Προς το περιεχόμενο

ΟAΣΑ: Σε πλήρη λειτουργία το ηλεκτρονικό εισιτήριο και η ηλεκτρονική κάρτα


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 740
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ χρησιμοποιώ καθημερινά τα μέσα οπότε θα βγάλω την προσωποποιημενη κάρτα, την οποία θα φορτίζω ανά 30ευρω και από ότι έχω καταλάβει θα την επικυρώνω μια φορά όταν θέλω να ξεκινάει ο "μηνας" μου.

 

Στην περίπτωση που ας πούμε έχω άδεια από την δουλειά και εκείνο τον μήνα δεν θέλω να χρησιμοποιήσω τα μέσα, αρα δεν ενεργοποιώ το μηνιαίο "πακέτο", αλλα παρόλα αυτα μια μέρα θέλω να πάρω το λεωφορείο πως θα επιλέγω να χρεώσει την κάρτα με το 90λεπτο εισιτήριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά συγνώμη κιόλας αλλά γιατι λέμε τα ιδια και τα ίδια ;

 

Ολα αυτά τα συστήματα εχουν φτιαχτεί με τη λογική να χτυπάμε το εισιτήριο σε ολες τις εισόδους και  εξοδους στα μέσα σταθερής τροχιας και στην είσοδο (μονο) στα λεωφορεία. Τι διαβολο, βαριέστε να κάνετε μια κίνηση για να το χτυπήσετε ; 

Δεν έχει σημασία αν ειμαστε άνεργοι, αν δικαιούμαστε μειωμένο ή οχι.

 

Γιατί θα πρέπει πάντα να κάνουμε τα εύκολα δύσκολα σε αυτό τον τόπο ;

 

Οσο για τους υπαλλήλους οι περισσότεροι δεν ξέρουν την τύφλα τους και δεν θέλουν το ηλεκτρονικό εισιτήριο γιατί έτσι τους έχουν πεί οι εργατοπατέρες τους (οι οποιοι έχουν άλλα συμφέροντα)

Οπότε είτε  λένε μπούρδες είτε παραπληροφορούν σκοπίμως..

 

Eιπαμε οτι οι περισσότεροι από τους εργαζομενους δεν το θέλουν. Έχει δε πολύ ενδιαφέρον να τους ρωτήσεις γιατί...

Δηλαδή μας παραπληροφόρησε ένας υπάλληλος, ότι μπορούμε να ανεβαίνουμε ως άνεργοι με τον κλασικό τρόπο στα μέσα; (βεβαίωση ανεργίας + κάρτα).

 

Άρα σύμφωνα με όσα λες πάω και βγάζω μία προσωποποιημένη ath.ena με τα στοιχεία ανεργίας μου, την χτυπάω κανονικά, και όταν πλέον θα παύσει η ανεργία, την ίδια ath.ena την φορτίζω ως μηνιαία/τριμηνιαία or whatever. 

Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ καθημερινά τα μέσα οπότε θα βγάλω την προσωποποιημενη κάρτα, την οποία θα φορτίζω ανά 30ευρω και από ότι έχω καταλάβει θα την επικυρώνω μια φορά όταν θέλω να ξεκινάει ο "μηνας" μου.

 

Στην περίπτωση που ας πούμε έχω άδεια από την δουλειά και εκείνο τον μήνα δεν θέλω να χρησιμοποιήσω τα μέσα, αρα δεν ενεργοποιώ το μηνιαίο "πακέτο", αλλα παρόλα αυτα μια μέρα θέλω να πάρω το λεωφορείο πως θα επιλέγω να χρεώσει την κάρτα με το 90λεπτο εισιτήριο;

Άλλο 30 μέρες απεριόριστες διαδρομές, άλλο 30 ευρώ χρηματική αξία. Το μόνο κοινό είναι ότι και τα δύο κοστίζουν το ίδιο. Αφού λήξουν οι 30 μέρες που έχεις πληρώσει, βάζεις ξερωγώ 10 ευρώ χρηματική αξία και κάνεις μερικές μετακινήσεις. Όταν χρειαστεί, ξαναγοράζεις 30ήμερη.

 

 

 

Δηλαδή μας παραπληροφόρησε ένας υπάλληλος, ότι μπορούμε να ανεβαίνουμε ως άνεργοι με τον κλασικό τρόπο στα μέσα; (βεβαίωση ανεργίας + κάρτα).

