Προς το περιεχόμενο

Θέμα : άγχος και λύσεις για αυτό


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 401
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άλλο πράγμα δεν είναι ο βελονισμός και άλλο η ομοιοπαθητική;

 

Το ίδιο πράγμα είναι, τώρα άλλοι θα το πούνε ολιστική ιατρική, ρεφλεξολογία, εναλλακτική ιατρική και τρέχα γύρευε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο πράγμα είναι, τώρα άλλοι θα το πούνε ολιστική ιατρική, ρεφλεξολογία, εναλλακτική ιατρική και τρέχα γύρευε.

Βελονισμό νομίζω κάνουν και σε κάποια ελληνικά νοσοκομεία πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα τελικά στον κύριο Τσιρονίκο Γαστρεντερολογο...

Άψογος σε όλα, έκανα εξέταση για αιμορροΐδες συν προστάτη, όλα καλά!!

Μου έδωσε ένα χάπι θεραπεία του οισοφάγου για την παλινδρομιση... Ίσως χρειαστεί στο μέλλον να κάνουμε γαστροσκοπηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Να πω και εγώ την δική μου εμπειρία. Βασικά νομίζω ότι η καλύτερη επιλογή σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ένας ψυχολόγος. Είχα και εγώ άγχος μπόλικο και πήγαινα σε ψυχολόγο για ένα διάστημα η οποία με βοήθησε αρκετά. Έμαθα ότι το άγχος προκύπτει κυρίως από λανθασμένα μοτίβα στις σκέψεις μας. Απλά κάποιες φορές είναι τόσο βαθειά που χρειάζεται ψυχολόγο για να σε οδηγήσει στο πως θα τα δεις και θα τα αντιμετωπίσεις με κριτική σκέψη. Γενικά οι σκέψεις, τα συναισθήματα και η συμπεριφορά συνδέεονται μεταξύ τους. Φαντάσου τα στις κορυφές ένός τριγώνου. Επηρεάζοντας το ένα, επηρεάζεις και τα άλλα δύο. Δεν είναι όλοι οι ψυχολόγοι ίδιοι. Καθένας ακολουθεί μια διαφορετική σχολή, οπότε βρίσκεις αυτόν δουλεύει για εσένα. Προτείνω την Γνωσιακή Συμπεριφοριστική Θεραπεία από την πλευρά μου. Η ψυχολόγος που παρακολουθύσα μου είχε πει ότι κανονικά αν ο ψυχολόγος δει ότι το πρόβλημα είναι πάρα πολύ ισχυρό, τότε σε παραπέμπει σε ψυχίατρο. Με τα φάρμακα (και τα λοιπά ματζούνια) λύνεις το άγχος για ένα διάστημα μεν αλλά οι λανθασμένες σκέψεις αν δεν τις εντοπίσεις και αντιμετωπίσεις μπορούν να εμφανιστούν μετά την φαρμακευτική αγωγή ξανά. Επομένως είναι καλά απλά για να σε ηρεμήσουν, να μπορέσεις να κάνεις τη ζωή σου σαν άνθρωπος  και το πιο σημαντικό να σκεφτείς με καθαρό νου τι είναι αυτό που σου προκαλεί το πρόβλημα, ποια παράλογη καταστρεπτική σκέψη ή σκέψεις. Επιπλέον ένα πολύ ωραίο βιβλίο που με βοήθησε είναι το εξής 

 

Albert Ellis/ Robert A.Harper - A Guide to Rational Living

 

