Αφού ξέρεις οι ψυχίατροι στην Ελλάδα ειδικά του δημοσίου είναι "γράψε φάρμακο να τελειώνουμε", καλοί επιστήμονες αλλά βαριούνται να "ψάξουν" τους ασθενείς τους.

Ο ομοιοπαθητικος θα κάτσει 2-3 ώρες να σε ρωτάει τι έχεις ακριβώς κ μετά θα προσπαθήσει να βρει μια λύση, στην αρχή ίσως να κάνει όπως λες μια τρύπα στο νερό, στο τέλος θα βρει λύση έστω κ ας μην είναι ιατρός επιστήμονας κλπ.

Φυσικά δεν υποστηρίζω ότι είναι και το σωστό σύγκριση κάνουμε απλά.

 

Πώς μπορεί να σε σκοτώσει ο ομοιοπαθητικος όμως; έχουν αναφερθεί γεγονότα; έχουν δημοσιευθεί στον τύπο; έχουμε κάποια απόδειξη ότι καθαρίζουν κόσμο ;

Φυσικά οποιαδήποτε "βλακεία" γίνει με την αγωγή του θα τρέξεις σε νοσοκομείο να σε σώσει δεν αντιλέγω...

ειδες φιλε μεχρι και την μαστιχα χιου θα κατακρινουν γιατι δεν μπαινουν στον κοπο να διαβασουν και ας ειναι ολη μερα μεσα στο νετ.λεμε ετσι,πεταμε λογια σαν μην πω.

η μαστιχα χιου προτεινεται και απο γιατρους γαστρεντ για τα μοναδικα ελαια που υπαρχουν σαυτη για το ελκος του στομαχου.διαβαστε λιγο ρε σεις,ανοιξτε το νετ και για κατι χρησιμο και μορφωθειτε πριν πειτε κατι.

για τα υπολοιπα με καλυψες και σε καλυψα!

 θα πω και ενα μεγαλο επιχειρημα..αφου η κλασσικη ιατρικη ειναι τοσο τελια και φοβερη τοτε γιατι τοσος κοσμος τρεχει σε ολες τις βοηθτικες εναλλακτικες οπως λεγονται?γιατι τοσος κοσμος παει σε βελονιστες,ομοιπαθητικους,βιοαναδρεσεις,χειροπρακτκους κ.λπ.

απαντηση γιατι απλα δεν βρισκει παντα γιατρια στην κλασικη η΄γιατι δεν μπορει να παρει φαρμακα πια.δεστε ποσοι πανε και πεστε μου γιατι για να υπαρχουν ολοι αυτοι οι εναλλακτικοι κατι σωστο γινεται και εκει.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτρεψε μου να διαφωνησω μαζι σου. Εχω γραψει την αποψη μου πολυ νωρις στην πορεια του thread, η οποια ειναι να παει ο topic starter σε εναν ειδικο (ψυχιατρο) της επιλογης του και να ακολουθησει τις οδηγιες του. Δε θεωρω οτι υπαρχει κατι αλλο που μπορει να τον βοηθησει.

Οκ εχεις προτεινει να παει σε ψυχιατρο.Θελω να μου εξηγησεις ομως γιατι προτεινεις να παει σε ψυχιατρο και οχι σε ψυχολογο?Τι παραπανω θα κανει ο ψυχιατρος εφοσον αφαιρεσουμε την αρμοδιοτητα που εχει στο να γραφει χαπια σε αντιθεση με τον ψυχολογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ εχεις προτεινει να παει σε ψυχιατρο.Θελω να μου εξηγησεις ομως γιατι προτεινεις να παει σε ψυχιατρο και οχι σε ψυχολογο?Τι παραπανω θα κανει ο ψυχιατρος εφοσον αφαιρεσουμε την αρμοδιοτητα που εχει στο να γραφει χαπια σε αντιθεση με τον ψυχολογο.

Εχεις δοκιμάσει και τα 2; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον η ομοιοπαθητική έχει μπει σε εθνικά συστήματα υγείας, πανεπιστήμια και υπάρχει και επίσημα ως ιατρική ειδικότητα όπως λέει ο dreamer12, αυτό δεν αλλάζει κάπως τα πράγματα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα 2 ίσως είναι το καλύτερο παιδιά οκ δεν διαφωνούμε... Αλλά δεν θέλω χάπια, πιθανόν να κάνω και λάθος δεν ξέρω..

Γίνεται ένας άνθρωπος να ζει με χάπια;

Χαζομάρα μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα 2 ίσως είναι το καλύτερο παιδιά οκ δεν διαφωνούμε... Αλλά δεν θέλω χάπια, πιθανόν να κάνω και λάθος δεν ξέρω..

Γίνεται ένας άνθρωπος να ζει με χάπια;

Χαζομάρα μου φαίνεται.