 

Άρα σύμφωνα με όσα λες πάω και βγάζω μία προσωποποιημένη ath.ena με τα στοιχεία ανεργίας μου, την χτυπάω κανονικά, και όταν πλέον θα παύσει η ανεργία, την ίδια ath.ena την φορτίζω ως μηνιαία/τριμηνιαία or whatever. 

Σωστά;

Μακροπρόθεσμα, θα βρεθείς με προσωποποιημένη κάρτα μηδενικής χρέωσης.

Άμεσα δεν κάνεις τίποτα, κινείσαι όπως τώρα και περιμένεις ανακοίνωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ κατάλαβα ευχαριστώ.

 

Κάτι τελευταίο, εάν φορτιζω την κάρτα μέσω νετ πρέπει να πηγαίνω σε μηχάνημα για "επικυρώση" η ενημερώνεται αυτοματα; Κάτι τέτοιο διάβασα σε προηγούμενο μυνημα από τον billidanos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακροπρόθεσμα, θα βρεθείς με προσωποποιημένη κάρτα μηδενικής χρέωσης.

Άμεσα δεν κάνεις τίποτα, κινείσαι όπως τώρα και περιμένεις ανακοίνωση.

Άρα θα κάνω ότι είπα, αυτό καταλαβαίνω. 

Απλά η κάρτα θα είναι μηδενική αρχικά, μετά θα την χρεώσω για απεριόριστες διαδρομές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παει να πει οτι όσοι δεν προλάβουν να βγάλουν κάρτα μέχρι τέλος του μήνα, θα μπορούν μεχρι τις 10/11 να χρησιμοποιούν τις χάρτινες κάρτες απεριοριστων του μηνός Οκτωβρίου

 

Δείτε και εδώ

 

http://www.euro2day.gr/news/highlights/article-news/1574534/oristiko-telos-apo-thn-trith-ta-hartina-eisithria--oligohmerh-paratash-gia-tis-hlektronikes-kartes-vinteo.html

 

 

Εννοείται οτι η διαδικασία έκδοσης θα είναι μόνιμη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση: Έβγαλα προσωποποιημένη κάρτα αλλά δεν την "φόρτωσα" με χρήματα, καθώς έχω ακόμα την χάρτινη μέχρι τέλος του μήνα.

 

Για να μπορέσω να την χρησιμοποιήσω, θα πρέπει να γίνει η πρώτη "φόρτιση" από κάποιο εκδοτήριο ή μπορώ κανονικά και από τα αυτόματα μηχανήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση: Έβγαλα προσωποποιημένη κάρτα αλλά δεν την "φόρτωσα" με χρήματα, καθώς έχω ακόμα την χάρτινη μέχρι τέλος του μήνα.

 

Για να μπορέσω να την χρησιμοποιήσω, θα πρέπει να γίνει η πρώτη "φόρτιση" από κάποιο εκδοτήριο ή μπορώ κανονικά και από τα αυτόματα μηχανήματα?

αν στην ενεργοποίησε ο υπάλληλος μπορείς όποτε θες να πας να την φορτίσεις σε μηχάνημα, αν δεν στην ενεργοποίησε θα πρέπει να πας πρώτα σε εκδοτήριο να στην ενεργοποιησουν. Κανε ενα λογαριασμο στο site athenacard και στις πληροφοριες καρτας θα σου λεει αν ειναι ενεργοποιημενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν στην ενεργοποίησε ο υπάλληλος μπορείς όποτε θες να πας να την φορτίσεις σε μηχάνημα, αν δεν στην ενεργοποίησε θα πρέπει να πας πρώτα σε εκδοτήριο να στην ενεργοποιησουν. Κανε ενα λογαριασμο στο site athenacard και στις πληροφοριες καρτας θα σου λεει αν ειναι ενεργοποιημενη.

 

Δεν την έχει ενεργοποιήσει. Σε οποιοδήποτε εκδοτήριο, ε? Όχι σε αυτά που τις εκδίδουν, ελπίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οσοι θελουν απροσωπη καρτα ο σταθμος του ταυρου ειναι μια καλη περιπτωση σταθμου με μηδαμινη αναμονη.Χτες σε 1 λεπτο ξεμπερδεψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...