Ο Albert Ellis ανέπτυξε τη σχολή REBT ( Rational Emotive Behavioral Therapy) μιας μορφής της Γνωσιακής Συμπεριφορικής Θεραπείας (CBT) η οποία έχει αρκετά υψηλό ποσοστό επιτυχίας ως προς την καταπολέμηση του άγχους. Το ιδανικό είναι  να πας σε έναν/μια ψυχολόγο γιατί θα βλέπει ακριβώς τι πρόβλημα έχεις και θα σε βοηθήσει να το λύσεις, αλλά αν δεν έχεις φράγκα και τα βιβλία κάνουν αρκετά καλή δουλειά.  Αα και λίγη φιλοσοφία, πχ Στωικοί φιλοσοφοι όπως Επίκτητος, Σενεκας, Μάρκος Αυρήλιος, επίσης ο Επικουρος, ο Αριστοτέλης δεν βλάπτει καθόλου. Καθόλου όμως. Ο Επίκουρος πχ έλεγε ότι όπως η ιατρική έχει σαν στόχο να θεραπεύσει το σώμα, η φιλοσοφία είναι η θεραπεία της ψυχής. Καλή επιτυχία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ την δική μου εμπειρία. Βασικά νομίζω ότι η καλύτερη επιλογή σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ένας ψυχολόγος. Είχα και εγώ άγχος μπόλικο και πήγαινα σε ψυχολόγο για ένα διάστημα η οποία με βοήθησε αρκετά. Έμαθα ότι το άγχος προκύπτει κυρίως από λανθασμένα μοτίβα στις σκέψεις μας. Απλά κάποιες φορές είναι τόσο βαθειά που χρειάζεται ψυχολόγο για να σε οδηγήσει στο πως θα τα δεις και θα τα αντιμετωπίσεις με κριτική σκέψη. Γενικά οι σκέψεις, τα συναισθήματα και η συμπεριφορά συνδέεονται μεταξύ τους. Φαντάσου τα στις κορυφές ένός τριγώνου. Επηρεάζοντας το ένα, επηρεάζεις και τα άλλα δύο. Δεν είναι όλοι οι ψυχολόγοι ίδιοι. Καθένας ακολουθεί μια διαφορετική σχολή, οπότε βρίσκεις αυτόν δουλεύει για εσένα. Προτείνω την Γνωσιακή Συμπεριφοριστική Θεραπεία από την πλευρά μου. Η ψυχολόγος που παρακολουθύσα μου είχε πει ότι κανονικά αν ο ψυχολόγος δει ότι το πρόβλημα είναι πάρα πολύ ισχυρό, τότε σε παραπέμπει σε ψυχίατρο. Με τα φάρμακα (και τα λοιπά ματζούνια) λύνεις το άγχος για ένα διάστημα μεν αλλά οι λανθασμένες σκέψεις αν δεν τις εντοπίσεις και αντιμετωπίσεις μπορούν να εμφανιστούν μετά την φαρμακευτική αγωγή ξανά. Επομένως είναι καλά απλά για να σε ηρεμήσουν, να μπορέσεις να κάνεις τη ζωή σου σαν άνθρωπος και το πιο σημαντικό να σκεφτείς με καθαρό νου τι είναι αυτό που σου προκαλεί το πρόβλημα, ποια παράλογη καταστρεπτική σκέψη ή σκέψεις. Επιπλέον ένα πολύ ωραίο βιβλίο που με βοήθησε είναι το εξής

 

Albert Ellis/ Robert A.Harper - A Guide to Rational Living

 

Ο Albert Ellis ανέπτυξε τη σχολή REBT ( Rational Emotive Behavioral Therapy) μιας μορφής της Γνωσιακής Συμπεριφορικής Θεραπείας (CBT) η οποία έχει αρκετά υψηλό ποσοστό επιτυχίας ως προς την καταπολέμηση του άγχους. Το ιδανικό είναι να πας σε έναν/μια ψυχολόγο γιατί θα βλέπει ακριβώς τι πρόβλημα έχεις και θα σε βοηθήσει να το λύσεις, αλλά αν δεν έχεις φράγκα και τα βιβλία κάνουν αρκετά καλή δουλειά. Αα και λίγη φιλοσοφία, πχ Στωικοί φιλοσοφοι όπως Επίκτητος, Σενεκας, Μάρκος Αυρήλιος, επίσης ο Επικουρος, ο Αριστοτέλης δεν βλάπτει καθόλου. Καθόλου όμως. Ο Επίκουρος πχ έλεγε ότι όπως η ιατρική έχει σαν στόχο να θεραπεύσει το σώμα, η φιλοσοφία είναι η θεραπεία της ψυχής. Καλή επιτυχία.

Σωστα όλα αυτά αλλά πιθανόν δνε πιάνουν σε όλους.. Εγώ τον ψυχολογο δεν τον εμπιστεύομαι τόσο, υποσυνείδητα σκέφτομαι.. " τι μπορεί να μου κάνει αυτός τώρα", οπότε τον βγάζω άκυρο με την μια...

 

Τα συμπτώματα μου έχουν μειωθεί τον τελευταίο μήνα, αισθάνομαι πολύ καλύτερα, ο λόγος είναι ότι άρχισα λίγο δίαιτα και γενικώς δεν τρώω σαν τρελός πατατάκια και χαζα. Επίσης πήγα σε Γαστρεντερολογο και μου έδωσε αγωγή.