 

 

Τι να πουν και αυτοι με high blood pressure δηλαδη....  :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον η ομοιοπαθητική έχει μπει σε εθνικά συστήματα υγείας, πανεπιστήμια και υπάρχει και επίσημα ως ιατρική ειδικότητα όπως λέει ο dreamer12, αυτό δεν αλλάζει κάπως τα πράγματα;

Επίσημα ως ιατρική ειδικότητα; Πού; Σε ποια πανεπιστήμια; 

Πόσων χωρών τα ΕΣΥ ανέχονται την ομοιοπαθητική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσημα ως ιατρική ειδικότητα; Πού; Σε ποια πανεπιστήμια; 

Πόσων χωρών τα ΕΣΥ ανέχονται την ομοιοπαθητική;

Δεν ξέρω, δεν το έχω ψάξει. Απλά επειδή το ανέφερε ο dreamer πιο πάνω το έγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ενα κρυωμα βαρυ=ιωση δεν ξερω και πηρα 3 αντιβιωσεις.που φυσικα με εκαναν χαλια και απεκτησα ευαισθησια στο εντερο.δλ.

 

Δεν φταίνε τα φάρμακα αν δεν πήγες σε σωστό γιατρό. Ποτέ δεν παίρνουμε τρεις αντιβιώσεις ταυτόχρονα ακόμα και για βαρύ κρύωμα, λογικό και αναμενόμενο να σου γ... το έντερο αυτό. Η μόνη περίπτωση τριών αντιβιώσεων είναι σε πολύ σοβαρές λοιμώξεις όταν γίνεται εισαγωγή στο νοσοκομείο και σου χορηγούν τριπλή αντιβίωση ως μορφή επιθετικής δόσης, η τριπλή αντιβίωση χορηγείται ενδοφλέβια για κάποια λεπτά εως κάποιες ώρες και μόλις διαπιστωθεί από τον θεράποντα γιατρό υποχώρηση της φλεγμονής τότε σου αφήνουν μια αντίβιωση ενδοφλέβια μέχρι να φύγει εντελώς και να λάβεις εξιτήριο. Μέχρι δύο αντιβιώσεις γράφουν οι γιατροί για σοβαρά προβλήματα, είχα πάρει και εγώ κάποτε και αντιμετώπισα παρενέργειες, φυσικά ήταν απείρως καλύτερο που έπαθα μερικές παρενέργειες από το να αφήσουμε τις φλεγμονές στο στομάχι και να μην γνωρίζουμε αν είχα μια απλή λοιμόδη κολίτιδα ή νόσο crohn. Ακόμα στην περίπτωση των τριών αντιβιώσεων μπορούν να σου χορηγήσουν διάφορα προβιοτικά σε χάπια που τα παίρνεις και προστατεύουν την χλωρίδα του εντέρου για να μην υπάρξουν διαταρχές. Αν όλα αυτά δεν τα έκανε κανείς και σου έγραψαν έτσι τρεις αντιβιώσεις δεν φταίνε οι αντιβιώσεις. Δεν είμαι γιατρός και όλα αυτά στα λέω εμπειρικά, έχεις το δικαίωμα να μου πεις οτι λεω μαλακίες, παραταύτα επιμένω στην άποψή μου.

 

 

 

δεν μιλησα ποτε για μαγικο βοτανι.μην μπλεκεις αλλα στην συζητηση και προσπαθεις να τα μπερδεψεις για να δυναμωσεις τον λογο σου .οταν μιλας για μενα να λες αυτα που ειπα σε παρακαλω.τα μαγικα βοτανια ξαναλεω δεν πωλιουνται στα φαρμακεια οπως τα ομοιοπαθητικα,ετσι? μην τα μπλεκουμα.ουτε ειπα οτι γιατρευουν μεγαλα προβληματα.το οτι πηγες σε ενα βελονιστη δεν σημαινει οτι ειναι ολοι αχρηστοι.καλοι -κακοι υπαρχουν παντου.δεν ακυρωσες την κλασικη ιατρικη ποτε γιατι ετυχες σε ενα κακο γιατρο,μην αδικεις την επιστημη καποιου γιατι ειναι ο ιδιος κακος.δεν προσπαθω να πεισω κανενα,προσπαθω να σταματησω αυτον ζωωδη στενολυαλο τροπο σκεψης.

τελεια δεν την λες ειδικα στην ελλαδα.εχουμε τους καλυτερους αλλα και πολλους αχρηστους.καπου μπερδευεις τους ομοιαπθητικους με τους ματζουναδες.μπες σε ενα σαιτ να δεις .ο γιατρος δενε χει κανενα κερδος γιατι τα σκευασματα τα φτιαχνουν σε ορισμενα φαρμακεια-αποθηκες με αυστηρες προδιαγραφες.αν εχεις αποδειξεις για κατι πες.εγω αντιθετα εχω αποδειξεις απο πολλα σκανδαλα με γιατρους που ειναι υπηρετες εταιρειων πολυεθνικων κλασσικων χαπιων.και το εδεικαν και πολλοι δημοσιογραφοι και το ξερεις.μην παγιδευεσαι.το λινκ δεν μου βγαζει κατι.