 

Γενικά πιστεύω ότι το άγχος ένας άνθρωπος μπορεί να το ελέγξει... Έπαιρνα ζαναξ και τα έκοψα με την δύναμη της Παναγίας μας.

Επίσης σκέφτομαι να επισκεφτώ κάποιον κληρικό για εξομολόγηση κλπ, αυτά όλα βοηθάνε όσο και αν τα κοροϊδεύουν μερικοί ακόμα και οι εντελώς άθεοι ξέρουν ότι ο Χριστός υπήρξε , υπάρχει και θα υπάρχει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ την δική μου εμπειρία. Βασικά νομίζω ότι η καλύτερη επιλογή σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ένας ψυχολόγος. Είχα και εγώ άγχος μπόλικο και πήγαινα σε ψυχολόγο για ένα διάστημα η οποία με βοήθησε αρκετά. Έμαθα ότι το άγχος προκύπτει κυρίως από λανθασμένα μοτίβα στις σκέψεις μας. Απλά κάποιες φορές είναι τόσο βαθειά που χρειάζεται ψυχολόγο για να σε οδηγήσει στο πως θα τα δεις και θα τα αντιμετωπίσεις με κριτική σκέψη. Γενικά οι σκέψεις, τα συναισθήματα και η συμπεριφορά συνδέεονται μεταξύ τους. Φαντάσου τα στις κορυφές ένός τριγώνου. Επηρεάζοντας το ένα, επηρεάζεις και τα άλλα δύο. Δεν είναι όλοι οι ψυχολόγοι ίδιοι. Καθένας ακολουθεί μια διαφορετική σχολή, οπότε βρίσκεις αυτόν δουλεύει για εσένα. Προτείνω την Γνωσιακή Συμπεριφοριστική Θεραπεία από την πλευρά μου. Η ψυχολόγος που παρακολουθύσα μου είχε πει ότι κανονικά αν ο ψυχολόγος δει ότι το πρόβλημα είναι πάρα πολύ ισχυρό, τότε σε παραπέμπει σε ψυχίατρο. Με τα φάρμακα (και τα λοιπά ματζούνια) λύνεις το άγχος για ένα διάστημα μεν αλλά οι λανθασμένες σκέψεις αν δεν τις εντοπίσεις και αντιμετωπίσεις μπορούν να εμφανιστούν μετά την φαρμακευτική αγωγή ξανά. Επομένως είναι καλά απλά για να σε ηρεμήσουν, να μπορέσεις να κάνεις τη ζωή σου σαν άνθρωπος και το πιο σημαντικό να σκεφτείς με καθαρό νου τι είναι αυτό που σου προκαλεί το πρόβλημα, ποια παράλογη καταστρεπτική σκέψη ή σκέψεις. Επιπλέον ένα πολύ ωραίο βιβλίο που με βοήθησε είναι το εξής

 

Albert Ellis/ Robert A.Harper - A Guide to Rational Living

 

Ο Albert Ellis ανέπτυξε τη σχολή REBT ( Rational Emotive Behavioral Therapy) μιας μορφής της Γνωσιακής Συμπεριφορικής Θεραπείας (CBT) η οποία έχει αρκετά υψηλό ποσοστό επιτυχίας ως προς την καταπολέμηση του άγχους. Το ιδανικό είναι να πας σε έναν/μια ψυχολόγο γιατί θα βλέπει ακριβώς τι πρόβλημα έχεις και θα σε βοηθήσει να το λύσεις, αλλά αν δεν έχεις φράγκα και τα βιβλία κάνουν αρκετά καλή δουλειά. Αα και λίγη φιλοσοφία, πχ Στωικοί φιλοσοφοι όπως Επίκτητος, Σενεκας, Μάρκος Αυρήλιος, επίσης ο Επικουρος, ο Αριστοτέλης δεν βλάπτει καθόλου. Καθόλου όμως. Ο Επίκουρος πχ έλεγε ότι όπως η ιατρική έχει σαν στόχο να θεραπεύσει το σώμα, η φιλοσοφία είναι η θεραπεία της ψυχής. Καλή επιτυχία.

Αν και εχεις προφανως καλες προθεσεις, καλό θα ηταν να μην προτείνεις εσυ τη θεραπεια που θα ακολουθησει ο καθε ασθενής.