 

Σώπα γιατί θα μας κάνεις ντα? Όταν ακούω για μεθόδους αναποτελεσματικές με ανεπαρκή επιστημονική τεκμηρίωση θα μιλάω και θα λέω αυτά που θέλω και θα παραθέτω την εμπειρία μου. Για τα μαγικά βοτάνια μην διαμαρτύρεσαι σε μένα. Να βρεις αυτούς και να διαμαρτυρηθείς σε αυτούς:

 

http://www.neakriti.gr/?page=newsdetail&DocID=1352292

http://www.pare-dose.net/165

 

Τα υπόλοιπα απλά τα ακούω βερεσέ, όσο εσύ δεν θεωρείς οτι ακυρώνεται η ομοιοπαθητική επειδή πήγα σε κακό βελονιστή άλλο τόσο δεν ακυρώνεις την κλασσική ιατρική επειδή βρήκες άκρη με τον ομοιοπαθητικό που πήγες. Και επειδή κρίνεις και λάθος, ο βελονισμός απλά δεν μπορεί να προσφέρει κάτι στο πρόβλημα που είχα, δεν υπάρχει θέμα καλού ή κακού βελονιστή, μιλάμε για μια αναποτελεσματική μέθοδο. Για να καταλάβεις, αυτός που είχε ήπιο σύμπτωμα στην κατηγορία του προβλήματος, θεραπευόταν σχετικά εύκολα και με συστάσεις που θα του έλεγε ένας ορθοπεδικός με κηδεμόνα ΣΣ και με γυμναστικές ασκήσεις.

Επίσης, επιστήμη δεν είναι η ομοιοπαθητική αλλά ψευδοεπιστήμη. https://en.wikipedia.org/wiki/Homeopathy

 

Όσο για το επιχείρημα με τα φάρμακα γελάνε και τα μπετά. Ανετότατα κάποιος ομοιοπαθητικός μπορεί να βγάζει κέρδος από ένα σκεύασμα που θα προτείνει, όπως μπορεί να βγάλει και ο κανονικός γιατρός, το οτι κατασκευάζονται μέσα σε φαρμακεία αποτελεί αντεπιχείρημα για να τα χρησιμοποιήσει κάποιος, περισσότερο εμπιστεύομαι τις προδιαγραφές ασφαλείας από το εργοστάσιο μιας μεγάλης πολυεθνικής παρά το χαπάκι που παράγεται και συσκευάζεται στο φαρμακείο της κυραμαριώς.

 

 θα πω και ενα μεγαλο επιχειρημα..αφου η κλασσικη ιατρικη ειναι τοσο τελια και φοβερη τοτε γιατι τοσος κοσμος τρεχει σε ολες τις βοηθτικες εναλλακτικες οπως λεγονται?γιατι τοσος κοσμος παει σε βελονιστες,ομοιπαθητικους,βιοαναδρεσεις,χειροπρακτκους κ.λπ.

απαντηση γιατι απλα δεν βρισκει παντα γιατρια στην κλασικη η΄γιατι δεν μπορει να παρει φαρμακα πια.δεστε ποσοι πανε και πεστε μου γιατι για να υπαρχουν ολοι αυτοι οι εναλλακτικοι κατι σωστο γινεται και εκει.!

 

 

Κανένας δεν είπε για τέλεια και φοβερή κλασσική ιατρική, εσύ το λες αυτό απλά για να έχεις να επιχειρηματολογείς περι του αντιθέτου. Αυτό που συμβαίνει οτι είναι στις μεν μεθόδους της κλασσικής ιατρικής προηγείται η επιστημονική έρευνα πρωτού υιοθετηθούν και εφαρμοστούν από τους γιατρούς, στην δε μεθόδους της ομοιοπαθητικής είτε δεν υπάρχουν είτε είναι ανεπαρκείς. Π.χ σε μια επέμβαση στην αορτή υπάρχουν δεδομένα για τα ποσοστά αποτυχίας ή θνησιμότητας της επέμβασης, στην περίπτωση χορήγησης κάποιας δραστικής ουσίας λ.χ σιπροφλοξασίνη υπάρχουν μελέτες σε ποσοστά πληθυσμού που δίνουν ποσοστά ίασης και ποσοστά ατόμων με ανεπιθύμητες ενέργειες. Στο σκεύασμα που θα προτείνει ο ομοιοπαθητικός τι υπάρχει? Τρίχες κατσαρές.

Όσο για τους ασθενείς που αδυνατούν να θεραπευτούν και τρέχουν στους ομοιοπαθητικούς, απλά δεν θέλουν να αποδεχτούν οτι το πρόβλημά τους δεν αντιμετωπίζεται περισσότερο από αυτό που μπορεί να κάνει η ιατρική επιστήμη, έτσι τρέχουν απο δω κι από κει μέχρι να βρούν θεραπεία.

 

Πάρε και κάτι ωραίο που βρήκα, για να μην λες περι ομοιοπαθητικής και ενσωμάτωσης στα εθνικά συστήματα υγείας στο εξωτερικό.

http://www.tovima.gr/science/medicine-biology/article/?aid=847527

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...