 

Οι αγχωδεις διαταρχες είναι ενα σύνολο διαταραχων (κρισεις πανικου, αγοραφοβια, διαταραχη γενικευμενου αγχους,...), καθε μια απο τις οποιες εχει διαφορετικα συμπτωματα και χρηζει διαφορετικής ψυχοθεραπειας/φ.α.

Όπως ακυρώνεις τον ψυχολόγο επιστήμονα, έτσι εξυψώνεις την Παναγία θρησκεία.

Δυστυχως ενα απο τα ασχημα της τεχνολογιας είναι πως εχουν δημοσιο λόγο και επηρεάζουν τους υπολοιπους ασθενεις ατομα με 0 μορφωση/γνωση του αντικειμένου και χωρις να ειναι δυνατός ο οποιοσδηποτε ελεγχος.

 

Δε βλεπεις τι γινεται με ομοιοπαθητικους/αντιεμβολιαστες κτλ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι ψυχολόγος, μηχανικός είμαι και ναι αναγνωρίζω ότι αυτό που προτείνω μπορεί να μην τον βοηθήσει τελικά, απλά ξέρω ότι έχει αρκετά μεγάλη επιτυχία ως προς την αντιμετώπιση διάφορων μορφών άγχους.  Ο μόνος που μπορεί να του πει τι θα κάνει και αυτόν θα πρέπει να εμπιστευτεί θα είναι ο ψυχολόγος. Πχ η δικιά μου, μου έλεγε "Αν νιώθεις ότι δεν σε βοηθάω τότε σε παρακαλώ να μου το πεις γιατί μπορεί αυτή η θεραπεία που προσφέρω (CBT) να μην σου ταιριάζει". Μπορεί όπως αναφέρω κάποιος να χρήζει και ψυχιατρικής φροντίδας γιατί τα προβλήματα-συμπτώματα που έχει είναι πιθανώς πολύ ισχυρά ή μπορεί να προκαλούνται από άλλους λόγους. Πρέπει να ψάξει κανείς τη θεραπεία που του ταιριάζει.

 

Όσον αφορά το "τι μπορεί να μου κάνει αυτός τώρα", μπορεί να σε βοηθήσει να δεις και να αναγνωρίσεις στοιχεία του εαυτού σου που δεν μπορούσες να παρατηρήσεις στο παρελθόν. Πχ εγώ δεν καταλάβαινα ότι η αγάπη των άλλων είναι κάτι που απλά επιθυμούμε και όχι κάτι που απαραίτητα χρειαζόμαστε. Όσο απλό και αν ακούγεται αν έχεις μάθει να σκέφτεσαι με έναν τρόπο, μπαίνεις στον αυτόματο πιλότο και δεν παρατηρείς πράγματα. Πάντως δεν αντιλέγω ότι μπορεί κάποιος να βοηθηθεί και μόνος του. Κάθε δύσκολη στιγμή της ζωής μας είμαστε γιατροί του εαυτού μας κατά μια έννοια. Απλά ο ψυχολόγος μπορεί να σε βοηθήσει να μην πέφτεις σε παγίδες που άθελα σου βάζεις ο ίδιος και έτσι στο μέλλον όταν τελειώσουν οι συνεδρίες να γίνεις πιο αποτελεσματικός σε αυτόν τον ρόλο. Αν πιστεύεις ότι στη ζωή τα καταφέρνεις μόνος σου, τότε όλα cool.

 

Όσον αφορά την θρησκεία αν και προσωπικά άθεος, μπορώ να πω ότι έχει αρκετά μεγάλη σημασία για τον άνθρωπο με κάποια θετικά και κάποια αρνητικά στοιχεία. Αλλά μετά πάμε σε άλλου τύπου φιλοσοφικές συζητήσεις και θα χαθεί η μπάλα. Απλά είναι καλό να χρησιμοποιούμε την λογική μας σε ότι κάνουμε. Όσο να ναι είναι το πιο ισχυρό εργαλείο που έχουμε. Όπως θα πας σε έναν γιατρό για ένα πρόβλημα υγείας που δεν μπορείς να λύσεις με τίποτα μόνος σου ή που που δεν μπορεί να λυθεί μόνο του, όσον αφορά την ψυχή θα πρέπει να πας σε κάποιον ψυχολόγο ή ψυχίατρο. Επίσης υπάρχουν πολλοί ψυχολόγοι που πιστεύουν στον Θεό (πχ η δικιά μου) ή αναγνωρίζουν την αξία του. Ο Θεός δεν θα σου λύσει τα προβλήματα. Απλά σου έδωσε την ελευθερία και τη λογική να τα λύσεις μόνος σου και να δεις έτσι την δύναμη σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι ψυχολόγος, μηχανικός είμαι και ναι αναγνωρίζω ότι αυτό που προτείνω μπορεί να μην τον βοηθήσει τελικά, απλά ξέρω ότι έχει αρκετά μεγάλη επιτυχία ως προς την αντιμετώπιση διάφορων μορφών άγχους. Ο μόνος που μπορεί να του πει τι θα κάνει και αυτόν θα πρέπει να εμπιστευτεί θα είναι ο ψυχολόγος. Μπορεί όπως αναφέρω κάποιος να χρήζει και ψυχιατρικής φροντίδας γιατί τα προβλήματα-συμπτώματα που έχει είναι πιθανόν πολύ ισχυρά ή να προκαλούνται από άλλους λόγους. Πρέπει να ψάξει κανείς τη θεραπεία που του ταιριάζει.

 

Όσον αφορά το "τι μπορεί να μου κάνει αυτός τώρα", μπορεί να σε βοηθήσει να δεις αναγνωρίσεις στοιχεία του εαυτού σου που δεν μπορούσες να παρατηρήσεις στο παρελθόν. Πχ εγώ δεν καταλάβαινα ότι η αγάπη των άλλων είναι κάτι που απλά επιθυμούμε και όχι κάτι που απαραίτητα χρειαζόμαστε. Όσο απλό και αν ακούγεται αν έχεις μάθει να σκέφτεσαι με έναν τρόπο, μπαίνεις στον αυτόματο πιλότο και δεν παρατηρείς πράγματα. Πάντως δεν αντιλέγω ότι μπορεί κάποιος να βοηθηθεί και μόνος του. Κάθε δύσκολη στιγμή της ζωής μας είμαστε γιατροί του εαυτού μας κατά μια έννοια. Απλά ο ψυχολόγος μπορεί να σε βοηθήσει να μην πέφτεις σε παγίδες που άθελα σου βάζεις ο ίδιος.

 

Όσον αφορά την θρησκεία αν και προσωπικά άθεος, μπορώ να πω ότι έχει αρκετά μεγάλη σημασία για τον άνθρωπο. Αλλά μετά πάμε σε άλλου τύπου φιλοσοφικές συζητήσεις και θα χαθεί η μπάλα. Απλά είναι καλό να χρησιμοποιούμε την λογική μας σε ότι κάνουμε. Όσο να ναι είναι το πιο ισχυρό εργαλείο που έχουμε.

Καλά δεν είμαστε για φιλοσοφικές συζητήσεις φέρνουν άγχος.

 

Εσύ παθαίνεις κρίσεις παθαίνεις, σε τι φάση είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως ενα απο τα ασχημα της τεχνολογιας είναι πως εχουν δημοσιο λόγο και επηρεάζουν τους υπολοιπους ασθενεις ατομα με 0 μορφωση/γνωση του αντικειμένου και χωρις να ειναι δυνατός ο οποιοσδηποτε ελεγχος.

 ο δημοσιος λογος ατομων με 10 μορφωση/γνωση ειναι ο ελεγχος

Καλά δεν είμαστε για φιλοσοφικές συζητήσεις φέρνουν άγχος.

:wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θεωρώ ότι οι φιλοσοφικές συζητήσεις,βοηθάνε τον άνθρωπο να λύσει τα ψυχολογικά του.

Λες; οκ..δεν το ξέρω οπότε αν θέλετε ξεκινάμε και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά οι φιλοσοφικές συζητήσεις φέρνουν αν θες εποικοδομητικό άγχος. Κάποιες φορές πονάνε γιατί μας κάνουν να σκεφτούμε ότι μπορεί να κάνουμε και λάθος. Αλλά όπως έλεγε και ο Νίτσε ο πόνος και η ευτυχία αρκετά συχνά είναι δίδυμα. Ή μεγαλώνουν μαζί ή μένουν μικρά μαζί.

 

Εγώ καλά είμαι. Έχω ακόμα τα άγχη μου σε αρκετές παραστάσεις της ζωής μου, αλλά μπορώ να τα κουμαντάρω και να κάνω αυτό που θέλω. Αργά και σταθερά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...